Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
I тарау «Көне күндерден жеткен жәдігерлер» |
Мектеп: «ОРОММИК» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні:15.10.2024 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні:Ахметкалиева О.А. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жиембет толғауына талдау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.4.1.әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жұптық, топтық жұмыста ойларын айтады, диалогқа түседі,пікірлер мен ұсыныстарды ескере отырып ортақ шешімге жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Толғаудағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан салыстырады,образдық, жиынтық бейнелерді саралайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жырау, толғау, Есім хан , Жиембет жырау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тас қалаға жан сақтап, он екі ата Байұлы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Жиембет жырау туралы не білесіңдер?Толғау кім туралы?Жиембет жыраудың толғаулары неліктен Есім ханға арналған? Жиембет жырау толғауларының ерекшелігі неде? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті ..... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Жыраулар поэзиясы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін оқушыларды екі қатарға тұрғызып, «Ыстық алақан» тренингін өткізу. Топқа бөлу: стикерлерге жазылған «толғау», «жырау», «жыршы» сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді. Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» «Сөздер сөйлейді» Ел қорғанысын нығайтты Әдеп –ғұрып заңы «Қасым салған қасқа жолы» Есім ханның ескі жолы» Оқушылар берілген сөздер мен сөз тіркесінің мағынасы мен мазмұнын ашады. Дескриптор:
|
Оқушылар назары сабаққа аударылады. |
Бағалау: «Күн мен бұлттар»
|
Толғау, жырау,жыршы сөздері жазылған қағаз бөліктері |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы Ой толғаныс Үйге тапсырма Рефлексия |
Мағынаны тану. Тапсырма 2. «Қазына іздеу»/топпен/
Жаттығуды жүргізу үшін оқушыларға толғау бойынша олардың іздейтін қазыналарына сипаттамалар беріледі. Қазына ретінде кейіпкер бейнесін, оқиғаны айқындайтын түйінді сөздер, сөйлемдері бар үзінділер беріледі.Кейіпкердің жиынтық бейнесін құрастырады, тарихи жағдайға тоқталады 1- топ Жиембеттің жиынтық бейнесі 2-топ Есім ханның жиынтық бейнесі 3-топ Тарихқа тоқталады Дескриптор:
Бағалау: «Күн мен бұлттар» Тапсырма 5 3.«Кейіпкер портреті» /тапсырма жұптарға беріледі /
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма 4 Жырау толғауындағы замана бейнесіне тоқталып, шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңіз. Ойыңызды дәлелдеңіз. _________________________________________________________________________________________________________________________________
Мадақтау сэндвичі
|
Жаттығуды жүргізу үшін оқушыларға толғау бойынша олардың іздейтін қазыналарына сипаттамалар беріледі. Қазына ретінде кейіпкер бейнесін, оқиғаны айқындайтын түйінді сөздер, сөйлемдері бар үзінділер беріледі.Кейіпкердің жиынтық бейнесін құрастырады, тарихи жағдайға тоқталады. |
Бағалау: «Күн мен бұлттар»
Бағалау: «Күн мен бұлттар»
|
Бейне - сурет Оқулық, мәтіндер Мәтін Флипчарт, түрлі-түсті маркерлер, қалам, қарындаш, т. Түйінді сөздер жазылған қималар Оқулық, толғау мәтіні Стикерлер Түйінді сөз жазылған қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||||||||||
|
1. |
|
Қазақстан тарихы, АКТ, Елдік,ерлік,өрлік батырлық, туған жерге сағыныш, сияқты құндылықтармен байланысты. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бүгінгі сабаққа қойылған мақсаттар оқушылардың жас ерекшелігіне сай қол жетімді. Барлық кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтай алды. Сабақ жоспарланған түрде,қалыпты деңгейде өтті Жоспарланған саралау нәтижелі болды. Сабақ кезеңдері сақталды, уақыт тиімді пайдаланылды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Жиембет толғауына талдау
ҚМЖ Жиембет толғауына талдау
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
I тарау «Көне күндерден жеткен жәдігерлер» |
Мектеп: «ОРОММИК» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні:15.10.2024 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні:Ахметкалиева О.А. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жиембет толғауына талдау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.3.4.1.әдеби шығарманың эстетикалық құндылығы туралы шағын сыни шолу жазу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жұптық, топтық жұмыста ойларын айтады, диалогқа түседі,пікірлер мен ұсыныстарды ескере отырып ортақ шешімге жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Толғаудағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан салыстырады,образдық, жиынтық бейнелерді саралайды. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Жиембет жыраудың «Еңсегей бойлы ер Есім» толғауындағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жырау, толғау, Есім хан , Жиембет жырау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Тас қалаға жан сақтап, он екі ата Байұлы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Жиембет жырау туралы не білесіңдер?Толғау кім туралы?Жиембет жыраудың толғаулары неліктен Есім ханға арналған? Жиембет жырау толғауларының ерекшелігі неде? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Не себепті ..... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Жыраулар поэзиясы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін оқушыларды екі қатарға тұрғызып, «Ыстық алақан» тренингін өткізу. Топқа бөлу: стикерлерге жазылған «толғау», «жырау», «жыршы» сөздері арқылы 3 топқа бөлінеді. Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» «Сөздер сөйлейді» Ел қорғанысын нығайтты Әдеп –ғұрып заңы «Қасым салған қасқа жолы» Есім ханның ескі жолы» Оқушылар берілген сөздер мен сөз тіркесінің мағынасы мен мазмұнын ашады. Дескриптор:
|
Оқушылар назары сабаққа аударылады. |
Бағалау: «Күн мен бұлттар»
|
Толғау, жырау,жыршы сөздері жазылған қағаз бөліктері |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут Сабақтың соңы Ой толғаныс Үйге тапсырма Рефлексия |
Мағынаны тану. Тапсырма 2. «Қазына іздеу»/топпен/
Жаттығуды жүргізу үшін оқушыларға толғау бойынша олардың іздейтін қазыналарына сипаттамалар беріледі. Қазына ретінде кейіпкер бейнесін, оқиғаны айқындайтын түйінді сөздер, сөйлемдері бар үзінділер беріледі.Кейіпкердің жиынтық бейнесін құрастырады, тарихи жағдайға тоқталады 1- топ Жиембеттің жиынтық бейнесі 2-топ Есім ханның жиынтық бейнесі 3-топ Тарихқа тоқталады Дескриптор:
Бағалау: «Күн мен бұлттар» Тапсырма 5 3.«Кейіпкер портреті» /тапсырма жұптарға беріледі /
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма 4 Жырау толғауындағы замана бейнесіне тоқталып, шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңіз. Ойыңызды дәлелдеңіз. _________________________________________________________________________________________________________________________________
Мадақтау сэндвичі
|
Жаттығуды жүргізу үшін оқушыларға толғау бойынша олардың іздейтін қазыналарына сипаттамалар беріледі. Қазына ретінде кейіпкер бейнесін, оқиғаны айқындайтын түйінді сөздер, сөйлемдері бар үзінділер беріледі.Кейіпкердің жиынтық бейнесін құрастырады, тарихи жағдайға тоқталады. |
Бағалау: «Күн мен бұлттар»
Бағалау: «Күн мен бұлттар»
|
Бейне - сурет Оқулық, мәтіндер Мәтін Флипчарт, түрлі-түсті маркерлер, қалам, қарындаш, т. Түйінді сөздер жазылған қималар Оқулық, толғау мәтіні Стикерлер Түйінді сөз жазылған қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||||||||||
|
1. |
|
Қазақстан тарихы, АКТ, Елдік,ерлік,өрлік батырлық, туған жерге сағыныш, сияқты құндылықтармен байланысты. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бүгінгі сабаққа қойылған мақсаттар оқушылардың жас ерекшелігіне сай қол жетімді. Барлық кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтай алды. Сабақ жоспарланған түрде,қалыпты деңгейде өтті Жоспарланған саралау нәтижелі болды. Сабақ кезеңдері сақталды, уақыт тиімді пайдаланылды. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

э














