Құндылықтарды дарыту
|
оқу есептерін шешудің
оңтайлы жолдарын таба білу, жаңа алгоритмдерді қолдана білу және
бұрыннан таныс алгоритмдерді біріктіре білу, оларды стандартты емес
есептерді шешу үшін қолдана білу; есептерге шығармашылықпен қарай
білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу;
өз бетінше әрекет ету
және жобаларды іске асыру, адамгершілікті
қалыптастыру
|
Сабақтың
басы.
Қызығушылықты
ояту.
5 мин.
|
1.
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты түгендеу.
2.
Пифагор оқушылармен амандасып, өзін таныстырады:
«Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен –
Пифагор. Мен көптеген геометриялық заңдылықтарды ашқан ғалыммын.
Бүгін мен сендерге үшбұрыштың бұрыштары туралы қызықты
мағлұматтармен бөлісемін. Сабақта белсенді болыңдар, сәттілік тілеймін!»
3. Миға
шабуыл. Мұғалім: Балалар, Пифагордың қандай еңбектерін
білеміз?
Кезектесіп
тақтаға шығып тесттерге жауап бергізу
https://view.genially.com/67a4f5e8d16f0265b3f24b2c/interactive-content-puzzle-quiz
4.
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Үшбұрыш
бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы.
Сабақтың
мақсаты:
*үшбұрыштың ішкі
бұрыштарының қосындысы туралы теорема мен оның салдарларын есептер
шығаруда қолдану.
* үшбұрыштың сыртқы
бұрышы туралы теореманы қолдану
(Сабақтың мақсаты мен жоспарын түсіндіру).
5. Кім
жылдам және тапқыр! 2 минут ішінде қағаз арасынан сәбіздің
дөңгелекшесін өткізуді ұсыну.
Шешімін
көрсету. Келесі слайдқа назар аударыңыздар.
6 .
https://yaurl.ru/PuwcO мұғалім сілтемені ашып барабанды айналдырады, аты түскен
оқушы шығып
батырмасын басып, сынып оқушыларын 3
топқа бөледі.
Ерекеше оқушы – секундант,
бақылаушы
Оқушыларды үш топқа
бөлу («Тікбұрышты», «Теңқабырғалы», «Теңбүйірлі»
үшбұрыштар).
|
Мұғалімдермен
амандасады.
Тыңдайды.
Тестке жауап
береді
Сұраққа
жауап береді
Оқушылар
тыңдап, сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады.
(Ерекше оқушы барабандағы тізімде
жоқ(қалып қойған екен деу керек)
мұғалімге көмектеседі,
карточкалар таратады, есептерді үлгі бойынша
тексереді)
3 топқа
бөлінеді.
|
Дұрыс жауап берге оқушыларға жетон
береді
Мұғалім
ұйымдастыру кезеңінде белсенділік
танытқан оқушыларды
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды:
«Жарайсың! Жақсы!
Өте жақсы!
Талпын!»
|
Интерактивті
тақта
Презентация
Төртбұрыш тесігі бар
қағаз мен дөңгелекше
Топтар атауы жазылған
тақтайшаларды орналастыру
|
|
7. СЕРГІТУ СӘТІ.
Сабақтың құндылықты дарыту кезеңін
ашу.
Мұғалім: балалар сендердің алдарыңда
форматты қағаздар жатыр, бір-бірден алып, сол қолмен төбемізге
қоямыз, оң қолымызға қаламымызды аламыз. Менің командаммен қағаздың
бетіне адамның суретін 30 секундта
саламыз.
Мұғалім 30 секунд өткен соң жұмысты
тоқтатады. 2-3 оқушыға сурет туралы пікірлерін
сұрайды.
«Егер, біз көзімізбен көріп суретті
салатын болсақ, сурет әдемі шығар еді. Яғни, көзіңмен көрмей, толық
көзің жетпей, ештеңе айтпаймыз,
сынамаймыз!»
8. Топтық
жұмыс
Топтарға сұрақ
(30
секунд):
Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы неге
180 градусқа тең?
Дұрыс жауап
үшін карточкалар беріп отырады
9. Пифагор
сөйлейді.
Топтарға деңгейлік есептер беріледі
таратылады. 15 минут уақыт беріледі.
10. Осы уақытта кейбір оқушылар
презентациядағы есептерді, топ үшін тақтада шығарып ұпай
жинайды
Кейбір оқушылар
платформада:
https://wordwall.net/resource/86272758/теңбүйірлі-үшбұрыш-оның-қасиеттері-және-белгілері
|
Оқушылар төбелеріндегі қағазға
қарамастан адамның суретін салады.
Пікір алмасып, ой
бөліседі.
Тиімділігі: Окушының танымдық дағдысы
артады. Оқушылар оқулықтан жаңа сабақты оқып, топ ішінде талқылап
бір- біріне түсіндіріп әр топ қорғайды:
Есептердің әр жауабын құмыраға салып
отырады.
Ерекше оқушы уақытты
қадағалайды, орындалған тапсырмаларды, дұрыс жауап үшін алған
карточкаларды
құмыраға салып
жинайды.
|
Окушылар дәптерлеріне әр есептің
тұсына (- +) арқылы өзін-өзі бағалайды.
Дескриптор: -суракка жауап береді
3-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсын!» деген мадақтау
сөзімен ынталандыру.
|
Жалпы білім
беретін
мектептің 7- сыныбына
арналған
оқулық. 3- басылымы. -
Алматы:
160
Атамұра,
2017.
Құмыраларды басып
шығарып, файлға салып, тақтаға орналастыру,
Құмыраның аузы карточка
салып отыру үшін оңай ашылуы керек.
Деңгейлік
тапсырмалар
|
Сабақтың
соңы.
Ой толғаныс.
Рефлексия
3 мин.
|
«Пікір
алмасу» (Showdown).
Әрбір топ
тақырыпқа қатысты 5 сұрақ немесе есеп дайындайды.
Әрбір
сұрақты
немесе есепті стикердің бірінші
жағына, ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін
ауыстырады.
Топ басшысы стикердегі
сұрақтарды
оқиды, топ
мүшелері жауаптарын жазып дайындайды.
Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз
жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен
салыстырады.
Рефлексия: «Уақытпен ойла»
әдісі
Мұғалім сөз айтады. (функция,
синус, косинус)
|
Оқушылар өздерінің тақырып бойынша
оқып,
зерделегенін
тұжырымдайды.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты
бекіту, қорытындылау.
Саралау: Бұл тапсырмадатақтада
саралаудың «Пікір алмасу» (Showdown). тәсілі көрініс
табады
1 минут
аралығында оқушылар сол сөзге. Уақыт аяқталған соң іштерінен оқиды.
Сдан кейін мына сұрақтарға жауап береді:
Неге мен
осы сөздер мен сандарды жаздым?
Осыны
жазғанда не ойладым?
Жазғандарым мен үшін қаншалықты қажет?
|
Дескриптор:
-сұрактарға жауап
береді
-есептерді шығарады Бағалау:
«Жұлдызша» топтың атауының тұсына карточкалар
қойылады. Ол тақтада көрініп, сол
арқылы оқушылар өздерінің сабақта қаншалықты сабақты орындап
отырғанын анық біле алады. Топ басшы топ ішінде
карточкамен
бағалайды.
|
ДК экраны 9-сынып оқулығы.
Шыныбеков
«Атамұра»
2019
Презентация
Үлестірме
қағаздар
|