Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: «Бейнеу ауданының әкімдігінің Ж.Қалдығараев атындағы орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Абдуллаева Маржан |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолдан сұрыптау және оның селекция үшін маңызы. Қолдан сұрыптау түрлері. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.4.2 ағзалар селекциясы үшін қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мәтінді оқып, селекция, эволюция, қолдан сұрыптау туралы жалпы мағұлмат алады. Оқушылардың басым бөлігі: Қолдан сұрыптау түрлерін ажыратып, салыстырып тұжырымдайды. Кейбір оқушылар:Селекцияның маңызын ұғынып, мысалдар, дәлелдер келтіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Селекция, эволюция, қолдан сұрыптау ұғымдарының мәнін айқындайды. Табиғи сұрыптау мен қолдан сұрыптауды ажыратады,қолдан сұрыптау түрлерін салыстырады, ерекшеліктерін анықтайды. Қолдан сұрыптау, селекция ғылымы туралы ойларын талдайды, нақтылайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Бeлгілі бір тілге тән дaғдылaрды дамыту (мысалы, қажетті мәліметті алу үшін тыңдay, түсіндіру, басқа сөзбен айту) Селекция, табиғи сұрыптау, қолдан сұрыптау, жеке сұрыптау, жалпы сұрыптау, әдістемелік сұрыптау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына сәйкес достық, ынтымақстастық, жауапкершілік, бір-біріне көмектесу дағдыларын дамыту. Оқушыларды ізденімпаздыққа, өз бетінше ойлауға, есте сақтауға, еңбекке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-10 минут |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Топқа бөлемін : «Селекция» «Эволюция» «Қолдан сұрыптау» деп 3 топқа бөлінеді. Өткен сабақты еске түсіру. Үй тапсырмасын тексеру.
« Миға шабуыл» әдісі.
1.Тірі ағзалардың ата-аналарға ұқсау қабілеті қалай аталады? 2.Тірі ағзалардың ата-аналарынан ерекшелену қабілеті қалай аталады? 3.Өзгергіштіктің неше түрі болады? 4.Модификациялық өзгергіштік дегеніміз не? 5.Мутациялық өзгергіштік дегеніміз не?
Көрсетілген бейнероликтен не көрдіңдер? Бүгінгі тақырып қай ғылымға қатысты деп ойлайсыңдар?
Әр топ өз атының сабаққа байланысын болжайды.
|
Бейнеролик
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады, мәтінді оқуға уақыт беріледі. 1 тапсырма Топтық жұмыс. І топ: Мәтінмен жұмыс Н.И.Вавиловтың: «Селекцияадам қолымен жасалатын эволюция» сөзін дәлелдеңдер
ІІ топ: Сызбанұсқамен жұмыс. Қолдан сұрыптау түрлеріне сызба сызыңдар.
ІІІ топ: Сөйлемді толықтыру .............– үй жануарларының жаңа қолтұқымдары мен өсімдіктердің жаңа іріктемелерін шығару әдісі. ................. нәтижесінде өсімдіктер мен жануарлардың адамға қажетті белгі-қасиеттері дамиды. Ешқандай нақты мақсат қойылмаған сұрыптаудың түрі ................қолдан сұрыптау деп аталады. .................... нақты белгісі бар дараларды алуды мақсат етеді.Мақсатты сұрыптау..........деп бөлінеді.
2 тапсырма Топтық жұмыс «Галереяға саяхат»
Суреттердің тақырыпқа қандай қатысы бар екенін анықта. Қолдан сұрыптаудың маңызын сипаттаңдар.
3- тапсырма- «Сәйкестендіру» әдісі.
|
Оқулық Алматы «Атамұра» 2018ж 8 сынып А.Соловьева, Б.Ибраимова 12-бөлім 206-бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7- мин 3-мин |
Жұптық жұмыс. Венн диаграммасына сал. -Жеке және жаппай сұрыптау. -Мақсатсыз және әдістемелік сұрыптау. -Жағымды және жағымсыз сұрыптау.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





