Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ, Векторлардың скаляр көбейтіндісі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Кеңістіктегі тік бұрышты координаталар жүйесі және векторлар
|
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Векторлардың скаляр көбейтіндісі
|
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.4-кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушылар: - векторлардың скаляр көбейтіндісінің формуласын қорытып шығарады - вектордың скаляр көбейтіндісінің формуласын қолданып есептер шығарады - скаляр көбейтіндінің формуласын қолданып бұрышты табады |
||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін есептер сипаттайды
Диалогтар/жазылымға қатысты сөз тіркестері: Вектор - ............ ......... – вектордың модулі деп аталады Скаляр көбейтінді деп - ............ |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды өмір бойы білім алуға сондай-ақ жолдастарының ойымен бөлісе отырып,топта жұмыс кезінде ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Азаматтық жауапкершілікті сезінуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика,графика және жобалау |
||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
Жазықтықтағы вектор ұғымын біледі, векторларды скаляр көбейтіндісін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут |
Оқушылармен сәлемдесіп сабаққа қатысуын тексеремін Оқушылардың сабақққа қызығушылығын ояту, белсенділігін арттыру мақсатында психологиялық көңіл-күйді реттеу үшін «сиқырлы таяқша» әдісін қолданамын. Бір-біріне бере отырып, жақсы сөздер мен игілікті тілектер айтады. Оқушыларды үш түстегі (жасыл, сары, қызыл) геометриялық фигуралармен (вектор,бұрыш,жазықтық) 3 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасына берілген №209 есепті «Көршіңді тексер» әдісін қолданамын. Өткен сабаққа шолу жасай отырып, жаңа сабақ мақсатына жету үшін баспалдақ ретінде «Элективті тест» орындатамын. Бағалау: «Өзара бағалауды» қолданамын.
Дұрыс немесе дұрыс емес оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандырамын. |
Үлестірмелі қағаздар
Геометрия 10-сынып Алматы Мектеп баспасы 2019 ж В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 минут
Топтық жұмыс
|
Жаңа тақырыпты меңгерту үшін алдыңғы жинақталған білімдерін пайдалануды көздеп «Қадамнан қадамға» әдісін пайдаланамын,өйткені олар жазықтықтағы векторлардың скаляр көбейтіндісін біледі. Айырмашылығы - кеңістіктегі векторлардың 3 координатасы болатынында.
Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушыларды дұрыс жауаптары үшін сөзбен мадақтап қолдау көрсетіп, ынталандырамын. Тапсырма 1 Векторлардың скаляр көбейтіндісін 1- формуламен табыңдар І топ (1,2,4) және (-8,2,1) ІІ топ (-2,-3,1) және (2,3,1) ІІІ топ (1,-5,2) және (3,1,2) Тапсырма 2 Векторлардың скаляр көбейтіндісін 2-формуламен табыңдар І топ (5,-2,1) және (2,3,-1) ІІ топ (3,-2,4) және (1,2,5) ІІІ топ (-2,3,1) және (2,-4,1) Тапсырма 3 А(0;1;-1), В(1;-1;2), С(3;1;0) нүктелері берілген. АВС үшбұрышындағы: І топ АВС үшбұрышындағы В -бұрышының косинусын табыңдар ІІ топ АВС үшбұрышындағы А -бұрышының косинусын табыңдар ІІІ топ АВС үшбұрышындағы С -бұрышының косинусын табады
«Өзара бағалауды» қолданамын. Жұптық жұмыс Саралаудың«Қарқын» тәсілін басшылыққа алып, «Жұптас, пікірлес» әдісі арқылы жұптарға ортақ тапсырма беріп,шартын құруын және шартқа байланысты есептің шығарылуына қатты назар аударамын. Тапсырма: А ВСDA1B1C1D1 бірлік кубында және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар?
Бағалау критерийі Дескриптор
Жеке жұмыс. Жеке жұмыс барысында білімін жетілдіре отырып оқушыларға " Тапсырма" тәсілін пайдаланамын Тапсырма 1 |?⃗| = 2, |?⃗⃗| = √2, ? = 45° берілген. ?⃗ және ?⃗⃗ векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз. Тапсырма 2 ?⃗,?⃗⃗ және с⃗ векторлары өзара қос-қостан 60° бұрыш жасайды және |?⃗| = 2, |?⃗⃗| = 3, |?⃗| = 1 . (?⃗ −?⃗⃗)(?⃗ + ?⃗) скаляр көбейтіндісін табыңыз. Тапсырма 3 х пен у-тің қандай мәндерінде =(х,2,3) және =(4 ,у,6) а және в векторлары перпендикульяр болады?
Жауаптары арқылы өзін-өзі бағалау жүргіземін. |
Геометрия -10 сынып 69бет Ж.Қайдасов В.Гусев Ә.Қағазбаева
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |