|
Бөлім: Табиғат және адам |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:11 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы замана көрінісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы көтерілген мәселелерді анықтау; Көпшілігі: әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; Кейбір оқушылар: Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашып талдау, өзіндік көзқарас таныту, шығармашылық жұмыс жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. ІІ. Қызығушылықты ояту
«
Оқушылар кезек-кезек шығып, табандарды басу арқылы ұсынылған тапсырманы орындайды. Шығарма мазмұнын естеріне түсіреді. Оқушыларға сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар кезек-кезек шығып, табандарды басу арқылы ұсынылған тапсырманы орындайды. Шығарма мазмұнын естеріне түсіреді. |
Қалыптастырушы бағалау
|
11-СЫНЫП «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану. Проблеманы айқындау кезеңі.
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Талқылау аяқталған соң, топтағы оқушыларға кубизм арқылы тапсырмалар ұсынылады. Оқушылар тапсырманы топтық деңгейде орындайды. Кубизм әдісі (деңгейлік саралауға арналған тапсырма) 1 2-тапсырма. Салыстыр. Табиғат пен адам арасындағы үндестікті салыстырыңыз. Тапсырманы Венн диаграммасы түрінде ұсыныңыз. 3-тапсырма. Зертте. Шығармадағы табиғатқа, адамзатқа қауіп төнетін мәселелерге зерттеу жасаңыз. Автор шешіміне пікір білдіріңіз. Шығармадағы мәселелер қаншалықты өзекті? Қаншалықты шынайы? Қаншалықты шындыққа жанасады? Тапсырманы кесте, сызба түрінде ұсыныңыз. 4-тапсырма. Қолдан. Шығармадағы тұрақты тіркестер, мақал-мәтелдерді қолданып, «Табиғатты аялау» моделін жасаңыз. Тапсырманы ментальді карта түрінде ұсынуға болады. (Деңгейі жоғары оқушылар бұл тапсырманы жекелей орындауы мүмкін) 5-тапсырма. Дәлелде. Табиғатқа жасалған қиянатты шығармадан үзінділер келтіре отырып, дәлелдеңіз. 6-тапсырма. Талда. Шығармадығы көркем тіл қолданысына талдау жасап, шығармадан дәлелдемелер ұсыныңыз. Жұмысыңызды кластер, кесте түрінде ұсыныңыз. Дескриптор:
Бағалау «Бағдаршам» әдісі Әр топ, жасаған жұмысын ортаға шығып қорғайды, сағат тілі бойынша қалған топтар қорғауға шыққан топты «Бағдаршам» арқылы бағалайды. Пікір білдіреді РАФТ стратегиясы Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін таңдайды.
Дескриптор: 1. Жазылымның кімнен екендігін нақты көрсетеді; 2. Жазылым аудиториясын айқын ұсынады; 3. Жазылым жанрының құрылымын сақтайды; 4. Тақырыптан ауытқымайды; 5. Жазылымды 80-100 сөзбен ұсынады; 6. Жазылым барысында кем дегенде 5 көркем тәсіл қолданады. ҚБ Жазылымнан кейінгі жұмыс Жұптағы оқушылар бір-бірлерінің жұмысын кезек-кезек оқып, үздік жұмысты анықтайды. Әр жұптан бір үздік жұмыс ұсынылады. Үздік жұмыс топтық деңгейде талданып, әр топтан бір үздік жұмыс анықталады.
« Топтан анықталған үздік жұмыс автор орындығында оқылады. Оқушылар үздік жұмысты «бес саусақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өз пікірлеріне дәлел келтіреді.
Талқылау аяқталған соң, топтағы оқушыларға кубизм арқылы тапсырмалар ұсынылады. Оқушылар тапсырманы топтық деңгейде орындайды.
Тапсырманы креативті түрді ұсынады; Шығарма үзінділерін қолданады; Шығармада көтерілген мәселелерге сілтеме жасайды; Жұмысты қорғау барысында топ мүшелері белсенділік танытады.
Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін таңдайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. «Блоб» ағашы С
Сабақтың ортасындағы көңіл-күйім ....
Сабақтың соңындағы көңіл-күйім .... |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлім: Табиғат және
адам Мектеп: Күні
: Мұғалім: Сынып:11 Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы: Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл
кітап» поэмасындағы замана көрінісі Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 11.2.4.1 әдеби туындыдағы
көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық
жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма)
жазу. Сабақ
мақсаты: Барлық
оқушылар: Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы көтерілген
мәселелерді анықтау; Көпшілігі: әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас
тұрғысынан шығармашылық жұмыс
жазу; Кейбір
оқушылар:
Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы көтерілген
мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан
ашып талдау, өзіндік көзқарас таныту, шығармашылық жұмыс
жазу. Бағалау
критерийлері: Шығармадағы мәселелерді
талдап, себеп –салдарын айқындайды; Көтерілген мәселе негізінде,
шығарма үзінділерін қолдана жұмыс
орындайды; Мәселеге қатысты жеке
көзқарасын өлең/шығарма/монолог/ әңгіме/сұхбат түрінде
ұсынады. Жоспар Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы І. Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары
сабаққа аударылады.
ІІ.
Қызығушылықты
ояту
« Қадыр
Мырзалиевтің «Қызыл кітап»
поэмасындағы
көтерілген 5
мәселе; Көтерілген
мәселелердің 5
себебі; Мәселелердің 5
салдары; Осы
мәселелердің 5
өзектілігі.
Оқушылар кезек-кезек
шығып, табандарды басу
арқылы
ұсынылған тапсырманы орындайды.
Шығарма
мазмұнын естеріне
түсіреді.
Оқушыларға сабақ тақырыбы, оқу
мақсаттары, бағалау критерийлері
таныстырылады.
Оқушылар назары
сабаққа
аударылады. Оқушылар кезек-кезек
шығып, табандарды басу
арқылы
ұсынылған тапсырманы орындайды.
Шығарма
мазмұнын естеріне
түсіреді. Қалыптастырушы бағалау
11-СЫНЫП «Қазақ әдебиеті»
оқулығы Сабақтың
ортасы ІІІ. Мағынаны
тану. Проблеманы айқындау
кезеңі.
Шығармада көтерілген
мәселелердің қандай өзектілігі бар?
Көтерілген мәселе кейінгі
ұрпақтың дамуына және қоғамның дамуына қалай әсер
етеді? Дескриптор: Сұрақтарға жауап
береді. Өз пікірлеріне дәлел
келтіреді. ҚБ Тапсырма. Талқылау аяқталған соң,
топтағы оқушыларға кубизм арқылы тапсырмалар ұсынылады. Оқушылар
тапсырманы топтық деңгейде орындайды. Кубизм әдісі (деңгейлік
саралауға арналған тапсырма) 1 2-тапсырма. Салыстыр. Табиғат пен адам
арасындағы үндестікті салыстырыңыз. Тапсырманы
Венн
диаграммасы түрінде
ұсыныңыз. 3-тапсырма. Зертте. Шығармадағы табиғатқа,
адамзатқа қауіп төнетін мәселелерге зерттеу жасаңыз. Автор шешіміне
пікір білдіріңіз. Шығармадағы мәселелер қаншалықты өзекті?
Қаншалықты шынайы? Қаншалықты шындыққа жанасады? Тапсырманы кесте,
сызба түрінде ұсыныңыз. 4-тапсырма. Қолдан.
Шығармадағы тұрақты тіркестер,
мақал-мәтелдерді қолданып, «Табиғатты аялау» моделін жасаңыз.
Тапсырманы ментальді карта түрінде ұсынуға болады. (Деңгейі жоғары
оқушылар бұл тапсырманы жекелей орындауы
мүмкін) 5-тапсырма. Дәлелде. Табиғатқа жасалған
қиянатты шығармадан үзінділер келтіре отырып,
дәлелдеңіз. 6-тапсырма. Талда. Шығармадығы көркем тіл
қолданысына талдау жасап, шығармадан дәлелдемелер ұсыныңыз.
Жұмысыңызды кластер, кесте түрінде
ұсыныңыз. Дескриптор: Тапсырманы креативті түрді
ұсынады; Шығарма үзінділерін
қолданады; Шығармада көтерілген
мәселелерге сілтеме жасайды; Жұмысты қорғау барысында топ
мүшелері белсенділік танытады. Бағалау «Бағдаршам»
әдісі Әр топ, жасаған жұмысын ортаға
шығып қорғайды, сағат тілі бойынша қалған топтар қорғауға шыққан
топты «Бағдаршам» арқылы бағалайды. Пікір
білдіреді РАФТ
стратегиясы Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке
ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін
таңдайды.
Рөл/ Кімнен? Аудитория/ кімге? Форма/ қандай
формада? Тақырып/не
жайында? оқушы табиғат Монолог Мен сені аялаймын,
табиғат! оқушы Қиянат жасаушылар
(браконерлер) хат Табиғатқа қиянат жасау –
опасыздық! оқушы автор Диалог Табиғатты қорғау
парызымыз! Дескриптор: 1. Жазылымның кімнен екендігін
нақты көрсетеді; 2. Жазылым аудиториясын айқын
ұсынады; 3. Жазылым жанрының құрылымын
сақтайды; 4. Тақырыптан
ауытқымайды; 5. Жазылымды 80-100 сөзбен
ұсынады; 6. Жазылым барысында кем
дегенде 5 көркем тәсіл қолданады. ҚБ
Жазылымнан кейінгі
жұмыс Жұптағы оқушылар
бір-бірлерінің жұмысын кезек-кезек оқып, үздік жұмысты анықтайды.
Әр жұптан бір үздік жұмыс ұсынылады. Үздік жұмыс топтық деңгейде
талданып, әр топтан бір үздік жұмыс
анықталады.
«
Топтан анықталған үздік жұмыс
автор орындығында оқылады. Оқушылар үздік жұмысты «бес саусақ»
әдісі арқылы бағалайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді. Өз пікірлеріне дәлел
келтіреді.
Талқылау аяқталған соң,
топтағы оқушыларға кубизм арқылы тапсырмалар ұсынылады. Оқушылар
тапсырманы топтық деңгейде орындайды.
Тапсырманы креативті түрді
ұсынады; Шығарма үзінділерін
қолданады; Шығармада көтерілген
мәселелерге сілтеме жасайды; Жұмысты қорғау барысында топ
мүшелері белсенділік танытады.
Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке
ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін
таңдайды.
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл
кітап» поэмасы
Сабақтың
соңы Рефлексия. «Блоб»
ағашы С
Сабақтың ортасындағы
көңіл-күйім ....
Сабақтың соңындағы
көңіл-күйім ....
Қосымша
ақпарат
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету
үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді
көздеп отырсыз?
Бағалау –
Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен
байланыс | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бес
-тапсырма.
Автор
орындығы»
абақтың
басындағы көңіл-күйім ....












