ҚМЖ. Векторлық бейнелерді құру. 6-сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ. Векторлық бейнелерді құру. 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Информатика пәнінен Векторлық кескіндерді құруды меңгерту, Inkscape графикалық редакторымен жұмыс жасауды үйрету, құрал-саймандар тақтасы және түстер палитрасымен жұмыс жасауды меңгерту.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Векторлық бейнелерді құру.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.2.2.2

Мектеп: Х.Доспанова атындағы №28 жалпы білім беретін мектеп


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров А.


Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:0


Сабақтың тақырыбы

Векторлық бейнелерді құру.



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.2- векторлық кескіндерді құру және өңдеу.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Векторлық бейнелерді құру ұғымын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Растрлық кескін және векторлық кескіндері түрлерін біледі.

Кейбір оқушылар:

Векторлық кескіндерді құруды және өңдеуді қолданудағы тәжірибелік дағдыларын қалыптастыра алады.


Бағалау критерийі

- Векторлық кескіндерді құруды меңгереді.

- Inkscape графикалық редакторымен жұмыс жасауды біледі.

- Құрал-саймандар тақтасы және түстер палитрасымен жұмыс жасай алады.


Тілдік мақсаттар


Лекксия және терминология:

Тіктөртбұрыш, шеңбер, жұлдызша, эллипс, контур, мәтін, таңдау құралдары.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

- басқару құрал-саймандар тақтасындағы ……. қызметін пайдаланамыз.

- Inkscape программасындағы нысандардың түстерін өзгерту ұшін ........ қолданылады.


Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік Ел» идеясының негіздемесіндегі зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығына тәрбиелейді.

- Денсаулық, достық және айналамыздарға қамқорлық жасау;

- Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.


Пәнаралық байланыс

Геометрия, орыс тілі, ағылшын тілі


Алдыңғы білім


Ақпаратты екілік кодтау арқылы ұсыну.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы




5 минут






7 минут



Ұйымдастыру.

  1. Оқушылармен сәлемдесу

  2. Сыныпқа ынтымақтастық атмосфераны орнату

  3. Оқушылар шеңбер болып тұрып бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Топтастыру. «Мозайка» әдісі сурет қиындылары арқылы сыныпты 3 топқа біріктіру.

1-топ «Көпбұрыш»

2-топ «Шеңбер»

3-топ «Тіктөртбұрыш»

Оқушылардың өткен тақырыпты «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын.

1.Екілік кодтау дегеніміз не?

2.Ақпаратты бір тілден басқа тілге аудару, басқа әдіспен ұсыну ережесін айту.

3.Екілік кодта қандай символдар қолданылады?

«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа кіру.

Векторлық кескіндері құру және өңдеуді қандай әрекет орындалады?











star-icon.png



kvadrat_png.png








Сабақтың ортасы

10 минут















10 минут














4 минут






































2 минут

Жаңа тақырып: Векторлық бейнелерді құру.

Мақсаты: Inkscape бағдарламасы арқылы түрлі кескіндерді салып, түрлі түске бояп өзгерту.

3 топқа таппсырмалар беремін.

1-топ: «Менің сүйікті жануарым»

2-топ: «Менің сүйікті кемем»

3-топ: «Менің сүйікті ауылым»

Дескриптор:

Білім алушы: - стандартты сурет салу құрал-саймандарын қолданылады;

-көшіру, қию, қою амалын пайдаланып, векторлық кескінді өңдеу.

Қалыптатырушы бағалау: Топтық өзара бағалау жасайды.

Практикалық жұмыс:

Компьютермен жұмыс. «Үй» кескінін салу.

  1. Inkscape бағдарламасын іске қосыңдар.

  2. Тіктөртбұрыш суретін салыңдар.

  3. Құрал-саймандар тақтасынан Қалам құралын пайдаланып үй контурын кескінін салыңдар.

  4. Екі нысанды белгілеп алып, Контур – Бөлу (Деление) командасын орындаңдар. Тіктөртбұрыш бірнеше бөлікке бөлінгендіктен , оларды топтап (Ctrl+G, Нысан (Объект) мәзір жолынан сәйкес батырманы басып, оларды 90 градусқа бұрыңдар.



2. Тапсырма. Inkscape қосымшасында 3 маңызды тақтаның атауы, атқаратын қызметтері мен мүмкіндіктері бойынша тақтадағы берілген кестенің бос орындарын толтырыңдар.

















3. Inkscape қосымшасындағы жиі қолданылатын құралдардың атауы немесе атқаратын қызметі берілген. Кестенің бос орындарын толтырыңдар.





















Дескриптор: Білім алушы – қалам құралымен үй контурын сызады;

-құралдар атауын, атқаратын қызметіне түсініктеме береді;

-кестенің бос орындарын толтырады.

Қалыптастырушы бағалау: Жұптық бағалу.

Сергіту сәті. Көзге жаттығу жасау.

Inkscape бағдарламасы









































К омпьютер, интерактивті тақта, слайд
















Сабақтың соңы

2 минут


Кері байланыс

«Бағдаршам» әдісі

«Бағдаршам» әдісі: үш түрлі стикерге оқушылар осы сабақтан алған әсерлерін жазады. 




С тикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1. "Алтын балыққа арналған аквариум" әдісі оқушылардың қызығушылығын арттырып, өткенді қайталау мақсатында қолданамын.

2. "Ойлан, бірік, бөліс" әдісін топта бірлесе жұмыс жасап, ойларын бөлісе отырып, жаңа сабақты түсіну мақсатында кірістіремін.

3. Оқушыларға орындаушының әрекетін анықтау үшін жеңілінен күрделісіне қарай тапсырмалар орындатамын.

4. Берілген командалар жүйесін қолданып, орындаушының әрекетін анықтайтын тапсырма арқылы оқушылардың командалар жүйесін, мысал ретінде орындауын саралаймын

«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар өзара бағалайды.





























Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау




Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:





Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:




2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.01.2025
102
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі