Тілдік
мақсат
|
Пән
лексикасы және терминология
Авторлық идея, өмір шындығы,
композиция
Мәтін талдау барысында
қолданылатын тіркестер:
Менің
ойымша...;
Салыстыра
қарғанда...;
Өмірмен байланыстыратын
болсам...;
Бұл оймен
келісемін/ келіспеймін,
себебі...
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру:
Оқушылар шеңберге
тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек
айтады.
Қызығушылықты
ояту. «Байланыс тізбегі» әдісімен
төмендегі сызбадағы байланысты ашып
түсіндіріңдер.
АДАМ
ТАБИҒАТ
ПАРЫЗ
ПАРЫЗ
Берілген Қ. Мырза
әлінің мына өлеңінен қанда ой
түйдіңдер?
Неге ауылдың
лайладым бұлағын?
Неге аттым
тауешкінің лағын?
Қадыр
Мырзалиев
Сабақтың
тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады.
|
Оқушылар шеңберге тұрып,
бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек
айтады.
«Байланыс тізбегі» әдісімен
төмендегі сызбадағы байланысты ашып
түсіндіреді.
Сабақтың тақырыбы,
оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады.
|
Өзара
бағалау. «Комментарий жасау»
әдісі
|
11-сынып «Қазақ
әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану.
1-тапсырма.
Оқушыларға
«Қызыл кітап» поэмасы
таратылады. Оқушылар
поэманың
негізгі идеясын, мақсатын
анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды,
түсіндірмелі сөздікпен жұмыс
жасайды.
Шығарманың
композициялық құрылысы:
|
Сюжеттің
басталуы
|
|
Сюжеттік
байланыс
|
|
Шиеленісуі
|
|
Шарықтау
шегі
|
|
Шешімі
|
|
Дескрипторлар:
-
поэманың негізгі
идеясын анықтайды;
-
Мақсатын
анықтайды;
-
Құрылысына талдау
жасайды;
-
Сөздердің мағынасын
ашады.
ҚБ
Сөздік
жұмыс:
Күрделі-қиын
кезең
Қызыл күмбез- белгі,
ескерткіш
Қызыл мандат
–құжат.
2-тапсырма. Поэманың жанрлық ерекшелігін
өзге жанрлармен салыстыр. «География», «Биология» пәндерінен алған
білімдеріңе сүйеніп, коллажды тақырыппен байланыстырып,
талдаңдар.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма.
Өлеңнен алынған
үзінділерді қара сөзге айналдырып, өз ойларын қосып, өңдеп
жазады.
Дескриптор:
Бағалау
Әр тапсырманы
орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша
бағалайды.
|
Оқушыларға «Қызыл
кітап» поэмасы таратылады. Оқушылар поэманың негізгі идеясын,
мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды,
түсіндірмелі сөздікпен жұмыс жасайды.
жасайды.
Поэманың жанрлық
ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыр. «География», «Биология»
пәндерінен алған білімдеріңе сүйеніп, коллажды тақырыппен
байланыстырып, талдаңдар.
Өлеңнен алынған
үзінділерді қара сөзге айналдырып, өз ойларын қосып, өңдеп
жазады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Қадыр
Мырзалиев
«Қызыл кітап»
поэмасы.
|
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|