Материалдар / Қожа Ахмет Иассауидің еңбектері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қожа Ахмет Иассауидің еңбектері

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сынып оқулығы бойынша «Дананың сөзі- ақылдың көзі» атты 1-бөлімде Қожа Ахмет Иассауидің еңбектері тақырыбындағы ашық сабаққа қысқа мерзімді жоспар
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:_________

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Қазақ әдебиеті 9-сабақ


Бөлім:

1-бөлім: «Дананың сөзі- ақылдың көзі»


Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты

Күні:

Сынып: 8

Қатысушылар саны:


Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Қожа Ахмет Иассауидің еңбектері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу.



Сабақтың мақсаты

Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жаза алады;

Шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазуда өз ойларын өмірмен байланыстыра алады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басталуы

5 минут

















Сабақтың

ортасы

6 минут












7 минут










7 минут








10 минут




5 минут













Сабақтың аяқталуы

5 минут

1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық көңіл күй тудыру

«Амандасып алайық»



2. Суреттер арқылы топқа бөлу


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

3. «Кездейсоқ дөңгелек» әдісі

Өткен сабақты қайталау сұрақтары

1.Шығарманың «Даналық кітабы» деп аталу себебі неде? «Хикмет» сөзін қалай түсінесіңдер?

2.Кітапта не туралы айтылған?

3. Ақын өз шығармасында нені басты мақсат етіп көрсетеді? Шығарманың жанрлық ерекшелігі неде?

4. Ақынның туған жерге деген сүйіспеншілігі қай жолдарда берілген?

5. Ғұмырдың мәңгі еместігін, өмір сүрудің мәнін қалай суреттейді?

Тапсырма

Берілген үзіндіні өңдеп, өзге жанрда (өлең, әңгіме, диалог, т.б.) жазыңдар. Креативтілікті ескеріңдер.

Халайықтан мейірім мен рақым кетті,

Момынға телі-тентек зақым етті,

Тал түсте талапайда ақыл кетті,

Бұл не деген замана болды, достар?


8-тапсырма.

а) Берілген өлең шумағының идеясын негізге ала отырып, өз ойларыңды келер ұрпаққа ой салатын, ақыл-өнеге беретін қарасөз түрінде жазыңдар.

Дәруіштер дұғасының шипасы жоқ,

Тым болмаса үстінде лыпасы жоқ,

Құнарсыз қу тақырдай бұтасы жоқ,

Бұл не деген замана болды, достар?


Төмендегі үзіндіні өңдеп, қазіргі жастарға «Бойға жиғын жақсылықты» тақырыбында ой салатын монолог жазыңыз

Өз көркіңе өзің мәз бола берме, Өзіңе-өзің сұқтанғаның, сірә, жөн бе?

Алланы айтып, тәубе қылғын, жөнге кел де,

Түн ұйқыңды төрт бөліп, алдыңды ойла.

Күмәнсіз ғой бұл дүниеден барша жанның өтері,

Мал-мүлкіңе мәз болмағын, бә рі қол дан кетеді.

Ата-анаң, бауырлар, қайда кетті ойланшы, Төрт аяқты ағаш ат саған да бір күн жетеді. «Дүние-дүние» дей берме, бір Алла болсын айтарың,

Кісі ақысын жей көрме, ысырт көпір бар,

байқағын

Ешкім де саған жолдас боп, бірге еріп кетпейді,

Бірге тұрған бауырың мен аялап сүйген жан-жарың.

Құл Қожа Ахмет, тағат қыл, білмеймін

ғұмырың неше жыл,

Не де болса жазмыштың көрерсің басқа салғанын...

Сабақты бекіту

Қожа Ахмет Ясауи туралы білгендеріңді «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы түсіндіріңдер:

Пікір. Мәтін бойынша өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен жазыңдар.

Дәлел. Өз пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер.

Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар

Үйге тапсырма: 4-тапсырма

Рефлексия

«3 Қ: қызық, құнды, қиын»

Қызық

Құнды

Қиын





Психологиялық ахуал

«Амандасып алайық»

Оқушылар бірі-бірімен сандары таңдау арқылы берілген суреттерге қарап, амандасады.




Wordwall арқылы

«Кездейсоқ дөңгелек» әдісі бойынша сұрақтарға жауап береді.











Шығармадан алған үзінділерді өз шығармашылығы арқылы қайта өңдеп креативті жазады



Берілген өлең шумағының идеясын негізге ала отырып, өз ойларын келер ұрпаққа ой салатын, ақыл-өнеге беретін қарасөз түрінде жазады.




Қожа Ахмет Ясауи туралы білгендерін «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы түсіндіреді.



















Оқушылар өздері үшін сабақта не қызық, қиын, құнды болғанын айтып, іс-әрекетіне баға береді.




Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау




Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша!

Керемет!






















Дескриптор

Білім алушы

-үзіндіні қайта өңдейді;

-шығармашылы

ғын танытады;

-креативті жазады



Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау

Рисунок 7

Рисунок 8 Рисунок 10














Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл




https://kk.wikipedia.org/wiki/



Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

2018 жыл





https://wordwall.net/ru













Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!