Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ геометрия 10 сынып Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Сфера теңдеуі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Сфера теңдеуі тақырыбындағы ҚМЖ.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Алматы қаласы

Қоғамдық денсаулық сақтау басқармасының

ШЖҚ «Жоғары медициналық колледжi» КМК

КГП на ПХВ «Высший медицинский колледж» Управления общественного здравоохранения города Алматы


1 «ЖАЛПЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ ПӘНДЕР» ЦӘК

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Модуль / Пән

Математика

Бөлім / кіші бөлім

13 бөлім. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар

Сабақ тақырыбы

13.3.Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі. Кесінді ортасының координаталары. Екі нүктенің арақашықтығы. Сфера теңдеуі.

Оқытушы

Серікбаева Б.А.

Курс 1

Жалпы мәліметтер

Группа ЕІ 24-01

ЕІ 24-3

МІ 24-6

МІ 24-9

МІ 24-12

Лаб 24-15

күні: «____»_________2025

«____»_________2025

«____»_________2025

«____»_________2025

«____»_________2025

«____»_________2025

Сабақ түрі

Аралас сабақ

Мақсаттары, міндеттері

  • Екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептеуді орындау.

  • сфера теңдеуін құрастыру.

Күтілетін нәтижелер

  • екі нүкте арасындағы қашықтықты анықтайды;

  • кеңістіктегі сегменттің ортаңғы координаттарын табады.

  • сфера теңдеуіне есептерді шешеді.

Қажетті ресурстар

платонус: http://91.147.88.114/

оқулық: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов, Геометрия, 10 сынып https://okulyk.kz/all-books/

https://learningapps.org/watch?v=pwpmy2b7324

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақтың басы

(ұйымдастыру кезеңі)

І. Ұйымдастыру кезеңі

Амандасу. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.

Сабақ басында оқушылардың зейінін шоғырландыруға көңіл бөлу.

Classroomscreen платформасы арқылы топқа бөлу.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау сұрақтарын қою.

learningapps.org сайтында қайталауға байланысты сұрақтарды жауабымен сәйкестендіреді.


1.Кеңістіктегі қандай үш вектор компланар деп аталады?

2.Векторлардың арасындағы бұрыш дегеніміз не?

3.Қандай екі вектор перпендикуляр деп аталады?

4.Екі вектордың скаляр көбейтіндісі дегеніміз не?

5. Скаляр көбейтінді қалай белгіленеді?

6. Скаляр квадрат дегеніміз не?

7.Қандай жағдайда екі вектордың скаляр көбейтіндісі нөлге тең болады?

8.Скаляр көбейтіндінің физикалық мағынасы қандай?

Pоwer Point программасы, интернет ресурстарын қолдану


https://learningapps.org/watch?v=pwpmy2b7324

Сабақтың ортасы

(Түсіну кезеңі)













Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі

Планиметрия курсында біз жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесімен таныстық. Координаталар басы деп аталатын О нүктесі және оң бағытын көрсететін бірлік векторы таңдап алынған түзу координаталық түзу деп аталатынын еске салайық.

Жазықтықтағы тікбұрышты координаталар жүйесі деп ортақ координаталар басы болатын өзара перпендикуляр координаталық түзулердің жұбын айтады. Координаталар басы О әрпімен, ал координаталық түзулер Ох, Оу арқылы белгіленеді және олар сәйкесінше абсцисса осі, ордината осі деп аталады (23.1-сурет).

Координаталық түзудегі әрбір нүктеге осы нүктенің координатасы деп аталатын сан сәйкес келеді, ал жазықтықтағы координаталар жүйесіндегі әрбір нүктеге осы нүктенің координаталары деп аталатын (x, y) сандар жұбы сәйкес келеді.

Тікбұрышты координаталарды алғашқы рет Р.Декарт енгізген, сондықтан тікбұрышты координаталар жүйесін – декарттық координаталар жүйесі, ал координаталарды декарттық координаталар деп атайды.

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі деп ортақ координаталар басы болатын өзара перпендикуляр координаталық түзулердің үштігін айтады. Координаталар басы О әрпімен, ал координаталық түзулер Ох, Оу, Оz арқылы белгіленеді және олар сәйкесінше абсцисса осі, ордината осі, аппликата осі деп аталады (23.2-сурет).

Координаталық түзулер жұбы арқылы өтетін жазықтықтар координаталық жазықтықтар деп аталады және Оху, Охz, Oyz деп белгіленеді.

Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесінде кез келген А нүктесін қарастырайық. Осы нүкте арқылы Ох осіне перпендикуляр түзу жүргіземіз және Ох осімен қиылысу нүктесін Ах арқылы белгілейміз (23.3-сурет). Осы нүктенің Ох осіндегі координатасы А нүктесінің абсциссасы деп аталады және х арқылы белгіленеді. Осыған ұқсас Оу, Оz осьтерінде Ау және Az нүктелері анықталады, олар сәйкесінше А нүктесінің ординатасы мен аппликатасы деп аталады және сәйкесінше у пен z арқылы белгіленеді. (x; y; z) сандарының үштігі кеңістіктегі А нүктесінің координаталары деп аталады.



А(x; y; z) нүктесінің Oxy, Oxz, Oyz координаталық жазықтықтардағы ортогональ проекцияларының сәйкесінше координаталары (x; y; 0), (x; 0; z), (0; y; z) болатынын байқаймыз.

Планиметрияда А1(x1; y1) және А2(x2; y2) нүктелерін қосатын кесіндінің ортасының координаталары екені дәлелденген болатын. Кеңістікте осыған ұқсас келесі теорема орынды болады.


Теорема. А1(x1; y1; z1), А2(x2; y2; z2) нүктелерін қосатын кесіндінің ортасының координаталары болады.


Екі нүктенің арақашықтығы. Сфера теңдеуі.

Планиметрия курсында жазықтықтағы А1(x1; y1) және А2(x2; y2) нүктелерінің арақашықтығы келесі формуламен өрнектеледі:

Кеңістікте осыған ұқсас формула бар болады.


Теорема. Кеңістіктегі А1(x1; y1; z1), А2(x2; y2; z2) нүктелерінің арақашықтығы келесі формуламен өрнектеледі:


Сфера барлық нүктелері бір нүктеден (сфера орталығынан) бірдей қашықтықта болатын тұйық бет. Сфера орталығын оның кез келген бір нүктесімен қосатын кесінді (сондай-ақ оның ұзындығы) сфераның радиусы деп аталады.


Центрі А0(x0; y0; z0) нүктесінде және радиусы R болатын сфераның нүктелерінің координаталар келесі теңдікті қанағаттандырады:

Бұл теңдік центрі А0(x0; y0; z0) нүктесінде және радиусы R болатын сфераның теңдеуі деп аталады (24.2-сурет).



Жұптық жұмыс

ЕББҚ: Үлгерімі жақсы, мінезі тұрақты, артық қылықтары жоқ білім алушымен бірге жұптық жұмыс жасайды.




Жеке жұмыс

ЕББҚ: тапсырманы орындауға қосымша уақыт беремін.


Презентация, ноутбук


В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Геометрия,

10 сынып оқулығы


























Сабақтың соңы


Үй жұмысы

§23-§24, 125-133 беттер, 23.1, 24.4 есептер


Білім алушының сабақ бойынша алған білімін қорытындылау

Мұғалімнің бақылау картасы

ТАӘ

Үй жұмысы

(0-40)

Сұрақ-жауап

(0-20)

Жұптықжұмыс

(0-20)

Жеке жұмыс

(0-20)

Жалпы балл














Бағалау критерийлері

Критерийлер

Пайыздар

1

А, В, С деңгейінің есептерін шығара алады. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесін біледі, бейнелей алады. Екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептеуді орындайды. Сфера теңдеуін құрастырады, есептерді шығара алады. Екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептейді. Сабаққа белсенді қатысады. Үй жұмысын, жұптық, жеке жұмыстарды орындайды.

90-100

2

А, В деңгейінің есептерін шығара алады. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесін біледі, бейнелей алады. Екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептеуді орындайды. Сфера теңдеуін құрастырады, есептерді шығара алады. Екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептейді. Сабаққа белсенді қатысады. Үй жұмысын, жұптық, жеке жұмыстарды орындайды.

70-89

3

А деңгейінің есептерін шығара алады. Оқушы оқылған материалды біледі және түсінеді.Анықтама, ережелерді біледі. Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесін біледі, бейнелей алады. Екі нүкте арасындағы қашықтықты, кесіндінің ортасын есептеуді орындайды. Сфера теңдеуін құрастырады. Үй жұмысын, жұптық, жеке жұмыстарды орындайды.

50-69

4

Сабаққа толық дайын емес болған жағдайда қойылады. Үй жұмысын орындаса, сұрақтарға жауап берсе қойылады.

49


Кері байланыс: «Еркін микрофон» әдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдаймын.

В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов

Геометрия,

10 сынып




Тексерілді:


ҒӘБ басшысымен келісілді ____________ Г.А.Амрина


ЦӘК төрағасы ____________ А.Н.Далибаева













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.06.2025
140
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11