Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
21.11.2024 ж |
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты іздеу әдістері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты іздеу әдістерін түсіну және нақты тапсырмалар бойынша деректерді іздеу дағдыларын дамыту. Деректерді сұрыптау мен сүзгілеу принциптерін меңгерту. Fқпаратты тиімді пайдалануға арналған құралдар мен әдістерді қолдана білу дағдыларын арттыру. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жұмысқа психологиялық көзқарас қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. "Бұл кім?"ойыны Әркім өзінің психологиялық портретін өз атын атамай жазады. Оның ішінде жағымды және жағымсыз сипаттамаларын жазады. Бұл сипаттамаларды жүргізуші жинайды, араластырады, содан кейін оларды дауыстап оқиды. Топ мүшелері оның кім екенін сипаттамалары бойынша анықтауы керек. Өткен сабақты қайталау. - Күнделікті өмірде қажет ақпаратты қалай іздейсіз? - Компьютерде ақпарат іздеудің жолдары қандай? - Ехсel-ден қажетті ақпаратты қалай табуға болады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. |
Балалар сабаққа дайындалады. Оқушылар ортаға шығып әрекеттерді орындайды
Сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа материалды меңгеру. Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады (Бейнежазба материалдары, слайд материалдарын қолдануға болады) «Джигсо» әдісі Оқушыларды 4-5 топқа бөлеміз. Тақырыпты, (мақаланы) топтың санына қарай, мазмұнына қарай бөліп береміз. 1,2,3,4,5,- әрбір топ өкілдері берілген бөліктерді оқиды. Топтағы оқушылар өзара пікір алмасады, ортақ тапсырма жасайды. Әр топ өз лидерін тақтаға шығарады. Ол оқушы оқыған білгенінің мазмұнын түсіндіреді. Сергіту сәті.
Білімді бекіту. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. а)Сүзгілер -________________________________ __________________________________________ b) Сүзгі құралы қай қойындыда орналасқан? __________________________________________ 2-тапсырма. Оқушылардың тізімі жазылған кесте берілген:
ПОИСКПОЗ қолданып, «Сергей» атты оқушының жол нөмірін анықтайтын функцияны жаз:____________________________________ 3-тапсырма. Берілген формуланың нәтижесі қандай болады.=ИНДЕКС(А1: С; 2;3) ________________________________________ 4-тапсырма. ПОИСКПОЗ функциясы үшін қай синтаксис дұрыс? а)= ПОИСКПОЗ (ізделінген мән; қарастырылатын массив, сәйкестендіру типі) b) = ПОИСКПОЗ (қарастырылатын массив; ізделінген мән;) с) = ПОИСКПОЗ (сәйкестендіру типі; ізделінген мән; қарастырылатын массив) д) = ПОИСКПОЗ(ізделінген мән, сәйкестендіру типі) 5-тапсырма. Сәйкестікті белгіле:
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастырады
Топтағы оқушылар өзара пікір алмасады Көз жаттығуларын орындау Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор: - анықтаманы жа зады Дескриптор: - функцияны жазады
Дескриптор: - нәтижені жазады Дескриптор: - жауапты таңдайды
Дескриптор: - сәйкестікті орнатады
|
«Мақтау»
2 балл
3 балл
1 балл
1 балл
3 балл
|
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы:
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: ВПР, ИНДЕКС, ПОИСКПОЗ іздеу функцияларын бірнеше мысалын жаз Рефлексия. «Мұғалімге хат жазу» Сабақ аяғында оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды немесе түсінбеген, түсініксіз сұрақтар бойынша ұсыныстарын жазады.
|
Үй тапсырмасын жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Ақпаратты іздеу әдістері
ҚМЖ. Ақпаратты іздеу әдістері
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Деректер базасы |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
21.11.2024 ж |
|
|
Сынып:9ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпаратты іздеу әдістері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.3 деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты іздеу әдістерін түсіну және нақты тапсырмалар бойынша деректерді іздеу дағдыларын дамыту. Деректерді сұрыптау мен сүзгілеу принциптерін меңгерту. Fқпаратты тиімді пайдалануға арналған құралдар мен әдістерді қолдана білу дағдыларын арттыру. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. Жұмысқа психологиялық көзқарас қалыптастыру. Оқушылардың зейінін шоғырландыру. "Бұл кім?"ойыны Әркім өзінің психологиялық портретін өз атын атамай жазады. Оның ішінде жағымды және жағымсыз сипаттамаларын жазады. Бұл сипаттамаларды жүргізуші жинайды, араластырады, содан кейін оларды дауыстап оқиды. Топ мүшелері оның кім екенін сипаттамалары бойынша анықтауы керек. Өткен сабақты қайталау. - Күнделікті өмірде қажет ақпаратты қалай іздейсіз? - Компьютерде ақпарат іздеудің жолдары қандай? - Ехсel-ден қажетті ақпаратты қалай табуға болады? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты тұжырымдалады. |
Балалар сабаққа дайындалады. Оқушылар ортаға шығып әрекеттерді орындайды
Сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа материалды меңгеру. Оқулықпен жұмыс. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады (Бейнежазба материалдары, слайд материалдарын қолдануға болады) «Джигсо» әдісі Оқушыларды 4-5 топқа бөлеміз. Тақырыпты, (мақаланы) топтың санына қарай, мазмұнына қарай бөліп береміз. 1,2,3,4,5,- әрбір топ өкілдері берілген бөліктерді оқиды. Топтағы оқушылар өзара пікір алмасады, ортақ тапсырма жасайды. Әр топ өз лидерін тақтаға шығарады. Ол оқушы оқыған білгенінің мазмұнын түсіндіреді. Сергіту сәті.
Білімді бекіту. 1-тапсырма. Жеке жұмыс. а)Сүзгілер -________________________________ __________________________________________ b) Сүзгі құралы қай қойындыда орналасқан? __________________________________________ 2-тапсырма. Оқушылардың тізімі жазылған кесте берілген:
ПОИСКПОЗ қолданып, «Сергей» атты оқушының жол нөмірін анықтайтын функцияны жаз:____________________________________ 3-тапсырма. Берілген формуланың нәтижесі қандай болады.=ИНДЕКС(А1: С; 2;3) ________________________________________ 4-тапсырма. ПОИСКПОЗ функциясы үшін қай синтаксис дұрыс? а)= ПОИСКПОЗ (ізделінген мән; қарастырылатын массив, сәйкестендіру типі) b) = ПОИСКПОЗ (қарастырылатын массив; ізделінген мән;) с) = ПОИСКПОЗ (сәйкестендіру типі; ізделінген мән; қарастырылатын массив) д) = ПОИСКПОЗ(ізделінген мән, сәйкестендіру типі) 5-тапсырма. Сәйкестікті белгіле:
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын қалыптастырады
Топтағы оқушылар өзара пікір алмасады Көз жаттығуларын орындау Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды: Дескриптор: - анықтаманы жа зады Дескриптор: - функцияны жазады
Дескриптор: - нәтижені жазады Дескриптор: - жауапты таңдайды
Дескриптор: - сәйкестікті орнатады
|
«Мақтау»
2 балл
3 балл
1 балл
1 балл
3 балл
|
оқулық
Оқулық, жұмыс парағы:
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: ВПР, ИНДЕКС, ПОИСКПОЗ іздеу функцияларын бірнеше мысалын жаз Рефлексия. «Мұғалімге хат жазу» Сабақ аяғында оқушылар өтілген тақырып бойынша сұрақ қояды немесе түсінбеген, түсініксіз сұрақтар бойынша ұсыныстарын жазады.
|
Үй тапсырмасын жазады. Өз ұсыныстарын жазады |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз
















