Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 4 |
қатысқаны: қатыспағаны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
92-сабақ Зат есімнің жіктелуі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау; 4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу |
|
Сабақтың мақсаттары |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Жіктік жалғауларының қолданысын біледі. |
|
Құндылық, оның мақсаттары |
Жасампаздық және жаңашылдық: тірі және жансыз табиғаттың байланысы туралы алғашқы түсініктің болуы. |
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ_қазақ_тілі_4_сынып_92_сабақ Зат есімнің жіктелуі Ашық сабақ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 4 |
қатысқаны: қатыспағаны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
92-сабақ Зат есімнің жіктелуі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау; 4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу |
|
Сабақтың мақсаттары |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Жіктік жалғауларының қолданысын біледі. |
|
Құндылық, оның мақсаттары |
Жасампаздық және жаңашылдық: тірі және жансыз табиғаттың байланысы туралы алғашқы түсініктің болуы. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Табиғат-біздің анамыз, Табиғатқа баламыз. Табиғатты қорғайтын, Біз-әдепті баламыз. «Серпілген сауалдар» әдісі -Зат есім дегеніміз қандай сөз табы? (Зат есім дегеніміз заттың атын білдіретін сөз табы.) -Зат есімнің жалғауларын ата (Көптік жалғау, тәуелдік жалғауы, септік жалғауы, жіктік жалғауы бар.) -Зат есімнің септелуі дегеніміз не? (Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруі.) -Септік жалғауларының неше түрі бар? (7 түрі) -Зат есімнің тәуелденуі дегеніміз не? (заттың біреуге тән екендігін білдіреді.) -Зат есімнің жіктелуі дегеніміз не? (Зат есім сөйлемде баяндауыш болғанда, жіктік жалғауы жалғанады.) |
Сұрақтарға жауап береді. |
|
ҚБ
https://wordwall.net/resource/86609125 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын жариялау -Балалар, алдымызда келе жатқан көктем мезгілі тіршілік үшін қарбалас, көбейетін шақ екен. Бұл құбылыс құстарды да құр қалдырмайды екен. Олай болса, қазір әр топқа бір-бір ұя таратып беремін. Сендер сол ұядағы ерекше жұмыртқаларға назар аударыңдар.
-Балалар, бұл жұмыртқалардың қандай құстарға тиесілі екенін білгілерің келе ме? Экранға қарай отырып, иесін анықтайық.
Тамаша! Енді жұмыртқалардағы сөздерді оқып ерекшелігін атайық. Мен, сен, біз, ол, сіз, ол, олар сендер, сіздер -Бұл сөздердің ерекшелігі неде екен? -Ия, бұл есімдіктер екен. Олай болса бүгінгі сабағымызда жіктеу есімдіктерімен танысамыз. Жіктеу есімдіктері
1-жаттығу Тыңдалым
«Біліміңді қолдан» әдісі 39-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 1. Құстар күзге қарай жылы жаққа ұшып кетеді. Олар көктемде қайтып оралады. 2. Мен құстарға ұя жасап қоямын. 3. Сен кешікпей кел.
Жұптық жұмыс «Бес кадр» әдісі
Тамаша! Сипатына қарай атауын дұрыс атадыңдар. Енді құстардың суретін ажыратып көріңдер.
«Ойлан! Топтас! Ой бөліс!» әдісі 1-топ: септік жалғаулы сөздерді тап 2-топ:. көптік жалғаулы сөздерді тап. 4-топ: жіктелген зат есімді тап.
Өздік жұмыс Семантикалық картамен жұмыс
Сабақты бекіту «Ақиқат, жалған» 1. Есімдік заттың атын тура атайды. (Жалған. Есімдік заттың атын атамай, орнына қолданылады.) 2. “Кім?”, “Не?”, “Қандай?”, “Қайсы?” сұрақтарына жауап беретін сөздердің бәрі есімдік болады. (Жалған. Бұл сұрақтарға сын есім, сан есім сияқты басқа сөз таптары да жауап бере алады.) 3. “Мен”, “сен”, “ол”, “біз”, “сендер”, “олар” - жіктеу есімдіктері. (Ақиқат.) 4. Жіктеу есімдіктері заттың санын білдіреді. (Жалған. Жіктеу есімдіктері заттың кімге қатысты екенін білдіреді.) 5. Сөйлемде жіктеу есімдіктері көбінесе бастауыш қызметін атқарады. (Ақиқат.)
|
Әр құстың ұясын анықтайды.
Сөздерді оқиды.
Ережемен танысады.
Мәтінді тыңдайды.
Сөйлемдерді жазады.
Жұппен жұмыс жасайды.
Топпен жұмыс жасайды.
Өздік жұмысты орындайды.
Пікірлерді оқиды. |
Дескриптор: -сөздерді оқып, ортақ белгісін анықтайды-1 ұ.
Дескриптор: -мәтіннің мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды- 1 ұ. -мәтіндегі негізгі ойды анықтайды -1 ұ. -мәтіннен есімдіктерді теріп жазады-1 ұ.
Дескриптор: - көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есімдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады-1 ұ. Дескриптор: -сипатына қарай құстардың атын тауып жазады-1 ұ.
Дескриптор: -зат есімнің жалғауларының түрін анықтайды -1 ұ.
Дескриптор: -есімдіктердің түрін анықтайды-1 ұ.
Дескриптор: - пікірлердің ақиқат, жалған екендігін анықтайды-1 ұ. |
Презентация, оқулық
https://wordwall.net/resource/86607522
Таратпа қағаздар
Таратпа қағаздар
кесте
https://wordwall.net/resource/86459241
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс «Білім қоржыны» әдісі
Үйге тапсырма: 58-бет, 41-жаттығу |
Кері байланыс береді. |
Қб ұпайлары есептеледі. |
|
шағым қалдыра аласыз












