|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: |
|||||
|
Бөлім: |
Отбасы және демографиялық өзгеріс.Синтаксис |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның демографиялық саясаты |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
9.3.1.1. мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
|
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Қазақ елнің ідемографиялық проблемаларын біледі Басым бөлігі: Қазақстанның демографиялық саясатын полилогты талдайды Кейбіреуі: Жай сөйлемдерден талғаулықты салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады |
|||||
|
|
|
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Екі ұқсас мәтінді оқып, сөздікке сүйене отырып түсінеді. Екі мәтіннің жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды. |
|||||
|
Дескрипторлар |
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасайды. Ұқсас тақырыптар бойынша мәтіндердегі нақты үзінділерді салыстырады, жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру; Тәрбие: Өз елін қүрметтп, отансүйгіштікке тәрбелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Саясаттану, тармх, география |
|||||
|
АКТ-ны қолдану |
Интербелсенді тақта |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
|
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||
|
Сабақтың басы 8 минут Сабақтың ортасы 7 минут 5 минут 7 минут 13 минут |
2 Үй тапсырмасын тексеру:
Мақсаты: Үй жұмысын ашық сұрақтар арқылы
тексере отырып, оқушылардың географиялық білімін
дамыту. Белсенді оқыту: «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша өткен тақырыпты бекіту. 1. «Елдің басты қазынасы – халық» деген оймен келісесіңдер ме? Не лік тен? 2. Халық санының өсуі немесе кемуі мемлекеттің бақылауында болуы мүмкін бе? Әлде оған әсер ететін басқа факторлар бар ма? Ойларыңды дәлелдеңдер. 3. Мемлекеттің демографиялық саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық саясат ұстана ма? ҚБ «Бас бармақ» әдісі . «Миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып, сабақтың тақырыбына бейнекөрсетілім көрсету арқылы шығу. Тапсырма-1.«Транспорант» әдісі. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріледі. Блум таксономиясыныңбілім дағдырысы: Білу, түсіну, қолдану.
4.«Ой шақыру» Мемлекеттің демографиялық
саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық
саясат ұстана ма?
1 -
тапсырма.Екі ұқсас мәтінді оқу, сөздікке сүйене отырып
түсіну. Мәтін бойынша әр топ екі сұрақтан даярлап
отырады. . «Жаһандық демографиялық тең герімсіздік күн өт ен сайын күшейе түсуде. Жалпыәлемік тренд – адамзаттың қартаюы. Туудың азаюы және адам заттың қартаюы көптеген елде еңбек нарығындағы мәселелерге, атап айт қан да, еңбек ресурстарының жетіспеушілігіне әклееді. Біз Қазақстанда жекелеген өңірлердегі заңсыз еңбек мигрант тары жергілікті еңбек нарық тарын тұрақсыздыққа әкелген көші-қон қы сымымен бетпе-бет келіп отырмыз. Таяу болашақ та кері процеспен – елдің шегінен тыс
жерлерден бізге келетін еңбек иммиг рациясымен бетпе-беткелуіміз
әбден мүмкін.
Демографиялық даму экономиканың өсуiне, елдiң қорғаныс қабiлетi мен мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге тiкелей әсер етедi. Ақпарат дереккөзі:
https://massaget.kz/laws/kaz/docs/P000001272_/ «Қар кесегі» стратегиясы арқылы сұрақтарын 1
- топ 2 - топқа екі мәтінге сүйене отырып
қояды.
2-тапсырма. Екі мәтіннің жанрлық ерекшелігіне талдау
жаса. Тақырыбы: Дескрипторлар:
3-тапсырма.«Қос диаграммаға» сала отырып мәтіндердің
үзінділерін
салыстыр. Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
|
https://www.youtube.com/watch?v=lgLVHQiB25w |
||||
|
Сабақтың аяғы Кері байланыс 3 минут |
ПОПС әдісі бойынша кері байланыс
беріледі. |
|
||||
|
Бағалау 2 минут |
Топ басшылары әр оқушыны жеткен жетістіктерін
айта отырып
бағалайды. |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||
|
Ойлану |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж Қазақстанның демографиялық саясаты
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп: |
|||||
|
Бөлім: |
Отбасы және демографиялық өзгеріс.Синтаксис |
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның демографиялық саясаты |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
9.3.1.1. мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
|
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Қазақ елнің ідемографиялық проблемаларын біледі Басым бөлігі: Қазақстанның демографиялық саясатын полилогты талдайды Кейбіреуі: Жай сөйлемдерден талғаулықты салалас құрмалас сөйлемдерді құрастырады |
|||||
|
|
|
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
Екі ұқсас мәтінді оқып, сөздікке сүйене отырып түсінеді. Екі мәтіннің жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды. |
|||||
|
Дескрипторлар |
Мәтіндерге салыстырмалы анализ жасайды. Ұқсас тақырыптар бойынша мәтіндердегі нақты үзінділерді салыстырады, жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру; Тәрбие: Өз елін қүрметтп, отансүйгіштікке тәрбелеу. |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Саясаттану, тармх, география |
|||||
|
АКТ-ны қолдану |
Интербелсенді тақта |
|||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
|
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
||||
|
Сабақтың басы 8 минут Сабақтың ортасы 7 минут 5 минут 7 минут 13 минут |
2 Үй тапсырмасын тексеру:
Мақсаты: Үй жұмысын ашық сұрақтар арқылы
тексере отырып, оқушылардың географиялық білімін
дамыту. Белсенді оқыту: «Сұрақтар қобдишасы» әдісі бойынша өткен тақырыпты бекіту. 1. «Елдің басты қазынасы – халық» деген оймен келісесіңдер ме? Не лік тен? 2. Халық санының өсуі немесе кемуі мемлекеттің бақылауында болуы мүмкін бе? Әлде оған әсер ететін басқа факторлар бар ма? Ойларыңды дәлелдеңдер. 3. Мемлекеттің демографиялық саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық саясат ұстана ма? ҚБ «Бас бармақ» әдісі . «Миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып, сабақтың тақырыбына бейнекөрсетілім көрсету арқылы шығу. Тапсырма-1.«Транспорант» әдісі. Мәтінмен жұмыс. Әр топқа мәтін беріледі. Блум таксономиясыныңбілім дағдырысы: Білу, түсіну, қолдану.
4.«Ой шақыру» Мемлекеттің демографиялық
саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық
саясат ұстана ма?
1 -
тапсырма.Екі ұқсас мәтінді оқу, сөздікке сүйене отырып
түсіну. Мәтін бойынша әр топ екі сұрақтан даярлап
отырады. . «Жаһандық демографиялық тең герімсіздік күн өт ен сайын күшейе түсуде. Жалпыәлемік тренд – адамзаттың қартаюы. Туудың азаюы және адам заттың қартаюы көптеген елде еңбек нарығындағы мәселелерге, атап айт қан да, еңбек ресурстарының жетіспеушілігіне әклееді. Біз Қазақстанда жекелеген өңірлердегі заңсыз еңбек мигрант тары жергілікті еңбек нарық тарын тұрақсыздыққа әкелген көші-қон қы сымымен бетпе-бет келіп отырмыз. Таяу болашақ та кері процеспен – елдің шегінен тыс
жерлерден бізге келетін еңбек иммиг рациясымен бетпе-беткелуіміз
әбден мүмкін.
Демографиялық даму экономиканың өсуiне, елдiң қорғаныс қабiлетi мен мемлекеттiк қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге тiкелей әсер етедi. Ақпарат дереккөзі:
https://massaget.kz/laws/kaz/docs/P000001272_/ «Қар кесегі» стратегиясы арқылы сұрақтарын 1
- топ 2 - топқа екі мәтінге сүйене отырып
қояды.
2-тапсырма. Екі мәтіннің жанрлық ерекшелігіне талдау
жаса. Тақырыбы: Дескрипторлар:
3-тапсырма.«Қос диаграммаға» сала отырып мәтіндердің
үзінділерін
салыстыр. Дескрипторлар:
Дескрипторлар:
|
https://www.youtube.com/watch?v=lgLVHQiB25w |
||||
|
Сабақтың аяғы Кері байланыс 3 минут |
ПОПС әдісі бойынша кері байланыс
беріледі. |
|
||||
|
Бағалау 2 минут |
Топ басшылары әр оқушыны жеткен жетістіктерін
айта отырып
бағалайды. |
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс |
||||
|
Ойлану |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1. Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
||||||
шағым қалдыра аласыз



