
|
Ақтөбе қаласындағы
физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік
мектебі
|
Пән: Қазақстан
тарихы
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Күні: 03.02-07.02
|
Класс: 7
|
Оқушы
саны: 14/15
|
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі
|
7.3В Қазақ халқының қалыптасуы және біртұтас Қазақ
мемлекетінің құрылуы
|
Тарихи
концепт
|
маңыздылық
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Неліктен Қазақ
хандығы Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет деп
саналады?
|
Бастапқы
білім
|
Алтын Орда ыдрағаннан кейін
пайда болған мемлекеттер.
|
Оқыту
мақсаттары
|
7.2.3.5 – Мұхаммед
Хайдар Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің тарихи дерек ретінде
құндылығын түсіндіру
7.3.1.7 – қазақ
хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау
7.3.1.8 – Қазақ хандығы
құрылуының тарихи маңызын бағалау
7.2.1.3 – тарихи
оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін «Ұлы Дала»
ұғымын қолдану
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Мұхаммед Хайдар
Дулатидің «Тарихи-Рашиди» еңбегінің тарихи дерек ретінде құндылығын
түсіндіреді
Қазақ хандарының
мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтайды
Қазақ хандығы
құрылуының тарихи маңызын бағалайды
Тарихи
оқиғалар мен процестердің сабақтастығын сипаттау үшін «Ұлы Дала»
ұғымын қолданады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
Халық, консолидация,
этносаяси бірлестік, этнос, этноним, ұлт, миграция,
ассимиляция, орда, хандық, мемлекет,
сұлтан, уәзір
|
Дифференциация
|
А, В, С тобы оқушыларымен
жұмыс
|
Құндылықтарды
дарыту
|
отбасылық құндылықтар
мен дәстүрлер
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді тақта,
бейнебаян, презентация
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүние жүзі
тарихы
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді
іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Сәлемдесу. Ұйымдастыру
кезеңі.
Өткен тақырыпты
қайталау: Сұрақ жауап
арқылы
Миға шабуыл
әдісі.

Жаңа тақырыпқа
шығу
Сабақтың мақсатын
оқушыларға таныстыру
|
Слайд
№1-3
|
Сабақтың
ортасы
30
мин
|
1-Тапсырма:
«жеке»
Оқулықтағы берілген мәтінді
пайдаланып Қазақ хандығы құрылуының себептерін анықтаңыз.
Себептерді маңыздылығына қарай сатылай
орналастырыңыз. (130 бет)

Дескриптор:
2-Тапсырма: «жұппен»
Зерттеу жұмысы

Дескриптор:
3-Тапсырма: «дерекпен
жұмыс»
М.Х.Дулатидің «Тарих-и-Рашиди»
еңбегінен үзіндіні оқып, келесі сұрақтарға жауап жазыңыз.
(оқулық 133
бет)
-
Қазақ хандығының құрылуында
маңызды рөль атқарған тұлғалар кімдер?
-
Автор деректе Қазақ хандығының
құрылуы туралы қандай дәйектер мен дәлелдер
келтірген?
-
Деректің маңыздылығы
неде?
Дескриптор:
-
Қазақ хандығының құрылуында
маңызды тұлғаларды анықтайды.
-
Қазақ хандығының құрылуы
туралы дәлелдер келтіреді.
-
Деректің маңыздылығын
талдайды.
4-Тапсырма: «Жұптық» Қазақ хандығы
құрылуының артықшылықтарын кестеге жіктеп
жазыңыз. оқулық 132-133
беттер

Дескриптор:
-
Кем дегенде екі
экономикалық артықшылықтарын анықтайды
-
Кем дегенде екі
саяси артықшылықтарын анықтайды
-
Кем дегенде екі
әлеуметтік артықшылықтарын анықтайды
-
Кем дегенде екі
мәдени артықшылықтарын анықтайды
|
Слайд
№4-7
|
Сабақтың
соңы
5
мин.
|
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді:
-
Мен үшін орындалуында
қиындық тудырған мәселе
-
Бұған дейін мен естісем де,
аса мән бермей келген қызықты мәлімет
-
Сабақ барысындағы өзімнің
жұмысымды мен қаншалықты бағалаймын?
(өз бағалау
критерийлеріңізді
түсіндіріңіз)
-
Өтілген сабақ бойынша менің
түйінді ойым:
..................................................................................
(ауызша/жазбаша)
Үйге
тапсырма.
-
Қазақтың алғашқы хандарына
ескерткіш ретінде монумент арнап,өз дизайндарын
ұсыну
-
Мен Қазақстанға алғаш келген
шетелдік туристке
Қазақ хандығы Орталық
Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
екендігін қалай
түсіндіремін?
|
Слайд
№8-9
|