Қмж, қазақ тілі, 8-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қмж, қазақ тілі, 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Дайын қмж жұмыс. Мұғалімдердің кәдесіне жарасын!
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

5-бөлім: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер

Синтаксис

Педагог аты -жөні:

Күні:

29.01.24 ж

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Қызыл кітапқа» енген құстар мен балықтар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.1.6.1 - коммуникативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды қолданып, диалог, монолог, полилогта өз ойын дәлелді, жүйелі жеткізу.

8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану.

Сабақтың мақсаты

Коммунативтік жағдаятқа сай ғылыми және халықаралық терминдерді, ғылыми деректерді орынды пайдалана алады, тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдана алады.

Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ұлттық мәдениетті дәріптеу. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау.

Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну.

Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. Физикалық белсенді болу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы





















Сабақтың ортасы































































































Сабақтың соңы

5 минут

1. Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал

Үй тапсырмасын тексеру

2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;

Ой шақыру

1-тапсырма

1.Құстарды неліктен «Қызыл кітапқа» енгізеді?

2.Балықтар туралы не білесің?

2-тапсырма.

Мәтінді оқып, тақырыбын қой.

3-тапсырма

Сұрақтарға жауап бер.

1.Арал теңізі еліміздің қай аймағында орналасқан?

  Қазақстан мен Өзбекстан 

шекарасында, Қазақстанның оңтүстік аймағындағы шөлді аймақта орналасқан.

2.Бұл теңіз туралы қандай көркем шығармаларды білесің?

С. Боранбаевтың «Теңіз», «Жағажай жай туралы жыр», «Араша түс апатқа», «Қайтқан теңіз қасіреті» өлең толғаулары,
Ә. Нұрпейісовтың «Соңғы парыз» романы
3.Теңіздің экологиялық жағдайы туралы не айтар едің?

Арал теңізінің тартылып, теңіз маңайындағы аудандардың экологиялық жағдайларының нашарлауының көптеген себептері бар. Соның ішінде ең басты себеп Аралға құятын Сырдария мен Амудария өзендерінің аңғарларында суармалы егіс көлемінің жөнсіз ұлғайтылуы, су режимін дұрыс сақтамау егістік жерлердің сортандануына алып келеді. Соның салдарынан Арал теңізінің деңгейі 14, 7 м-ге дейін төмендеді. Көлдің 26 мың шаршы шақырым су табаны құрғап, орнына 2 мың гектардай жерде тұзды сортаң шөл пайда болды. Аралдың табанынан жел көтерген тұзды шаң жүздеген мың шаршы шақырым аумаққа таралуда. Ғалымдардың зерттеулеріне қарағанда тартылған теңіз табанының 1 шаршы шақырым жерінен 8 мың тоннаға жуық тұзды шаң көтеріліп, қоршаған ортаға таралады екен. Шаңмен көтеріліп шөккен тұз топырақтың құнарын азайтып, егіс өнімін төмендетеді, ауыз судың сапасына әсер етіп, жергілікті халықтың денсаулығына зиян тигізіп отыр.

4. Арал теңізін әлемдік мәселе деп айтуға бола ма? Неліктен?

Арал өңірінің экологиясы, Арал қасіреті республика аумағынан асып, бүкіл планетаның бас ауруына айналып отыр. Оны сауықтыру бағытында Орталық Азиядағы бес мемлекет – Қазақстан, Қырғыстан Тәжікстан, Өзбекстан және Түркменстанның  президенттері бірнеше рет кездесті. Оның біржола жойылып кетуі Орта Азия мен Қазақстанды ғана емес, көптеген Шығыс елдерінің тыныс – тіршілігіне өзгерістер әкелмек.

4-тапсырма

Суреттерге қарап, монолог құрастырыңдар. Тыңдалым мәтініндегі терминдер мен деректерді орынды қолданыңдар.


8-тапсырма. (оқулықтан)

Берілген суреттермен мәтін құрастырып жаз. Кем дегенде үш сөйлеміңе сөйлем мүшелерінің барлығы қатысуын қадағала.



10-тапсырма. (оқулықтан)

Жануарлар туралы берілген қызықты мәліметтерді пайдаланып, олардың біреуі туралы көрген кинофильм, оқыған кітаптарыңнан
үзінді келтіре отырып, кестенің екінші бағанын толықтырып айт. Сөйлем мүшелеріне талдап, астын сыз.

Піл – төрт тізесі бар жалғыз жануар.


Өркешінің қисықтығына қарамастан, түйенің омыртқасы түзу келеді.


Дельфиндер бір көзін ашып ұйықтайды.


Түйеқұстың жұмыртқасын суда пісіруге 40 минут уақыт кетеді.


Ақ аюлар сағатына 40 шақырым жылдамдықпен жүгіре алады.



Рефлексия

Сабақта алған әсеріңді, ойыңды «Төрт сөйлем» әдісімен жаз.

Пікір. Оқыған мәтін бойынша өз пікіріңді бір сөйлеммен жаз.

Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде.

Мысал. Пікіріңді өмірмен байланыстырып, бір мысал келтір.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз.

Үйге тапсырма: 5-тапсырма

Психологиялық ахуал







Сабақ тақырыбына қатысты ойтүрткі

сұрақтарына жауап береді.



Мәтінді мұқият тыңдайды.

Мәтінге тақырып қояды. Сұрақтарға жауап береді.

































































Суреттермен жұмыс жүргізіп, монолог құрастырады. Тыңдалым мәтініндегі терминдер мен деректерді орынды қолданады.



Берілген суреттермен мәтін құрастырып жазады. Кем дегенде үш сөйлемге сөйлем мүшелерінің барлығы қатысуын қадағалайды.

Жануарлар туралы берілген қызықты мәліметтерді пайдаланып, олардың біреуі туралы көрген кинофильм, оқыған кітаптарыңнан
үзінді келтіре отырып, кестенің екінші бағанын толықтырып айтады.

Сабақта алған әсерін, ойын жазады. Оқыған мәтін бойынша өз пікірін бір сөйлеммен жазады. Оны бір сөйлеммен дәлелдейді.

Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра

ды

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!











Дескриптор

Білім алушы

-мәтінге тақырып қояды,

-сұраққа жауап береді,

-өз ойын дәлелді жеткізеді.



































Екі жұлдыз,

бір ұсыныс арқылы бағалау















Дескриптор

Білім алушы

-монолог жазады,

- тақырыптан

ауытқымайды,

-терминдер мен деректерді орынды қолданады.









1-10 балл аралығында бағалау







Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл





Қалыптас

тырушы бағалауға арналған

тапсырма

лар жинағы

8-сынып





































Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл



































































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
19.01.2025
246
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі