ҚМЖ Демография -ұлт тағдыры 9-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ Демография -ұлт тағдыры 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
-Қысқа мерзімді сабақ жоспары 9-сынып оқушыларына арналған. Оқушылар демография туралы және түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем туралы түсінік алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі

1-2 сабақ

Бөлім: 5


Отбасы және демографиялық өзгеріс
Синтаксис

Педагогтің аты-жөні



Күні:



Сынып: 9


Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы


Демография-ұлт тағдыры

Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу;

9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану.

9.2.1.1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу;

9.3.2.1 мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру;

Сабақтың мақсаты


- тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра біледі;

- салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады.

- тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстырады, өңдейді;

- мақсатты аудиторияның қызығушылығын ынталандыру үшін әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады;


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Ресурстар


Сабақтың басы

5 мин



Ұйымдастыру кезеңі

Ой қозғау

1-тапсырма. Тақырыптың бұлай аталу себебін түсіндіріңдер.

Демография-ұлт тағдыры

Тақырып аясында оқушылар пікірін тыңдаймын.



Оқушылар өз ойларын айтады.

Өмірмен байланыстыра отырып, дәлелдер келтіреді.


Мадақтау сөздер

1-2-слайд




Сабақтың ортасы

35 мин



























Мағынаны тану







































Бекіту тапсырмасы

Тыңдалым

2-тапсырма. 13-аудиомәтінді тыңдаңдар.

Айтылым

А Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.

  1. Мәтін кейіпкері кім?

  2. Оның отбасы ұстанымы қандай?

  3. Көп баланы «асырай алмаймыз» дегенге жас отбасылардың айтатын уәжі қандай?

  4. Мәтін кейіпкерлерінің пікірінше, көпбалалы отбасында өскен баланың ерекшелігі неде?


Тапсырма. 13- мәтін.

Ә) Мәтіндегі кейіпкердің балаға қатысты айтқан нақыл сөздерін теріп жазып, түсініктеме беріңдер.

Жазылым

Тапсырма.

Б) Мәтіннің мақсатын анықтаңдар.

Тілдік бағдар

 Түсіндірмелі салаластың бірінші жай сөйлемінің баяндауышының құрамына сол, сонша, соншалық, сондай деген сілтеу есімдіктері қатысса, екі жай сөйлемнің аражігіне сызықша қойылады.

Мысалы: Тасқынның қаттылығы сонша – жолындағының бәрін жапырып кетті.

6-тапсырма. Мәтінді мұқият оқыңдар.

56-бет, оқулық

А) мәтінде қандай стильдер қолданылған? Тілдік бірліктер арқылы дәлелдеңдер.

Ә) Мәтінге тірек бола алатын сөздерді анықтаңдар.

Б) Мәтінге сүйеніп, сабақ тақырыбының «Демография – ұлт тағдыры» аталуын түсіндіріңдер.


7-тапсырма.

  • Қазақстанда халық санының көбеюіне кедергі келтіріп отырған басты себеп не?

  • Тағы қандай себептерді айтар едіңдер?

  • Үш-төрт сөйлемнен тұратын мәтін жазыңдар.


8-тапсырма. Мәтіннен құрмалас сөйлемдерді теріп жазып, оларды салалас және сабақтас құрмалас сөйлемдерге ажыратыңдар.

Салаластың мағыналық түрлерін анықтаңдар.

Үлгі: Жері –кең, халқы –аз.


Мәтінді тыңдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Берілген ақпаратқа өз пікірлерін білдіреді.











Нақыл сөздерін теріп жазады;

Түсініктеме береді.

Мәтіннің мақсатын анықтайды.















Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлем туралы түсінік алады.















Мәтінді мұқият оқиды.

Мәтіннің стильін анықтайды.

Тірек сөздерді табады.









Басты себептерді айтады.

Үш-төрт сөйлеммен жазады.





Мәтіннен құрмалас сөйлемдерді теріп жазады.

Салаластың мағыналық түрлерін анықтайды.




ҚБ 1-10















ҚБ 1-10

































ҚБ 1-10











ҚБ 1-10







ҚБ 1-10

3-слайд













4-слайд



55-бет. Оқулық













5-слайд, 47-бет



6-слайд,












7-слайд









8-слайд








9-слайд 57-бет, оқулық


Сабақтың соңы /5 мин




Үйге тапсырма: Үй тапсырмасы.

9, 10-тапсырма. 58-бет

Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдап, құрылымын ажыратыңдар.

Сөйлемдерді салалас құрмалас сөйлем етіп құрыңдар.



Үй жұмысын орындау туралы түсінік алады.


10-слайд



























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.01.2024
706
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі