|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2бөлім: «Абайды оқы, таңырқа» Сынып: 6 |
Мектеп: №1 Жамбыл атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Мамырбаева С.С
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абайдың отыз бірінші қарасөзі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.1 эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Қарасөзді түсніп оқиды. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қарасөздердегі автор ойын анықтайды |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Қарасөздердің мазмұнын ашу негізінде автор бейнесін табады |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен сөз тіркестері: Ғибрәтлану-үлгілі, өнегелі, салғырттық-әр нәрсеге салақ қарау, уайымсыздық- еш нәрсеге алаңдамаушылық. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қай сөйлемдер ... дәлелдеме бола алады?Қалай қысқаша түрде түсіндіре аламыз? |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Қарасөзді түсніп оқиды. Қарасөздердегі автор ойын анықтайды. Қарасөздердің мазмұнын ашу негізінде автор бейнесін табады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
өзін-өзі тану, қазақ тілі |
|||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну,қолдану |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Абайдың бірінші, жетінші қарасөздерін біледі |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
||||
|
Сабақтың басы 2 мин. |
Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру «Аялы алақан» әдісін қолданамын. Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Оқушыларды «Жүрек қобдишасы» әдісі арқылы топқа бөлемін. Оқушыларға жүрек қобдишасына салынған әртүрлі түсті қағазға жазылған жылы сөздер берілген. Оқушылар өздеріне арналған жылы сөздерді оқып, жақсы көңіл-күймен үш топқа бөлініп отырады. 1.«Ой» 2. «Ақыл» 3.«Көңіл» Үй тапсырмасын «Кір жаю» әдісі арқылы тексеремін .Жіпке ілінген сұрақтар арқылы пысықтаймын. |
«Аялы алақан» әдісі «Жүрек қобдишасы» әдісі
|
||||
|
|
Сабақтың мақсатымен таныстырамын. «Ой», «Ақыл», «Көңіл», топтары тақырыпқа байланысты тапсырманы орындайды. 1-тапсырма. «Сканерлеп оқу» әдісі Топқа мәтін беріледі. Мәтінді топ мүшелері « Сканерлеп оқу» әдісі арқылы бірнеше рет оқып шығады. Мәтіннен таныс емес сөздерді табады.Таныс емес сөздердің мағынасын ашып, сөйлем құрайды. Естіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар: әуелі - көкірегі байлаулы берік болмақ керек; екінші — сол нәрсені естігенде я көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек; үшінші — сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; төртінші - ой кеселі нәрселерден қашық болу керек. Егер кез болып қалса, салынбау керек Ой кеселдері: уайымсыз салғырттық, ойыншы-күлкішілдік, я бір қайғыға салыну, я бір нәрсеге құмарлық пайда болу секілді. Бұл төрт нәрсе - күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғын нәрселер. Дескриптор: 1.Мәтінді оқып шығады. 2.Мәтіннен таныс емес сөздерді анықтайды. 3.Таныс емес сөздердің мағынасын ашып, сөйлем құрайды. . ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы бағалау 2-тапсырма. І топ Адам бойындағы естіген нәрселерді ұмытпасқа қандай себептердің әсері бар екенін «Радиалды диаграмма» арқылы дәлелдеңіз. Дескриптор:
ҚБ «Қол шапалақтау» арқылы өзара бағалайды.
ІІ топ Адамның бойында кездесетін екі түрлі қасиеттерді «Венн диаграмма» арқылы салыстырыңыз.
Дескриптор:
ҚБ «Басбармақ» әдісі
ІІ1топ «Жеті» «Неге?» стратегиясы бойынша автор бейнесін ашыңыз.
Абай дана
Дескриптор: 1.Қарасөздегі автор ойын анықтайды. 2.Қарасөз мазмұны негізінде автор бейнесін ашады. ҚБ « Басбармақ» әдісі |
«Сканерлеп оқу» әдісі
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Нысана» әдісі арқылы
Белсенді қатыстым Қызық болды Түсінікті болды Жаңа тақырыпты игердім |
|
||||
|
Үйге тапсырма |
Абайдың қара сөздерін оқу |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||
|
Дарынды оқушыға «Менің Абайдың 31 қарасөзін оқығаннан кейінгі ойым...» Дескриптор 1.Абайдың 31 қарасөзін түсініп оқиды. 2.Өз ойын ойтолғау арқылы жеткізеді. ҚБ «От шашу» |
«Кір жаю», «Аялы алақан», «Жүрек қобдишасы» « Радиалды диаграмма», Сканерлеп оқу, «Венн диаграммасы», «Жеті» «Неге?»стратегиясы, «Қол шапалақтау» «От шашу», «Басбармақ»,«Нысана» әдісі |
Сынып ішінде асықпай жүру |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2.. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
1-тапсырма. «Сканерлеп оқу» әдісі
Топқа мәтін беріледі.
Мәтінді топ мүшелері « Сканерлеп оқу» әдісі
арқылы бірнеше рет оқып шығады. Мәтіннен таныс емес сөздерді табады.Таныс емес сөздердің мағынасын ашып, сөйлем құрайдыЕстіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар: әуелі - көкірегі байлаулы берік болмақ керек; екінші — сол нәрсені естігенде я көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек;
үшінші — сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; төртінші - ой кеселі нәрселерден қашық болу керек. Егер кез болып қалса, салынбау керек. Ой кеселдері: уайымсыз салғырттық, ойыншы-күлкішілдік, я бір қайғыға салыну, я бір нәрсеге құмарлық пайда болу секілді. Бұл төрт нәрсе - күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғын нәрселер.
І топ
Адам бойындағы естіген нәрселерді ұмытпасқа қандай себептердің әсері бар екенін «Радиалды диаграмма» арқылы дәлелдеңіз.
ІІтоп
Адамның бойында кездесетін екі түрлі қасиеттерді «Венн диаграмма» арқылы салыстырыңыз.

ІІ1топ
«Жеті» «Неге?» стратегиясы бойынша автор бейнесін ашыңыз.
Абай дана
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Абай Құнанбаевтың 31 қара сөзі 6 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2бөлім: «Абайды оқы, таңырқа» Сынып: 6 |
Мектеп: №1 Жамбыл атындағы орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Мамырбаева С.С
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Абайдың отыз бірінші қарасөзі |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.1 эпикалық,поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Қарасөзді түсніп оқиды. |
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қарасөздердегі автор ойын анықтайды |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Қарасөздердің мазмұнын ашу негізінде автор бейнесін табады |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен сөз тіркестері: Ғибрәтлану-үлгілі, өнегелі, салғырттық-әр нәрсеге салақ қарау, уайымсыздық- еш нәрсеге алаңдамаушылық. Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қай сөйлемдер ... дәлелдеме бола алады?Қалай қысқаша түрде түсіндіре аламыз? |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Қарасөзді түсніп оқиды. Қарасөздердегі автор ойын анықтайды. Қарасөздердің мазмұнын ашу негізінде автор бейнесін табады |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
өзін-өзі тану, қазақ тілі |
|||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну,қолдану |
|||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Абайдың бірінші, жетінші қарасөздерін біледі |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар
|
||||
|
Сабақтың басы 2 мин. |
Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру «Аялы алақан» әдісін қолданамын. Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Оқушыларды «Жүрек қобдишасы» әдісі арқылы топқа бөлемін. Оқушыларға жүрек қобдишасына салынған әртүрлі түсті қағазға жазылған жылы сөздер берілген. Оқушылар өздеріне арналған жылы сөздерді оқып, жақсы көңіл-күймен үш топқа бөлініп отырады. 1.«Ой» 2. «Ақыл» 3.«Көңіл» Үй тапсырмасын «Кір жаю» әдісі арқылы тексеремін .Жіпке ілінген сұрақтар арқылы пысықтаймын. |
«Аялы алақан» әдісі «Жүрек қобдишасы» әдісі
|
||||
|
|
Сабақтың мақсатымен таныстырамын. «Ой», «Ақыл», «Көңіл», топтары тақырыпқа байланысты тапсырманы орындайды. 1-тапсырма. «Сканерлеп оқу» әдісі Топқа мәтін беріледі. Мәтінді топ мүшелері « Сканерлеп оқу» әдісі арқылы бірнеше рет оқып шығады. Мәтіннен таныс емес сөздерді табады.Таныс емес сөздердің мағынасын ашып, сөйлем құрайды. Естіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар: әуелі - көкірегі байлаулы берік болмақ керек; екінші — сол нәрсені естігенде я көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек; үшінші — сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; төртінші - ой кеселі нәрселерден қашық болу керек. Егер кез болып қалса, салынбау керек Ой кеселдері: уайымсыз салғырттық, ойыншы-күлкішілдік, я бір қайғыға салыну, я бір нәрсеге құмарлық пайда болу секілді. Бұл төрт нәрсе - күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғын нәрселер. Дескриптор: 1.Мәтінді оқып шығады. 2.Мәтіннен таныс емес сөздерді анықтайды. 3.Таныс емес сөздердің мағынасын ашып, сөйлем құрайды. . ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы бағалау 2-тапсырма. І топ Адам бойындағы естіген нәрселерді ұмытпасқа қандай себептердің әсері бар екенін «Радиалды диаграмма» арқылы дәлелдеңіз. Дескриптор:
ҚБ «Қол шапалақтау» арқылы өзара бағалайды.
ІІ топ Адамның бойында кездесетін екі түрлі қасиеттерді «Венн диаграмма» арқылы салыстырыңыз.
Дескриптор:
ҚБ «Басбармақ» әдісі
ІІ1топ «Жеті» «Неге?» стратегиясы бойынша автор бейнесін ашыңыз.
Абай дана
Дескриптор: 1.Қарасөздегі автор ойын анықтайды. 2.Қарасөз мазмұны негізінде автор бейнесін ашады. ҚБ « Басбармақ» әдісі |
«Сканерлеп оқу» әдісі
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Нысана» әдісі арқылы
Белсенді қатыстым Қызық болды Түсінікті болды Жаңа тақырыпты игердім |
|
||||
|
Үйге тапсырма |
Абайдың қара сөздерін оқу |
|
||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||
|
Дарынды оқушыға «Менің Абайдың 31 қарасөзін оқығаннан кейінгі ойым...» Дескриптор 1.Абайдың 31 қарасөзін түсініп оқиды. 2.Өз ойын ойтолғау арқылы жеткізеді. ҚБ «От шашу» |
«Кір жаю», «Аялы алақан», «Жүрек қобдишасы» « Радиалды диаграмма», Сканерлеп оқу, «Венн диаграммасы», «Жеті» «Неге?»стратегиясы, «Қол шапалақтау» «От шашу», «Басбармақ»,«Нысана» әдісі |
Сынып ішінде асықпай жүру |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2.. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||
1-тапсырма. «Сканерлеп оқу» әдісі
Топқа мәтін беріледі.
Мәтінді топ мүшелері « Сканерлеп оқу» әдісі
арқылы бірнеше рет оқып шығады. Мәтіннен таныс емес сөздерді табады.Таныс емес сөздердің мағынасын ашып, сөйлем құрайдыЕстіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар: әуелі - көкірегі байлаулы берік болмақ керек; екінші — сол нәрсені естігенде я көргенде ғибрәтлану керек, көңілденіп, тұшынып, ынтамен ұғу керек;
үшінші — сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек; төртінші - ой кеселі нәрселерден қашық болу керек. Егер кез болып қалса, салынбау керек. Ой кеселдері: уайымсыз салғырттық, ойыншы-күлкішілдік, я бір қайғыға салыну, я бір нәрсеге құмарлық пайда болу секілді. Бұл төрт нәрсе - күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғын нәрселер.
І топ
Адам бойындағы естіген нәрселерді ұмытпасқа қандай себептердің әсері бар екенін «Радиалды диаграмма» арқылы дәлелдеңіз.
ІІтоп
Адамның бойында кездесетін екі түрлі қасиеттерді «Венн диаграмма» арқылы салыстырыңыз.

ІІ1топ
«Жеті» «Неге?» стратегиясы бойынша автор бейнесін ашыңыз.
Абай дана
![]()
шағым қалдыра аласыз



