Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзак мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 3 Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
Мектеп: №9 |
||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Мұғалімнің аты-жөні: Туткабаева С. |
||||||
|
Күні: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
||||||
|
Оқу мақсаты |
8.2.2.3-электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды, формулаларды қолдана отырып қолданбалы есептер (алгебра, физика геометрияның) есептерін шығару. |
||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Есептеу кезінде формуланы қолданады. Функция түрлерін ажыратып, айырмашылықтарын талдайды. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың түрлерін сипаттай алады. Пәндік лексика жіне терминология: Сумма, СРЗНАЧ, Макс, Мин , функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Сумма функциясы … орындайды Макс функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет… Мин функциясы … қолданылады |
||||||
|
Дағдылық құндылықтар |
Ынтымақтастық қарым-қатынасы. Өзара әркімнің пікірі құнды (бірін-бірі тыңдау). |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Алгебра, геометрия, физика, ағылшын тілі |
||||||
|
Бастапқы білімдері |
7 сыныптағы «Электрондық кестелер» бөліміндегі оқу мақсаттары, шартты форматтау |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері: |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқу ресурстары |
|||||
|
Кіріспе бөлім 2 мин
5 мин |
Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру: Үш тілде амандасу арқылы оқушыларға жақсы көңіл күй сыйлау. Бүгінгі сабағымыз тәттінің дәмі сияқты ерекше болсын деген мақсатпен, бүгінгі сабақ құнды да қызықты болсын деп сендерді 3 түрлі тәтті түрлерімен топқа бөлгім келіп отыр. Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1 –топ «Формула» 2- топ «Функция» 3-топ «Электрондық кесте» 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Ширату жаттығуы: «Learning apps» программасы арқылы «Орнын тап» ойыны бойынша оқушылар функция түрлерін топтастырып, оның мағынасын түсіндіріп шығады.
«Атаулар мен терминдер туралы үш сұрақ» әдісі бойынша «Функция, Формула, Электрондық кесте» сөздері туралы (Қайда? Қалай? Қандай?) деген сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын айқындаймыз. Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңдер?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу. |
Презентация «Сәйкестендіру» тапсырмасы Қалыптастырушы бағалау бойынша
Ж Жасыл жұлдыз- Excellent (тамаша)Сары жұлдыз-good (жақсы) Қызыл жұлдыз- revise (қайтала) «Атаулар мен терминдер туралы үш сұрақ» әдісі |
|||||
|
Негізгі бөлім 4 мин орындау, бағалау 1 мин 5 минут Бағалау 1 мин 5 минут Қорғау 3 минут
|
2 Жеке жұмыс. (4 минут уақыт беріледі) Дескриптор арқылы бағалау
3-плюс алған оқушыға күн белгісін; 2 -плюс алған оқушыға бұлт белгісін; 1 -плюс алған оқушыға ай белгісін беріледі. 3-тапсырма «Кім жылдам» Жұптық жұмыс. Деңгейлік тапсырма. Қолданбалы есептерді шешуде физика, алгебра және геометрияның есептерін электрондық кесте Microsoft Excel программасында функцияларды қолданып есептер шығару. (5 минут уақыт беріледі). 1-топ: Алгебра пәнінен “Сызықты функцияны есептеп шығарып, графигін сызады”.
2
3-топ: Геометрия пәнінен «Үшбұрыштың жарты периметрін есептеп, ауданын табады».
(+, - , қызықты) кері байланысы арқылы жұпта отырған оқушылар өз –өздерін бағалайды. (+) (түсінікті болғанын айтады) (-) (қиын болған кезді айтады) Қызықты (өзіне ұнаған тұсын айтады) Дифференциация: Жұптық жұмысты орындауда қиналатын оқушыларға қабілеті жоғары оқушылар көмекке келіп, бірлесе отырып тапсырманы орындайды. |
Презентация Үлестірме қағаздары Қалыптастырушы бағалау (өзін-өзі бағалау)
Күн белгісі- (Жарайсың)Бұлт белгісі- (Жақсы) Ай белгісі –(Талпын) Оқушылар өз –өздерін бағалайды. (Қосу, алу, қызықты). (+) (түсінікті болғанын айтады), (-) (қиын болған кезді айтады), Қызықты (өзіне ұнаған тұсын айтады). Оқушыларға қалам ұсыну арқылы өз-өздерін бағалауын тыңдау. «Фрайер» әдісі Топтар бірін-бірі дескрипторға сүйене отырып, «2 жұлдыз, 1-тілек» кері байланысы арқылы бірін-бірі бағалайды. |
|||||
|
4-тапсырма. «Фрайер» әдісі. Топтық жұмыс.
1-топ Математикалық функция 2-топ Статистикалық функция 3-топ Логикалық функция
Дескриптор арқылы бағалау
Топтар бірін-бірі дескрипторға сүйене отырып, «2 жұлдыз, 1 тілек» кері байланысы арқылы бірін-бірі бағалайды. |
|||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Өз ойларыңды «1 сөйлеммен түйіндеу» әдісі бойынша ойларыңды стикерге 1-сөйлеммен түйіндеп жазып, мына қорапшаға салып қойсаңыздар. Мен сіздердің бүгінгі сабақтан қандай әсер алғандарыңды білу үшін қажет. |
«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» кері байланысы. «1 сөйлеммен түйіндеу» әдісі |
|||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|||||
|
Практикалық жұмысты орындауда оқушылар физика, алгебра және геометрияның есептерін шығарады, графигін салады, формуланы қолданады. Осы тапсырмада «Дифференциация» қарастырылған. Жұптық жұмысты орындауда қиналатын оқушыларға қабілеті жоғары оқушылар көмекке келіп, бірлесе отырып тапсырманы орындайды. «Кім жылдам» практикалық жұмыс бойынша оқушылардың өзін-өзі бағалауын тыңдау үшін сиқырлы қалам ұсынылады. |
Қалыптастырушы бағалаудың түрлері: Жұлдызшаның түрлері арқылы, табиғат құбылыстары бойынша бағаланады. Дескрипторға сүйене отырып, оқушылардың өзін-өзі бағалауы жүргізіледі. Қосу, алу, қызықты «1 ұсыныс, 1-тілек» кері байланыстары арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
Алгебра, геометрия, физика, ағылшын тілі Компьютермен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолданбалы есептерді шешу ҚМЖ
Қолданбалы есептерді шешу ҚМЖ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзак мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 3 Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
Мектеп: №9 |
||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Мұғалімнің аты-жөні: Туткабаева С. |
||||||
|
Күні: |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
||||||
|
Оқу мақсаты |
8.2.2.3-электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану |
||||||
|
Сабақ мақсаты |
Электрондық кестелерде кіріктірілген функцияларды, формулаларды қолдана отырып қолданбалы есептер (алгебра, физика геометрияның) есептерін шығару. |
||||||
|
Күтілетін нәтиже |
Есептеу кезінде формуланы қолданады. Функция түрлерін ажыратып, айырмашылықтарын талдайды. |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Электрондық кестеде кіріктірілген функциялардың түрлерін сипаттай алады. Пәндік лексика жіне терминология: Сумма, СРЗНАЧ, Макс, Мин , функциялар Оқу мен жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: Сумма функциясы … орындайды Макс функциясы келесі есептеулерді жүргізу үшін қажет… Мин функциясы … қолданылады |
||||||
|
Дағдылық құндылықтар |
Ынтымақтастық қарым-қатынасы. Өзара әркімнің пікірі құнды (бірін-бірі тыңдау). |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Алгебра, геометрия, физика, ағылшын тілі |
||||||
|
Бастапқы білімдері |
7 сыныптағы «Электрондық кестелер» бөліміндегі оқу мақсаттары, шартты форматтау |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақ кезеңдері: |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқу ресурстары |
|||||
|
Кіріспе бөлім 2 мин
5 мин |
Ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыру: Үш тілде амандасу арқылы оқушыларға жақсы көңіл күй сыйлау. Бүгінгі сабағымыз тәттінің дәмі сияқты ерекше болсын деген мақсатпен, бүгінгі сабақ құнды да қызықты болсын деп сендерді 3 түрлі тәтті түрлерімен топқа бөлгім келіп отыр. Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1 –топ «Формула» 2- топ «Функция» 3-топ «Электрондық кесте» 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Ширату жаттығуы: «Learning apps» программасы арқылы «Орнын тап» ойыны бойынша оқушылар функция түрлерін топтастырып, оның мағынасын түсіндіріп шығады.
«Атаулар мен терминдер туралы үш сұрақ» әдісі бойынша «Функция, Формула, Электрондық кесте» сөздері туралы (Қайда? Қалай? Қандай?) деген сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбы мен мақсатын айқындаймыз. Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңдер?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қолданбалы есептерді шешу. |
Презентация «Сәйкестендіру» тапсырмасы Қалыптастырушы бағалау бойынша
Ж Жасыл жұлдыз- Excellent (тамаша)Сары жұлдыз-good (жақсы) Қызыл жұлдыз- revise (қайтала) «Атаулар мен терминдер туралы үш сұрақ» әдісі |
|||||
|
Негізгі бөлім 4 мин орындау, бағалау 1 мин 5 минут Бағалау 1 мин 5 минут Қорғау 3 минут
|
2 Жеке жұмыс. (4 минут уақыт беріледі) Дескриптор арқылы бағалау
3-плюс алған оқушыға күн белгісін; 2 -плюс алған оқушыға бұлт белгісін; 1 -плюс алған оқушыға ай белгісін беріледі. 3-тапсырма «Кім жылдам» Жұптық жұмыс. Деңгейлік тапсырма. Қолданбалы есептерді шешуде физика, алгебра және геометрияның есептерін электрондық кесте Microsoft Excel программасында функцияларды қолданып есептер шығару. (5 минут уақыт беріледі). 1-топ: Алгебра пәнінен “Сызықты функцияны есептеп шығарып, графигін сызады”.
2
3-топ: Геометрия пәнінен «Үшбұрыштың жарты периметрін есептеп, ауданын табады».
(+, - , қызықты) кері байланысы арқылы жұпта отырған оқушылар өз –өздерін бағалайды. (+) (түсінікті болғанын айтады) (-) (қиын болған кезді айтады) Қызықты (өзіне ұнаған тұсын айтады) Дифференциация: Жұптық жұмысты орындауда қиналатын оқушыларға қабілеті жоғары оқушылар көмекке келіп, бірлесе отырып тапсырманы орындайды. |
Презентация Үлестірме қағаздары Қалыптастырушы бағалау (өзін-өзі бағалау)
Күн белгісі- (Жарайсың)Бұлт белгісі- (Жақсы) Ай белгісі –(Талпын) Оқушылар өз –өздерін бағалайды. (Қосу, алу, қызықты). (+) (түсінікті болғанын айтады), (-) (қиын болған кезді айтады), Қызықты (өзіне ұнаған тұсын айтады). Оқушыларға қалам ұсыну арқылы өз-өздерін бағалауын тыңдау. «Фрайер» әдісі Топтар бірін-бірі дескрипторға сүйене отырып, «2 жұлдыз, 1-тілек» кері байланысы арқылы бірін-бірі бағалайды. |
|||||
|
4-тапсырма. «Фрайер» әдісі. Топтық жұмыс.
1-топ Математикалық функция 2-топ Статистикалық функция 3-топ Логикалық функция
Дескриптор арқылы бағалау
Топтар бірін-бірі дескрипторға сүйене отырып, «2 жұлдыз, 1 тілек» кері байланысы арқылы бірін-бірі бағалайды. |
|||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
Өз ойларыңды «1 сөйлеммен түйіндеу» әдісі бойынша ойларыңды стикерге 1-сөйлеммен түйіндеп жазып, мына қорапшаға салып қойсаңыздар. Мен сіздердің бүгінгі сабақтан қандай әсер алғандарыңды білу үшін қажет. |
«Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір» кері байланысы. «1 сөйлеммен түйіндеу» әдісі |
|||||
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тескересіз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
|||||
|
Практикалық жұмысты орындауда оқушылар физика, алгебра және геометрияның есептерін шығарады, графигін салады, формуланы қолданады. Осы тапсырмада «Дифференциация» қарастырылған. Жұптық жұмысты орындауда қиналатын оқушыларға қабілеті жоғары оқушылар көмекке келіп, бірлесе отырып тапсырманы орындайды. «Кім жылдам» практикалық жұмыс бойынша оқушылардың өзін-өзі бағалауын тыңдау үшін сиқырлы қалам ұсынылады. |
Қалыптастырушы бағалаудың түрлері: Жұлдызшаның түрлері арқылы, табиғат құбылыстары бойынша бағаланады. Дескрипторға сүйене отырып, оқушылардың өзін-өзі бағалауы жүргізіледі. Қосу, алу, қызықты «1 ұсыныс, 1-тілек» кері байланыстары арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. |
Алгебра, геометрия, физика, ағылшын тілі Компьютермен жұмыс жасағанда техника қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз

-тапсырма. «Санды зерттеу»

-топ: Физика пәнінен «Дененің жүріп өткен жолын
есептейді».



















