|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әмірбек Әсемай Болатбекқызы |
|||||
|
Күні: |
05.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны:23 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:. |
8.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау. 8.3.1.1 Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Поэмадағы көркемдегіш құралдарды талдай отырып, автор стилін анықтау.Ақын өлеңдерінің идеясы мен пафосын анықтау. Көркем шығармадан үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеуге қолдану. |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5минут |
-Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу. - Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту -QR кодтар арқылы "Аққулар ұйықтағанда ", "Мен таулықпын", "Қарасаз" «Үш бақытым»деген төрт топқа бөлу. -Үй тапсырмасын сұрау. |
Оқушылар мұғалімді зер салып тыңдайды. |
ҚБ «Одағайлар» әдісі
Оооооо! – тамаша жауап;
Оййййй! – төмен жауап |
|
||
|
Жаңа білім 10минут Сабақтың ортасы 25минут |
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы жайлы айту “Мұқағали-бір ғасырда бір рет қана дүниеге келетін қазақ поэзиясының алтын домбырасы дерліктей ірі талант иесі”.Бүгін біз сөз еткелі отырған шығарма “Аққулар ұйықтағанда»- ғажап поэма. Бір түнде, бір деммен, табиғат пен ақын сезімінің үндесуінен туған дүние. Мұқағали: Қазақтың қара өлеңі – құдіретім, Онда бір сұмдық сыр бар естілмеген, – деген болатын. Бүгін сондай «Сұмдық сыры бар» жыры «Аққулар ұйықтағанда» поэмасынан ой толғаймыз.Осы поэма жөнінде Тұманбай Молдағалиев ағамыз былай дейді. – Cендерге де, маған да бұл поэма мұң тарту етеді. Бірақ бір бастап оқығаннан кейін тастай алмай соңына дейін бір-ақ оқисың. Бейне бір басқа күй кешесің. Көкірегінде ән ұялап, жырмен тербелесің. Көз алдыңнан Жетімкөлдің ерке аққуы баласы үшін дүниенің тыныштығын, кереметін бұзып, қасиетке оқ атқан ана бейнесін, ең соңында екі бірдей асылынан қасиетінен айырылған сорлы, зарлы ананы көріп, сен де аһ ұрасың-деген екен. 1-тапсырма Топтық тапсырмалар: 1-тапсырма: Тарихи құндылығы (Топтық жұмыс) Мақсаты: Поэманың тарихи мәнін талдау Тапсырма: 1-топ Поэмадағы оқиғаның қай кезеңде болғанын анықтаңдар. 2-топ Аққуға байланысты қазақ халқының таным-түсінігі қандай болған? 3-топ Поэмада қазақтың қандай дәстүрлері мен наным-сенімдері көрініс тапқан? 4-топ Ананың орнында сен болғанда қандай іс-әрекет жасаушы едің?
2-тапсырма I топ -Пролог, негізгі бөлім және эпилогты анықтайды II топ -Поэманың қай бөлігі прологқа жатады? Бастапқы бөлімін тауып, оның ерекшелігін сипаттайды. III топ-Негізгі оқиғалар қай бөлікте өрбиді? Оқиға дамуы мен шарықтау шегін тауып жазады. IV-топЭпилогта не баяндалады? (Қорытынды ойды анықтайды)
|
Мұғалімді тыңдайды және түсінеді. Топпен бірігіп тапсырмаларды орындайды. Топпен бірігіп тапсырмаларды орындайды. Топтан бір оқушы шығып сұраққа жауап береді. |
«Бағдаршам»әдісі «Бағдаршам» әдісі |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» Үлестірмелі материал «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||
|
Бекіту |
«Ашық микрофон» әдісі. |
Сабақ бойынша түсінгендерін айтады. |
|
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||
|
Үйге тапсырма |
Поэмадағы көркемдегіш құралдарды талдай отырып, автор стилін анықтау |
|
|
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Аққулар ұйықтағанда
ҚМЖ Аққулар ұйықтағанда
|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай атындағы мамандандырылған қазақ мектеп-гимназиясы |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әмірбек Әсемай Болатбекқызы |
|||||
|
Күні: |
05.03.2025 |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны:23 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:. |
8.1.1.1 Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау. 8.3.1.1 Шығарманың тақырыбы мен идеясын осы тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Поэмадағы көркемдегіш құралдарды талдай отырып, автор стилін анықтау.Ақын өлеңдерінің идеясы мен пафосын анықтау. Көркем шығармадан үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеуге қолдану. |
|||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5минут |
-Оқушылармен амандасу, сыныпты түгендеу. - Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту -QR кодтар арқылы "Аққулар ұйықтағанда ", "Мен таулықпын", "Қарасаз" «Үш бақытым»деген төрт топқа бөлу. -Үй тапсырмасын сұрау. |
Оқушылар мұғалімді зер салып тыңдайды. |
ҚБ «Одағайлар» әдісі
Оооооо! – тамаша жауап;
Оййййй! – төмен жауап |
|
||
|
Жаңа білім 10минут Сабақтың ортасы 25минут |
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы жайлы айту “Мұқағали-бір ғасырда бір рет қана дүниеге келетін қазақ поэзиясының алтын домбырасы дерліктей ірі талант иесі”.Бүгін біз сөз еткелі отырған шығарма “Аққулар ұйықтағанда»- ғажап поэма. Бір түнде, бір деммен, табиғат пен ақын сезімінің үндесуінен туған дүние. Мұқағали: Қазақтың қара өлеңі – құдіретім, Онда бір сұмдық сыр бар естілмеген, – деген болатын. Бүгін сондай «Сұмдық сыры бар» жыры «Аққулар ұйықтағанда» поэмасынан ой толғаймыз.Осы поэма жөнінде Тұманбай Молдағалиев ағамыз былай дейді. – Cендерге де, маған да бұл поэма мұң тарту етеді. Бірақ бір бастап оқығаннан кейін тастай алмай соңына дейін бір-ақ оқисың. Бейне бір басқа күй кешесің. Көкірегінде ән ұялап, жырмен тербелесің. Көз алдыңнан Жетімкөлдің ерке аққуы баласы үшін дүниенің тыныштығын, кереметін бұзып, қасиетке оқ атқан ана бейнесін, ең соңында екі бірдей асылынан қасиетінен айырылған сорлы, зарлы ананы көріп, сен де аһ ұрасың-деген екен. 1-тапсырма Топтық тапсырмалар: 1-тапсырма: Тарихи құндылығы (Топтық жұмыс) Мақсаты: Поэманың тарихи мәнін талдау Тапсырма: 1-топ Поэмадағы оқиғаның қай кезеңде болғанын анықтаңдар. 2-топ Аққуға байланысты қазақ халқының таным-түсінігі қандай болған? 3-топ Поэмада қазақтың қандай дәстүрлері мен наным-сенімдері көрініс тапқан? 4-топ Ананың орнында сен болғанда қандай іс-әрекет жасаушы едің?
2-тапсырма I топ -Пролог, негізгі бөлім және эпилогты анықтайды II топ -Поэманың қай бөлігі прологқа жатады? Бастапқы бөлімін тауып, оның ерекшелігін сипаттайды. III топ-Негізгі оқиғалар қай бөлікте өрбиді? Оқиға дамуы мен шарықтау шегін тауып жазады. IV-топЭпилогта не баяндалады? (Қорытынды ойды анықтайды)
|
Мұғалімді тыңдайды және түсінеді. Топпен бірігіп тапсырмаларды орындайды. Топпен бірігіп тапсырмаларды орындайды. Топтан бір оқушы шығып сұраққа жауап береді. |
«Бағдаршам»әдісі «Бағдаршам» әдісі |
М.Мақатаев «Аққулар ұйықтағанда» Үлестірмелі материал «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||
|
Бекіту |
«Ашық микрофон» әдісі. |
Сабақ бойынша түсінгендерін айтады. |
|
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||
|
Үйге тапсырма |
Поэмадағы көркемдегіш құралдарды талдай отырып, автор стилін анықтау |
|
|
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасы |
||
![]()
шағым қалдыра аласыз


















