|
Бөлім: |
Таза, мінсіз асыл сөз |
||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қобыланды батыр» жыры. Тұлпарлар бейнесі БЖБ№1 |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.1. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау 5.3.3.1. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
|
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды -Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылық-еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты еңбекқорлыққа баулу, ынтымақтастыққа тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, психологиялық ахуал орнату. Назарларын сабаққа аудару. Үй жұмысын сұрау. Ой қозғау Сурет пен мақалға назар аудару.
|
Назарларын сабаққа аударады Сұрақтарға жауап береді. Суретке қарап, мақалдың мағынасын ашады, сабақтың ақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Қолдау сөздері 1-10 балл |
Оқулық слайд
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Берілген кейіпкерлер мен тұлпарлардың атауларын сәйкестендір. Әр батырдың тұлпарын дұрыс тап.
2-тапсырма. Төменде берілген Тайбурыл тұлпарының сипаттамаларын оның портреттік бейнесімен сәйкестендіріңдер.
БЖБ тапсырмасын таратып беру.
|
Берілген кейіпкерлер мен тұлпарлардың атауларын сәйкестендіреді. Әр батырдың тұлпарын дұрыс табады.
Тайбурыл тұлпарының сипаттамаларын оның портреттік бейнесімен сәйкестендіреді.
БЖБ тапсырмаларын орындайды. |
Дескриптор: 1. Кейіпкерлер мен олардың тұлпарларын дұрыс сәйкестендіреді. 2. «Ер қанаты — тұлпар» тіркесінің мәнін түсіндіреді. 3. Тұлпар мен батыр арасындағы байланысты сипаттайды. 4. Жауабын жүйелі, қысқа әрі нақты жазады. Дескриптор: 1. Тайбурылдың бейнесіне қатысты сипаттамаларды дұрыс сәйкестендіреді. 2. Әр суреттеменің көркемдік маңызын түсіндіреді. 3. Сюжеттік желідегі Тайбурылдың рөлін ашады. 4. Мәтінмен жұмыс жасау дағдысын көрсетеді. |
Слайд «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Жұмыс парақтарын жинап алу. |
Кері байланыс береді |
Ауызша қолдау, мадақтау, бағалау |
Презентация |
|||||||||||
![]()
1-тапсырма. ![]()

2-тапсырма.

![]()
1-ТОҚСАН БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУҒА АРНАЛҒАН ТАПСЫРМАЛАР
«Таза, мінсіз асыл сөз» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
Тақырып Асан қайғы «Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы, «Қобыланды батыр» жыры
Оқу мақсаты
5.2.2.1. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
5.3.2.1. кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Бағалау критерийі Білім алушы
Шығармадағы автордың бейнесіне талдау жасайды
Шығарма кейіпкерлерінің әрекетін қазіргі өмірмен салыстыра бағалайды
Ойлау дағдыларының деңгейі Жоғары деңгей дағдылары
Орындау уақыты 15-20 минут
1-тапсырма Шығармадан келтірілген үзінділерді пайдалана отырып, автордың негізгі ойын, көзқарасын анықтаңыз.
|
Асан қайғының (автор бейнесі) жерге айтқан сыны арқылы жердің қандай қасиеттері туралы айтқанына талдау жасаңыз. |
||
|
Асан қайғының сыны |
Қандай қасиеттер туралы айтады? |
Автор қандай адам? |
|
Түркістанның қасында ескі қорған қала Сауранды көргенде:«Әттеген-ай, қорғанды ай тақырдың бетіне, Шөлістанның өтіне салған екен. Сарқырап аққан суы жоқ, жайқалып тұрған нуы жоқ, түбі тұрақты қала бола алмас», - деген екен. |
|
|
|
Баянауыл тауын көргенде: «Баянға жаймай, қой семірмес», - деп, Асан қазіргі Баянауылды өзіне жайлау етіпті. |
|
|
|
Жетісуды көргенде: «Мынау Жетісудың ағашының басы сайын жеміс екен, шаруаға жақсы қоныс екен», - депті. |
|
|
|
Ақмешіт (қазіргі Қызылорда) тұсындағы Сыр өлкесін көргенде: «Ей, Ақмешіт, жерің шаң екен, суың жар екен, әр бұтаның түбінде кесек етің бар екен! Елің жұтамас, малыңның көзіне сақ бол!» - депті. |
|
|
|
Қарсақбай аймағын көргенде: «Айналаң жапан түз екен, тауыңның асты жез екен, екі тауың ел біткенді шақырар, басыңа байлық қонар, жұртың ашықпас!» - деп жүріп кетіпті. |
|
|
2-тапсырма. «Қобыланды батыр» жырындағы батыр бейнесін қазіргі шынайы өмірдегі батыр
бейнесімен салыстырыңыз, айырмашылығы мен ұқсастығын сөздер мен сөз
тіркестері арқылы
жазыңыз.
|
«Қобыланды батыр» жырындағы батыр бейнесінің ерекшелігін сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестері |
Ортақ белгілері |
Қазіргі замандағы батыр бейнесінің ерекшелігін сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестері
|
|
|
|
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қобыланды батыр жыры
Қобыланды батыр жыры
|
Бөлім: |
Таза, мінсіз асыл сөз |
||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып: |
5 |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қобыланды батыр» жыры. Тұлпарлар бейнесі БЖБ№1 |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.1. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау 5.3.3.1. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
|
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды -Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазады
|
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Құндылық-еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік: орындалатын тапсырмалар арқылы өскелең ұрпақты еңбекқорлыққа баулу, ынтымақтастыққа тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу, психологиялық ахуал орнату. Назарларын сабаққа аудару. Үй жұмысын сұрау. Ой қозғау Сурет пен мақалға назар аудару.
|
Назарларын сабаққа аударады Сұрақтарға жауап береді. Суретке қарап, мақалдың мағынасын ашады, сабақтың ақырыбымен, мақсатымен танысады. |
Қолдау сөздері 1-10 балл |
Оқулық слайд
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. Берілген кейіпкерлер мен тұлпарлардың атауларын сәйкестендір. Әр батырдың тұлпарын дұрыс тап.
2-тапсырма. Төменде берілген Тайбурыл тұлпарының сипаттамаларын оның портреттік бейнесімен сәйкестендіріңдер.
БЖБ тапсырмасын таратып беру.
|
Берілген кейіпкерлер мен тұлпарлардың атауларын сәйкестендіреді. Әр батырдың тұлпарын дұрыс табады.
Тайбурыл тұлпарының сипаттамаларын оның портреттік бейнесімен сәйкестендіреді.
БЖБ тапсырмаларын орындайды. |
Дескриптор: 1. Кейіпкерлер мен олардың тұлпарларын дұрыс сәйкестендіреді. 2. «Ер қанаты — тұлпар» тіркесінің мәнін түсіндіреді. 3. Тұлпар мен батыр арасындағы байланысты сипаттайды. 4. Жауабын жүйелі, қысқа әрі нақты жазады. Дескриптор: 1. Тайбурылдың бейнесіне қатысты сипаттамаларды дұрыс сәйкестендіреді. 2. Әр суреттеменің көркемдік маңызын түсіндіреді. 3. Сюжеттік желідегі Тайбурылдың рөлін ашады. 4. Мәтінмен жұмыс жасау дағдысын көрсетеді. |
Слайд «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Жұмыс парақтарын жинап алу. |
Кері байланыс береді |
Ауызша қолдау, мадақтау, бағалау |
Презентация |
|||||||||||
![]()
1-тапсырма. ![]()

2-тапсырма.

![]()
1-ТОҚСАН БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУҒА АРНАЛҒАН ТАПСЫРМАЛАР
«Таза, мінсіз асыл сөз» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
Тақырып Асан қайғы «Асан қайғының жерге айтқан сыны» аңызы, «Қобыланды батыр» жыры
Оқу мақсаты
5.2.2.1. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау
5.3.2.1. кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Бағалау критерийі Білім алушы
Шығармадағы автордың бейнесіне талдау жасайды
Шығарма кейіпкерлерінің әрекетін қазіргі өмірмен салыстыра бағалайды
Ойлау дағдыларының деңгейі Жоғары деңгей дағдылары
Орындау уақыты 15-20 минут
1-тапсырма Шығармадан келтірілген үзінділерді пайдалана отырып, автордың негізгі ойын, көзқарасын анықтаңыз.
|
Асан қайғының (автор бейнесі) жерге айтқан сыны арқылы жердің қандай қасиеттері туралы айтқанына талдау жасаңыз. |
||
|
Асан қайғының сыны |
Қандай қасиеттер туралы айтады? |
Автор қандай адам? |
|
Түркістанның қасында ескі қорған қала Сауранды көргенде:«Әттеген-ай, қорғанды ай тақырдың бетіне, Шөлістанның өтіне салған екен. Сарқырап аққан суы жоқ, жайқалып тұрған нуы жоқ, түбі тұрақты қала бола алмас», - деген екен. |
|
|
|
Баянауыл тауын көргенде: «Баянға жаймай, қой семірмес», - деп, Асан қазіргі Баянауылды өзіне жайлау етіпті. |
|
|
|
Жетісуды көргенде: «Мынау Жетісудың ағашының басы сайын жеміс екен, шаруаға жақсы қоныс екен», - депті. |
|
|
|
Ақмешіт (қазіргі Қызылорда) тұсындағы Сыр өлкесін көргенде: «Ей, Ақмешіт, жерің шаң екен, суың жар екен, әр бұтаның түбінде кесек етің бар екен! Елің жұтамас, малыңның көзіне сақ бол!» - депті. |
|
|
|
Қарсақбай аймағын көргенде: «Айналаң жапан түз екен, тауыңның асты жез екен, екі тауың ел біткенді шақырар, басыңа байлық қонар, жұртың ашықпас!» - деп жүріп кетіпті. |
|
|
2-тапсырма. «Қобыланды батыр» жырындағы батыр бейнесін қазіргі шынайы өмірдегі батыр
бейнесімен салыстырыңыз, айырмашылығы мен ұқсастығын сөздер мен сөз
тіркестері арқылы
жазыңыз.
|
«Қобыланды батыр» жырындағы батыр бейнесінің ерекшелігін сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестері |
Ортақ белгілері |
Қазіргі замандағы батыр бейнесінің ерекшелігін сипаттайтын сөздер мен сөз тіркестері
|
|
|
|
|

шағым қалдыра аласыз


















