|
Бөлім |
Өнер |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зарыхан Шолпан |
||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды зат есім |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін маззмұны бойынша сұрақтар құрастырады Негізгі және туынды зат есімдерді анықтайды |
||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, абыройлы болуға, ар-ұждан, намыс, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Күлімдеп күн бүгін , Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін, Қарады саған да Сәлем деймін достарға, Сәлем деймін ұстазға! |
Оқушылар өлең жолдарын қимылмен қайталау арқылы сабаққа назар аударады.
|
|
Слайд №2
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Үй тапсырмасын тексеру 19-жаттығу 15-бет Нақыл сөздерді қатесіз жаз.
Өткенді пысықтау «Асықтар шеңбері» ойыны «Спиннер» әдісі
Сқрақтар: -Қазақ тілінде неше сөз табы бар? - Зат есім деген не? - Сын есім деген не? - Сан есім деген не? - Етістік деген не? - Зат есімге мысал келтір - Сын есімге мысал келтір - Сан есімге мысал келтір - Етістікке мысал келтір. Ой қозғау -Балалар, бұлар ненің суреттері? -Қандай қосымша қосқанда жаңа сөз шығады? Сол сөзді туынды зат есім дейміз.
imektep.kz сайтынан Бейнежазба ұсыну «Қалқан» ойыны Туынды зат есім жаса
1-тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Мәтінді тыңда. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап бер. Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастыр Сөздерді салыстырып оқы. Олардың әрқайсысына сұрақ қой, айырмашылығын байқа.
|
Нақыл сөздерді қатесіз жазады
Оқушылар асықтарды басып, спиннерді айналдырып, өзіне түскен сұраққа жауап береді. Бейнежазбаны тамашалайды
Сурет бойынша туынды зат есім құрып, жаңа тақырыпты болжайды.
Бейнежазбаны қарайды, ережені қайталайды.
Қалқанды басып тиісті қосымша жалғаптуынды зат есім жасайды.
Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады Сұрақтар қатарын жалғастырады
|
Дескриптор: -нақыл сөздерді жазады -1б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -сүрақтарға жауап береді Дескриптор: -жаға тақырыпты болжайды. Дескриптор: -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б -мәтін мазмұннныыы бойынша сұрақ құрастырады-1б -құрастырған сұрақтарға жауап береді -1 б -сөздерге сұрақ қояды-1б -сөздердің айырмашылығын анықтайды-1б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
№№10-15 слайдтар Аудиотыңдалым https://youtu.be/oCF-vnLzYsI?si=oIH76DPLFb9KYWQ7 Оқулық 21-жаттығу 15,16- бет |
|
|
|
2- тапсырма «Көршіңмен әңгімелес» әдісі Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жаз. Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талда.
|
Мақалдың қатесін түзеп жазады Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талдайды |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -мақалдың қатесін түзеп жазады-1б -туынды зат есімдерді табады-1б -сөз құрамына талдайды-1б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
|
таратпа қаламсап |
|
|
|
Сергіту сәті Ойын ойнату
|
Сөздерге қосымша жалғап туынды зат есім жасауға болатын сөздерді анықтайды |
Дескриптор: жасауға болатын сөздерді атайды |
||
|
|
Негізгі зат есімнен туынды зат есім құрап жаз
Туынды зат есімді сөз құрамына талда
Туынды зат есімдерді теріп жаз.
|
1 топ оқушылары үйдің терезесіне негізгі зат есім мен қосымшасын жазып туынды зат есім құрайды. 2 топ оқушылары бос терезеге сурет атауын жазып, сөз құрамына талдайды. 3 топ оқушылары дөңгелек ішіне туынды зат есімдерді теріп жазады. |
Дескриптор : -негізгі және туынды зат есімдерді ажырата алады. Топтық жұмысқа қатысады – 1 б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
|
Слайд №№20-22
Ламинатты а3 көлемді плакаттар, маркер |
|
|
Сабақтың соңы |
Бекіту -Қанеки ,балалар, ережелерді қайталайық. -Ал, енді кім шапшаң және тапқыр екен, мына зат есімдер негізгі ме әлде туынды ма ажырату керек
Үйге тапсырма 23 –жаттығу Өлеңді оқы Өлеңдегі қай сөзге -ше, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасауға болады? Бағалау «Критериалды бағалау»
«Транспортир» әдісі
|
Балалар негізгі және туынды зат есімдерді ажыратады.
Балалар таратылған «Транспортир» бағалауы бойынша презентацияда көрсетілген және төмендегі критерийлер бойынша : - нені білді, нені үйренді; - не әлі де түсініксіз; - қандай бағытта жұмыс жүргізу қажеттігі туралы өз ойларын жазып ауызша айтып. Транспортирді қадамдарға жылжытумен анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Негізгі және туынды зат есім" 4 сынып
|
Бөлім |
Өнер |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Зарыхан Шолпан |
||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды зат есім |
||||
|
Оқу бағдарламасы на сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағыттал-ған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтін маззмұны бойынша сұрақтар құрастырады Негізгі және туынды зат есімдерді анықтайды |
||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, абыройлы болуға, ар-ұждан, намыс, жауапкершілік, мейірімділік, қамқорлық пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. Күлімдеп күн бүгін , Қарады маған да. Күлімдеп күн бүгін, Қарады саған да Сәлем деймін достарға, Сәлем деймін ұстазға! |
Оқушылар өлең жолдарын қимылмен қайталау арқылы сабаққа назар аударады.
|
|
Слайд №2
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Үй тапсырмасын тексеру 19-жаттығу 15-бет Нақыл сөздерді қатесіз жаз.
Өткенді пысықтау «Асықтар шеңбері» ойыны «Спиннер» әдісі
Сқрақтар: -Қазақ тілінде неше сөз табы бар? - Зат есім деген не? - Сын есім деген не? - Сан есім деген не? - Етістік деген не? - Зат есімге мысал келтір - Сын есімге мысал келтір - Сан есімге мысал келтір - Етістікке мысал келтір. Ой қозғау -Балалар, бұлар ненің суреттері? -Қандай қосымша қосқанда жаңа сөз шығады? Сол сөзді туынды зат есім дейміз.
imektep.kz сайтынан Бейнежазба ұсыну «Қалқан» ойыны Туынды зат есім жаса
1-тапсырма «Біліміңді қолдан» әдісі Мәтінді тыңда. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қойып, жауап бер. Мәтін бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтарды жалғастыр Сөздерді салыстырып оқы. Олардың әрқайсысына сұрақ қой, айырмашылығын байқа.
|
Нақыл сөздерді қатесіз жазады
Оқушылар асықтарды басып, спиннерді айналдырып, өзіне түскен сұраққа жауап береді. Бейнежазбаны тамашалайды
Сурет бойынша туынды зат есім құрып, жаңа тақырыпты болжайды.
Бейнежазбаны қарайды, ережені қайталайды.
Қалқанды басып тиісті қосымша жалғаптуынды зат есім жасайды.
Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады Сұрақтар қатарын жалғастырады
|
Дескриптор: -нақыл сөздерді жазады -1б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Дескриптор: -сүрақтарға жауап береді Дескриптор: -жаға тақырыпты болжайды. Дескриптор: -мәтіннің негізгі ойын анықтайды-1б -мәтін мазмұннныыы бойынша сұрақ құрастырады-1б -құрастырған сұрақтарға жауап береді -1 б -сөздерге сұрақ қояды-1б -сөздердің айырмашылығын анықтайды-1б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
№№10-15 слайдтар Аудиотыңдалым https://youtu.be/oCF-vnLzYsI?si=oIH76DPLFb9KYWQ7 Оқулық 21-жаттығу 15,16- бет |
|
|
|
2- тапсырма «Көршіңмен әңгімелес» әдісі Мақалдың қатесін түзеп көшіріп жаз. Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талда.
|
Мақалдың қатесін түзеп жазады Туынды зат есімдерді тауып, сөз құрамына талдайды |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -мақалдың қатесін түзеп жазады-1б -туынды зат есімдерді табады-1б -сөз құрамына талдайды-1б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
|
таратпа қаламсап |
|
|
|
Сергіту сәті Ойын ойнату
|
Сөздерге қосымша жалғап туынды зат есім жасауға болатын сөздерді анықтайды |
Дескриптор: жасауға болатын сөздерді атайды |
||
|
|
Негізгі зат есімнен туынды зат есім құрап жаз
Туынды зат есімді сөз құрамына талда
Туынды зат есімдерді теріп жаз.
|
1 топ оқушылары үйдің терезесіне негізгі зат есім мен қосымшасын жазып туынды зат есім құрайды. 2 топ оқушылары бос терезеге сурет атауын жазып, сөз құрамына талдайды. 3 топ оқушылары дөңгелек ішіне туынды зат есімдерді теріп жазады. |
Дескриптор : -негізгі және туынды зат есімдерді ажырата алады. Топтық жұмысқа қатысады – 1 б Өзін-өзі бағалау «Транспортир»
|
Слайд №№20-22
Ламинатты а3 көлемді плакаттар, маркер |
|
|
Сабақтың соңы |
Бекіту -Қанеки ,балалар, ережелерді қайталайық. -Ал, енді кім шапшаң және тапқыр екен, мына зат есімдер негізгі ме әлде туынды ма ажырату керек
Үйге тапсырма 23 –жаттығу Өлеңді оқы Өлеңдегі қай сөзге -ше, -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасауға болады? Бағалау «Критериалды бағалау»
«Транспортир» әдісі
|
Балалар негізгі және туынды зат есімдерді ажыратады.
Балалар таратылған «Транспортир» бағалауы бойынша презентацияда көрсетілген және төмендегі критерийлер бойынша : - нені білді, нені үйренді; - не әлі де түсініксіз; - қандай бағытта жұмыс жүргізу қажеттігі туралы өз ойларын жазып ауызша айтып. Транспортирді қадамдарға жылжытумен анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















