жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Қобыланды батыр» жыры. Тарих және жыр
«Қобыланды батыр» жыры. Тарих және жыр
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 1. Таза, мінсіз асыл сөз |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қобыланды батыр» жыры. Тарих және жыр |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Б/С1.Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: «Қобыланды батыр» жырындағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығына баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Қобыланды батыр» жырындағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалай отырып, қазіргі өмірмен байланысын анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Қобыланды батыр» жырындағы эпизодтардың тарихи құндылығына қатысты өзіндік көзқарастарын білдіреді |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық, сауыт, болат, садақ, қозыжауырын жебе, күйме, көш, қият, қосын, сөз маржаны, құндылық, |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
♦ «Қобыланды батыр» жырындағы құндылықтар қазіргі заман адамдарына қалай әсер етеді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отанды қорғау, ұлттық құндылық, отбасы, адамгершілік құндылықтарға баулу |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
«Қобыланды батыр» жырының мазмұнын біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар 5-сынып Қазақ әдебиет оқулығы «Атамұра» баспасы даярлаған 2017 «Қобыланды батыр» жыры 30-бет |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
•Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу «Өзгертулерді тап» Оқушылар жұптарға бөлінгеннен кейін оларға мынандай тапсырмалар беріледі. -Жұбыңызға қарама-қарсы тұрып, бір-біріңізге 10-15 секундтай қарап алыңыздар. -Енді сырт айналып, бір-біріңізге арқа беріп тұрыңыздар. Сыртқы пішініңізге, киіміңізге, шашыңызға қандай да болмасын үш өзгерту енгізіңіз. Бұл жерде оқушылар шаштарының жатуын өзгертіп, сыртқы киімін, сағат, сырға немесе көзілдірігін шешіп немесе киіп, сыртқы пішіндерін өзгертулері керек. -Екі жақ та өзгертулерді аяқтағанда, бір-біріңізге қараңыздар да, сол өзгертулерді табыңыздар. •Топқа бөлу. Пазл құрастыру арқылы топқа бөлу. Оқушылар жылқының, батырдың, семсердің суреттерінің қиындыларын құрастырады және сол арқылы топтарға бөлінеді. Топтардың аттары «Тайбұрыл», «Қобыланды», «Семсер» болады •Сабақтың мақсатымен таныстыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут 6 минут 3 минут 10 минут |
(Қ) «Бутерброд» әдісі бойынша топтық жұмысты бағалайды Екі жұмсақ: - Маған ұнады, себебі... Бір қатты: - Келесі жолы... (Неліктен толықтыруды қажет етеді?)
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар
(Қ) Дескриптор арқылы жұптасып, бірін-бірі бағалайды
Сергіту сәті: «Аустралия жаңбыры» Мұғалім көрсеткен қимылды қайталап жасайды
Блум таксономиясы бойынша саралау жұмысына арналған тапсырма:
(Қ) Оқушылардың жауаптары өзара топ ішінде «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады:
Басбармақ жоғарыға
қарай: «Өте жақсы жауап»
|
Үлестірме материалдар жинағы 8-күн
Майк Гершон ҚБ 8-бет
Үлестірме материалдар жинағы 8-күн
Үлестірме материалдар жинағы 8-күн
Асхат Алимов «Оқытудағы интербелсенді әдіс-тәсілдер»
Үлестірме материалдар
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
5 минут |
Рефлексия «3 – 2 – 1» Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпараттар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта «Блум таксономиясы» бойынша білім алушылардың танымдық деңгейіне байланысты саралау тапсырмасын беремін. Білім алушылардың қажеттіліктеріне қарай қолдау көрсетіп отырамын. |
Сабақтың барысында білім алушылар «Бутерброд» тәсілі арқылы топтық жұмысты бағалайды, дескрипторлар арқылы жұптасып, бірін-бірі бағалайды, саралау жұмысы бойынша оқушылардың жауаптары өзара топ ішінде «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта ширату жаттығулары, «Аустралия жаңбыры» атты сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс. Бутерброд әдісі Рефлексия. «3 – 2 – 1» 3 маңызды ақпарат Қиындық тудырған 2 аспекті Ұнаған 1 іс-әрекет |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














