"Қ.Мырзалиевке "Қызыл кітап" поэмасындағы авторлық идея және өмір шындығы"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Қ.Мырзалиевке "Қызыл кітап" поэмасындағы авторлық идея және өмір шындығы"

Материал туралы қысқаша түсінік
"Қ.Мырзалиевке "Қызыл кітап" поэмасындағы авторлық идея және өмір шындығы" тақырыбындағы ҚМЖ. Сабақ мақсаты: 11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Табиғат және адам

Сынып: 11

Бөлім. Адам жанының құпиясы

Сабақтың тақырыбы

Қадыр Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы авторлық идея және өмір шындығы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету.

Сабақтың мақсаты

Барлығы орындай алады: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау;

Көпшілігі орындай алады:

Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін салыстыру.

Кейбір оқушылар орындай алады: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету.

Бағалау критерийлері

  • көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап, даралайды;

  • өмір шындығын көрсетеді.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

  • Қолдану, талдау

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсетеді.

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы,музыка.

Алдыңғы білім

Қ.Мырза Әлі «Қызыл кітап»

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

- Сәлемдесу

- Оқушыларды түгелдеу

- Сабаққа зейінін аударту

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

Қызығушылықты ояту.

Оқушыларға Қ. Мырза Әлінің нақыл сөздері ұсынылады. Оқушылар нақыл сөздердің мағынасын ашып, мазмұнын түсіндіреді.

Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар назары сабаққа аударылады.







Оқушыларға Қ. Мырза Әлінің нақыл сөздері ұсынылады. Оқушылар нақыл сөздердің мағынасын ашып, мазмұнын түсіндіреді.


Қ/Б. «Плюс- минус- қызықты» әдісі арқылы бағалау жүргізу:

*Нені жақсы деп айтуға болатынын айта аласыз ба?

*Не ұнамағандығы туралы айта аласыз ба?

*Не қызықты болғандығы туралы айта аласыз ба?


11-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың ортасы



20 минут




















Мағынаны тану.

1-тапсырма. «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беріп,шығарма идеясын талқылайды:

  • Шығарма атауы қандай идеядан туындаған? Оның атауын басқаша қалай өзгертер едің?

  • Ақын неліктен табиғаттан кешірім сұрайды? Адамзаттың табиғат алдында парызы қандай?

  • Автор шығармада қандай мәселелерді көтерген?

  • «Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ» дегендей, табиғаттың тілсіз болуы мүмкін бе?

Дескриптор:

1.Сұрақтарға жауап береді

2.Шығарманың идеясын ашады

3. Өз пікірлерін ортаға салады

4.Дәлелдер келтіреді.

ҚБ

2-тапсырма. Шығармадағы сипатталған мінездеулер.

Мінездеме



Бойларында

сен ұнатқан

қасиеттер

Бұл қасиеттер бүгінгі жастарда бар ма?





Дескриптор:

  • Шығармадағы сипатталған мінездеулерді іріктеп жазады;

  • Нақты мысалдар арқылы дәлелдейді;

  • Бүгінгі жастардың әрекетімен салыстыра көрсетеді.

3-тапсырма:  «Кейіпкермен сырласу» әдісі арқылы өздеріңізге ұнаған кейіпкерге өз көзқарастарыңызды білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстыра хаттың түрлерін пайдаланып, хат жазыңыздар.

Дескриптор:

1. Ойын нақты әрі қысқа жеткізеді

2. Өз көқарасын білдіреді

3. Бүгінгі өмірмен байланыстырады.

ҚБ


Оқушылар «Зерделі сұрақ, ұтымды жауап» әдісі арқылы «Қызыл кітап» шығармасы бойынша білімдерін жинақтайды, шолу жасайды.







Кейіпкерлерге салыстырмалы мінездеме жасайды.


Кестені толтырып, кейіпкерлердің шығарманың идеясын ашудағы орнын белгілейді.


«Кейіпкермен сырласу» әдісі арқылы өздеріңізге ұнаған кейіпкерге өз көқарастарыңызды білдіріп, бүгінгі өмірмен байланыстыра хаттың түрлерін пайдаланып, хат жазыңыздар.







Қ/Б. «Плюс- минус- қызықты» әдісі арқылы бағалау жүргізу:

*Нені жақсы деп айтуға болатынын айта аласыз ба?

*Не ұнамағандығы туралы айта аласыз ба?

*Не қызықты болғандығы туралы айта аласыз ба?


Қ/Б. «Плюс- минус- қызықты» әдісі арқылы топтық бағалау жүргізу:

*Нені жақсы деп айтуға болатынын айта аласыз ба?

*Не ұнамағандығы туралы айта аласыз ба?

*Не қызықты болғандығы туралы айта аласыз ба?







Қ.Мырза Әлі «Қызыл кітап» поэмасы









Сабақтың соңы

5 минут


Кері байланыс.

Сабақта не қиын болды? Не оңай болды?

Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады.

Мен үшін маңызды бір ақпарат...

Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ...

Мен үйрендім не білдім...





Үйге тапсырма:

Поэманы тілдік ерекшелігіне қарай талдау.



Сабақ бойынша рефлексия

1. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?

2. Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?

3. Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?

4. Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?

5. Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.04.2024
558
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі