Материалдар / ҚМЖ. Қасым Қайсенов. «Жау тылындағы бала»

ҚМЖ. Қасым Қайсенов. «Жау тылындағы бала»

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып әдебиет пәнінің мұғалімдеріне арналған сабақ
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


САБАҚ: Әдебиет

Мектеп: «Алтыншоқы орта мектеп-бақшасы» КММ-сі


Күні: 22 ақпан 2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қапшукирова Динара Серікқызы


Сынып: 7

Қатысқан оқушылар саны: 15


Сабақ тақырыбы


Қасым Қайсенов. «Жау тылындағы бала»


Оқу мақсаты

Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні (Т/Ж1);

әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау


Сілтеме

Оқу бағдарламасы, «Әдебиет» оқулығы


Жетістік критерийлері


ОТЖ: шығарманың мазұнын баяндайды.

ООЖ: повестің негізгі ойы мен идясын анықтайды; повестің сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды.

ОЖЖ: повестің тәрбиелік мәнін айта алады; талқылаулардан қорытынды шығарады


Тірек сөздер

Соғыс, фашист, жау тылы, жас партизандар, ана мейірімі, бейбітшілік


Сабақта қолданылатын материалдар

Интерактивті тақта, слайдтар, ватман, А4 парағы, маркерлер, плакат, тақырыпқа қатысты суреттер, карточкалар, парақшалар, желім

Саяси карта, ШҚО картасы


Оқыту әдістері

Түсіндіру, сұрақ-жауап, сипаттау, әңгімелеу, «Амандасып алайық!» тренингі, сандық технология элементі, «Суреттер сөйлейді» стратегиясы, «Стоп-кадр», «Хикая картасы», «Қарым-қатынас аймағы», «Ақылдың алты қалпағы» стратегиясы, «PRES» тәсілі, «Күн шапағы» тәсілі



Дереккөздері

Әдістемелік құралдар, smk.kz сайты






Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:


Оқушыларға психология

лық ахуал туғызу

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Амандасып алайық!» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратады.


Слайдта жазылған қимылдарды қайталайды

Өткен сабақты тексеру

Үй тапсырмасын тексереді.

Тест жауабын «Зипгрэйд» әдісі арқылы тексереді


«Көксерек» повесі бойынша тест шешеді

І. Қызығушы

лықты ояту

«Пазл» әдісімен топқа бөледі Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылықтарын ояту мақсатында суреттер көрсетіледі. Суреттер бойынша сұрақтар қойылады.


1-топ. «Бейбітшілік»

2-топ: «Достық»

Суреттер туралы өз ойларын айтады.




ІІ. Мағынаны тану

Мұғалім жаңа тақырыпты айтып, мақсатымен таныстырады


Мұқият тыңдайды

2.Мәтіналды жұмыс.

Қ Қайсеновтың өмірбаяны туралы видео көрсетеді

ШҚО картасымен жұмыс

Саяси картамен жұмыс


Видео көреді



Туған жері көрестіледі

Партизан-жазушының жолдарын көрсетеді

3. Мәтінмен жұмыс

Повесть туралы айтады. Прототип.

«Жау тылындағы бала» повесінен үзінді оқиды.

Қысқаша мазмұнын айтады

2 топқа повестен үзінділер беріледі

Мазмұны «Стоп-кадр» стр.бойынша сұралады




Үзіндіні тыңдайды


Мәтіннен түсінгенін баяндайды.

Оқушылармен бірге «Шығарма кестесі» толтырылады

1.Шығ.аты

2.Авторы

3.Оқиға болған уақыт, кезең

4.Оқиға болған жер

5.Негізгі кейіпкерлер

6.Қосалқы кейіпкерлер

7.Негізгі ой

8.Шығарманың идеясы


Кестені дәптерлеріне жазады

ІІІ. Ойтолғаныс

Повестің композициялық құрылысы талданады

1.Оқиғаның басталуы

2.Оқиғаның дамуы

3.Оқиғаның байланысы

4.Оқиғаның шиеленісуі

5.Оқиғаның шарықтау шегі

6.Оқиғаның шешімі

ТЖ «Хикая картасын» жинауды тапсырады







ТЖ

1-топ: «Хикая картасын» жинайды. Мазмұны бойынша реттілігін қалыпқа келтіреді

Повестен өте маңызды және маңыздылау ақпараттарды табу тапсырмасы беріледі

2-топ: «Қарым-қатынас аймағы» стратегиясы бойынша ватманға топтық жұмыс орындайды, қорғайды


ІV. Бекіту

Оқушыларға 6 түсті қалпақ таратылады

Повесть бойынша қорытынды ойларын «Ақылдың 6 қалпағы» айтады

V. Бағалау

Сабақ барысында оқушыларға әр дұрыс жауаптары үшін көгершіндер беріліп отырады.


Жинаған көгершіедерін санайды

VІ. Үйге тапсырма

«10 сөйлемдік ойтолғау» жазу

Автор осы повесті жазу арқылы өз мақсатына жетті ме? Бұл шығарма арқылы біз не үйрендік? Қандай ой түйдік? Сілтеме сұрақтары беріледі

VІІ. Кері байланыс






«Күн шапағы» әдісі бойынша сабақтың қалай өткендігін анықтау. Жауап нәтижесі бойынша сабақ қорытындыланады.

Оқушылар сабақ барысында үйренгендерін күн шапағына жазады.

«PRES» тәсілі бойынша сабақта ерекше көзге түскен оқушының пікірі тыңдалады.

«PRES» тәсілі:

Позиция: «Менің ойымша...»

Негіздеу: «Өйткені...»

Мысал келтіру: «Мысалы...»

Қорытынды: «Сондықтан мен .... санаймын»






11 Мамыр 2018
15040
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі