Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау "Идеялар себеті" Тақтада себет белгішесі бейнеленген, онда барлық оқушылар зерттелетін тақырып туралы білетіндерінің барлығы шартты түрде жиналады. Ақпарат алмасу келесі рәсім бойынша жүргізіледі: 1. Оқушыларға "файлдар" тақырыбы бойынша не белгілі екендігі туралы тікелей сұрақ қойылады - Бағдарламалау файлдан деректерді оқуды немесе файлға жазуды не үшін пайдаланады деп ойлайсыз? 2. Біріншіден, әр оқушы бір немесе басқа мәселе бойынша білетіндерінің бәрін есіне алады және дәптерге жазады. 3. Содан кейін ақпаратпен жұппен немесе топта алмасады. Оқушылар бір-бірімен белгілі біліммен бөліседі (топтық жұмыс). Талқылау уақыты 3 минуттан аспайды. Бұл талқылау ұйымдастырылуы керек, мысалы, оқушылар қолда бар түсініктердің қай жерде сәйкес келгенін, қайшылықтар неден туындағанын анықтауы керек. 4. Әрі қарай, шеңбердегі әр топ бұрын айтылғандарды қайталамай-ақ бір ақпаратты немесе фактіні атайды(идеялар тізімі жасалады). 5. Барлық мәліметтерді тезистер түрінде мұғалім қысқаша идеялар себетіне жазады. Идеялар қоржынына сабақтың тақырыбына қатысты фактілерді, пікірлерді, мәселелерді, ұғымдарды салуға болады. Әрі қарай, сабақ барысында бұл әртүрлі фактілер немесе пікірлер, проблемалар немесе ұғымдар логикалық тізбектерге байланысты болуы мүмкін. 6. Барлық қателер жаңа ақпаратты игерген сайын түзетіледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Сұрақтарды, терминдерді жинайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру "Кластер" әдісі Топтағы оқушылар параграфтың мәтінін оқиды және "файлдармен жұмыс" кластерін жасайды әр топтың спикері өз кластерін қорғайды, қалған топтар нақтылау сұрақтарын қояды Сергіту сәті.
Білімді бекіту. 1-тапсырма. Жеке жұмыс a)Файл_____________________________________________________________________2-тапсырма. Файл түрлерін жаз:
2-тапсырма. Open режимдері мен қызметін сәйкестендір:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Кіріс файлында (input.txt) латын әріптерінен тұратын s (мысалы, alma) жолы бар. Осы жолдағы әр түрлі әріптердің санын көрсетіңіз және шығыс файлына жазыңыз (output.txt). Бағдарламаны жаз және нәтижесіне тексер.
|
Оқушылар материалды топпен талдау арқылы коастер құрастырады Көз жаттығуларын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: Дескриптор: - файл анықтамасын жазады
Дескриптор: - сәйкестікті белгілейді
Дескриптор: - әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды
Дескриптор: - программа кодын жазады - орындалу нәтижесін жазады
|
2- балл 2 балл 3 балл 3 балл |
Презентация Оқулық Жұмыс парағы, оқулық |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: "Python-да файлдармен жұмыс істеу ерекшеліктері" тақырыбына шағын эссе жаз. Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Файлдармен жұмыс
ҚМЖ. Файлдармен жұмыс
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Файлдармен жұмыс |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарға баулу: |
«Әділдік және жауапкершілік» әрбір оқушының жұмысына объективті баға беру және жауапкершілікпен қарауға ынталандыру. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау "Идеялар себеті" Тақтада себет белгішесі бейнеленген, онда барлық оқушылар зерттелетін тақырып туралы білетіндерінің барлығы шартты түрде жиналады. Ақпарат алмасу келесі рәсім бойынша жүргізіледі: 1. Оқушыларға "файлдар" тақырыбы бойынша не белгілі екендігі туралы тікелей сұрақ қойылады - Бағдарламалау файлдан деректерді оқуды немесе файлға жазуды не үшін пайдаланады деп ойлайсыз? 2. Біріншіден, әр оқушы бір немесе басқа мәселе бойынша білетіндерінің бәрін есіне алады және дәптерге жазады. 3. Содан кейін ақпаратпен жұппен немесе топта алмасады. Оқушылар бір-бірімен белгілі біліммен бөліседі (топтық жұмыс). Талқылау уақыты 3 минуттан аспайды. Бұл талқылау ұйымдастырылуы керек, мысалы, оқушылар қолда бар түсініктердің қай жерде сәйкес келгенін, қайшылықтар неден туындағанын анықтауы керек. 4. Әрі қарай, шеңбердегі әр топ бұрын айтылғандарды қайталамай-ақ бір ақпаратты немесе фактіні атайды(идеялар тізімі жасалады). 5. Барлық мәліметтерді тезистер түрінде мұғалім қысқаша идеялар себетіне жазады. Идеялар қоржынына сабақтың тақырыбына қатысты фактілерді, пікірлерді, мәселелерді, ұғымдарды салуға болады. Әрі қарай, сабақ барысында бұл әртүрлі фактілер немесе пікірлер, проблемалар немесе ұғымдар логикалық тізбектерге байланысты болуы мүмкін. 6. Барлық қателер жаңа ақпаратты игерген сайын түзетіледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады
Сұрақтарды, терминдерді жинайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты меңгеру "Кластер" әдісі Топтағы оқушылар параграфтың мәтінін оқиды және "файлдармен жұмыс" кластерін жасайды әр топтың спикері өз кластерін қорғайды, қалған топтар нақтылау сұрақтарын қояды Сергіту сәті.
Білімді бекіту. 1-тапсырма. Жеке жұмыс a)Файл_____________________________________________________________________2-тапсырма. Файл түрлерін жаз:
2-тапсырма. Open режимдері мен қызметін сәйкестендір:
3-тапсырма. Жеке жұмыс. Кіріс файлында (input.txt) латын әріптерінен тұратын s (мысалы, alma) жолы бар. Осы жолдағы әр түрлі әріптердің санын көрсетіңіз және шығыс файлына жазыңыз (output.txt). Бағдарламаны жаз және нәтижесіне тексер.
|
Оқушылар материалды топпен талдау арқылы коастер құрастырады Көз жаттығуларын орындайды Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: Дескриптор: - файл анықтамасын жазады
Дескриптор: - сәйкестікті белгілейді
Дескриптор: - әрекеттердің дұрыс ретін анықтайды
Дескриптор: - программа кодын жазады - орындалу нәтижесін жазады
|
2- балл 2 балл 3 балл 3 балл |
Презентация Оқулық Жұмыс парағы, оқулық |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: "Python-да файлдармен жұмыс істеу ерекшеліктері" тақырыбына шағын эссе жаз. Рефлексия.
|
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін өзі бағалау |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз
















