|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Векторлық кескіндерді құру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Векторлық суреттер жасайды және өңдейді |
|||
|
ӘДІЛДІК ПЕН ЖАУАПКЕРШІЛІК ҚҰНДЫЛЫҒЫ |
- заң және өз құқығы мен міндеттерін білу; - басқа адамдардың заңды мүдделерін, құқықтары мен еркіндіктерін құрметтеу; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Психологиялық ахуал Өрмекші торы Жіптерді лақтыру арқылы бір-біріне тілек айтады 3. Топқа бөлу. Әртүрлі шардың түстері арқылы топқа бөлінедіді
Үй тапсырмасын қайталау «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? Өтілген үй тапсырмасы бойынша мысалдар келтіріледі. Мысалдарды оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мысалдың өтілген мәтінде бар, жоғын анықтайды. -Суреттің бөліктерін бұру Бұру құралы 900 немесе 1800 –қа бұруға болады -Paint редакторында түрлі дайын фигуралар арқылы суреттер салуға болады -1 байтта 8 бит бар -Ақпаратты белгілі бір алфавит арқылы ұсыну декодтау деп аталады -Фигураның стильін өзгерту үшін -Фигуралар тобындағы Контур батырмасымен стиль дайындаймыз |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. өрмекші торы әдісі арқылы тілек айтады 3.шар түстері арқылы топқа бөлінеді . 4. Үй тапсырмасын қайталайды |
Дескриптор: -үй тапсырмасы бойынша мысалдардың жалған шындық екенін айтады 2 балл |
Оқулық «Арман ПВ» Жіптер Түрлі түсті шарлар |
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Векторлық графика нүктелер, сызықтар, дөңгелектермен шеңберлер, көпбұрыштар сияқты объектілерді сипаттауға негізделген. Осындай объектілерді және кескіндерді бейнелеу тәсілін графикалық пиримитивтер деп атайды.
Топтық жұмыс 1-тапсырма. «Лото» әдісі 1-қадам: Оқушыларға сандары жазылған лото таратылып беріледі. 2-қадам: Мұғалім лото тастарынының нөміріне сәйкес сұрақтарды оқиды 3-қадам. Лотосында бар санның сұрағына сол топ жауап беріп, лото тасын ұтып алып лотоны толтырулары керек. 4-қадам: Қай топ толық толтырса сол топ жеңімпаз атанады -Векторлық графика деген не? -Inkscape редакторы туралы қандай түсінік алдың? -Inkscape редакторында қандай құрал саймандарбар? -Градиентті бояу деген не? -Файлды қалай сақтаймыз? -Неге векторлық графикада салынған суреттереді үлкейтіп кішірейткенде сапасы өзгермейді -Неліктен нысандарды біріктіреміз? -Не себепті суреттерді сақтаймыз? -Градиент деген не? Файлды қалай экспорттаймыз? Жұптық жұмыс. 2- тапсырма «Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы берілген тапсырманы жұбымен суреттерді салыстырады. Айырмашылықты анықтайды Керекті мәліметтерді дәптерге жазады
EБҚЕ бар балалар үшін тапсырма
Жеке жұмыс . 3- тапсырма «Ой күмбезі» әдісі
Сергіту сәті «Шеңбердегі доп» Оқушылар шеңберлене отырып, бір-біріне кішкене допты лақтырады (немесе жүректің кішкене сұлбасын сағат тілі бойынша Мәселе жылжытып отырады). Доп қолына тиген оқушы сабақ туралы бір сөз айтады Сабақты бекіту. 4- тапсырма WordWall онлайн платформа бойынша сұрақтарға жауап береді |
1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды 3- тапсырманы орындайды Сергіту сәтін жасайды 4-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -векторлық графика бойынша сұрақтарға жауап береді 2 балл Дескриптор: -Суреттерді салыстырады -Сөздердің жазылуындағы айырмашылықты табады 2 балл Дескриптор: Сұраққа жауап береді Дескриптор: Inkscape программасын іске қосады -Құрал саймандар тақтасының қызметімен танысады -Фигураларды пайдаланып үйдің суретін салады 2 бал Дескриптор: -онлайн платформада сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Лото тастары Суреттер , жұмыс дәптер Тапсырма Ноутбук, оқулық доп |
|
Сабақтың соңы 5 мин Бағалау. Үй тапсырмасы |
Кері байланыс. Жетістік сатысы
10 балдық жүйемен бағаланады
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Векторлық кескіндерді құру. 5 сынып
ҚМЖ. Векторлық кескіндерді құру. 5 сынып
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютерлік графика |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Векторлық кескіндерді құру |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.3 векторлық суреттер жасау және өңдеу |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Векторлық суреттер жасайды және өңдейді |
|||
|
ӘДІЛДІК ПЕН ЖАУАПКЕРШІЛІК ҚҰНДЫЛЫҒЫ |
- заң және өз құқығы мен міндеттерін білу; - басқа адамдардың заңды мүдделерін, құқықтары мен еркіндіктерін құрметтеу; - құқықтық білімді өмірде қолдана білу |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Психологиялық ахуал Өрмекші торы Жіптерді лақтыру арқылы бір-біріне тілек айтады 3. Топқа бөлу. Әртүрлі шардың түстері арқылы топқа бөлінедіді
Үй тапсырмасын қайталау «Өзіңізді тексеріңіз» әдісі Бұл мәлімет ШЫНДЫҚ па немесе ЖАЛҒАН ба? Өтілген үй тапсырмасы бойынша мысалдар келтіріледі. Мысалдарды оқу кезінде оқушылар ол келтірілген мысалдың өтілген мәтінде бар, жоғын анықтайды. -Суреттің бөліктерін бұру Бұру құралы 900 немесе 1800 –қа бұруға болады -Paint редакторында түрлі дайын фигуралар арқылы суреттер салуға болады -1 байтта 8 бит бар -Ақпаратты белгілі бір алфавит арқылы ұсыну декодтау деп аталады -Фигураның стильін өзгерту үшін -Фигуралар тобындағы Контур батырмасымен стиль дайындаймыз |
1.Мұғаліммен амандасады. 2. өрмекші торы әдісі арқылы тілек айтады 3.шар түстері арқылы топқа бөлінеді . 4. Үй тапсырмасын қайталайды |
Дескриптор: -үй тапсырмасы бойынша мысалдардың жалған шындық екенін айтады 2 балл |
Оқулық «Арман ПВ» Жіптер Түрлі түсті шарлар |
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа тақырыпты түсіндіру Векторлық графика нүктелер, сызықтар, дөңгелектермен шеңберлер, көпбұрыштар сияқты объектілерді сипаттауға негізделген. Осындай объектілерді және кескіндерді бейнелеу тәсілін графикалық пиримитивтер деп атайды.
Топтық жұмыс 1-тапсырма. «Лото» әдісі 1-қадам: Оқушыларға сандары жазылған лото таратылып беріледі. 2-қадам: Мұғалім лото тастарынының нөміріне сәйкес сұрақтарды оқиды 3-қадам. Лотосында бар санның сұрағына сол топ жауап беріп, лото тасын ұтып алып лотоны толтырулары керек. 4-қадам: Қай топ толық толтырса сол топ жеңімпаз атанады -Векторлық графика деген не? -Inkscape редакторы туралы қандай түсінік алдың? -Inkscape редакторында қандай құрал саймандарбар? -Градиентті бояу деген не? -Файлды қалай сақтаймыз? -Неге векторлық графикада салынған суреттереді үлкейтіп кішірейткенде сапасы өзгермейді -Неліктен нысандарды біріктіреміз? -Не себепті суреттерді сақтаймыз? -Градиент деген не? Файлды қалай экспорттаймыз? Жұптық жұмыс. 2- тапсырма «Көршіңмен талқыла» әдісі арқылы берілген тапсырманы жұбымен суреттерді салыстырады. Айырмашылықты анықтайды Керекті мәліметтерді дәптерге жазады
EБҚЕ бар балалар үшін тапсырма
Жеке жұмыс . 3- тапсырма «Ой күмбезі» әдісі
Сергіту сәті «Шеңбердегі доп» Оқушылар шеңберлене отырып, бір-біріне кішкене допты лақтырады (немесе жүректің кішкене сұлбасын сағат тілі бойынша Мәселе жылжытып отырады). Доп қолына тиген оқушы сабақ туралы бір сөз айтады Сабақты бекіту. 4- тапсырма WordWall онлайн платформа бойынша сұрақтарға жауап береді |
1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды Тапсырманы орындайды 3- тапсырманы орындайды Сергіту сәтін жасайды 4-тапсырманы орындайды |
Дескриптор: -векторлық графика бойынша сұрақтарға жауап береді 2 балл Дескриптор: -Суреттерді салыстырады -Сөздердің жазылуындағы айырмашылықты табады 2 балл Дескриптор: Сұраққа жауап береді Дескриптор: Inkscape программасын іске қосады -Құрал саймандар тақтасының қызметімен танысады -Фигураларды пайдаланып үйдің суретін салады 2 бал Дескриптор: -онлайн платформада сұрақтарға жауап береді 2 балл |
Лото тастары Суреттер , жұмыс дәптер Тапсырма Ноутбук, оқулық доп |
|
Сабақтың соңы 5 мин Бағалау. Үй тапсырмасы |
Кері байланыс. Жетістік сатысы
10 балдық жүйемен бағаланады
|
Өзін-өзі бағалау. |
|
Плакат /слайд/ |
шағым қалдыра аласыз
































