Материалдар / Қой сүйеді баласын қоңырым деп. Қазақ тілі. 7-сынып

Қой сүйеді баласын қоңырым деп. Қазақ тілі. 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырып бойынша сабақ жоспары берілді.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспарының тақырыбы

Бөлім:

Сүйіспеншілік пен достық

Мұғалімнің аты-жөні

Мухсинова А.М.

Сынып: 7

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Күні

04.11.2024ж

Сабақтың тақырыбы:

Қой сүйеді баласын қоңырым деп...


Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары:


7.1.1.1 мәтін үзінділерін тыңдап, оқиғаның аяқталуы мен дамуын болжау

7.4.4.1 етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолдану

Сабақ мақсаттары:

-мәтін үзінділерін тыңдап, оқиғаның аяқталуы мен дамуын болжайды

-етістіктің есімше, көсемше түрлерін, тұйық етістікті тілдесім барысында қолданады

Құндылықтар

Адалдық, әділдік, мейірімділік, ар-ұят пен қамқорлық және басқа да адамдық қасиеттерді дамыту

Сабақтың жүргізілу барысы

Уақыты (минут)

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут






Ойтүрті









Сабақтың ортасы

30 минут

Сәлемдесу.

Оқушыларды түгелдеу.

Сабаққа психологиялық дайындық. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.


1.Берілген сөйлемдердің мағынасын ашыңдар.


2.Мәтінді тыңдай отырып, сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Үзіндіде ересектер мен балалар арасындағы қарым-қатынас қалай көрініс тапқан?

2.Абайды сағынған Ұлжанның баласын алдымен әкесіне жіберуі нені аңғартады?


3.Әкесі неге Абайды сүймеді, неге құшақтамады?


4.«Ес білгеннен бері қарай әкесінің қабаңын жұтаң қыста күн райын баққан кәрі бақташыдай бағып, танып өскен» деген жолдардан не ұқтың?

Оқушылар хормен:

Мейірімді жүрекпен

Ақ пейілді тілекпен.

Аманадасып алайық,

Бір жадырап қалайық.




Оқушылар сөйлемдерді дәптеріне жазады.

Жақсының сөзі де жақсы, өзі де жақсы.

Жақсы сөзге жан семіреді.






Ықтимал жауаптар:


Қарым-қатынас арасында салқындық, үлкеннен сескену байқалады.


Амандасудың жөнін білгендігі байқалады. Әкенің жоғары қоятындығы көрінеді.


Әке мен бала арасндағы қарым-қатынастың арасында қаталдық бар.

Абайдың әкесін сыйлайтыны, оның айтқан әрбір сөздерін байыппен тыңдап, ойлап жауап беретіндігі және әкесінің қас қабағына қарайтындығы көрінеді.

Жарайсыңдар, балалар!






Дұрыс жауапқа

1 ұпай






Дескриптор:

-мәтінді тыңдайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді.








Оқулық 86-бет







Тыңдалым мәтіні №5 слайд

Оқылым мәтіні


«Қоңыр қозым» мәтіні

3.Төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:

-Мәтіннің бас кейіпкері:

-мәтіндегң негізгі ой-




-Мәтіннің стилі, жанры, тілдік ерекшеліктері-

Оқушылар мәтінді рөлге бөліп оқиды.




Абай, Ұлжан


Абайдың шешесі мен әжесінің балаға деген сүйіспеншілігі, сыйластығы, әкеге деген құрмет, баласын қызғану

Көркем әдебиет

Әңгіме

 Құлаққа жағымды, көңілге жайлы, адамның ішкі жан әлеміне ерекше әсер ететін тұстары көп кездеседі.



Дескриптор:

Мәтіннің бас кейіпкерін анықтайды;

Мәтіннің негізгі ойын табады.

Стилін, жанрын, тілдік ерекшеліктерін анықтайды.

(3б)

Оқулық

87-бет

ӘТН

Етістіктің ерекше түрлері. Есімше туралы.


















4. Оқылым мәтіні бойынш есімшелері бар сөйлемдерді теріп жазыңдар, түбір мен қосымшасын анықтаңдар.


Оқушылар ережемен танысады. Есімшенің жұрнақтарын теріп жазады.

1.-ған,-ген,-қан, -кен

оқы-ған, біл-ген, айт-қан, теп-кен;

2. -ар, -ер, -р

Айт-ар, біл-ер, көр-ер, біл-ме-с, көр-ме-с

3.-атын, -етін, -йтын, -йтін

айт-атын, біл-етін, тыңда-йтын, есті-йтін

4.-мақ, -мек, -бақ, -бек, -пақ, -пек

Бар-мақ, көр-мек, жаз-бақ. сез-бек, қаш-пақ, шеш-пек т.б.



Оқушылар мәтіннен есімшелері бар сөйлемдерді теріп жазады, қосымшасын анықтайды.

-Абайды шын балаға айналдырырып жіберген осы сүйістер еді.

Жібер-ген – бұрынғы өткен шақ

-Бала топтан шыға бергенде Айғыз күлді.

Бер-ген-де -бұрынғы өткен шақ

Ұлжан көп ұста-ған жоқ






















Дескриптор:

Мәтіннен есімшесі бар сөйлемдерді табады, қосымшасын және қандай шақта тұрғанын анықтайды.

88-бет

Сабақтың соңы:

«Бүгінгі күннің сөйлемі» арқылы сабақты қорытындылау.

Оқушылар бір сөйлеммен сабақта нені үйренгендерін жеткізеді.

Жарайсыңдар!


Үйге тапсырма: 5-тапсырма. 88 бет.

7-тапсырма. 89-бет



Жариялаған:
Мухсинова А.М.
03 Қараша 2024
358
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі