|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
31 қаңтар |
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№79 Зат есімнің тәуелденуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу 3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін) жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады, тапсырма орындау арқылы тәуелдік жалғауларының қолданысын біледі және жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 2мин 5мин |
І.Ұйымдастыру Шаттық шеңбері Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты-еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты-еңбек. Сабағыңа жөндеп Әзірленсең-еңбек. Қиындықтың бәрін Еңбек қана жеңбек. ІІ.Өткенді пысықтау (ұжымда) «Ғажайып ұяшық» әдісі -Зат есім дегеніміз не? -Зат есімнің сұрақтарын ата -Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді не дейміз? - Тәуелдік жалғауы дегеніміз не? - сыныбың сөзі қай жақта тәуелденіп тұр? - оқулық сөзін жекеше түрде тәуелдеп айт - дәптер сөзін көпше түрде тәуелдеп айт Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар топта шеңберлене тұрып орындайды Оқушылар сұраққа жауап береді, Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 https://wordwall.net/ru/resource/26720147 Слайд 3 |
||
|
Ортасы 28 мин |
Жаңа сабақ «Әжемнің текеметі» әдісі Текеметті көрсету арқылы түсіндірме жұмыс 1-тапсырма Оқулықпен жұмыс 52-жаттығу. Текемет туралы мәтіндерді оқы. Екі мәтіннің жанрын,стилін, түрін анықта ( көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін). Ұқсастығы мен айырмашылығын анықта «Венн диаграмасы» мен салыстыр Бірінші мәтін ғылыми-танымдық мәтін Екінші мәтін-көркем мәтін Ұқсастығы екі мәтінде текемет туралы Текемет-бірінші мәтінде нақты,ал екінші мәтінде-бейнелі сипатталған. 2-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Сиқырлы оюлар» әдісі Оюда берілген түбір сөз бен тәуелденген сөзді сәйкестендір Түбір сөздер тәуелденгенде қандай өзгеріс байқадың? Ереже: Тәуелдік жалғау жалғанғанда түбір сөздің соңындағы қатаң п, к, қ дыбыстары ұяңға өзгереді: доп-добы, жүрек-жүрегі, қалақ-қалағы. Тәуелдік жалғау жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: халық-халқы, әріп-әрпі. 3-тапсырма.Жеке жұмыс 54- жаттығу.Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жаз. Біздің халқымыз бақытты.Сенің дауысың естілмейді.Менің уақытым болмады.Мемлекеттің мүлкін шашпа.Ораз ернін жыбырлатты. 4-тапсырма.Топтық жұмыс 1-топ Жұмбақты шеш. Шешуіндегі сөзді жекеше, көпше түрде тәуелде Шыр көбелек айналар, Беліне жіп байланар. Бұл не? Шешуі: Ұршық 2-топ Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді тап. Қай жақта тәуелденіп тұрғанын анықта 3-топ Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді тәуелде Шешуі: Құрақ Сергіту сәті 5-тапсырма.Жұптық жұмыс «Ақылды шеге» әдісі Тәуелденген сөздерді тиісті жақтарымен сәйкестендір. Түбірі өзгеріске түскен тәуелденген зат есімді ерекше түспен белгіле |
Текемет туралы мәтіндерді оқиды. Екі мәтіннің жанрын, стилін, түрін ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. «Венн диаграмасымен» салыстырады Оюда берілген түбір сөздермен тәуелденген сөздерді сәйкестендіріп, тақтаға жапсырады. Түбір сөздерді тәуелденген кездегі өзгерісін анықтайды.
Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жазады.
Жұмбақты шешіп, шешуіндегі сөзді жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады
Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді табады. Қай жақта тәуелденіп тұрғанын анықтайды
Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзді тәуелдейді
Тәуелденген сөздерді тиісті жақтарымен сәйкестендіріп, түбірі өзгеріске түскен тәуелденген зат есімді ерекше түспен белгілейді |
Дескриптор: -екі мәтіннің жанрын,стилін, түрін анықтайды;(1ұ) -Ұқсастығы мен айырмашылығын табады.(1ұ) Дескриптор: -Түбір сөзді тәуелденген сөзбен сәйкес-тендіреді (1ұ) -Түбір сөздердің тәуелденген кездегі өзгерісін айтады (1ұ) Дескриптор: - Тиісті тәуелдік жалғауды жалғайды (1ұ) - Сөйлемді сауатты жазады (1ұ) Дескриптор: -Жұмбақты шешеді (1ұ) -Шешуіндегі сөзді тәуелдейді (1ұ) Дескриптор: -Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді табады (1ұ) -Қай жақта тәуелденіп тұрғанын анықтайды (1ұ) Дескриптор: -Ребусты шешеді (1ұ) -Шешуіндегі сөзді тәуелдейді (1ұ) Дескриптор: -Тәуелденген сөздерді тиісті жақтарымен сәйкестендіреді (1ұ) -Түбірі өзгеріске түскен тәуелденген зат есімді анықтайды (1ұ) |
Слайд 4 Текемет
Слайд 5
Слайд 6 оюлар Слайд 7 Слайд 7
Слайд 8 Слайд 9
|
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Пликерс» платформасы
Үйге тапсырма: 55-жаттығу Бағалау Рефлексия «Оюлар» әдісі |
Оқушылар бүгінгі алған білімдерін қорытады
Бағалау парағындағы ұпайларын санап айтады
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10
Слайд 11 Слайд 12 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж Зат есімнің тәуелденуі79 сабақ 3 сынып
Қмж Зат есімнің тәуелденуі79 сабақ 3 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
31 қаңтар |
|||||
|
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№79 Зат есімнің тәуелденуі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу 3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін) жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады, тапсырма орындау арқылы тәуелдік жалғауларының қолданысын біледі және жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзетіп жазады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас жасау әдісі,жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 2мин 5мин |
І.Ұйымдастыру Шаттық шеңбері Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты-еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты-еңбек. Сабағыңа жөндеп Әзірленсең-еңбек. Қиындықтың бәрін Еңбек қана жеңбек. ІІ.Өткенді пысықтау (ұжымда) «Ғажайып ұяшық» әдісі -Зат есім дегеніміз не? -Зат есімнің сұрақтарын ата -Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімді не дейміз? - Тәуелдік жалғауы дегеніміз не? - сыныбың сөзі қай жақта тәуелденіп тұр? - оқулық сөзін жекеше түрде тәуелдеп айт - дәптер сөзін көпше түрде тәуелдеп айт Бүгінгі сабақ тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
Оқушылар топта шеңберлене тұрып орындайды Оқушылар сұраққа жауап береді, Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1 Слайд 2 https://wordwall.net/ru/resource/26720147 Слайд 3 |
||
|
Ортасы 28 мин |
Жаңа сабақ «Әжемнің текеметі» әдісі Текеметті көрсету арқылы түсіндірме жұмыс 1-тапсырма Оқулықпен жұмыс 52-жаттығу. Текемет туралы мәтіндерді оқы. Екі мәтіннің жанрын,стилін, түрін анықта ( көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін). Ұқсастығы мен айырмашылығын анықта «Венн диаграмасы» мен салыстыр Бірінші мәтін ғылыми-танымдық мәтін Екінші мәтін-көркем мәтін Ұқсастығы екі мәтінде текемет туралы Текемет-бірінші мәтінде нақты,ал екінші мәтінде-бейнелі сипатталған. 2-тапсырма Ұжымдық жұмыс «Сиқырлы оюлар» әдісі Оюда берілген түбір сөз бен тәуелденген сөзді сәйкестендір Түбір сөздер тәуелденгенде қандай өзгеріс байқадың? Ереже: Тәуелдік жалғау жалғанғанда түбір сөздің соңындағы қатаң п, к, қ дыбыстары ұяңға өзгереді: доп-добы, жүрек-жүрегі, қалақ-қалағы. Тәуелдік жалғау жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: халық-халқы, әріп-әрпі. 3-тапсырма.Жеке жұмыс 54- жаттығу.Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жаз. Біздің халқымыз бақытты.Сенің дауысың естілмейді.Менің уақытым болмады.Мемлекеттің мүлкін шашпа.Ораз ернін жыбырлатты. 4-тапсырма.Топтық жұмыс 1-топ Жұмбақты шеш. Шешуіндегі сөзді жекеше, көпше түрде тәуелде Шыр көбелек айналар, Беліне жіп байланар. Бұл не? Шешуі: Ұршық 2-топ Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді тап. Қай жақта тәуелденіп тұрғанын анықта 3-топ Ребусты шеш. Шешуіндегі сөзді тәуелде Шешуі: Құрақ Сергіту сәті 5-тапсырма.Жұптық жұмыс «Ақылды шеге» әдісі Тәуелденген сөздерді тиісті жақтарымен сәйкестендір. Түбірі өзгеріске түскен тәуелденген зат есімді ерекше түспен белгіле |
Текемет туралы мәтіндерді оқиды. Екі мәтіннің жанрын, стилін, түрін ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. «Венн диаграмасымен» салыстырады Оюда берілген түбір сөздермен тәуелденген сөздерді сәйкестендіріп, тақтаға жапсырады. Түбір сөздерді тәуелденген кездегі өзгерісін анықтайды.
Жақшадағы сөздерге тиісті тәуелдік жалғауын жалғап жазады.
Жұмбақты шешіп, шешуіндегі сөзді жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады
Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді табады. Қай жақта тәуелденіп тұрғанын анықтайды
Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөзді тәуелдейді
Тәуелденген сөздерді тиісті жақтарымен сәйкестендіріп, түбірі өзгеріске түскен тәуелденген зат есімді ерекше түспен белгілейді |
Дескриптор: -екі мәтіннің жанрын,стилін, түрін анықтайды;(1ұ) -Ұқсастығы мен айырмашылығын табады.(1ұ) Дескриптор: -Түбір сөзді тәуелденген сөзбен сәйкес-тендіреді (1ұ) -Түбір сөздердің тәуелденген кездегі өзгерісін айтады (1ұ) Дескриптор: - Тиісті тәуелдік жалғауды жалғайды (1ұ) - Сөйлемді сауатты жазады (1ұ) Дескриптор: -Жұмбақты шешеді (1ұ) -Шешуіндегі сөзді тәуелдейді (1ұ) Дескриптор: -Мақал-мәтелдің ішінен тәуелденген сөзді табады (1ұ) -Қай жақта тәуелденіп тұрғанын анықтайды (1ұ) Дескриптор: -Ребусты шешеді (1ұ) -Шешуіндегі сөзді тәуелдейді (1ұ) Дескриптор: -Тәуелденген сөздерді тиісті жақтарымен сәйкестендіреді (1ұ) -Түбірі өзгеріске түскен тәуелденген зат есімді анықтайды (1ұ) |
Слайд 4 Текемет
Слайд 5
Слайд 6 оюлар Слайд 7 Слайд 7
Слайд 8 Слайд 9
|
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту «Пликерс» платформасы
Үйге тапсырма: 55-жаттығу Бағалау Рефлексия «Оюлар» әдісі |
Оқушылар бүгінгі алған білімдерін қорытады
Бағалау парағындағы ұпайларын санап айтады
Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Мадақтау Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 10
Слайд 11 Слайд 12 |
||
шағым қалдыра аласыз


















