9 сынып қмж биология
|
Сабақ: Биология |
Мектеп: «Қызылдихан» жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Күні: 03.05.2018ж |
Мұғалімнің есімі: Ермекбаева З |
|||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Экожүйелердің ауысуы.Агроценоздар. |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздар туралы түсіндіру. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздар туралы біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі |
||||||
|
Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздарды салыстыра алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар |
||||||
|
Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздардің ерекшеліктерін сипаттай алады |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік дағдылар: Сұрақтарға жауап жазу арқылы жазылым дағдысы орындалады |
|||||
|
Терминдер, жаңа сөздер:фактор,абиотикалық,биотикалық |
||||||
|
Сыныптағы диалог: |
||||||
|
Популияция дегеніміз не? экожүйелердің өзара әрекеттесулері туралы білетініміз бар ма? Энергия ағымы және қоректік тізбектер туралы білетіндер бар ма? |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздар туралы біледі. - Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздарды салыстыра алады - Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздардың ерекшеліктерін сипаттай алады |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: - патриотизм - отансүйгіштік |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Табиғаттану,экология |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Энергия ағымы және қоректік тізбектер.Экологиялық пирамида |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыты |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелер) |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру шаралары Сәлемдесу Түгендеу Үй тапсырмасын сұрау , тексеру. Қоректік тізбек дегеніміз не? Экология дегеніміз не? Экожүйе дегеніміз не? Бірлестіктер дегеніміз не? Сабақтың мақсатын ашу. Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау. |
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Түсіну , білу : оқылым тапсырмасы . Оқушылар тақырыпты оқып шығады. Адам іс-әрекетінің табиғиэкожүйеге кері әсері орасан зор.Ол үнемі арта түсуде. «Адамзат өзіс-әрекетінің салдарынан туындаған күрделі өзгерістерден жойылып кетпей ме?» деген сұрақ туады. Адамзат іс-әрекетінің экожүйеге едәуір күшті әсер ететін салаларын қарастырайық. Өнеркәсіптік өндіріс, бірінші кезекте, қоршаған ортаға көп мөлшерде түсетін зиянды шығарындыларымен байланысты.
Тапсырма-1 .
Дискриптор:
Тапсырма -2 Адам іс-әрекетінен едәуір зардап шеккен экожүйе құрамбөліктерін жүйелеңдер, кластер құрыңдар. Жазған мәліметтеріңмен бөлісіңдер Дискриптор:
|
|
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылар түсінбеген сұрақтарын қояды. Үйге тапсырма беру |
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||
|
|
||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж биология 9 сынып
қмж биология 9 сынып
9 сынып қмж биология
|
Сабақ: Биология |
Мектеп: «Қызылдихан» жалпы орта білім беретін мектебі |
|||||
|
Күні: 03.05.2018ж |
Мұғалімнің есімі: Ермекбаева З |
|||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: Экожүйелердің ауысуы.Агроценоздар. |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздар туралы түсіндіру. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздар туралы біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі |
||||||
|
Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздарды салыстыра алады |
||||||
|
Кейбір оқушылар |
||||||
|
Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздардің ерекшеліктерін сипаттай алады |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Тілдік дағдылар: Сұрақтарға жауап жазу арқылы жазылым дағдысы орындалады |
|||||
|
Терминдер, жаңа сөздер:фактор,абиотикалық,биотикалық |
||||||
|
Сыныптағы диалог: |
||||||
|
Популияция дегеніміз не? экожүйелердің өзара әрекеттесулері туралы білетініміз бар ма? Энергия ағымы және қоректік тізбектер туралы білетіндер бар ма? |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздар туралы біледі. - Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздарды салыстыра алады - Экожүйелердің ауысуын ,агроценоздардың ерекшеліктерін сипаттай алады |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылықтар: - патриотизм - отансүйгіштік |
|||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Табиғаттану,экология |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Энергия ағымы және қоректік тізбектер.Экологиялық пирамида |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыты |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелер) |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру шаралары Сәлемдесу Түгендеу Үй тапсырмасын сұрау , тексеру. Қоректік тізбек дегеніміз не? Экология дегеніміз не? Экожүйе дегеніміз не? Бірлестіктер дегеніміз не? Сабақтың мақсатын ашу. Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау. |
|
|
|||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Түсіну , білу : оқылым тапсырмасы . Оқушылар тақырыпты оқып шығады. Адам іс-әрекетінің табиғиэкожүйеге кері әсері орасан зор.Ол үнемі арта түсуде. «Адамзат өзіс-әрекетінің салдарынан туындаған күрделі өзгерістерден жойылып кетпей ме?» деген сұрақ туады. Адамзат іс-әрекетінің экожүйеге едәуір күшті әсер ететін салаларын қарастырайық. Өнеркәсіптік өндіріс, бірінші кезекте, қоршаған ортаға көп мөлшерде түсетін зиянды шығарындыларымен байланысты.
Тапсырма-1 .
Дискриптор:
Тапсырма -2 Адам іс-әрекетінен едәуір зардап шеккен экожүйе құрамбөліктерін жүйелеңдер, кластер құрыңдар. Жазған мәліметтеріңмен бөлісіңдер Дискриптор:
|
|
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылар түсінбеген сұрақтарын қояды. Үйге тапсырма беру |
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||
|
|
||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз













