|
Тәрбие сағат тақырыбы |
Әдептілік – тәрбие бастауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
7 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушы саны |
8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекілігі: |
Бейнепроектор, этикет, әдептілік туралы мәлімдемелері бар постер, оқушыларға арналған тапсырма карталары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс- тәсілдер: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Іс - әрекеттер |
Қажетті көрнекіліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сәлеметсіздер ме, балалар! Отырыңыздар. Бүгін біз әдептілік жөнінде ашық тәрбие сағатын өтетін боламыз. Өйткені, өзін-өзі құрметтейтін адам мінез-құлық мәдениетін сақтауы керек, сондықтан әдептілікке ие болуы керек. Әдептілік-бұл қоғамда өзін қалай ұстау керектігін білу. Этикет ережелері мінез-құлық нормаларына және әдетке айналуы керек. Мысалы, сіз бүгін әдемі және талғампазсыз, айналаңыздағылар сізге қарауға қуанышты. Бірақ сыртқы келбетті бақылау-бұл жақсы әдіс. |
Сәлемдесу түрлері бар суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Біз адамдармен қарым-қатынасты неден бастаймыз? Әрине, сәлем беруден. Дана халқымыз «Сәлем- сөздің атасы», «Әдептілік белгісі-иіліп сәлем бергені» деп бекер айтпаса керек. Әрбір халықтың сәлемдесу әдебі бар. Қытайлар қолдарын қысып, басын иіп амандасады. Оның мағынасы, «Қарныңыз тоқ па? Тамақ ішесіз бе?» дегені екен. Ал енді ауған халқы бастарын ұстап амандасады. Ол «Бастарың аман ба?» дегені екен. Ал біздің қазақ халқы қалай амандасады? Иә, өте дұрыс. Біздің халық төс қағыстырып амандасады. Қане, бәріміз бір-бірімізбен амандасып алайық. (бәрі осылайша амандасады). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-минут 10-минут 10-минут 2-минут 5-минут 10-минут |
Топқа бөлу. М: Оқушылар, енді әрі қарай сабақта тапсырмалар орындау үшін топқа бөлінейік. «Шашу» әдісі. Менің шашқан конфеттерді бір - бірден аласыздар. Конфет түріне қарай екі топқа бөлінесіздер. 1-топ. «Мейірім»тобы 2-топ. «Достық» тобы 1-тапсырма. Топтық тапсырма. Тақырыпқа сай әңгіме құрастыру. 1.Мектеп дәлізіндегі әдептілік («Достық» тобы) 2.Сынып ішіндегі әдептілік («Мейірім» тобы) Осы жағдаяттар бойынша әр оқушы талдап, өз ойларын айтады. І топ
ІІ топ
Әр айтылған жауап үшін балаларға медаль беріліп отырады 2-тапсырма. Топтық тапсырма. Пазл құрастыру және шыққан суретке «тақырып» ойластыру. 4 пазл оқушыларға беріледі. 1 топқа екі суретті құрастырып, суретке тақырып ойластыру керек. «Әдептілік» туралы видео қарау. М: Оқушылар, бір сәт тақтаға назар салайық. Мына видеоны тамашалап алайық. 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс Мақал-мәтелдің жалғасын табу
4-тапсырма.
Сұрақ-жауап
2.Өзіңнен үлкен кісілер
әңгімелесіп отырғанда не істеу керек?
4.Автобуста егде
адамдарды көргенде не істейсің?
5.Үлкен кісімен қалай
сөйлесу керек?
6. Күнде таңертең
мектепке келгенде не істейсің?
7.Тамақ ішіп болғаннан
кейін не істеу керек?
8.Әдептілік қайдан
басталады?
9. Әдепсіз адам бола ма?
Болса дұрыстауға бола ма?
10. Көркіне, киіміне,
ақшасына қарап әдепті деп айтуға бола ма? Не ақшаға сатып алуға
бола ма?
11.Сонда әдептілік деген
не? (екі топқа да қойылады) |
Екі түрлі конфеттер Слайдта тақырыпшалар беріледі Медальдар Пазлдар Тәрбиелік маңызы бар видео. Слайд «QUIZIZZ» бағдарламасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бөлім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Оқушылар бүгінгі ашық тәрбие сағатымызды қорытындылау үшін «ТикТок» әдісін пайдаланамыз. Егер сабақ ұнаса ұнату белгісін басамыз. Сабақта түсінбеген тұстарыңыз болса «пікір жазамыз», ал сабақты басқаларға да ұсынып, «өте жақсы» деп бағаласаңыз, «бөлісу» ді таңдаймыз. Қорытынды. Жүргізуші: Бүгінгі сабақты біз әдептілікке арнадық. Балалар, бүгінгі сабағымызда өз ойларыңызды ортаға салдыңыздар. Адамгершіліктің қатып қалған қағидасы жоқ. Әр адам адамгершілікті тұрмыс-тіршілігінен, өзін қоршаған табиғатынан бойына сіңіреді. Сіздер өмірде қиындыққа мойымай, еш кедергісіз алға қадам басыңыздар. Ғабиден Мұстафин «Адамшылықты айта бергеннен гөрі көрсете біл» деген. Біздің мектебімізде адамгершілігі мол оқушылар көбейе берсін деп сабағымызды аяқтаймыз. |
Көрнекілік «ТикТок» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолөнер үйірмесі қмж
Қолөнер үйірмесі қмж
|
Тәрбие сағат тақырыбы |
Әдептілік – тәрбие бастауы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы |
7 сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушы саны |
8 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Көрнекілігі: |
Бейнепроектор, этикет, әдептілік туралы мәлімдемелері бар постер, оқушыларға арналған тапсырма карталары |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс- тәсілдер: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Іс - әрекеттер |
Қажетті көрнекіліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Сәлеметсіздер ме, балалар! Отырыңыздар. Бүгін біз әдептілік жөнінде ашық тәрбие сағатын өтетін боламыз. Өйткені, өзін-өзі құрметтейтін адам мінез-құлық мәдениетін сақтауы керек, сондықтан әдептілікке ие болуы керек. Әдептілік-бұл қоғамда өзін қалай ұстау керектігін білу. Этикет ережелері мінез-құлық нормаларына және әдетке айналуы керек. Мысалы, сіз бүгін әдемі және талғампазсыз, айналаңыздағылар сізге қарауға қуанышты. Бірақ сыртқы келбетті бақылау-бұл жақсы әдіс. |
Сәлемдесу түрлері бар суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Біз адамдармен қарым-қатынасты неден бастаймыз? Әрине, сәлем беруден. Дана халқымыз «Сәлем- сөздің атасы», «Әдептілік белгісі-иіліп сәлем бергені» деп бекер айтпаса керек. Әрбір халықтың сәлемдесу әдебі бар. Қытайлар қолдарын қысып, басын иіп амандасады. Оның мағынасы, «Қарныңыз тоқ па? Тамақ ішесіз бе?» дегені екен. Ал енді ауған халқы бастарын ұстап амандасады. Ол «Бастарың аман ба?» дегені екен. Ал біздің қазақ халқы қалай амандасады? Иә, өте дұрыс. Біздің халық төс қағыстырып амандасады. Қане, бәріміз бір-бірімізбен амандасып алайық. (бәрі осылайша амандасады). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3-минут 10-минут 10-минут 2-минут 5-минут 10-минут |
Топқа бөлу. М: Оқушылар, енді әрі қарай сабақта тапсырмалар орындау үшін топқа бөлінейік. «Шашу» әдісі. Менің шашқан конфеттерді бір - бірден аласыздар. Конфет түріне қарай екі топқа бөлінесіздер. 1-топ. «Мейірім»тобы 2-топ. «Достық» тобы 1-тапсырма. Топтық тапсырма. Тақырыпқа сай әңгіме құрастыру. 1.Мектеп дәлізіндегі әдептілік («Достық» тобы) 2.Сынып ішіндегі әдептілік («Мейірім» тобы) Осы жағдаяттар бойынша әр оқушы талдап, өз ойларын айтады. І топ
ІІ топ
Әр айтылған жауап үшін балаларға медаль беріліп отырады 2-тапсырма. Топтық тапсырма. Пазл құрастыру және шыққан суретке «тақырып» ойластыру. 4 пазл оқушыларға беріледі. 1 топқа екі суретті құрастырып, суретке тақырып ойластыру керек. «Әдептілік» туралы видео қарау. М: Оқушылар, бір сәт тақтаға назар салайық. Мына видеоны тамашалап алайық. 3-тапсырма. Дәптермен жұмыс Мақал-мәтелдің жалғасын табу
4-тапсырма.
Сұрақ-жауап
2.Өзіңнен үлкен кісілер
әңгімелесіп отырғанда не істеу керек?
4.Автобуста егде
адамдарды көргенде не істейсің?
5.Үлкен кісімен қалай
сөйлесу керек?
6. Күнде таңертең
мектепке келгенде не істейсің?
7.Тамақ ішіп болғаннан
кейін не істеу керек?
8.Әдептілік қайдан
басталады?
9. Әдепсіз адам бола ма?
Болса дұрыстауға бола ма?
10. Көркіне, киіміне,
ақшасына қарап әдепті деп айтуға бола ма? Не ақшаға сатып алуға
бола ма?
11.Сонда әдептілік деген
не? (екі топқа да қойылады) |
Екі түрлі конфеттер Слайдта тақырыпшалар беріледі Медальдар Пазлдар Тәрбиелік маңызы бар видео. Слайд «QUIZIZZ» бағдарламасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бөлім |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Оқушылар бүгінгі ашық тәрбие сағатымызды қорытындылау үшін «ТикТок» әдісін пайдаланамыз. Егер сабақ ұнаса ұнату белгісін басамыз. Сабақта түсінбеген тұстарыңыз болса «пікір жазамыз», ал сабақты басқаларға да ұсынып, «өте жақсы» деп бағаласаңыз, «бөлісу» ді таңдаймыз. Қорытынды. Жүргізуші: Бүгінгі сабақты біз әдептілікке арнадық. Балалар, бүгінгі сабағымызда өз ойларыңызды ортаға салдыңыздар. Адамгершіліктің қатып қалған қағидасы жоқ. Әр адам адамгершілікті тұрмыс-тіршілігінен, өзін қоршаған табиғатынан бойына сіңіреді. Сіздер өмірде қиындыққа мойымай, еш кедергісіз алға қадам басыңыздар. Ғабиден Мұстафин «Адамшылықты айта бергеннен гөрі көрсете біл» деген. Біздің мектебімізде адамгершілігі мол оқушылар көбейе берсін деп сабағымызды аяқтаймыз. |
Көрнекілік «ТикТок» |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














