|
Бөлім |
«Жануарлар» 5- сабақ |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктер мен жануарлардың өзара байланысы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1 - ақпарат көзінің түрлерін анықтау; 3.2.2.4 - өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жануарлар мен өсімдіктердің ортақ белгілерін білу Жануар мен өсімдіктің өзара тәуелділігін түсіну |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Қазақстанда сирек кездесетін өсімдіктер туралы мәлімет жаз.
«Ой қозғау» әдісі Әр қатарда берілген сөздердің қайсысы артық? Неліктен?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жануарлар мен өсімдіктердің ортақ белгілерін білу Жануар мен өсімдіктің өзара тәуелділігін түсіну
1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Суреттерді сипатта. Бірінші сурет арқылы олар қандай маңызды үдеріс жайлы айтады деп ойлайсың? Екінші суретте қандай үдеріс бейнеленген? «Серпілген сауал» әдісі 1.Суреттерден қандай өмірлік маңызы бар үдеріс жайлы білуге болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Егер тірі ағзалар тыныс алуды тоқтатса не болады? |
Қазақстанда сирек кездесетін өсімдіктер туралы мәлімет жазады
Артық сөзді табады. Себебін түсіндіреді
1. бірінші суреттегі үдерісті атайды 2.екінші суреттегі үдерісті атайды 3.өсімдіктен не байқағанын айтады 4.тасбақадан не байқағанын айтады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -мәлімет жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -бірінші суреттегі үдерісті атайды(1б) -екінші суреттегі үдерісті атайды(1б) -өсімдіктен не байқағанын айтады(1б) -тасбақадан не байқағанын айтады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Таратпа қаламсап Оқулық 32-бет |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Суреттегі жануарлардың өсімдіктерге қандай көмегі тиді? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлар өсімдік тұқымын қалай таратады? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. бірінші суретті сипаттайды 2.екінші суретті сипаттайды 3.қорытынды жасайды Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші суретті сипаттайды(1б) -екінші суретті сипаттайды(1б) -қорытынды жасайды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Таратпа қаламсап |
|
|
8 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс « Мен зерттеушімін» әдісі Жануарларға қандай өсімдіктер қажет? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қандай өсімдіктердің тұқымы жануарлардың жүніне жабысып,басқа жерге түсіп қалады? |
1. жануарларға қажет өсімдіктерді жазады 2.себебін түсіндіреді Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -жануарларға қажет өсімдіктерді жазады(1б) -себебін түсіндіреді(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 32,33-бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Жануарлардың көмегімен тұқым тарататын өсімдіктерді жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде |
|
Ой қозғау
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім |
«Жануарлар» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу; 3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жануарлардың топқа бөлінуін білу Кейбір жануарлардың тіршілік ету жағдайын бейімделуін түсіну |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Жануарлардың көмегімен тұқым тарататын өсімдіктерді жаз.
«Ой қозғау» әдісі Неліктен жоғарғы сөреде төртінші жануардың қаңқасы жоқ? Қаңқаның қызыл сызықпен көрсетілген бөлігі қалай аталатынын білесің бе?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жануарлардың топқа бөлінуін білу Кейбір жануарлардың тіршілік ету жағдайын бейімделуін түсіну
1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Жануарларды қандай топтарға бөлуге болатынын айт. «Серпілген сауал» әдісі 1.Қанша топ құрай алдың? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың бәрінде омыртқа бола ма? |
Жануарлардың көмегімен тұқым тарататын өсімдіктерді жазады
Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді
1. жануарларды топтарға бөледі 2.себебін түсіндіреді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -мәлімет жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -жануарларды топтарға бөледі(1б) -себебін түсіндіреді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 34-бет Оқулық 34-бет Дәптер қаламсап |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Суреттегі жануарлардың қайсысында омыртқа жоқ? Оларға сәйкес келетін әріптерден сөз құра. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қандай жануарларда омыртқа болмайды? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. омыртқасыз жануарларды атайды( 2.әріптерден сөз құрайды 3.сөздің мағынасын түсіндіреді 4.қорытынды жасайды Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -омыртқасыз жануарларды атайды(1б) -әріптерден сөз құрайды(1б) -сөздің мағынасын түсіндіреді(1б) -қорытынды жасайды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Таратпа қаламсап |
|
|
8 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс « Мен зерттеушімін» әдісі Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кеездестіруге болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанады? |
1. өзі кездестіріп жүрген омыртқалы жануарларды атайды 2.өзі кездестіріп жүрген омыртқасыз жануарларды атайды 3.тіршілік ортасына бейімделуін түсіндіреді Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -өзі кездестіріп жүрген омыртқалы жануарларды атайды(1б) - өзі кездестіріп жүрген омыртқасыз жануарларды атайды(1б) -тіршілік ортасына бейімделуін түсіндіреді(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 35-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестірдің? Жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім |
«Жануарлар» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар қайда тіршілік етеді? БЖБ № 1 |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату; 3.2.2.3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жануарлардың қайда тіршілік ете алатынын білу Мекендейтін жеріне қарай жануарларды топқа бөлу |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (1 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (2 мин) 6 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестірдің? Жаз.
«Ой қозғау» әдісі Жер бетінің қай жерінде өсімдік өседі? Өсімдіктер тіршілік ету ортасына қарай қандай топқа бөлінеді? Жануарлар қандай топқа бөлінеді? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жануарлардың қайда тіршілік ете алатынын білу Мекендейтін жеріне қарай жануарларды топқа бөлу 1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Суреттерге қара. Жануарлардың мекен ететін жерін сипатта. «Серпілген сауал» әдісі 1. Жануарлар тағы қандай жерде тіршілік ете алады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың барлығының тіршілік ету ортасы бірдей ма? |
Мектеп алаңынан немесе саябақтан кездестірген омыртқалы және омыртқасыз жануарларды жазады
Сұрақтарға жауап береді
1. жануарлардың мекен ететін жерлерін сипаттайды 2.мекен ету жерлерінің ерекшелігін айтады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -жануарларды жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -жануарлардың мекен ететін жерлерін сипаттайды(1б) -мекен ету жерлерінің ерекшелігін айтады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 36-бет Оқулық 36-бет |
|
|
5 мин Сергіту сәті 1 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Жануарлар мекен ететін жерлерді салыстыр. Оларды қалай топтастыруға болады? Бұл топтарды қалай атауға болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарларды тіршілік ортасына қарай қандай топтарға бөлуге болады? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. жануарлардың мекен ететін жерлерін салыстырады 2.жануарларды топтастырады 3.топтастыру себебін түсіндіреді 4.топтарға ат қояды Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -жануарлардың мекен ететін жерлерін салыстырады(1б) -жануарларды топтастырады(1б) -топтастыру себебін түсіндіреді(1б) -топтарға ат қояды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 37-бет |
|
|
5 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс «Артығын тап» әдісі Суретке қара. Қай жануар артық деп ойлайсың? Себебін түсіндір. Тауды мекендейтін жануарлар қандай болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтауға болады? |
1. артық жануарды анықтайды 2.себебін түсіндіреді 3.тауды мекендейтін жануарларды сипаттайды Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -артық жануарды анықтайды(1б) -себебін түсіндіреді(1б) -тауды мекендейтін жануарларды сипаттайды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Таратпа қаламсап |
|
|
20 мин |
4-тапсырма Жеке жұмыс Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын ұсыну |
Тапсырманы орындайды |
|
Таратпа қалам |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Жануарларды мекендеріне қарай түрлерін жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде |
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім |
«Жануарлар» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар саны неге азаяды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.5 - тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам әрекеті салдарынан жануар санының азаюын білу |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Жер бетінді басқа жануарларға қарағанда бунақденелілер көп. Неліктен? жаз
«Ой қозғау» әдісі Тіршілік жағдайының қандай өзгерісі жануар санының азаюына әсер ететінін айт. Табиғатта мұндай жағдайлар қаншалықты жиі болып тұрады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Адам әрекеті салдарынан жануар санының азаюын білу
1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Суреттерді салыстыр. От қалай тарайды? Өрт жануарларға қандай зиян келтіреді? Өрттің шығуына не себеп болады? . «Серпілген сауал» әдісі 1. Өрттің шығуына не себеп болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың барлығының тіршілік ету ортасы бірдей ма? |
Жер бетінді басқа жануарларға қарағанда бунақденелілердің көп болуының себебін жазады
Тіршілік жағдайының қандай өзгерісі жануар санының азаюына әсер ететінін айтады Сұраққа жауап береді
1. суреттерді салыстырады 2.өрттің жануарларға зияны туралы айтады 3.өрттің шығу себебін түсіндіреді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -бунақденелілер туралы жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -суреттерді салыстырады(1б) -өрттің жануарларға зияны туралы айтады(1б) -өрттің шығу себебін түсіндіреді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 44-бет Оқулық 44-бет |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Суреттерді сипатта. Батпақтарды құрғату мен орманды кесуден қандай пайда болуы мүмкін? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Адамның қандай әрекеттері жануарлар санының азаюына әкеледі? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. суреттерді сипаттайды 2.батпақты құрғатудың пайдасын айтады 3.орманды кесудің пайдасын айтады Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -суреттерді сипаттайды(1б) -батпақты құрғатудың пайдасын айтады(1б) -орманды кесудің пайдасын айтады(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 45-бет |
|
|
8 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Ерте заманда адам неліктен аң аулады? Қазір кейбір адамдар неліктен аң аулайды? Қазіргі заманда аң аулаудың қажеті бар ма? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтауға болады? |
1. бірінші сұраққа жауап береді 2.екінші сұраққа жауап береді 3.үшінші сұраққа жауап береді Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші сұраққа жауап береді(1б) -екінші сұраққа жауап береді(1б) -үшінші сұраққа жауап береді(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 45-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Жануарлар атауын бос ұяшықтарға дұрыс орналастырып жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде Таратпа |
|
Үйге тапсырма

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ ЖАРАТЫЛЫСТАНУ ҚАЗАН айы толық 3 сынып
ҚМЖ ЖАРАТЫЛЫСТАНУ ҚАЗАН айы толық 3 сынып
|
Бөлім |
«Жануарлар» 5- сабақ |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өсімдіктер мен жануарлардың өзара байланысы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.1.2.1 - ақпарат көзінің түрлерін анықтау; 3.2.2.4 - өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жануарлар мен өсімдіктердің ортақ белгілерін білу Жануар мен өсімдіктің өзара тәуелділігін түсіну |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Қазақстанда сирек кездесетін өсімдіктер туралы мәлімет жаз.
«Ой қозғау» әдісі Әр қатарда берілген сөздердің қайсысы артық? Неліктен?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жануарлар мен өсімдіктердің ортақ белгілерін білу Жануар мен өсімдіктің өзара тәуелділігін түсіну
1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Суреттерді сипатта. Бірінші сурет арқылы олар қандай маңызды үдеріс жайлы айтады деп ойлайсың? Екінші суретте қандай үдеріс бейнеленген? «Серпілген сауал» әдісі 1.Суреттерден қандай өмірлік маңызы бар үдеріс жайлы білуге болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Егер тірі ағзалар тыныс алуды тоқтатса не болады? |
Қазақстанда сирек кездесетін өсімдіктер туралы мәлімет жазады
Артық сөзді табады. Себебін түсіндіреді
1. бірінші суреттегі үдерісті атайды 2.екінші суреттегі үдерісті атайды 3.өсімдіктен не байқағанын айтады 4.тасбақадан не байқағанын айтады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -мәлімет жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -бірінші суреттегі үдерісті атайды(1б) -екінші суреттегі үдерісті атайды(1б) -өсімдіктен не байқағанын айтады(1б) -тасбақадан не байқағанын айтады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Таратпа қаламсап Оқулық 32-бет |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Суреттегі жануарлардың өсімдіктерге қандай көмегі тиді? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлар өсімдік тұқымын қалай таратады? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. бірінші суретті сипаттайды 2.екінші суретті сипаттайды 3.қорытынды жасайды Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші суретті сипаттайды(1б) -екінші суретті сипаттайды(1б) -қорытынды жасайды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Таратпа қаламсап |
|
|
8 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс « Мен зерттеушімін» әдісі Жануарларға қандай өсімдіктер қажет? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қандай өсімдіктердің тұқымы жануарлардың жүніне жабысып,басқа жерге түсіп қалады? |
1. жануарларға қажет өсімдіктерді жазады 2.себебін түсіндіреді Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -жануарларға қажет өсімдіктерді жазады(1б) -себебін түсіндіреді(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 32,33-бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Жануарлардың көмегімен тұқым тарататын өсімдіктерді жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде |
|
Ой қозғау
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
1. Қыран, шортан, сілеусін, көктерек 2.Шырша, елік, түймедақ, итмұрын |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім |
«Жануарлар» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлар |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу; 3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жануарлардың топқа бөлінуін білу Кейбір жануарлардың тіршілік ету жағдайын бейімделуін түсіну |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Жануарлардың көмегімен тұқым тарататын өсімдіктерді жаз.
«Ой қозғау» әдісі Неліктен жоғарғы сөреде төртінші жануардың қаңқасы жоқ? Қаңқаның қызыл сызықпен көрсетілген бөлігі қалай аталатынын білесің бе?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жануарлардың топқа бөлінуін білу Кейбір жануарлардың тіршілік ету жағдайын бейімделуін түсіну
1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Жануарларды қандай топтарға бөлуге болатынын айт. «Серпілген сауал» әдісі 1.Қанша топ құрай алдың? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың бәрінде омыртқа бола ма? |
Жануарлардың көмегімен тұқым тарататын өсімдіктерді жазады
Сурет бойынша сұрақтарға жауап береді
1. жануарларды топтарға бөледі 2.себебін түсіндіреді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -мәлімет жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -жануарларды топтарға бөледі(1б) -себебін түсіндіреді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 34-бет Оқулық 34-бет Дәптер қаламсап |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Суреттегі жануарлардың қайсысында омыртқа жоқ? Оларға сәйкес келетін әріптерден сөз құра. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Қандай жануарларда омыртқа болмайды? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. омыртқасыз жануарларды атайды( 2.әріптерден сөз құрайды 3.сөздің мағынасын түсіндіреді 4.қорытынды жасайды Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -омыртқасыз жануарларды атайды(1б) -әріптерден сөз құрайды(1б) -сөздің мағынасын түсіндіреді(1б) -қорытынды жасайды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Таратпа қаламсап |
|
|
8 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс « Мен зерттеушімін» әдісі Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кеездестіруге болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Омыртқасыз жануарлар қалай қорғанады? |
1. өзі кездестіріп жүрген омыртқалы жануарларды атайды 2.өзі кездестіріп жүрген омыртқасыз жануарларды атайды 3.тіршілік ортасына бейімделуін түсіндіреді Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -өзі кездестіріп жүрген омыртқалы жануарларды атайды(1б) - өзі кездестіріп жүрген омыртқасыз жануарларды атайды(1б) -тіршілік ортасына бейімделуін түсіндіреді(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 35-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестірдің? Жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім |
«Жануарлар» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар қайда тіршілік етеді? БЖБ № 1 |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату; 3.2.2.3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жануарлардың қайда тіршілік ете алатынын білу Мекендейтін жеріне қарай жануарларды топқа бөлу |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (1 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (2 мин) 6 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Мектеп алаңынан немесе саябақтан қандай омыртқалы және омыртқасыз жануарларды кездестірдің? Жаз.
«Ой қозғау» әдісі Жер бетінің қай жерінде өсімдік өседі? Өсімдіктер тіршілік ету ортасына қарай қандай топқа бөлінеді? Жануарлар қандай топқа бөлінеді? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Жануарлардың қайда тіршілік ете алатынын білу Мекендейтін жеріне қарай жануарларды топқа бөлу 1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Суреттерге қара. Жануарлардың мекен ететін жерін сипатта. «Серпілген сауал» әдісі 1. Жануарлар тағы қандай жерде тіршілік ете алады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың барлығының тіршілік ету ортасы бірдей ма? |
Мектеп алаңынан немесе саябақтан кездестірген омыртқалы және омыртқасыз жануарларды жазады
Сұрақтарға жауап береді
1. жануарлардың мекен ететін жерлерін сипаттайды 2.мекен ету жерлерінің ерекшелігін айтады
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -жануарларды жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -жануарлардың мекен ететін жерлерін сипаттайды(1б) -мекен ету жерлерінің ерекшелігін айтады(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 36-бет Оқулық 36-бет |
|
|
5 мин Сергіту сәті 1 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Жануарлар мекен ететін жерлерді салыстыр. Оларды қалай топтастыруға болады? Бұл топтарды қалай атауға болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарларды тіршілік ортасына қарай қандай топтарға бөлуге болады? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. жануарлардың мекен ететін жерлерін салыстырады 2.жануарларды топтастырады 3.топтастыру себебін түсіндіреді 4.топтарға ат қояды Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -жануарлардың мекен ететін жерлерін салыстырады(1б) -жануарларды топтастырады(1б) -топтастыру себебін түсіндіреді(1б) -топтарға ат қояды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 37-бет |
|
|
5 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс «Артығын тап» әдісі Суретке қара. Қай жануар артық деп ойлайсың? Себебін түсіндір. Тауды мекендейтін жануарлар қандай болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтауға болады? |
1. артық жануарды анықтайды 2.себебін түсіндіреді 3.тауды мекендейтін жануарларды сипаттайды Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -артық жануарды анықтайды(1б) -себебін түсіндіреді(1б) -тауды мекендейтін жануарларды сипаттайды(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Таратпа қаламсап |
|
|
20 мин |
4-тапсырма Жеке жұмыс Бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын ұсыну |
Тапсырманы орындайды |
|
Таратпа қалам |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Жануарларды мекендеріне қарай түрлерін жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде |
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім |
«Жануарлар» |
||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Сынып: 3 «» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жануарлар саны неге азаяды? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.2.5 - тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Адам әрекеті салдарынан жануар санының азаюын білу |
||||
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға және табиғи ресурстарды үнемді әрі тиімді қолдануға тәрбиелеу және еңбекқорлыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Біз балдырған баламыз Құстай қанат қағамыз Дүниені аралап Оқып, білім аламыз |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
|
Сабақ тың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Жер бетінді басқа жануарларға қарағанда бунақденелілер көп. Неліктен? жаз
«Ой қозғау» әдісі Тіршілік жағдайының қандай өзгерісі жануар санының азаюына әсер ететінін айт. Табиғатта мұндай жағдайлар қаншалықты жиі болып тұрады? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Адам әрекеті салдарынан жануар санының азаюын білу
1-тапсырма ФС Ұжымдық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі Суреттерді салыстыр. От қалай тарайды? Өрт жануарларға қандай зиян келтіреді? Өрттің шығуына не себеп болады? . «Серпілген сауал» әдісі 1. Өрттің шығуына не себеп болады? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың барлығының тіршілік ету ортасы бірдей ма? |
Жер бетінді басқа жануарларға қарағанда бунақденелілердің көп болуының себебін жазады
Тіршілік жағдайының қандай өзгерісі жануар санының азаюына әсер ететінін айтады Сұраққа жауап береді
1. суреттерді салыстырады 2.өрттің жануарларға зияны туралы айтады 3.өрттің шығу себебін түсіндіреді
Сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -бунақденелілер туралы жазады(1б) Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Домбыра «Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -суреттерді салыстырады(1б) -өрттің жануарларға зияны туралы айтады(1б) -өрттің шығу себебін түсіндіреді(1б) ЕББҚ Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 44-бет Оқулық 44-бет |
|
|
10 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Із кесуші» әдісі Суреттерді сипатта. Батпақтарды құрғату мен орманды кесуден қандай пайда болуы мүмкін? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Адамның қандай әрекеттері жануарлар санының азаюына әкеледі? Көзге, денеге арналған жаттығулар жасату. Көзге арналған жаттығулар: Көзімізді оңға-солға, солдан оңға қарай қозғалтамыз. Сағат тілі бойымен көзді айналдырамыз. Тез арада көзді ашып-жұмамыз.Тағы бір қайталап көрейік |
1. суреттерді сипаттайды 2.батпақты құрғатудың пайдасын айтады 3.орманды кесудің пайдасын айтады Сұраққа жауап береді Мұғалім берген нұсқау бойынша жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -суреттерді сипаттайды(1б) -батпақты құрғатудың пайдасын айтады(1б) -орманды кесудің пайдасын айтады(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды Жарайсыңдар! Керемет! |
Оқулық 45-бет |
|
|
8 мин |
3 –тапсырма Жеке жұмыс «Саған сұрақ» әдісі Ерте заманда адам неліктен аң аулады? Қазір кейбір адамдар неліктен аң аулайды? Қазіргі заманда аң аулаудың қажеті бар ма? ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1.Жануарлардың тіршілік ортасын қалай анықтауға болады? |
1. бірінші сұраққа жауап береді 2.екінші сұраққа жауап береді 3.үшінші сұраққа жауап береді Сұраққа жауап береді |
«Комментарий» арқылы Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші сұраққа жауап береді(1б) -екінші сұраққа жауап береді(1б) -үшінші сұраққа жауап береді(1б) Дескриптор: -тапсырманы орындайды |
Оқулық 45-бет |
|
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Домбыра» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 теңге) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 теңге ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 теңге ) Үйге тапсырма Жануарлар атауын бос ұяшықтарға дұрыс орналастырып жаз. |
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай перделерді жылжыту арқылы анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Домбыра жылжы малы перде Таратпа |
|
Үйге тапсырма

шағым қалдыра аласыз
















