Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
А.Б.Даулетиярова |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
07.11.24ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 8 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1.Сәлемдесу Психологиялық ахуал «Арқаға массаж жасау» Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Миға шабуыл 1.Шортанбай Қанайұлы өмір сүрген заман туралы не білесіңдер? ХІХ ғасырда қазақ даласында қандай тарихи оқиғалар орын алды? 2. «Зар заман» өлеңінде ақын өткен заманның келбетін қалай суреттеген? 3. Заманның тарлығының белгісі өлеңнің қай жолдарында берілген? Өз сөздеріңмен түсіндіріп көріңдер. (3- сұрақ ЕББҚ оқушыға) 4.Шортанбай ақын өлеңінің «Зар заман» аталу себебі неде? 5. Сол кездегі ақындарды не себепті М.Әуезов «Зар заман ақындары» деп атады? 1-тапсырма Өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама бер. Мысалдармен ойыңды дәлелде. Кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талда.
2-тапсырма «Зар заман» өлеңінің мазмұны бойынша пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі мен оны былай түсіндіремін ...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдар мен дәлелдей аламын ...» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» 6-тапсырма (оқулықтан) Шортанбай бейнесіне портреттік сипаттама беріңдер.
ЕББҚ оқушыға Шортанбай қандай ақын? «Топтастыру» стратегиясы бойынша Шортанбайға мінездеме бер.
Шортанбай
Қорытындылау Венн диаграммасы» арқылы Ш.Қанайұлының «Зар заман» өлеңін «Қазтуғанның қонысымен қоштасу» өлеңімен салыстырыңыздар.
Жауабы: Ш.Қанайұлы «Зар заман» өлеңінде, ел ішіндегі әлеуметтік мәселені жырға арқау етіп, жұртқа төрелік айтатын әділ билер мен ел билеушілерінің парақорлығы мен әділетсіздігін, ел ішіндегі алауыздықты жырлап торығады.Өлеңде ел ішіндегі алауыздықты, әділетсіздікті тілге тиек еткен.
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Арқаға массаж жасау» Оқушылар шеңбер құрып тұрады да, мұғалімнің айтуы бойынша оңға бұрылып, ілгері қарай жүреді. Әр оқушы алдында тұрған жолдасының арқасына массаж жасауы керек. Бір минуттан кейін шеңбер теріс айналып, қайтадан алдында тұрған сыныптастарына массаж жасайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама береді. Мысалдармен ойын дәлелдейді. Кейіпкер бейнесіне гуманистік тұрғыдан талдау жасайды.
«Зар заман» өлеңінің мазмұны бойынша пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіреді.
«Топтастыру» әдісі арқылы Шортанбайға мінездеме беріледі.
Шортанбай ақылды, сыпайы, жырау және ақын. Ол бала кезінде қараторы бала болған, өткеннен кейін Ақсақал атанды. Атақты жырау. Шығармасы арқылы Шортанбайдың заман бейнесін көрсете білген, елдің мұңын, жайын ойлайтын жырау екенін білеміз.Ақын қазақ даласына келген отарлау дың сал да рын, ха лық қа тигізер зияны мен зардабын, ел мен жер тағдырын жырлайды. Теңсіздікті, байлардың үстемдігі мен зорлығын ашық айтады.
Венн диаграммасы» арқылы Ш.Қанайұлының «Зар заман» өлеңін «Қазтуғанның қонысымен қоштасу» өлеңімен салыстырады.
Сабақты қаншалықты меңгергенін, қандай тапсырмаларда қиындық кездескенін смайликтердің түстері арқылы рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды; -мысалдар арқылы өз ойын дәлелдейді; -көңілге түйгенін жазып, ойын қорытынды лайды.
Дескриптор Білім алушы -өз ойын бір сөйлеммен білдіреді, - бір сөйлеммен көзқарасын түсіндіреді, -мысалдармен дәлелдейді, -өз ойын қорытындылап, шешім шығарады.
Дескриптор Білім алушы -портреттік сипаттама береді, -шығармадан дәлел келтіреді.
Дескриптор Білім алушы -өзіндік ерекшелігін жазады. -өлеңдерінің тақырыбы мен мазмұн, мағына жағынан ұқсастығын атап көрсетеді
|
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ “Зар заман толғауы-дәуір шыңдығы” қазақ әдебиеті 7-сынып
ҚМЖ “Зар заман толғауы-дәуір шыңдығы” қазақ әдебиеті 7-сынып
Бекітемін: _____________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 2-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
А.Б.Даулетиярова |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
07.11.24ж |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Зар заман» толғауы – дәуір шындығы |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 1. 2. 1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдай алады. |
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; Құндылық: бірлік және ынтымақ -бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 5 минут 8 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1.Сәлемдесу Психологиялық ахуал «Арқаға массаж жасау» Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Миға шабуыл 1.Шортанбай Қанайұлы өмір сүрген заман туралы не білесіңдер? ХІХ ғасырда қазақ даласында қандай тарихи оқиғалар орын алды? 2. «Зар заман» өлеңінде ақын өткен заманның келбетін қалай суреттеген? 3. Заманның тарлығының белгісі өлеңнің қай жолдарында берілген? Өз сөздеріңмен түсіндіріп көріңдер. (3- сұрақ ЕББҚ оқушыға) 4.Шортанбай ақын өлеңінің «Зар заман» аталу себебі неде? 5. Сол кездегі ақындарды не себепті М.Әуезов «Зар заман ақындары» деп атады? 1-тапсырма Өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама бер. Мысалдармен ойыңды дәлелде. Кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талда.
2-тапсырма «Зар заман» өлеңінің мазмұны бойынша пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіріңдер. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша, ...» Екінші сөйлем: «Себебі мен оны былай түсіндіремін ...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдар мен дәлелдей аламын ...» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» 6-тапсырма (оқулықтан) Шортанбай бейнесіне портреттік сипаттама беріңдер.
ЕББҚ оқушыға Шортанбай қандай ақын? «Топтастыру» стратегиясы бойынша Шортанбайға мінездеме бер.
Шортанбай
Қорытындылау Венн диаграммасы» арқылы Ш.Қанайұлының «Зар заман» өлеңін «Қазтуғанның қонысымен қоштасу» өлеңімен салыстырыңыздар.
Жауабы: Ш.Қанайұлы «Зар заман» өлеңінде, ел ішіндегі әлеуметтік мәселені жырға арқау етіп, жұртқа төрелік айтатын әділ билер мен ел билеушілерінің парақорлығы мен әділетсіздігін, ел ішіндегі алауыздықты жырлап торығады.Өлеңде ел ішіндегі алауыздықты, әділетсіздікті тілге тиек еткен.
Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Арқаға массаж жасау» Оқушылар шеңбер құрып тұрады да, мұғалімнің айтуы бойынша оңға бұрылып, ілгері қарай жүреді. Әр оқушы алдында тұрған жолдасының арқасына массаж жасауы керек. Бір минуттан кейін шеңбер теріс айналып, қайтадан алдында тұрған сыныптастарына массаж жасайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама береді. Мысалдармен ойын дәлелдейді. Кейіпкер бейнесіне гуманистік тұрғыдан талдау жасайды.
«Зар заман» өлеңінің мазмұны бойынша пікірлеріңді «ПОПС формуласы» арқылы білдіреді.
«Топтастыру» әдісі арқылы Шортанбайға мінездеме беріледі.
Шортанбай ақылды, сыпайы, жырау және ақын. Ол бала кезінде қараторы бала болған, өткеннен кейін Ақсақал атанды. Атақты жырау. Шығармасы арқылы Шортанбайдың заман бейнесін көрсете білген, елдің мұңын, жайын ойлайтын жырау екенін білеміз.Ақын қазақ даласына келген отарлау дың сал да рын, ха лық қа тигізер зияны мен зардабын, ел мен жер тағдырын жырлайды. Теңсіздікті, байлардың үстемдігі мен зорлығын ашық айтады.
Венн диаграммасы» арқылы Ш.Қанайұлының «Зар заман» өлеңін «Қазтуғанның қонысымен қоштасу» өлеңімен салыстырады.
Сабақты қаншалықты меңгергенін, қандай тапсырмаларда қиындық кездескенін смайликтердің түстері арқылы рефлексия жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды; -мысалдар арқылы өз ойын дәлелдейді; -көңілге түйгенін жазып, ойын қорытынды лайды.
Дескриптор Білім алушы -өз ойын бір сөйлеммен білдіреді, - бір сөйлеммен көзқарасын түсіндіреді, -мысалдармен дәлелдейді, -өз ойын қорытындылап, шешім шығарады.
Дескриптор Білім алушы -портреттік сипаттама береді, -шығармадан дәлел келтіреді.
Дескриптор Білім алушы -өзіндік ерекшелігін жазады. -өлеңдерінің тақырыбы мен мазмұн, мағына жағынан ұқсастығын атап көрсетеді
|
Оқулық 7-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 7-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













