|
Күні: |
Сынып: 9 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романына менің көзқарасым. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Тар кезең» тарихи романын ғаламдық тұрғыдан талдау; Көпшілігі: шығарманың идеясын ғаламдық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; Кейбір оқушылар: шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: атастыру,жазғытұрғы, ертоқым, нәшәндік, тілмаш, песір, болыс, автор стилі, сюжет, композиция. Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… Талқылау сұрақтары:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Теңеу (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту. Ой шақыру.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. Оқушылар эссе туралы түсінік қалыптастырады. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерін анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
|
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану
Әдеби эссенің түрлері
Бүгін біз сабағымызда әдеби-талдау эссесін жазатын боламыз. Ол үшін әдеби-талдау эссесінің құрылымын еске түсірейік.
Тапсырма. «Тар кезең» тарихи романының идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап , әдеби эссе жазыңыз.
Дескриптор:
Тапсырма. Құрылымы бойынша негізгі бөлімді жазыңыз.
Дескриптор:
ҚБ Негізгі бөлімнің екінші бөлімін жазады.
Дескриптор:
Қорытынды бөлім. Бұл
бөлімді тезиске оралу міндетті емес. Қорытынды бөлімде не
жазылады? Дескриптор:
ҚБ
«Автор орындығы». Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар әдеби эссенің түрлерімен танысады.
Оқушылар әдеби-талдау эссесінің құрылымын еске түсіреді.
«Тар кезең» тарихи романының идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап , әдеби эссе жазыңыз.
Кіріспе бөлімнің құрылымымен танысады.
Кіріспе бөлім бойынша тақырыпты түсіну сөйлемін жазады; тақырыптың өзектілігін анықтап жазады; тезис жазады.
Әдеби-талдау эссе құрылымы бойынша негізгі бөлімді жазыңыз.
Негізгі бөлім бойынша тезисті қолдаушы пікір жазады; Аргументке дейінгі баяндау сөйлемін жазады; Аргумент жазады; Аргументті талдайды; Абзацты қорытындылаушы сөйлемді жазады; Қорытынды бөлімді жазады.
Үздік эсселер «Автор орындығында» оқылады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Күні:
Сынып: 9
Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік
мұрат»
Сабақтың
тақырыбы
Қ.Мұхамбетқалиев
«Тар кезең» романына менің
көзқарасым.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
9.3.3.1 шығарманың
идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе
жазу
Сабақтың
мақсаты
Барлық
оқушылар: «Тар кезең» тарихи романын
ғаламдық тұрғыдан талдау;
Көпшілігі: шығарманың идеясын ғаламдық
тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу;
Кейбір
оқушылар: шығарманың идеясын ғаламдық
тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
.
Бағалау
критерийлері
шығарманың идеясын
ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе
жазады.
Ойлау
дағдыларының
деңгейі
Жинақтау,
бағалау.
Тілдік
мақсаттар
Пәнге тән лексика
және терминология: атастыру,жазғытұрғы, ертоқым,
нәшәндік, тілмаш, песір, болыс, автор стилі, сюжет,
композиция. Менің ойымша.....Мен
келісемін… Мен
келіспеймін… Талқылау
сұрақтары:
Пәнаралық
байланыс
Тарих.
Құндылықтарға
баулу
Тарихтың, мәдениет
пен тілдің біртұтастығы
(6-құндылық)
Алдыңғы
білім
Қ.Мұхамбетқалиев
«Тар кезең» романы
Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Теңеу (Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру, сабаққа дайындығын
пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту. Ой
шақыру. Эссе дегеніміз
не? Ол қандай нәтижеге
бағытталады? Әдеби эссе дегеніміз
не? Оның қандай түрлері бар?
(оқушылар жауабы
тыңдалады).
Сабақтың
тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері
таныстырылады. Оқушылар назары сабаққа
аударылады. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастырады. Оқушылар эссе туралы түсінік
қалыптастырады.
Сабақтың тақырыбы,
мақсаты және бағалау критерийлерін
анықтайды. Қалыптастырушы
бағалау
9-сынып
«Қазақ әдебиеті»
оқулығы Сабақтың
ортасы ІІІ.
Мағынаны
тану Әдеби эссенің түрлері
Бүгін біз сабағымызда әдеби-талдау эссесін
жазатын боламыз. Ол үшін әдеби-талдау эссесінің құрылымын еске
түсірейік. Тапсырма. «Тар кезең»
тарихи романының идеясын ғаламдық тұрғыдан
талдап , әдеби эссе
жазыңыз.
Дескриптор: Тақырыпты түсіну сөйлемін
жазады; Тақырыптың өзектілігін анықтап
жазады; Тезис
жазады. Тапсырма. Құрылымы
бойынша негізгі бөлімді
жазыңыз. Дескриптор: Негізгі бөлім бойынша тезисті қолдаушы пікір
жазады; Аргументке дейінгі баяндау сөйлемін
жазады; Аргумент жазады; Аргументті
талдайды; Абзацты қорытындылаушы сөйлемді
жазады; Негізгі бөлімнің бір абзацынан екінші абзацына
өтетін сөйлемді жазады. ҚБ Негізгі бөлімнің екінші
бөлімін жазады. Дескриптор: Тезисті қолдаушы пікірді
жазады; Тезиске байланысты аргументті
анықтайды; Аргументке талдау
жасайды; Абзацты қорытындылаушы сөйлем
жазады. Қорытынды бөлім. Бұл
бөлімді тезиске оралу міндетті емес. Қорытынды бөлімде не
жазылады? Дескриптор: Қорытынды бөлімді
жазады.
ҚБ
Балалар, бүгін
сіздер әдеби-талдау эссесін жазып
шықтыңыздар.
«Автор орындығы».
Үздік эсселер «Автор орындығында»
оқылады. Оқушылар әдеби эссенің
түрлерімен танысады.
Оқушылар
әдеби-талдау эссесінің құрылымын еске
түсіреді.
«Тар кезең» тарихи
романының идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап , әдеби эссе
жазыңыз.
Кіріспе бөлімнің
құрылымымен танысады.
Кіріспе бөлім
бойынша тақырыпты түсіну сөйлемін
жазады;
тақырыптың
өзектілігін анықтап жазады;
тезис
жазады.
Әдеби-талдау эссе
құрылымы бойынша негізгі бөлімді
жазыңыз.
Негізгі бөлім
бойынша тезисті қолдаушы пікір
жазады;
Аргументке дейінгі
баяндау сөйлемін жазады;
Аргумент
жазады;
Аргументті
талдайды;
Абзацты
қорытындылаушы сөйлемді
жазады;
Қорытынды бөлімді
жазады.
Үздік эсселер «Автор
орындығында» оқылады.
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
Қ.Мұхамбетқалиев
«Тар кезең» романы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
























