ҚМЖ география 10сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ география 10сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал география пәні мұғалімдеріне ҚМЖ құрастыруға керек
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: 2топ

Сынып 10

Барлығы - Қатысқандар - Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы:

Табиғатты пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға тигізетін әсерін бағалау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

(С)Оқушылар табиғатты тиімсіз, тиімді пайдалану түрлерінің геожүйеге тигізетін әсерін анықтайды

(Ж)Оқушылар табиғатты тиімсіз, тиімді пайдалану түрлерінің қоршаған ортаға әсерән салыстыра отырып талдау жасайды

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Табиғи ландшафт, антропогендік ландшафт, экологиялық жағдай, экологиялық лас өндіріс, экологиялық саясат, экологиялық мәдениет ұғымдарын біледі.


Оқушылардың басым бөлігі:

Қазақстандағы табиғатты пайдалану және пайдалы қазбалармен қамтамасыз етілуін жіктейді және зерттейді.


Кейбір оқушылар: Қазақстанда қоршаған ортаға әсер ететін антропогендік түрткіжайттар әсерін азайту жолдарын бағалайды.


Бағалау критерийі

1. Табиғи ландшафт, антропогендік ландшафт, экологиялық жағдай, экологиялық лас өндіріс, экологиялық саясат, экологиялық мәдениет ұғымдарын біледі.


2. Қазақстандағы табиғатты пайдалану және пайдалы қазбалармен қамтамасыз етілуіне әсер ететін антропогендік түрткі жайттарды топтастырады. Себеп-салдарлық тізбегін құрастырады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ... істей алады

  • (оқылым); тақырып мазмұнынан негізгісін белгілеп алып оқу


  • айтылым-жазылым географиялық нысандарды ауызша және сипаттайды


  • (тыңдалым бейнематериалдарды, бірінің пікірлерін тыңдайды



Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері қоршаған орта, географиялық орта, «қайталама» табиғат, табиғатты пайдалану,

ресурспен қамтамасыз етілуі



Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

  • Табиғатты пайдаланудың басты мақсаттары;

  • Геокология ғылымы толықты;

  • Зерттеу нәтижелері;






Талқылауға арналған тармақтар:

, өйткені ....

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

..... неліктен

Жазылым бойынша ұсыныстар:

.....

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алуға баулу.


Пәнаралық байланыс

Биология, химия, физика

Алдыңғы білім

Табиғат зоналары, табиғат кешені,табиғатты пайдалану және геоэкологиялық үдерістер мен құбылыстарды зерттеу үшін ғаламдық, аймақтық және жергілікті ұстанымдар туралы түсініктерін дамытады


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

10 Минут

Сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылармен сәлемдесу.

Коллаборативті ортаны ұйымдастырып, сабақтың мақсатын қояды.

(Ж) 1-тапсырма. «Дейін» және «Кейін» әдісі Оқушылар кестенің бірінші бағанын толтырып, топ спикерлері толтырғандарын оқып шығады, екінші бағананы сабақтың соңында толтырады.

Дейін

Кейін




ҚБ. «Смайлдер»

Сабақтың ортасы

60минут


Ж) 2-тапсырма

Оқулықты, дүниежүзінің минералды ресурстар картасын пайдалана отырып, отын және рудалы пайдалы қазбалардың орналасуын талдайды. Көмір, мұнай, газ, торф, темір рудалары, полиметалл және т.б. пайдалы қазбалардың қоры мол елдер мен аудандарды ата.

Дескриптор:

- Минералды ресурстардың орналасуын жіктей білу.

- Мысалдар келтіреді.

- Қорытынды жасайды.


Сабақтың соңы

10... минут

Сабақты бекіту мақсатында географиялық диктант жүргізіледі. Географиялық диктанттан кейін терминдер бойынша өзара бағалау жүргізіледі. Кестенің «Кейін» бағанын толтырады.

Нәтижелерін топта атап көрсетеді. ҚБ.

«Басбармақ»

Қосымша ақпарат



Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Тапсырма- -

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?






Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен?










Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?







































Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы №1

Бөлім

Тақырып

Ортаның экологиялық факторлары: абиотикалық (температура, жарық, рН, ылғалдылық) биотикалық (Микроағзалар, жануарлар, өсімдіктер).

Оқу мақсаты

7.3.1.1 Жергілікті жер экожүйесі қоршаған орта

факторларының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті мен

таралуына әсерін зерттеу

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийі

Жергілікті жер экожүйелерін анықтайды

Қоршаған орта факторларын анықтайды және тірі

ағзаларға әсерін зерттейді

Тапсырма 1

Суретке мұқият қараңыз.1 2 3

(а) 1, 2, 3 сандарымен белгіленген экожүйе түрін анықтаңыз. Әр түрлі экожүйедегі тірі

ағзалардың тіршілік әрекеті мен таралуына қандай факторлар әсер етуі мүмкін екенін болжаңыз. Жауабын кестеге жазыңыз.


Экожүйе түрі

Абиотикалық фактор

Биотикалық фактор

1




2




3




(b) Өзіңіз тұратын өлкенің мысалында жергілікті экожүйе ерекшелігін сипаттаңыз.

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

(с) Жергілікті экожүйеге тән ағзаның (өсімдік немесе жануар) тіршілік әрекетіндегі

бейімделушілікке мысал келтіріңіз

_____________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________

Бағалау критерийі

Дескриптор

  • Жергілікті жер экожүйелерін анықтайды

  • Қоршаған орта факторларын анықтайды және тірі ағзаларға әсерін зерттейді


- экожүйе түрін анықтайды;

- экожүйеге әсер ететін абиотикалық факторларды анықтайды;

- экожүйеге әсер ететін биотикалық факторларды анықтайды;

- жергілікті жер экожүйесінің ерекшелігін сипаттайды;

- бір ағза мысалында бейімделу ерекшелігіне мысал келтіреді.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.11.2020
5923
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі