ҚМЖ. Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру. 9-сынып

Тақырып бойынша 12 материал табылды

ҚМЖ. Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру. 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
9-шы сыныпқа арналған 2-ші тоқсанның 12-ші сабақ қысқа мерзімді жоспары.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:

Оқу ісінің меңгерушісі: ______________________________

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Деректер базасы

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 10

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Ақпаратты іздеу әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.3 Деректерді іздеу, сұрыптау және сүзгілеуді жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты:

Деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асырады

ӘДІЛДІК ПЕН ЖАУАПКЕРШІЛІК ҚҰНДЫЛЫҒЫ

- қоғамның барлық мүшелеріне тең құқық пен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету;

- өзінің, отбасының, басқа адамдардың, қоғам мен мемлекет алдындағы өз міндеттерін орындаудың маңыздылығын түсіну

- басқа адамдардың заңды мүдделерін, құқықтары мен еркіндіктерін құрметтеу;

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2. Психологиялық ахуал

Жасанды интелект арқылы орындалады

«Боди-арт»

Барлық қатысушылар бірінің артына бірі тұрады. Соңғы ойыншы алдыңғының арқасына өзі қалаған суретті салады, ол ойыншы ненің суретін сезінгенін өзінің алдындағы оқушыға салады. Осылайша

алдыңғы қатысушыға дейін сурет салу жалғасады. Соңғы және бірінші баланың суреттері салыстырылып, кімнің тұсынан ағаттық кеткені анықталады. Жағымды ахуал туады..

3. Топқа бөлу: 3-түрлі түсті маркерлер арқылы топқа бөлу



4. «Конверт сұрақ» әдісі

Үй тапсырмасын қайталау

3 топтағы 3 оқушыға 1-сұрақтан жазылып, конвертке салынады(өткен тақырыптар бойынша ). Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындалады. Әрқайсысына бір минут беріледі: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; бір минут өткен соң конверт өзінің тобындағы келесі оқушыға беріледі, осылай сұрақтарға барлығы жауап бергенше жүре береді. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқыңыз (аттарын атамастан); сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды.

1-топтағы 1-оқушы конвертіне:

-Деректер базасын құрудың жұмыс принципін сипаттаңдар?

2-топтағы 1-оқушы конвертіне:

-Реляциялық ДБ өмірде қандай салаларда қолданылады?

1-топтағы 1-оқушы конвертіне:

-Деректер базасын күнделікті өмірде қолданамызба?

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Оқушылар арасында жағымды ахуал орнайды








3. Маркерлердің түсі арқылы топқа бөлінеді






4. Үй тапсырмасына жауап береді.


























Дескриптор:

Үй тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап береді

2 балл


Оқулық

«Арман ПВ»











Түрлі түсті маркер







Конверт, стикер

Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ

5 мин
















































































10 мин


























5 мин




































7 мин


















3 мин





3 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Деректер базасында ақпарат ұсыну

Ақпараттың едәуір мөлшерімен жұмыс іс тегенде, қандай программалық жасақтама қолданылғанына қарамастан,

мынадай әрекеттер орындалады:

1. Деректер базасының кестелері құрылады.

2. Кестелердегі деректерді енгізу үшін формалар жасалады.

3. Деректер базасы кестелеріне қажетті сұ раныстар жасалады.

4. Баспаға басу үшін сұраныс негізінде есептер жазылады.

ДББЖ қолдану арқылы деректер базасын қалыптастыру

ДБ құрылымын анықтаудан басталады: деректер базасының өрістерін, олардың типтерін анықтау және атауларын енгізу.

Әрі қарай кестеге тікелей енгізу әдісі бойынша немесе форма

арқылы деректер базасы жазбаларын енгізу, қарау, жөндеу жүргізіледі. Содан кейін деректер базасында деректерді

сұрыптауға және іздеуге болады.

«Топтық жұмыс»

1-тапсырма

«Ақиқат -жалған» әдісі арқылы

1-топ Формалар

2- топ Сүзгілер

3-топ Диапазондар, тізімдер


Жұптық жұмыс

2-тапсырма

«Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі

Оқушылар берілген тапсырма бойынша ойланып, жұптасып талқылайды. Керекті мәліметті дәптерге орындайды

ЕБҚЕ бар балалар үшін тапсырма

Сөйлемді аяқта

-Форма-деректер базасына жазбаларды енгізу .............................................



«Жеке жұмыс» Компьютермен жұмыс

3 -тапсырма

«Миға шабуыл» әдісі

Сергіту сәті

Берілген сілтеме бойынша нейро жаттығулар жасайды


Сабақты қорытындылау:

«Wordwall» платформасы бойынша сұрақтарға жауап береді


Мұғалімді тыңдайды




































































































1-тапсырманы орындайды












2-тапсырманы орындайды









Тапсырманы орындайды








3-тапсырманы орындайды















Сергіту сәті жасалады



Онлайн платформада сұрақтарға жауап береді







































































































Дескриптор

-ақиқат немесе жалған болатындай , жаңа терминдерге сөйлем құрайды

2 балл



Дескриптор:

-деректерді іздеу және сүзгілеу жұмысымен байланысты MS Excel программалық құралдарын сипаттайды

-«Күнделік» деректер базасында сүзгілерді пайдалану бойынша әрекеттердің ретін талқылайды

2 балл

Дескриптор:

Берілген тапсырмадағы сөйлемдерді аяқтайды





Дескриптор:

Деректер базасы кестесінде іздеуді қолданып, жазбалардың санын анықтайды

2 балл













Дескриптор:

Онлайн платформа арқылы сұрақтарға жауап береді

2 балл


Презентация








































































































Оқулық ,

А-3 парақшасы, маркер. стикер, терминдер жазылған тапсырмалар,





Оқулық , дәптер, слайд, тапсырма





Таратпа қағаз







тапсырма









Ноутбук, Слайд












Сергіту сәті

https://video-preview.s3.yandex.net/s31IQgEAAAA.mp4



онлайн сілтеме

https://wordwall.net/resource/64457521


Сабақтың соңы

5 мин
















Бағалау


Үй тапсырмасы

2.Кері байланыс:



Бағалау 10 балдық жүйемен бағаланады




Өзін-өзі бағалау.


















10 балл жинайды

Плакат /слайд, стикер/


















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.11.2024
355
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі