|
Мектеп: Мұғалім: |
|||||
|
Күні: |
Сынып 9-сынып |
||||
|
Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат» |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романындағы астарлы ой. . |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романындағы үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология Авторлық идея, өмір шындығы, көркем шындық пен тарихи шындық Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...; Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... |
||||
|
Алдыңғы білім |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту
Оқушылар пікірі сұралады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады. Үй тапсырмасын еске түсіреді. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Шығарма үзіндісін толық оқып шығыңыз (оқулықтағы 250-беттегі үзіндімен жұмыс).
1-тапсырма. Мәтінді ИНСЕРТ әдісімен оқып, қажетті белгілерді қойыңдар. Маңызды ақпараттың астын сызыңдар «___». Келіскен пікірдің жанына немесе үстіне «+» белгісін қойыңдар. Келіспеген пікірдің жанына немесе үстіне «Х» белгісін қойыңдар. Түсінбеген мәліметтің қасына «?» белгісін қойыңдар. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Неліктен Сырым батыр хандық биліктен бастартуды ұсынды? «Қысқа сөйлемдер» стратегиясын қолданып, жауаптарыңды дәлелдеп жазыңдар. Дәлел___________________________________________________ Дәлел___________________________________________________ Дәлел___________________________________________________ Дескриптор:
ҚБ 2.Үзіндіні пайдаланып, Сырым бидің шешендігі, қара қылды қақ жарған әділдігін сипаттап өлең немесе ойтолғау жазып шығыңыз. «... Әйтсе де, Тұрманбет би бірден қайтып кете қоймай, қонақтарын көзбен ұзатып салып, тағы едәуір кідіріп қалды. – Апырай! – деп, ол енді міне Сырымның сыртынан әрі сүйсіне, әрі қимастықпен әлі қарап тұр. – Адам түгілі, астындағы атының, жағы түкті жылқы айуанның, жақсылығын ештеңеге айырбастамайтын, дәті берік мұндай жігіт соңына ерген кісіге сенімді серік, айнымас жолдас болмағанда, кім болады! Асылы, ел де осындай ердің соңынан ереді ғой! Тіпті, түптің түбінде бәріміз де, бәлкім, осының қасынан табылармыз, сірә!» – деп, іштей тілеулестік етіп тұрғанын өзі де аңдаған жоқ». Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен ой қорытындылайды. |
Оқушылар үзіндімен жұмыс жүргізеді.
Шығарма үзіндісімен танысады; Белгілерді қою себебін түсіндіреді.
Сұраққа жауап береді; Жауабын мысалдармен дәлелдейді; Өз көзқарасын білдіреді.
Шығарма үзіндісінде айтылған ойды түсінеді; Көтерілген мәселені анықтайды; Шығармашылық жұмыс жазады; Өзіндік көзқарасын білдіреді; Айтайын деген ойын нақты жеткізеді.
«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен ой қорытындылайды |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Әдебиет хрестоматиясы Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
Кейіпкерге хат жазып келу |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романындағы астарлы ой. 6-сабақ
Қ.Мұхамедқалиев "Тар кезең" тарихи романындағы астарлы ой. 6-сабақ
|
Мектеп: Мұғалім: |
|||||
|
Күні: |
Сынып 9-сынып |
||||
|
Бөлім: «Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат» |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романындағы астарлы ой. . |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романындағы үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
||||
|
Тілдік мақсат |
Пән лексикасы және терминология Авторлық идея, өмір шындығы, көркем шындық пен тарихи шындық Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...; Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі... |
||||
|
Алдыңғы білім |
Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту
Оқушылар пікірі сұралады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады. Үй тапсырмасын еске түсіреді. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
9-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Шығарма үзіндісін толық оқып шығыңыз (оқулықтағы 250-беттегі үзіндімен жұмыс).
1-тапсырма. Мәтінді ИНСЕРТ әдісімен оқып, қажетті белгілерді қойыңдар. Маңызды ақпараттың астын сызыңдар «___». Келіскен пікірдің жанына немесе үстіне «+» белгісін қойыңдар. Келіспеген пікірдің жанына немесе үстіне «Х» белгісін қойыңдар. Түсінбеген мәліметтің қасына «?» белгісін қойыңдар. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Неліктен Сырым батыр хандық биліктен бастартуды ұсынды? «Қысқа сөйлемдер» стратегиясын қолданып, жауаптарыңды дәлелдеп жазыңдар. Дәлел___________________________________________________ Дәлел___________________________________________________ Дәлел___________________________________________________ Дескриптор:
ҚБ 2.Үзіндіні пайдаланып, Сырым бидің шешендігі, қара қылды қақ жарған әділдігін сипаттап өлең немесе ойтолғау жазып шығыңыз. «... Әйтсе де, Тұрманбет би бірден қайтып кете қоймай, қонақтарын көзбен ұзатып салып, тағы едәуір кідіріп қалды. – Апырай! – деп, ол енді міне Сырымның сыртынан әрі сүйсіне, әрі қимастықпен әлі қарап тұр. – Адам түгілі, астындағы атының, жағы түкті жылқы айуанның, жақсылығын ештеңеге айырбастамайтын, дәті берік мұндай жігіт соңына ерген кісіге сенімді серік, айнымас жолдас болмағанда, кім болады! Асылы, ел де осындай ердің соңынан ереді ғой! Тіпті, түптің түбінде бәріміз де, бәлкім, осының қасынан табылармыз, сірә!» – деп, іштей тілеулестік етіп тұрғанын өзі де аңдаған жоқ». Дескриптор:
ҚБ Бекіту. «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен ой қорытындылайды. |
Оқушылар үзіндімен жұмыс жүргізеді.
Шығарма үзіндісімен танысады; Белгілерді қою себебін түсіндіреді.
Сұраққа жауап береді; Жауабын мысалдармен дәлелдейді; Өз көзқарасын білдіреді.
Шығарма үзіндісінде айтылған ойды түсінеді; Көтерілген мәселені анықтайды; Шығармашылық жұмыс жазады; Өзіндік көзқарасын білдіреді; Айтайын деген ойын нақты жеткізеді.
«Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен ой қорытындылайды |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Әдебиет хрестоматиясы Қ.Мұхамбетқалиев «Тар кезең» романы |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
Кейіпкерге хат жазып келу |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||
.
шағым қалдыра аласыз


















