|
Бөлім: |
«Таза, мінсіз асыл сөз» |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мирзакеева А.Р |
||||
|
Күні: |
02.10 |
||||
|
Сынып: 5 Е |
Қатысқандар саны: 26 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қобыланды батыр» жыры. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке» арқылы оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін айтады. Топқа бөлу Қобыланды батыр Тоқтарбай Құртқа Қарлыға Естеміс Үй тапсырмасы: Сен білесің бе? әдісі 1. Батырлар жыры дегеніміз не? Онда не туралы баяндалады? 2. Батырлар жырын айтушылар кімдер? 3. Жыршы кім? Жыршылар батырлар жырын қалай таратқан? 4. Батырлар жырының тақырыбы қандай? 5. Батырлар жырында батырдың ерлігінен басқа тағы не жырланады? 6. Жырдың негізгі өзегі не? 7. Батырлар жырының қандай ерекшеліктері бар? 8. Қазақ халқының қандай батырлар жырын білесіңдер? Дескриптор: Сұрақтар,а жауап бергені үшін - 2 балл Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Бір оқушы батырлар жыры туралы, оның ерекшеліктері туралы айтады. Бұл 1 минут ішінде болады. |
ҚБ ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Мағынаны тану. Шығарма мазмүнын беретін видеожазба көрсетіледі Топтық жұмыс Түсініп оқы,түсіндір әдісі Шығарманың үзінделері топқа бөліп беріледі Дескриптор: Шығарма үзінділерін түсініп оқиды -1 Шығарма үзіндісі мазмүнын айтады - 2 Серпілген сұрақтар әдісі Жеке жұмыс Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 1.Қобыландының әкесі мен анасының аты кім? 2.Қобыланды дүниеге келгенде әкесі мен анасының жасы нешеде болды? 3.Қобыландының қарындасының аты кім? 4.Қобыланды алты жасқа келгенде қандай болды? 5.Тоқтарбайдың жылқысын баққан кім? 6.Естеміс Қобыландыға не үйретеді? 7.Шуылды естігенде Естеміс не жайлы айтып береді? 8.Құртқа кімнің қызы? 9.Қобыланды теңгені атып түсірді ме? 10.Қобыландыға кім бата береді? 11.Естеміс Құртқа не жайлы не есітіді? 12.Төсекте жатқан Естеміс Қобыландыға не дейді? 13.Қызыл ерге келгенде Қобыланды не істеді? 14.Қызыл ерден Қобыланды қалай құтылды? 15.Көктім Аймақ хан Қызын қалай шығарып салды? Дескриптор:Шығарма мазмүыны бойынша сұрақтарға жауап береді Әр дұрыс жауапқа 1 балл Сергіту тапсырмасы https://youtu.be/w_uVdxghXa8?si=VVHCdaL2bxcq1IXp Жұптық жұмыс «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Қобыланды жырындағы кейіпкерлерді жазып шық Жырдағы кейіпкерер бойынша мінезеде жаз? Дескриптор: Кейіпкерлерді жазып шығады -1 Кейіпкерлерге мінездеме жазады-2 |
1. «Қобыланды батыр» жырының мазмұнымен танысады 2. «Қобыланды батыр» жырының мазмұнын айтып береді «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. |
ҚБ
ҚБ |
Әдебиет теориясы «Қобыланды батыр» жыры 5-сынып қазақ әдебиеті |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия
|
|
|||
|
Үй жұмысы |
Қобыландының еліне жасаған қамқорлығын, өміріндегі маңызды оқиғаларының тізбегін құрыңдар. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қобыланды батыр жыры
Қобыланды батыр жыры
|
Бөлім: |
«Таза, мінсіз асыл сөз» |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Мирзакеева А.Р |
||||
|
Күні: |
02.10 |
||||
|
Сынып: 5 Е |
Қатысқандар саны: 26 Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қобыланды батыр» жыры. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүректен жүрекке» арқылы оқушылар бір-бірінің көздеріне қарап тұрып, жылы сөздерін айтады. Топқа бөлу Қобыланды батыр Тоқтарбай Құртқа Қарлыға Естеміс Үй тапсырмасы: Сен білесің бе? әдісі 1. Батырлар жыры дегеніміз не? Онда не туралы баяндалады? 2. Батырлар жырын айтушылар кімдер? 3. Жыршы кім? Жыршылар батырлар жырын қалай таратқан? 4. Батырлар жырының тақырыбы қандай? 5. Батырлар жырында батырдың ерлігінен басқа тағы не жырланады? 6. Жырдың негізгі өзегі не? 7. Батырлар жырының қандай ерекшеліктері бар? 8. Қазақ халқының қандай батырлар жырын білесіңдер? Дескриптор: Сұрақтар,а жауап бергені үшін - 2 балл Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Бір оқушы батырлар жыры туралы, оның ерекшеліктері туралы айтады. Бұл 1 минут ішінде болады. |
ҚБ ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Мағынаны тану. Шығарма мазмүнын беретін видеожазба көрсетіледі Топтық жұмыс Түсініп оқы,түсіндір әдісі Шығарманың үзінделері топқа бөліп беріледі Дескриптор: Шығарма үзінділерін түсініп оқиды -1 Шығарма үзіндісі мазмүнын айтады - 2 Серпілген сұрақтар әдісі Жеке жұмыс Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 1.Қобыландының әкесі мен анасының аты кім? 2.Қобыланды дүниеге келгенде әкесі мен анасының жасы нешеде болды? 3.Қобыландының қарындасының аты кім? 4.Қобыланды алты жасқа келгенде қандай болды? 5.Тоқтарбайдың жылқысын баққан кім? 6.Естеміс Қобыландыға не үйретеді? 7.Шуылды естігенде Естеміс не жайлы айтып береді? 8.Құртқа кімнің қызы? 9.Қобыланды теңгені атып түсірді ме? 10.Қобыландыға кім бата береді? 11.Естеміс Құртқа не жайлы не есітіді? 12.Төсекте жатқан Естеміс Қобыландыға не дейді? 13.Қызыл ерге келгенде Қобыланды не істеді? 14.Қызыл ерден Қобыланды қалай құтылды? 15.Көктім Аймақ хан Қызын қалай шығарып салды? Дескриптор:Шығарма мазмүыны бойынша сұрақтарға жауап береді Әр дұрыс жауапқа 1 балл Сергіту тапсырмасы https://youtu.be/w_uVdxghXa8?si=VVHCdaL2bxcq1IXp Жұптық жұмыс «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Қобыланды жырындағы кейіпкерлерді жазып шық Жырдағы кейіпкерер бойынша мінезеде жаз? Дескриптор: Кейіпкерлерді жазып шығады -1 Кейіпкерлерге мінездеме жазады-2 |
1. «Қобыланды батыр» жырының мазмұнымен танысады 2. «Қобыланды батыр» жырының мазмұнын айтып береді «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі;бұл бүкіл топтық талқылауға ұсынылады. |
ҚБ
ҚБ |
Әдебиет теориясы «Қобыланды батыр» жыры 5-сынып қазақ әдебиеті |
|
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Рефлексия
|
|
|||
|
Үй жұмысы |
Қобыландының еліне жасаған қамқорлығын, өміріндегі маңызды оқиғаларының тізбегін құрыңдар. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз
















