Материалдар / ҚМЖ. Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады? 5 сынып

ҚМЖ. Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады? 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қауіпсіздік ережесін сабақ барысында қолдану, ақпараттық құрылғының адам өміріндегі қызметін анықтау
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Күні:

Сынып: 5

Мұғалімнің аты –жөні:


Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/

5.4.1.1 қауіпсіздік техника ережелерін сақтамаудың салдары туралы талдау жасау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Қауіпсіздік техника ережелерін сақтамаудың салдары туралы білу.


Көпшілігі: Алғашқы медициналық жәрдем көрсету тәсілдерін білу.


Кейбірі: Қауіпсіздік ережесін сабақ барысында қолдану, ақпараттық құрылғының адам өміріндегі қызметін анықтау

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау

Бағалау критериі:




Қауіпсіздік техникасының ережелерінің бұзылуын себеп-салдарын анықтайды

Алғашқы медициналық жәрдем көрсету тәсілдерін біледі

Қауіпсіздік ережесін сабақ барысында қолдану, ақпараттық құрылғының адам өміріндегі қызметін анықтайды

Тілдік мақсаттар




Техника қауіпсіздік ережелері, алғашқы медициналық көмек, дене көз жаттығуларымен танысады

Құндылықтарға баулу




Ақпараттандыру жүйесінің жұмысымен танысады,компьютер жұмысының қажеттілігін түсіндіреді,қауіпсіздік ережесін сабақпен байланыстырып отырады Оқушыларды тазалыққа, тәртіпке, сыпайылыққа инабаттылыққа баулу

Пәнаралық байланыс



орыс тілі, қазақ тілі,ағылшын


Алдыңғы білім



Мектепте сақталатын қауіпсіздік (кабинетте жүгірмеу,токқа,терезеге жақындамау және т.б) ережелері

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Білу, Түсіну




Топтастыру





Ой шақыру






Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды шеңберге тұрып,бір-біріне жақсы тілектер айтады, сабаққа сәттілік тілейді


Сандар жазылған кеспе қағаздар арқылы топқа біріктіру

/1,2/

Топ басшылары сайланады



Оқушыларға бағалау парақшалары таратылады.

Ой шақыру жасау арқылы тақырыпты ашамын






Кеспе қағаздар








Суреттер

Сабақтың ортасы

Оқулықпен топтық жұмыс. (мағынаны таңдау әдісі








































Бүгінгі тақырып бойынша таныстырылым арқылы түсіндіремін




1-тапсырма (топтық жұмыс)

Берілген тақырыпты талдау постермен қорғау

1-топ информатика кабинетіндегі қауіпсіздік тақырыбын, 2-топ алғашқы медициналық көмек көрсету тақырыбын оқулықтан оқып, әр топ тақырыбын қорғайды, сұрақтарға жауап ретінде постер қорғау тәсілі қолданылады

Дескриптор

- информатика абинетіндегі қауірпсіздікті біледі

- алғашқы медициналық көмек көрсету жолдарын біледі


2-тапсырма (жеке жұмыс)

1. Суреттегі жағдайлар неге қауіпті екендігін анықтап жазыңыз.


Дескриптор

- Компьютер алдында тамақтанудың салдарын түсіндіреді;

- Компьютер алдында дұрыс отырмау салдарын түсіндіреді;

- Компьютердің электр өткізгіш құралдарын ұстау салдарын түсіндіреді;

- Компьютерде жұмыс істеу уақытын сақтамау салдарын түсіндіреді.


3-тапсырма (топтық жұмыс)

Төтенше жағдай кезінде алғашқы жәрдем көрсету әрекеттерін жазыңдар. Күйгенде, талып қалғанда және тынысы тарылғанда көрсетілетін көмекті кестеге толтырыңдар

Күйген жағдайда

Талып қаған жағдайда

Тынысы тарылған жағдайда





Дескриптор

  • Күйген жағдайда көрсетілетін көмекті түсіндіреді

  • Талып қалған жағдайда алғашқы медициналық көмекті түсіндіреді

  • Тынысы тарылған жағдайдайдағы ----- үйренеді

Интербелсенді тақты













Жұмыс дәптері

Плакат,стикер,








Оқулық


















Кеспе қағаздар


Сабақтың соңы
















Жаңа сабақты «Ақыл добы» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне сұрақ қоя отырып, қорытындылаймын.

1. Компьютердің алдында неліктен ұзақ отыруға болмайды?

2. Көз жаттығуларын не үшін жасаймыз?

3. Компьютерде дұрыс отыру ережелері неліктен маңызды?



Смайликтер арқылы оқушыларды бағалау.

Бағалау парақшасымен әр топ басшысы өз топ оқушыларын бағалайды

Кері байланыс. «Бағдаршам» әдісі

түсіндім(жасыл),

жартылай түсіндім(сары),

түсінген жоқпын(қызыл)

бағдаршам арқылы бағалаймын түсіндім деген оқушылар жартылай түсінген,түсінбеген оқушылар түсінік беріп кетеді

Shape1 Shape2

Үйге тапсырма

Техника қауіпсіздігіне тест құрастырып келу.

Доп

смайликтер














Саралау –Сіз қандаймен тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Деңсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ барысында тиімді әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, оқушылардың қызығушылығын арттырамын. Сандар арқылы топқа біріктірдім. Ондағы мақсатым, оқушылар топтық жұмыс барысында бір-біріне деген достықты, ынтымақтастықты, бірігіп жұмыс жасауды түсінеді. Ой шақыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. Суреттер арқылы жаңа сабақты түсіндіремін. Жеке, жұптық, топтық жұмыс арқылы сұрақтарды түрлендірдім

Тақырыпқа сәйкес тапсырмалар бере отырып, дескрипторлар арқылы бағалап отырамын. Компьютерді қазіргі заман талабына сай пайдалана білу, қауіпсіздік ережелерін күнделікті сабақта қолдануды түсіндірдім.

Тақырыпты өз бетінше жұмыс жасау арқылы ашып, өз ойын қосып кең көлемде талдауды ұсынамын.

Бағалау парақшасымен әр топ басшысы өз топ оқушыларын бағалады

Дескрипторлар арқылы, смайликтер арқылы оқушыларды бағалаймын.

«Бағдаршам» әдісімен кері байланыс жасаймын. Түсіндім, жартылай түсіндім, түсінбедім.









Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



















































ЖИ арқылы жасау
31 Қаңтар 2025
168
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі