|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:20.09.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.1-процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіну Оқушылардың басым бөлігі: Компьютердің құрылғыларын, жүйелік блоктың негізгі компоненттерін білу Кейбір оқушылар: Компьютердің сыртқы құрылғыларының түрін және олардың қызметіне сипаттама беру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Процессор, монитор, жедел жады, қатқыл дискі, аналық тақша, бейнеадаптер, жедел жады, сканер, модем. Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Процессор дегеніміз не? Қатты дискі дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Бәсекеге қабілетті, білімді және жаңашыл, идеяшыл құзыретті тұлға қалыптастыру. Топтық жұмыс барысында оқушылар бір-бірімен ынтымақтастықта, ауызбіршілікте және сыйластықта болады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
жаратылыстану, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютер, принтер, планшет, ұялы телефонды біледі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Сынып оқушыларын түгелдеу. Психологиялық ахуал орнату мақсатында оқушылар сағат тілі бойынша бір-біріне жақсы тілектер айтады. Сурет қиындылары арқылы 2 топқа бірігеді. 1-топ: процессор 2-топ: винчестер Топ ережесімен таныстыру. Өткен тақырыпты «Өрмекші торы» әдісі арқылы пысықтаймын.
- Алғашқы жәрдем көрсету тәсілдері |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жеке және топтық жұмыс жасайды. Жаңа сабақ: Интерактивті тақтадан жүйелік блоктың ішкі құрылғыларының орналасу орнын көрсетіледі. Видеоны көрсетіп болған соң жаңа тақырыпты меңгергенін білу мақсатында «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі. 1-топ: процессор 2-топ: қатты дискі 2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын. Оқушы керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды. Постер қорғайды Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. 1-тапсырма: Көрсетілген құрылғыларды қызметімен сәйкестендіріңіз. (Жеке жұмыс жасайды)
Дескриптор: Құрылғыларды қызметіне қарай сәйкестендіре біледі. 2-тапсырма: Жүйелік блокта мына құрылғылардың орналасу орнын көрсетіңіз.
Дескриптор: Құрылғыларды жүйелік блоктың алдыңғы панеліне орналастыра алады. Құрылғыларды жүйелік блоктың ішіне орналастыра алады. Құрылғыларды жүйелік блоктың артқы панеліне орналастыра алады. 3-тапсырма: Компьютер құрылғыларының атауын жазыңдар, құрылғылардың қызметін және не үшін пайдаланылатынын жазыңдар. (Жеке және топтық жұмыс жасайды)
Дескриптор: Компьютер құрылғыларының атауын біледі Компьютер құрылғыларының қызметін біледі Компьютер құрылғыларының не үшін пайдаланылатынын біледі. |
Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=MqlvImxBZA0
Плакат, стикер, маркер Жұмыс дәптері
Үлестірме қағаздар
Кеспе қағаздары
Үлестірме қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту: «Жедел хат» әдісін қолдану Топтар бір-біріне сұрақтар жазылған конверт береді. - Процессор мен қатты дискі дегеніміз не? - Қатқыл дискінің иілгіш дискіден басты ерекшеліктері қандай? - Қатқыл дискінің нағыз көлемі қандай? Үйге тапсырма: §2 оқу.«
|
Сұрақтар салынған конверттер
Тілек ағашы, стикер
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жеке, топтық жұмыс беру арқылы топпен жұмыс жасауға, бір-бірін тыңдауға баулу. «Өрмекші торы» оқушы қалаған оқушыға жіпті бағыттап сұрақ қоя алуға үйрету. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісінде екі оқушының бір бірін тыңдауға, жауаптарын мақұлдауға, ойларын ашық жеткізуге үйрету. «Жедел хат» оқушыларды жылдамдыққа, ойын ашық айта білуге баулу
|
Жетондар беру арқылы бағалау Сабақтың барысында оқушыларды бағалау ретінде смайликтер беріп отырамын
жақсы
орташа |
Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? 5 сынып
ҚМЖ. Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні:20.09.2024ж |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.1-процессор мен қатты дискінің қызметін қарапайым деңгейде түсіндіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Процессор мен қатты дискінің қызметін түсіну Оқушылардың басым бөлігі: Компьютердің құрылғыларын, жүйелік блоктың негізгі компоненттерін білу Кейбір оқушылар: Компьютердің сыртқы құрылғыларының түрін және олардың қызметіне сипаттама беру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Процессор, монитор, жедел жады, қатқыл дискі, аналық тақша, бейнеадаптер, жедел жады, сканер, модем. Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Процессор дегеніміз не? Қатты дискі дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Бәсекеге қабілетті, білімді және жаңашыл, идеяшыл құзыретті тұлға қалыптастыру. Топтық жұмыс барысында оқушылар бір-бірімен ынтымақтастықта, ауызбіршілікте және сыйластықта болады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
жаратылыстану, орыс тілі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Компьютер, принтер, планшет, ұялы телефонды біледі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Сынып оқушыларын түгелдеу. Психологиялық ахуал орнату мақсатында оқушылар сағат тілі бойынша бір-біріне жақсы тілектер айтады. Сурет қиындылары арқылы 2 топқа бірігеді. 1-топ: процессор 2-топ: винчестер Топ ережесімен таныстыру. Өткен тақырыпты «Өрмекші торы» әдісі арқылы пысықтаймын.
- Алғашқы жәрдем көрсету тәсілдері |
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жеке және топтық жұмыс жасайды. Жаңа сабақ: Интерактивті тақтадан жүйелік блоктың ішкі құрылғыларының орналасу орнын көрсетіледі. Видеоны көрсетіп болған соң жаңа тақырыпты меңгергенін білу мақсатында «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі. 1-топ: процессор 2-топ: қатты дискі 2 топқа берілген тақырыпты постер қорғауды ұсынамын. Оқушы керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады. Оқушылар берілген тақырыпты оқиды. Постер қорғайды Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін толықтырады. 1-тапсырма: Көрсетілген құрылғыларды қызметімен сәйкестендіріңіз. (Жеке жұмыс жасайды)
Дескриптор: Құрылғыларды қызметіне қарай сәйкестендіре біледі. 2-тапсырма: Жүйелік блокта мына құрылғылардың орналасу орнын көрсетіңіз.
Дескриптор: Құрылғыларды жүйелік блоктың алдыңғы панеліне орналастыра алады. Құрылғыларды жүйелік блоктың ішіне орналастыра алады. Құрылғыларды жүйелік блоктың артқы панеліне орналастыра алады. 3-тапсырма: Компьютер құрылғыларының атауын жазыңдар, құрылғылардың қызметін және не үшін пайдаланылатынын жазыңдар. (Жеке және топтық жұмыс жасайды)
Дескриптор: Компьютер құрылғыларының атауын біледі Компьютер құрылғыларының қызметін біледі Компьютер құрылғыларының не үшін пайдаланылатынын біледі. |
Бейнеролик https://www.youtube.com/watch?v=MqlvImxBZA0
Плакат, стикер, маркер Жұмыс дәптері
Үлестірме қағаздар
Кеспе қағаздары
Үлестірме қағаздар
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты бекіту: «Жедел хат» әдісін қолдану Топтар бір-біріне сұрақтар жазылған конверт береді. - Процессор мен қатты дискі дегеніміз не? - Қатқыл дискінің иілгіш дискіден басты ерекшеліктері қандай? - Қатқыл дискінің нағыз көлемі қандай? Үйге тапсырма: §2 оқу.«
|
Сұрақтар салынған конверттер
Тілек ағашы, стикер
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жеке, топтық жұмыс беру арқылы топпен жұмыс жасауға, бір-бірін тыңдауға баулу. «Өрмекші торы» оқушы қалаған оқушыға жіпті бағыттап сұрақ қоя алуға үйрету. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісінде екі оқушының бір бірін тыңдауға, жауаптарын мақұлдауға, ойларын ашық жеткізуге үйрету. «Жедел хат» оқушыларды жылдамдыққа, ойын ашық айта білуге баулу
|
Жетондар беру арқылы бағалау Сабақтың барысында оқушыларды бағалау ретінде смайликтер беріп отырамын
жақсы
орташа |
Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


Тілек ағашы» арқылы
кері байланыс аламын.













