Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1 A Жылу құбылыстары |
Мектеп: Х.Доспанова атындағы №28 ЖББМ КММ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров Алмас |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.5 – жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.6 – заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Барлық оқушылар үшін: Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттау. 2. Оқушылардың басым көпшілігі үшін: Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығару. 3. Кейбір оқушылар үшін: Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтау. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттайды. Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығарады. Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Жылу мөлшері, температура, масса, эксперимент, энергия, график, жылусыйымдылық, уақыт, табиғат. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Температуарның өзгерісін …. деп белгілейміз. Массасы 0,8 кг алюминий шәйнектің жылу …….. анықтаңдар. 168 кДж ……… мөлшерін жұмсап, қанша мөлшердегі суды 100С-ке қыздыруға болады? |
||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Еліміздің ғылым саласында, техника саласында, ауыл шаруашылығында жылу өндірісін инновациялық индустриялық кластерлерді дамытуда. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Фосфор өндірітен химиялық заводтарында жылу пештерінің жүзеге асырылады. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Тірі ағзалардың тіршілігінде жылу құбылыстарының атқаратын рөлін біледі. Жануарлар мен өсімдіктердің ағзаларындағы жылу реттелуі қалай жүзеге асырылатынын түсінеді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
3 минут |
Ұйымдастыру.
Топтастыру. «Мозайка» әдісі сурет қиындылары арқылы сыныпты 3 топқа біріктіру. 1-топ «Жылуөткізгіштік» 2-топ «Конвекция» 3-топ «Сәуле шығару» Оқушылардың өткен тақырыпты «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын. 1.Күн ыстық кезде металдардың беті неге ағашқа қарағанда ыстығырақ болады? 2.Сұйықтағы қозғалыс қандай күштің әсерінен болады? 3.Жылу алмасуды тоқтату үшін екі дененің арасына қандай затты қоюға болады? |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып: Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. Мақсаты: Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттау. Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығару. Тапрсырма-1. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларды сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты пысықтаймын. 1.Жылу мөлшері дегеніміз не? 2.Оның өлшем бірлігі қандай? 3.Жылу алмасу кезіндегі жылу мөлшері мен ішкі энергияның өзгерісі бір-бірімен қалай байланысқан? 4.Заттың меншікті жылусыйымдылығы дегеніміз не? 5.Оның өлшем бірлігі қандай? 6.Температураның өзгерісін қандай әріппен жазамыз? Жылу мөлшері – дененің жылу алмасу кезінде алған немесе жоғалтқан энергиясы. Жылу мөлшері Q әрпімен белгіленеді. ХБЖ-да жылу мөлшерінің негізгі өлшем бірлігі – джоуль: [Q] = Дж Ішкі энергияның өзгерісі ∆U деп белгілейік, сонда : ∆U = U2 – U1 мұндағы U1 – жылу алмасуға дейінгі ішкі энергия, U2 - жылу алмасудан кейінгі ішкі энергиясы. Жылу алмасу кезіндегі жылу мөлшері мен ішкі энергиясы тең: ∆U = Q Массасы тұрақты дененің температурасы өзгерген сайын, дененің алған немесе берген жылу мөлшері де өзгереді. Температураның өзгерісі деп белгілейік сонда: ∆t = t2 – t1 Мұндағы t1 – жылу алмасуға дейінгі температурасы, t2 - жылу алмасудан кейінгі температурасы. Дененің массасы көбейген сайын, оған жұмсалатын жылу мөлшері де көбейеді. Жылу мөлшері мен массаның арасында тура пропорционал тәуелділік бар: Q ͠ m Заттың меншікті жылусыйымдылығы – массасы 1 кг заттың температурасын 10С –ке өзгерту үшін қанша жылу мөлшері керек екенін көрсететін физикалық шама. Заттың меншікті жылусыйымдылығы c әрпімен белгіленеді. Оның өлшем бірлігі: [ 1кДж = 1000 Дж 1 МДж = 1000000 Дж 1мДж = 0,001 Дж «INSERT» әдісі арқылы жаңа тақырыппен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Тапсырма-1. «Кім жылдам» әдісі арқылы еесептер беремін. (топтық жұмыс) 1 Бер: Q=cm(t2-t1) Ссу=4200 Дж/кг*0С Q=4200 Дж/кг·0С·250 кг ·5 0С = m=250 =5250 Дж t1=5 0C т
Массасы 50 г, температурасы 250С алюминий қасықты температурасы 750С ыстық суға салса, қасық қанша жылу мөлшерін алады? 2-топ: Б cмыс=400Дж/кг·0С Q=cm(t2-t1) m=0,2 кг Q=400 Дж/кг·0С·0,2кг (3650С- t2=3650С 150С)=28000 Дж t т/к Q -? Дж Массасы 200 г затты 120С –тан 160С-ке қыздыру үшін 304 Дж жылу мөлшері кетті. Заттың меншікті жылусыйымдылығын анықтаңдар. 3-топ: Бер: Q cсу=4200 Дж/кг·0С m=Q/ct t т/к m-? кг =2 кг
Әр топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, критерийге сүйеніп бас бармақ әдіс арқылы бағалайды. Тапсырма-3. «Қара жәшік» әдісі арқылы оқушылар қораптағы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылаймын.
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
К
1-вагонға; Бүгін не үйрендің? 2-вагонға; Бүгінгі сабақта не ұнадыма? 3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай болды? 4-вагонға; Басқаларға көмегің тиді ма? Мен оқушыларды смайликтер арқылы бағалаймын.
Үйге тапсырма. Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығын оқып келу. |
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы.
ҚМЖ. Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы.
Сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1 A Жылу құбылыстары |
Мектеп: Х.Доспанова атындағы №28 ЖББМ КММ |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров Алмас |
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.2.5 – жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.6 – заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Барлық оқушылар үшін: Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттау. 2. Оқушылардың басым көпшілігі үшін: Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығару. 3. Кейбір оқушылар үшін: Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтау. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттайды. Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығарады. Дененің жылу алмасу кезінде температураны анықтайды. |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер Жылу мөлшері, температура, масса, эксперимент, энергия, график, жылусыйымдылық, уақыт, табиғат. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Температуарның өзгерісін …. деп белгілейміз. Массасы 0,8 кг алюминий шәйнектің жылу …….. анықтаңдар. 168 кДж ……… мөлшерін жұмсап, қанша мөлшердегі суды 100С-ке қыздыруға болады? |
||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Еліміздің ғылым саласында, техника саласында, ауыл шаруашылығында жылу өндірісін инновациялық индустриялық кластерлерді дамытуда. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Фосфор өндірітен химиялық заводтарында жылу пештерінің жүзеге асырылады. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Тірі ағзалардың тіршілігінде жылу құбылыстарының атқаратын рөлін біледі. Жануарлар мен өсімдіктердің ағзаларындағы жылу реттелуі қалай жүзеге асырылатынын түсінеді. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
3 минут |
Ұйымдастыру.
Топтастыру. «Мозайка» әдісі сурет қиындылары арқылы сыныпты 3 топқа біріктіру. 1-топ «Жылуөткізгіштік» 2-топ «Конвекция» 3-топ «Сәуле шығару» Оқушылардың өткен тақырыпты «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын. 1.Күн ыстық кезде металдардың беті неге ағашқа қарағанда ыстығырақ болады? 2.Сұйықтағы қозғалыс қандай күштің әсерінен болады? 3.Жылу алмасуды тоқтату үшін екі дененің арасына қандай затты қоюға болады? |
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып: Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы. Мақсаты: Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттау. Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсіну, формуласын пайдаланып есептер шығару. Тапрсырма-1. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларды сұрақтар қою арқылы жаңа тақырыпты пысықтаймын. 1.Жылу мөлшері дегеніміз не? 2.Оның өлшем бірлігі қандай? 3.Жылу алмасу кезіндегі жылу мөлшері мен ішкі энергияның өзгерісі бір-бірімен қалай байланысқан? 4.Заттың меншікті жылусыйымдылығы дегеніміз не? 5.Оның өлшем бірлігі қандай? 6.Температураның өзгерісін қандай әріппен жазамыз? Жылу мөлшері – дененің жылу алмасу кезінде алған немесе жоғалтқан энергиясы. Жылу мөлшері Q әрпімен белгіленеді. ХБЖ-да жылу мөлшерінің негізгі өлшем бірлігі – джоуль: [Q] = Дж Ішкі энергияның өзгерісі ∆U деп белгілейік, сонда : ∆U = U2 – U1 мұндағы U1 – жылу алмасуға дейінгі ішкі энергия, U2 - жылу алмасудан кейінгі ішкі энергиясы. Жылу алмасу кезіндегі жылу мөлшері мен ішкі энергиясы тең: ∆U = Q Массасы тұрақты дененің температурасы өзгерген сайын, дененің алған немесе берген жылу мөлшері де өзгереді. Температураның өзгерісі деп белгілейік сонда: ∆t = t2 – t1 Мұндағы t1 – жылу алмасуға дейінгі температурасы, t2 - жылу алмасудан кейінгі температурасы. Дененің массасы көбейген сайын, оған жұмсалатын жылу мөлшері де көбейеді. Жылу мөлшері мен массаның арасында тура пропорционал тәуелділік бар: Q ͠ m Заттың меншікті жылусыйымдылығы – массасы 1 кг заттың температурасын 10С –ке өзгерту үшін қанша жылу мөлшері керек екенін көрсететін физикалық шама. Заттың меншікті жылусыйымдылығы c әрпімен белгіленеді. Оның өлшем бірлігі: [ 1кДж = 1000 Дж 1 МДж = 1000000 Дж 1мДж = 0,001 Дж «INSERT» әдісі арқылы жаңа тақырыппен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Тапсырма-1. «Кім жылдам» әдісі арқылы еесептер беремін. (топтық жұмыс) 1 Бер: Q=cm(t2-t1) Ссу=4200 Дж/кг*0С Q=4200 Дж/кг·0С·250 кг ·5 0С = m=250 =5250 Дж t1=5 0C т
Массасы 50 г, температурасы 250С алюминий қасықты температурасы 750С ыстық суға салса, қасық қанша жылу мөлшерін алады? 2-топ: Б cмыс=400Дж/кг·0С Q=cm(t2-t1) m=0,2 кг Q=400 Дж/кг·0С·0,2кг (3650С- t2=3650С 150С)=28000 Дж t т/к Q -? Дж Массасы 200 г затты 120С –тан 160С-ке қыздыру үшін 304 Дж жылу мөлшері кетті. Заттың меншікті жылусыйымдылығын анықтаңдар. 3-топ: Бер: Q cсу=4200 Дж/кг·0С m=Q/ct t т/к m-? кг =2 кг
Әр топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, критерийге сүйеніп бас бармақ әдіс арқылы бағалайды. Тапсырма-3. «Қара жәшік» әдісі арқылы оқушылар қораптағы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылаймын.
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
К
1-вагонға; Бүгін не үйрендің? 2-вагонға; Бүгінгі сабақта не ұнадыма? 3- вагонға; Бүгінгі көңіл-күйің қандай болды? 4-вагонға; Басқаларға көмегің тиді ма? Мен оқушыларды смайликтер арқылы бағалаймын.
Үйге тапсырма. Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығын оқып келу. |
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


c]
=
/к Q-?
Дж
ер:

ер













