Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Мен балаң, жарық күнде сәуле қуған...» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Айткалиева |
|
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
|
Күні: |
18.03.2025ж. |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күш атасы - Қажымұқан |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
ү |
Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Екеуміздің ұқсастығымыз сонда...» Бір оқушы сыртқы шеңбер, ал екінші оқушы ішкі шеңбер жасайды. Бір - біріне қарама - қарсы тұрады. Сыртқы шеңбердегі әр бала, өзінің ішкі шеңбердегі сыңарына: «Екеуміздің ұқсастығымыз...», деп айтқан кезде, ішкі шеңбердегі сыңары «Екеуміздің айырмашылығымыз...», деп жауап қайтарады. Үй тапсырмасын сұрау. «Ой қозғау».
(ақын, жазушы аудармашы)
(Қызылорда обл., Шиелі ауданы)
(1903-1964 ж.ж.) 4. Қажымұқанның үлкен күрес өнеріне келуіне кім себепші болды деп ойлайсың? (И.Злобин оған Петербургте күрес мектебінде оқуға кеңес береді. Бұл ақылды құп алған Мұқан осы мектепте екі жыл оқып, үлкен күрес өнеріне жолдама алдады) 5. Мұқанға «Қажы» аты не үшін берілді? (Стамбулда түрік балуаны Нұралын жығады сол үшін «Қажы» атағы беріледі) 6. Қалмақан Әбдіқадыров қандай орденмен марапатталды? («Қызыл Жұлдыз» орденмен марапатталды) 7. Қалмақан Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесін қай жылы жазып шықты. (1954 жыл) 8. Омбы қаласында ашылған циркте алғаш болып И.Злобинме күрескен кезде Қажымұқан неше жаста еді? (18 жас) 9. Қажұмұқан қай жерде дүниеге келді? (1883 жылы Ақмола облысы, Қатаөткел ауылында дүниеге келген. Жаңа сабақ: «Күш атасы – Қажымұқан» бекіту сабағы. Топтық жұмыс. І топ
II топ
Жұптық жұмыс. Конверттерді таңдай отырып повесттің сюжеттік желісі бойынша сұрақтарға жауап бер. І жұп 1. Досым үшін істеген ақырғы дәрменім болсын, үлкен балам Қалидың қызын бірер жасы жетпесе де, көмекшіңе берейін. Қазақта «қалыңсыз қыз болса да, кәдесіз қыз болмайды» дегені бар. Қолдағы бар мен той – томалағын істеп, ауылдың батасын алып, келер айдың басында сені қолғанатты еткім кеп отыр, - деді. - Айсарыға немересін келіндікке беріп, құдандалы болғалы отырған кім? (Айсарының жары Ернақтың жан досы Лук еді) - Луктың немересі, Қалидың қызы, Мұңайтпасқа жар болған кім? (Кәбира) 2. “-Ертең Ресей балуандарының өнерін көресіздер,- деді цирк басқарушысы.”
(Он сегіз пұттық рельске жиырма бес қызметші адамын мінгізіп, денесінің бұлшық еттері білеуленіп біреу шықты. Жайлап керіп басқан аяғынан иығында ауырлық әсері білінбейді, бейне бір мереке маршында басып келе жатқан әскердің адамы сияқтанады. Бұл – Дубный еді. Бес пұттық екі кір тасты шынашағына іліп келген палуан Сахалиндік Иван – Корень ІІ жұп 1. ...Басында айыр қалпағы бар, үстінде ала жібек шапан киіп, жалпылдақ жүнді айыр өркешті атанға мінген біреу шықты. * Бұл кім еді? (Мұқан) * Ол қандай өнер көрсетті? Түйесін шөгіп тастап, иығына қағып салды. 75 пұттық арбаны тіспен сүйреп кіргізді, кеудесіне сандық қойып, екі пұттық балғамен ұрғызып сындыртты, лом темірді бұрап, галстук ету өнерін көрсеткен) ІІІ жұп 1. Төбедей болып шөп үйілген шана қораға атсыз кіргенде Масликовтың үй іші, жалшы жігіттері үрейлене далаға шығысты. * Бұл қай кез еді? (Шананы сүйреп әкелген кез). 2. Жасы отызданасып, “енді елге қайтпасам болмас” деп жүргенде, Дубный Ригадан бір топ балуанмен келді. * Мұқан Дубныйға еріп қайда барады? (Парижге) * Өзге ел палуандарының қандай өнерлерін көрді? (Үндінің палуаны- өз мырзасын үй ішімен, жайылған дастарқан, құюлы шарабымен дөңгелек тақтайға отырғызып, төбесімен көтеріп келді. Африка палуаны - отыз пұттық пілді иығыны тұрғызған бойы көпшілік алдынан өтті. ) ІV жұп
V жұп
Дескриптор: - Берілген сұрақтарға повесттің сюжеттік желісі бойынша дұрыс жауап береді; - Берілген ұйқас бойынша өлең құрастырады; - Өзін басты кейіпкермен өзара салыстырады; Бекіту тапсырмасы: «Блиц сұрақтар» әдісі. 1. Қазақтың ата-анаға мейірімді болу өнегесі шығармада қалай берілген? 2. Қажымұқан қандай адам деп ойлайсыңдар? 3. Мұқанның бойынан үлгі боларлық қандай адамгершілік қасиетті байқадыңдар? 4. Қажымұқанның алып күші қалай сіздерге әсер етті? 5. Повестің мазмұнынан қандай түйін шығаруға болады? 6. Болашақта кім боламын деп армандайсыңдар? Үй тапсырмасы: «Қажымұқан және бүгінгі қазақ спортшылары» тақырыбында эссе жазу. Сөз көлемі (50-60 сөз).
Рефлексия. «Медальдар» әдісі
|
Балалар ақын- ның өмір жолы- мен таны- сып шыға-ды
І топ: Сатылай кешенді талдау. 1.Тақырыбы: Қазақ халқының тұңғыш кәсіпқой палуаны Қажымұқан Мұңайтпасұлының өмірінен жазылған өмірбаяндық повесі 2. Идеясы: Қажымұқан Мұңайтпасұлының мінез – құлқын, өмір жолын тақырып етіп алып, әлем таныған палуан болуы жолындағы талпынысы 3. Жанр түрі: Повесть 4. Бас кейіпкер туралы 3 дерек: - Отыз пұт көтерген палуан; - Өзге бала асық ойнаса, ол сиыр, жылқының топайын жинап, өз алдына ойнай береді; Жауырыны жерге тимеген атақты палуан болды. Повестің басталуы: Мұқанның саудагер Иван Ногичке жалданып жұмыс жасау Повестің дамуы: Орлий Масликовтың қызметіне ауысуы Повестің шиеленісуі: Бір шана шөпті бай үйіне жая сүйретіп келуі Повестің шарықтау шегі: Иван Лебедевтің мектебінен дәріс алуы, өзіне жақын дос табуы Повестің шешімі: Париж сахнасында өнерін көрсетіп, құрметке бөленуі
Кері байланыс жүргізіледі.
Толық түсіндім.
Орташа деңгейде түсіндім
Түсінбеген жерлерім болды.
|
Бағалау. «Батарейка» әдісі арқылы сабақтың өн бойына бағалау жүргізіледі.
Бағалау. «Батарейка» әдісі арқылы сабақтың өн бойына бағалау жүргізіледі.
|
Интербелсенді тақта
|
|
Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру Мұғалімдер оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір -бірін бағалаулары болуы керек. Сабақ барысында оқушы үшін, жұмысын жандандыру мақсатында кері байланыс жүргізудің маңызы зор. |
||
|
Бағалау критерийлері
|
Пәнаралық байланыстар тарих, математика |
|
|
Рефлексия |
||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? |
Иә, қол жетімді болды |
|
|
Бүгін оқушылар нені үйренді? |
|
|
|
Оқыту ортасы қандай болды? |
Көңілден шықты |
|
|
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? |
Уақытты ұтымды пайдалана алдым. |
|
|
Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі дүние не? Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? |
||

-
Қалмақан Әбдіқадыров кім?
(ақын, жазушы аудармашы)
-
Қалмақан Әбдіқадыров қай жерде дүниеге келді?
(Қызылорда обл., Шиелі ауданы)
-
Қалмақан Әбдіқадыров қай жылдар аралықта өмір сүрді?
(1903-1964 ж.ж.)
4. Қажымұқанның үлкен күрес өнеріне келуіне кім себепші болды деп ойлайсың?
(И.Злобин оған Петербургте күрес мектебінде оқуға кеңес береді. Бұл ақылды құп алған Мұқан осы мектепте екі жыл оқып, үлкен күрес өнеріне жолдама алдады)
5. Мұқанға «Қажы» аты не үшін берілді?
(Стамбулда түрік балуаны Нұралын жығады сол үшін «Қажы» атағы беріледі)
6. Қалмақан Әбдіқадыров қандай орденмен марапатталды?
(«Қызыл Жұлдыз» орденмен марапатталды)
7. Қалмақан Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесін қай жылы жазып шықты.
(1954 жыл)
8. Омбы қаласында ашылған циркте алғаш болып И.Злобинме күрескен кезде Қажымұқан неше жаста еді?
(18 жас)
9. Қажұмұқан қай жерде дүниеге келді?
(1883 жылы Ақмола облысы, Қатаөткел ауылында дүниеге келген.
І жұп
1. Досым үшін істеген ақырғы дәрменім болсын, үлкен балам Қалидың қызын бірер жасы жетпесе де, көмекшіңе берейін. Қазақта «қалыңсыз қыз болса да, кәдесіз қыз болмайды» дегені бар. Қолдағы бар мен той – томалағын істеп, ауылдың батасын алып, келер айдың басында сені қолғанатты еткім кеп отыр, - деді.
- Айсарыға немересін келіндікке беріп, құдандалы болғалы отырған кім?
- Луктың немересі, Қалидың қызы, Мұңайтпасқа жар болған кім?
2. “-Ертең Ресей балуандарының өнерін көресіздер,- деді цирк басқарушысы.”
-
Ресей балуандары қандай өнер көрсетті?
ІІ жұп
1. ...Басында айыр қалпағы бар, үстінде ала жібек шапан киіп, жалпылдақ жүнді айыр өркешті атанға мінген біреу шықты.
* Бұл кім еді?
* Ол қандай өнер көрсетті?
ІІІ жұп
1. Төбедей болып шөп үйілген шана қораға атсыз кіргенде Масликовтың үй іші, жалшы жігіттері үрейлене далаға шығысты.
* Бұл қай кез еді?
2. Жасы отызданасып, “енді елге қайтпасам болмас” деп жүргенде, Дубный Ригадан бір топ балуанмен келді.
* Мұқан Дубныйға еріп қайда барады?
* Өзге ел палуандарының қандай өнерлерін көрді?
IV жұп
Ұйқас бойынша өлең құрастыр.
_______________________Қажымұқан,
_______________________ дара туған.
_______________________ елің үшін,
_______________________нар тұлғаң.
V жұп. Салыстыру жасап әңгімеле.
Қажымұқан бойындағы қасиеттер сендерде бар ма?

Оқушы
Ұқсастықтары
Қажымұқан
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Күш атасы - Қажымұқан"
ҚМЖ "Күш атасы - Қажымұқан"
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Мен балаң, жарық күнде сәуле қуған...» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
А.Ж.Айткалиева |
|
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
|
|
Күні: |
18.03.2025ж. |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Күш атасы - Қажымұқан |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
|
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
ү |
Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Екеуміздің ұқсастығымыз сонда...» Бір оқушы сыртқы шеңбер, ал екінші оқушы ішкі шеңбер жасайды. Бір - біріне қарама - қарсы тұрады. Сыртқы шеңбердегі әр бала, өзінің ішкі шеңбердегі сыңарына: «Екеуміздің ұқсастығымыз...», деп айтқан кезде, ішкі шеңбердегі сыңары «Екеуміздің айырмашылығымыз...», деп жауап қайтарады. Үй тапсырмасын сұрау. «Ой қозғау».
(ақын, жазушы аудармашы)
(Қызылорда обл., Шиелі ауданы)
(1903-1964 ж.ж.) 4. Қажымұқанның үлкен күрес өнеріне келуіне кім себепші болды деп ойлайсың? (И.Злобин оған Петербургте күрес мектебінде оқуға кеңес береді. Бұл ақылды құп алған Мұқан осы мектепте екі жыл оқып, үлкен күрес өнеріне жолдама алдады) 5. Мұқанға «Қажы» аты не үшін берілді? (Стамбулда түрік балуаны Нұралын жығады сол үшін «Қажы» атағы беріледі) 6. Қалмақан Әбдіқадыров қандай орденмен марапатталды? («Қызыл Жұлдыз» орденмен марапатталды) 7. Қалмақан Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесін қай жылы жазып шықты. (1954 жыл) 8. Омбы қаласында ашылған циркте алғаш болып И.Злобинме күрескен кезде Қажымұқан неше жаста еді? (18 жас) 9. Қажұмұқан қай жерде дүниеге келді? (1883 жылы Ақмола облысы, Қатаөткел ауылында дүниеге келген. Жаңа сабақ: «Күш атасы – Қажымұқан» бекіту сабағы. Топтық жұмыс. І топ
II топ
Жұптық жұмыс. Конверттерді таңдай отырып повесттің сюжеттік желісі бойынша сұрақтарға жауап бер. І жұп 1. Досым үшін істеген ақырғы дәрменім болсын, үлкен балам Қалидың қызын бірер жасы жетпесе де, көмекшіңе берейін. Қазақта «қалыңсыз қыз болса да, кәдесіз қыз болмайды» дегені бар. Қолдағы бар мен той – томалағын істеп, ауылдың батасын алып, келер айдың басында сені қолғанатты еткім кеп отыр, - деді. - Айсарыға немересін келіндікке беріп, құдандалы болғалы отырған кім? (Айсарының жары Ернақтың жан досы Лук еді) - Луктың немересі, Қалидың қызы, Мұңайтпасқа жар болған кім? (Кәбира) 2. “-Ертең Ресей балуандарының өнерін көресіздер,- деді цирк басқарушысы.”
(Он сегіз пұттық рельске жиырма бес қызметші адамын мінгізіп, денесінің бұлшық еттері білеуленіп біреу шықты. Жайлап керіп басқан аяғынан иығында ауырлық әсері білінбейді, бейне бір мереке маршында басып келе жатқан әскердің адамы сияқтанады. Бұл – Дубный еді. Бес пұттық екі кір тасты шынашағына іліп келген палуан Сахалиндік Иван – Корень ІІ жұп 1. ...Басында айыр қалпағы бар, үстінде ала жібек шапан киіп, жалпылдақ жүнді айыр өркешті атанға мінген біреу шықты. * Бұл кім еді? (Мұқан) * Ол қандай өнер көрсетті? Түйесін шөгіп тастап, иығына қағып салды. 75 пұттық арбаны тіспен сүйреп кіргізді, кеудесіне сандық қойып, екі пұттық балғамен ұрғызып сындыртты, лом темірді бұрап, галстук ету өнерін көрсеткен) ІІІ жұп 1. Төбедей болып шөп үйілген шана қораға атсыз кіргенде Масликовтың үй іші, жалшы жігіттері үрейлене далаға шығысты. * Бұл қай кез еді? (Шананы сүйреп әкелген кез). 2. Жасы отызданасып, “енді елге қайтпасам болмас” деп жүргенде, Дубный Ригадан бір топ балуанмен келді. * Мұқан Дубныйға еріп қайда барады? (Парижге) * Өзге ел палуандарының қандай өнерлерін көрді? (Үндінің палуаны- өз мырзасын үй ішімен, жайылған дастарқан, құюлы шарабымен дөңгелек тақтайға отырғызып, төбесімен көтеріп келді. Африка палуаны - отыз пұттық пілді иығыны тұрғызған бойы көпшілік алдынан өтті. ) ІV жұп
V жұп
Дескриптор: - Берілген сұрақтарға повесттің сюжеттік желісі бойынша дұрыс жауап береді; - Берілген ұйқас бойынша өлең құрастырады; - Өзін басты кейіпкермен өзара салыстырады; Бекіту тапсырмасы: «Блиц сұрақтар» әдісі. 1. Қазақтың ата-анаға мейірімді болу өнегесі шығармада қалай берілген? 2. Қажымұқан қандай адам деп ойлайсыңдар? 3. Мұқанның бойынан үлгі боларлық қандай адамгершілік қасиетті байқадыңдар? 4. Қажымұқанның алып күші қалай сіздерге әсер етті? 5. Повестің мазмұнынан қандай түйін шығаруға болады? 6. Болашақта кім боламын деп армандайсыңдар? Үй тапсырмасы: «Қажымұқан және бүгінгі қазақ спортшылары» тақырыбында эссе жазу. Сөз көлемі (50-60 сөз).
Рефлексия. «Медальдар» әдісі
|
Балалар ақын- ның өмір жолы- мен таны- сып шыға-ды
І топ: Сатылай кешенді талдау. 1.Тақырыбы: Қазақ халқының тұңғыш кәсіпқой палуаны Қажымұқан Мұңайтпасұлының өмірінен жазылған өмірбаяндық повесі 2. Идеясы: Қажымұқан Мұңайтпасұлының мінез – құлқын, өмір жолын тақырып етіп алып, әлем таныған палуан болуы жолындағы талпынысы 3. Жанр түрі: Повесть 4. Бас кейіпкер туралы 3 дерек: - Отыз пұт көтерген палуан; - Өзге бала асық ойнаса, ол сиыр, жылқының топайын жинап, өз алдына ойнай береді; Жауырыны жерге тимеген атақты палуан болды. Повестің басталуы: Мұқанның саудагер Иван Ногичке жалданып жұмыс жасау Повестің дамуы: Орлий Масликовтың қызметіне ауысуы Повестің шиеленісуі: Бір шана шөпті бай үйіне жая сүйретіп келуі Повестің шарықтау шегі: Иван Лебедевтің мектебінен дәріс алуы, өзіне жақын дос табуы Повестің шешімі: Париж сахнасында өнерін көрсетіп, құрметке бөленуі
Кері байланыс жүргізіледі.
Толық түсіндім.
Орташа деңгейде түсіндім
Түсінбеген жерлерім болды.
|
Бағалау. «Батарейка» әдісі арқылы сабақтың өн бойына бағалау жүргізіледі.
Бағалау. «Батарейка» әдісі арқылы сабақтың өн бойына бағалау жүргізіледі.
|
Интербелсенді тақта
|
|
Оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергенін тексеру Мұғалімдер оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір -бірін бағалаулары болуы керек. Сабақ барысында оқушы үшін, жұмысын жандандыру мақсатында кері байланыс жүргізудің маңызы зор. |
||
|
Бағалау критерийлері
|
Пәнаралық байланыстар тарих, математика |
|
|
Рефлексия |
||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? |
Иә, қол жетімді болды |
|
|
Бүгін оқушылар нені үйренді? |
|
|
|
Оқыту ортасы қандай болды? |
Көңілден шықты |
|
|
Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? |
Уақытты ұтымды пайдалана алдым. |
|
|
Қорытынды бағалау. Ең жақсы өткен екі дүние не? Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? Осы сабақтың барысында менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін мәліметтер немесе сыныптағы жекелеген оқушылар туралы қандай ақпаратты алдым? |
||

-
Қалмақан Әбдіқадыров кім?
(ақын, жазушы аудармашы)
-
Қалмақан Әбдіқадыров қай жерде дүниеге келді?
(Қызылорда обл., Шиелі ауданы)
-
Қалмақан Әбдіқадыров қай жылдар аралықта өмір сүрді?
(1903-1964 ж.ж.)
4. Қажымұқанның үлкен күрес өнеріне келуіне кім себепші болды деп ойлайсың?
(И.Злобин оған Петербургте күрес мектебінде оқуға кеңес береді. Бұл ақылды құп алған Мұқан осы мектепте екі жыл оқып, үлкен күрес өнеріне жолдама алдады)
5. Мұқанға «Қажы» аты не үшін берілді?
(Стамбулда түрік балуаны Нұралын жығады сол үшін «Қажы» атағы беріледі)
6. Қалмақан Әбдіқадыров қандай орденмен марапатталды?
(«Қызыл Жұлдыз» орденмен марапатталды)
7. Қалмақан Әбдіқадыров «Қажымұқан» повесін қай жылы жазып шықты.
(1954 жыл)
8. Омбы қаласында ашылған циркте алғаш болып И.Злобинме күрескен кезде Қажымұқан неше жаста еді?
(18 жас)
9. Қажұмұқан қай жерде дүниеге келді?
(1883 жылы Ақмола облысы, Қатаөткел ауылында дүниеге келген.
І жұп
1. Досым үшін істеген ақырғы дәрменім болсын, үлкен балам Қалидың қызын бірер жасы жетпесе де, көмекшіңе берейін. Қазақта «қалыңсыз қыз болса да, кәдесіз қыз болмайды» дегені бар. Қолдағы бар мен той – томалағын істеп, ауылдың батасын алып, келер айдың басында сені қолғанатты еткім кеп отыр, - деді.
- Айсарыға немересін келіндікке беріп, құдандалы болғалы отырған кім?
- Луктың немересі, Қалидың қызы, Мұңайтпасқа жар болған кім?
2. “-Ертең Ресей балуандарының өнерін көресіздер,- деді цирк басқарушысы.”
-
Ресей балуандары қандай өнер көрсетті?
ІІ жұп
1. ...Басында айыр қалпағы бар, үстінде ала жібек шапан киіп, жалпылдақ жүнді айыр өркешті атанға мінген біреу шықты.
* Бұл кім еді?
* Ол қандай өнер көрсетті?
ІІІ жұп
1. Төбедей болып шөп үйілген шана қораға атсыз кіргенде Масликовтың үй іші, жалшы жігіттері үрейлене далаға шығысты.
* Бұл қай кез еді?
2. Жасы отызданасып, “енді елге қайтпасам болмас” деп жүргенде, Дубный Ригадан бір топ балуанмен келді.
* Мұқан Дубныйға еріп қайда барады?
* Өзге ел палуандарының қандай өнерлерін көрді?
IV жұп
Ұйқас бойынша өлең құрастыр.
_______________________Қажымұқан,
_______________________ дара туған.
_______________________ елің үшін,
_______________________нар тұлғаң.
V жұп. Салыстыру жасап әңгімеле.
Қажымұқан бойындағы қасиеттер сендерде бар ма?

Оқушы
Ұқсастықтары
Қажымұқан
шағым қалдыра аласыз




















