6-сабақ. 4.6. Else циклін басқару
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
3 бөлім. Python (Пайтон) программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кожантаева Айгуль Гильмановна |
|||
|
Күні |
28 ақпан |
|||
|
Сынып: 8 а,ә |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.6. Else циклін басқару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: Else ұғымы мен қызметін анықтау; Оқушылардың көбі: Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану; Кейбір оқушылар: Else нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. Барлық оқушы: Else ұғымы мен қызметін анықтау; |
|||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақы т |
Мұғалімнің әрекеті |
іс- |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/5мин Сыныпта көңілді ахуал орнату |
Сәлемдесу, |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. |
|
|
|
|
түгендеу. |
|
|
|||
|
«Маған досымның ... ұнайды» әдісі. |
Оқушылар сыныптасының өзіне ұнайтын тұстарын ғана айтады. Мысалы, Аиданың елгезектігі ұнайды. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне |
Қошемет көрсету. |
|||
|
|
жақсы қарым-қатынас орнатады, |
|
|||
|
|
сондай-ақ барлық оқушының |
|
|||
|
|
қатыстырылуы арқылы сабаққа |
|
|||
|
|
белсенділігі артады. |
|
|||
|
«Мозайка» әдісі. |
|
|
|||
|
Топқа біріктіру/2мин Қызығушылық ты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин |
«Алтын сақа» ойыны. Оқушылар қоржыннан нөмірленген сұрақтарды алып сұрақтарға жауап береді.
else командасы қандай қызмет атқарады? Есіңе түсір. |
Оқушылар «жұлдыз», «ай», «күн» суреттерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Смайликтер арқылы ҚБ |
Сурет қиындыла ры Оқытуды ң белсенді әдістері NIS. Астана, 2013 |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс\5мин
Саралау тапсырмалары Топтық жұмыс |
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым жасайды. 1-тапсырма топтық тапсырма. Мұғалім көмектеседі. 1) N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error»,әйтпесесанның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр
|
Мұғалімді тыңдайды. Анықтамаларды дәптерге жазып алады.
1-тапсырманы компьютерде орындайды. n=int(input()) s=0 while n>0: a=n%10 if a==7: print('Error') break s=s+a n=n//10 else: print(s) нәтижені шығарады. |
3 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері. https://almatykitap.kz/catalog/informatika-8-synyp-21809/ Компьют ер, оқулық. |
|
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс |
Дескрипторлар:
2) 2-тапсырма жұптық жұмыс Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр.
Дескрипторлар:
3-тапсырма жеке жұмыс
3) Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар мен бір ғана бөлшек саннан тұратын тізбек берілген. Бөлшек сан кей жағдайларда тізбекте кездеспеуі де мүмкін. Осы тізбекте бөлшек болса, онда санның орнын, әйтпесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программада деректер тігінен енгізіледі. Дескриптор:
Программа кодын тексереді |
2-тапсырманы орындайды. Программа коды: L=input() for i in L: if i=='k': print('Ia') break else: print('Jok') нәтижені шығарады. дейінгі аралық
3-тапсырманы орындайды. Программа коды: N=int(input()) for i in range(N): a = float(input()) if int(a)!=a: print('Index = ',i+1) break else: print('No') нәтижені шығарады |
3 балл
3 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа білімді бекіту/5мин Кері байланыс /2мин |
«Венн диаграммасы»
«БББ кестесі» әдісі. |
Оқушылар топтық жұмыс жасайды Вreak сontinue, еlse цикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстыра отырып, бағала. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай? Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал. Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Бірін-бірі бағалау. |
А4 парағы |
|
|
|
Үйге тапсырма |
|
Күнделікке жазып алады |
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Else циклін басқару 8-сынып
ҚМЖ Else циклін басқару 8-сынып
6-сабақ. 4.6. Else циклін басқару
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
3 бөлім. Python (Пайтон) программалау тілінде алгоритмдерді программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Кожантаева Айгуль Гильмановна |
|||
|
Күні |
28 ақпан |
|||
|
Сынып: 8 а,ә |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.6. Else циклін басқару |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue, break, else); |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: Else ұғымы мен қызметін анықтау; Оқушылардың көбі: Else нұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану; Кейбір оқушылар: Else нұсқаулығын қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. Барлық оқушы: Else ұғымы мен қызметін анықтау; |
|||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/уақы т |
Мұғалімнің әрекеті |
іс- |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурста р |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/5мин Сыныпта көңілді ахуал орнату |
Сәлемдесу, |
Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі. |
|
|
|
|
түгендеу. |
|
|
|||
|
«Маған досымның ... ұнайды» әдісі. |
Оқушылар сыныптасының өзіне ұнайтын тұстарын ғана айтады. Мысалы, Аиданың елгезектігі ұнайды. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне |
Қошемет көрсету. |
|||
|
|
жақсы қарым-қатынас орнатады, |
|
|||
|
|
сондай-ақ барлық оқушының |
|
|||
|
|
қатыстырылуы арқылы сабаққа |
|
|||
|
|
белсенділігі артады. |
|
|||
|
«Мозайка» әдісі. |
|
|
|||
|
Топқа біріктіру/2мин Қызығушылық ты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин |
«Алтын сақа» ойыны. Оқушылар қоржыннан нөмірленген сұрақтарды алып сұрақтарға жауап береді.
else командасы қандай қызмет атқарады? Есіңе түсір. |
Оқушылар «жұлдыз», «ай», «күн» суреттерін құрастыру арқылы топтарға бірігеді. Сұрақтарға жауап береді. |
Смайликтер арқылы ҚБ |
Сурет қиындыла ры Оқытуды ң белсенді әдістері NIS. Астана, 2013 |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс\5мин
Саралау тапсырмалары Топтық жұмыс |
Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды. Слайд материалы арқылы таныстырылым жасайды. 1-тапсырма топтық тапсырма. Мұғалім көмектеседі. 1) N натурал саны берілген. Сол санның цифрларының арасында «7» цифры болса, цикл жұмысын тоқтатып «Error»,әйтпесесанның цифрларының қосындысын экранға шығаратын программа құрастыр
|
Мұғалімді тыңдайды. Анықтамаларды дәптерге жазып алады.
1-тапсырманы компьютерде орындайды. n=int(input()) s=0 while n>0: a=n%10 if a==7: print('Error') break s=s+a n=n//10 else: print(s) нәтижені шығарады. |
3 балл |
Оқулық, жұмыс дәптері. https://almatykitap.kz/catalog/informatika-8-synyp-21809/ Компьют ер, оқулық. |
|
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс |
Дескрипторлар:
2) 2-тапсырма жұптық жұмыс Латын әріптерінен құралған L жол берілген. Осы жолда «k» әрпі кездесе ме? Анықтаңдар. Егер іздеген әріп кездессе, онда «bar», ал кездеспесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр.
Дескрипторлар:
3-тапсырма жеке жұмыс
3) Ұзындығы N(1≤N≤20) бүтін сандар мен бір ғана бөлшек саннан тұратын тізбек берілген. Бөлшек сан кей жағдайларда тізбекте кездеспеуі де мүмкін. Осы тізбекте бөлшек болса, онда санның орнын, әйтпесе «joq» жауабын экранға шығаратын программа құрастыр. Программада деректер тігінен енгізіледі. Дескриптор:
Программа кодын тексереді |
2-тапсырманы орындайды. Программа коды: L=input() for i in L: if i=='k': print('Ia') break else: print('Jok') нәтижені шығарады. дейінгі аралық
3-тапсырманы орындайды. Программа коды: N=int(input()) for i in range(N): a = float(input()) if int(a)!=a: print('Index = ',i+1) break else: print('No') нәтижені шығарады |
3 балл
3 балл |
|
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа білімді бекіту/5мин Кері байланыс /2мин |
«Венн диаграммасы»
«БББ кестесі» әдісі. |
Оқушылар топтық жұмыс жасайды Вreak сontinue, еlse цикл нұсқаулықтарының негізгі ұқсастық пен айырмашылықтарын салыстыра отырып, бағала. Бұл нұсқаулықтардың программа құрудағы маңызы қандай? Программа құруды қаншалықты жеңілдетеді? Ойыңды ортаға сал. Оқушылар сабақ туралы бұрыннан не білетінін, сабақта не білгенін және не білгісі келетінін кестеге жазады. |
Бірін-бірі бағалау. |
А4 парағы |
|
|
|
Үйге тапсырма |
|
Күнделікке жазып алады |
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















