Материалдар / ҚМЖ: Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды мен айырымға түрлендіру формулалары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ: Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды мен айырымға түрлендіру формулалары

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныптарға алгебра пәнінен қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Маусым 2021
1003
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Күні: 7.04.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні:Исмайлова Жазира Алжигитовна

Сынып: 9А

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосынды мен айырымға түрлендіру формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.7 тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымының және көбейтіндісін қосындыға түрлендіру формулаларын қорытып шығару және қолдану;


Сабақ мақсаттары

Оқушыларға:

тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларымен таныстыру. -Осы формулаларды есеп шығаруға қолдану дағдысын қалыптастыру.

Жетістік критерийлері

Тригонометриялық функциялардың қосындысы мен айырымын көбейтіндіге түрлендіру формулаларын біледі.

-Есептерді шығаруда және түрлендіруде формулаларды қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Математика тілінде сауатты сөйлеуді дағдыландыру

Құндылықтарды дарыту




Ортақтаса жұмыс істеу арқылы өзінің ортадағы қажеттілігін түсіну; өз бетімен жұмыс істеу дағдысы, мәселелерге сынныи тұрғыдан ойлау дағдысы.

Пәнаралық байланыстар

Геометрия, физика

Бастапқы білім


Қосу формуласы;

Тригонометриялық функциялардың дербес бұрыштардағы мәндері

Келтіру формулалары


Сабақ жоспары: І.Ұйымдастыру.

ІІ. Өткенді қайталап, қорытындылау

ІІІ. Мақсат қою

ІV Жаңа сабақ.

V.Жаңа сабақты бекіту.

VІ Үйге тапсырма.

VІІ. Қорытындылау

Сабақтың кезеңдері


Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

1.

Ұйымдасты-

ру кезеңі


Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру. Зейіндерін шоғырландыру.

Сыныпты топқа бөлу үшін үш түрлі үлестірме қағазын таратып беру.

Амандасып орындарына

отырады.

Үлестірме қағазы бойынша үш топқа бөлінеді.

2.



Өткен тақырыптар-ды қайталау

І.Үш топқа тригонометриялық функцияларды қайталау үшін постер құруға тапсырма береді.


І-топ. Қосу формулалары.

ІІ- топ. Келтіру формулалары.

ІІІ- топ. Қос бұрыштың формулалары.



Сұрақ: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер.

Бұрыштың синусын, косинусын, тангенсін, котангенсін қалай анықтаймыз?

Координаталық ширектегі тригонометриялық функциялардың таңбалары.

Тригонометриялық функциялардың жұп, тақтығы.

ІІ. Жеке жұмыс. Тест тапсырмалары беріледі.

Дұрыс жауаптың кодын айтады.

ІІІ. «Кім жылдам?». Топтарға өткен тақырып бойынша сәйкестендіру тесті беріледі.


І.Сұраққа жауап береді.

Қосу формулалары:

2. Келтіру формулаларын айтады.


Sin )=

cos )=

tg )=

ctg )=

3.Қос бұрыштың формулалары:

Cos2 =


Тапсырманы орындайды.

Мысал келтіреді.

Ережесін айтады.

Топтар бір-біріне сұрақ қояды.

ІІ. Оқушылар тест шешімін дұрыс жауаптардың нөмірі арқылы белгілеп, код арқылы тексереді.

ІІІ. Топ мүшелері тесті бірлесіп орындайды. Шапшаңдығы да бағаланады.

3.



Білу. Мақсат қою





-Көбейтіндіні қосындыға мен айырымға түрінде түрлендіру формуласымен танысамыз.

Формуланы қолданып есеп шығара аламыз.

Түрлендірулерді орындай аламыз.

Электрондық оқулыққа және слайдқа қарап формуланың қалай қорытып табылғанын анықтайды

4.



Жаңа тақырыпты түсіндіру




Тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін қосындыға мен айырымға түрлендіру формулалары



Формулаларының шығатынына көз жеткізеді.


2-4 формулаларды қорытып шығарады.


5.



Түсіну.

Жаңа сабақты бекіту


Кітаптағы мысалдарды түсіндіреді



Әр топтан 3 оқушы тақтаға шығып

формуланы қолданып шығарады.Дәптерлеріне жазады.


А деңгейінің есептерін шығарады.


6.

«Ұшқыр ойдан- ұтымды жауап.»

3 топ мүшелеріне формуланың ережесін өз сөздерімен айту тапсырылады.

-Аргументтері әртүрлі синустар мен косинустардың айырымын немесе көбейтіндіге жіктеудің мақсаты неде?

-Аргументтері әртүрлі синус пен косинустың айырымын немесе қосындысын көбейтіндіге қалай келтіруге болады?


Формуланы математикалық тілде айтып береді.

Сұрақтарға жауап береді.


6.

Қолдану.

Деңгейлік тапсырма

Екі нұсқада үш деңгейде тапсырма беру:

І-деңгей: ,

ә) (Дұрыс жауапқа-1 ұпай)

ІІ-деңгей: а) ,

ә) (Дұрыс жауапқа-2 ұпай)

ІІІ-деңгей:

(Дұрыс жауапқа-3 ұпай)

Жауабы бойынша тексерту.


Әр оқушы тапсырманы жеке орындайды.








Тақтадағы жауабы арқылы бірін-бірі тексеріп, ұпайын шығарады.





7.

Ұпайды бағамен салыстыру.

3-6 ұпай-«3»,

7-8 ұпай –«4»,

9-дан жоғары ұпай- «5».

Топ басшылары топ мүшелерінің ұпайларын санап, бағалау парағына бағалайды.

8

Рефлексия

Оқушыларға кері байланыс жасауын ұсынады.

«Екі жұлдыз, бір тілегін» білдіреді.

9



Үй тапсырмасы.


§24, есептер №396, 401 а) ә)











Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!