Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
9 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романындағы кейіпкерлер, автор стилі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.3.1 көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау; 9.2.3.1 шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға беру |
|
Сабақтың мақсаты |
- Басты кейіпкерлерге талдау жасайды; кейіпкерлер жүйесін құрады Қосалқы кейіпкерлерді анықтайды, шығармадағы әдеби тілді құбылту мен айшықтаудың (троп пен фигура) түрлерін талдай отырып, автор стиліне баға береді |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал қалыптастыру Үй тапсырмасы Топқа бөлу.
Өткен тақырыпты пысықтау |
«Мен сенің ерекше қасиеттерінді бағалаймын,себебі сен...» (қатысушылар бір-бірімен жұптасып тұрып,қасындағы көршісіне оны ерекше бағалайтын қасиетін,оның себебін айтады.Мысалы, «Мен сенің ерекше қасиеттерінді бағалаймын,себебі сен сондай мейірбансың»). Роман сюжеті бойынша қиын сұрақтар құрастырып келу. Сыныптағы оқушылар Ұлдар «Есеней», қыздар «Ұлпан» болып, гендерлік топқа топтастырылады. І топ Есеней ІІ топ Ұлпан Сабақтың мақсатын, күтілетін нәтижесін хабарлау. «Ұлпан» романының тақырыбы мен идеясын, жанр түрін анықтап, кейіпкерлерге талдау жасаймыз. |
Тиімділігі:оқушыны бір-бірінің жақсы қасиетін айту жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады |
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім
|
ЖЖ. 1-тапсырма. «Дара диаграмма» әдісі
ТЖ. 2-тапсырма. «Қос диаграмма» әдісі |
Шығарманың идеясына сай басты кейіпкерлер бейнесін ашыңыздар. Үзіндідегі кейіркерлер әрекетін талдап, оларға мінездеме беру
Осы дара диаграммада анықтаған мәліметтеріңізді пайдаланып, екі басты кейіпкерге ортақ қасиеттерді талдаңыздар. «Есеней» «Ұлпан»
Есеней ортақ қасиет Ұлпан Батыр сері Ел билеген Еркек шора Бай Біжекей Жалғыз қыз Қатыгез парасатты ақыл 17-18 жаста 58-60жаста иелері Жаңашылдыққа Беделді би ұмтылушы Елге қамқор ана
|
Дескриптор: -Ұлпанның образын ашады; -Есенейдің образын ашады; -Екі кейіпкердегі ортақ қасиетті анықтайды.
ҚБ. «Жұптық кері байланыс» әдісі. Оқушыларға жауап бергенге дейін өз ойларын жинақтауға мүмкіндік береді. Жұптасып 2-3 минут миға шабуыл жасайды.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті |
«Атомдар мен молекулалар»
әдісі |
Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды. Ең соңында қалған екі оқушы жеңімпаз атанады.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы .
|
СЖ. 3-тапсырма. «1 минут қана» әдісі
|
Оқушылар кезекпен 1минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз,қайталаусыз,қатесіз сөйлейді. Ол үшін оқушыларға сұрақтар беріледі Сұрақтар: -Романдағы қосалқы кейіпкерлер кімдер? -Есеней Ұлпанды неге «Ақ Нарым»деп атаған? -Романдағы ең басты кейіпкер, беделді би кім? -Түрікпен Мүсіреп пен Аңшы Мүсіреп кімдер? -Қайсысы өнерге жақын? Бағалау критерийі: Қосалқы кейіпкерлерді анықтайды, кейіпкерлер жүйесін құрады. ҚБ. «Жұптық кері байланыс» әдісі. Оқушыларға жауап бергенге дейін өз ойларын жинақтауға мүмкіндік береді. Жұптасып 2-3 минут миға шабуыл жасайды.
|
ҚБ: «Теңгелер» әдісі арқылы бағалау. Жұмысын ең үздік орындаған топқа көбірек теңге беріледі. Дескриптор: -шығармады қосалқы кейіпкерлерді табады; - портретін романға сүйеніп ашады; - іс-әрекетін сипаттайды; - портрет, іс-әрекеттері арқылы мінезін ашады.
|
Қима қағаз, кесте
Қағаздан қиылған теңгелер |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту |
2-тапсырма ТЖ 3-тапсырма, 128-бет
|
Төмендегі ақын қолданған көркемдегіш құралдардың (теңеу, кейіптеу, градация, эпитет) шығарма мазмұнын арттырудағы қызметін анықтаңдар. Ұстарадай, қара отты шұбар,шаншудай, ат тұмсығын тіреген жер, қара өрттей, уытты жас, жерортаға келгенде, құдай ұрды, көпіртпе, қамшысынан қан сорғалаған, ат ізін салмағалы, маңдайы жарылып туған ит, ит өмір, сары биесі –самауыр, мысық мұрт, кебіс ауыз.
ҚБ. «Түзетулер» Сіз бағаламастан бұрын, оқушылардың өз жұмыстарын түзеткендеріне дәлел келтіруді талап ете отырып, түсініктеме беру арқылы жауапты қайта тұжырымдауға және бағалауға назар аударыңыз
|
Смайликтер арқылы бағалау Дескриптор: -шығармадағы көркемдеуіш құралдарды анықтайды; -көркемдеуіш құралының түрлерін ажыратады; -жырдағы қолданылу қызметін өз сөзімен түсндіреді; -кестеге толтырады.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау |
Шығарма басында сіреттелген Ұлпан мен Есеней жары болған Ұлпанды салыстырып, оларға тән ерекшелік, айырмашлықтарды анықтаңдар. |
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасы |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
Рефлексия «Менің сабақтан кейінгі әсерім» |
|















