2
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Рзашбек Н.Б. |
||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану, 4 сынып |
||||||||
|
Қай аптаның нешінші сабағы |
13-14 сабақ |
||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Жануарлар |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоректік тізбек түрлері. Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі. Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.2.5 Қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру 4.2.2.6 Белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектің моделін құрастыру; 4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу; |
||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Жануарлар туралы біледі, түсінеді,білімін қолдана алады
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жануарлар мен өсімдіктерді қадірлеп, сақтау білуге тәрбиелеу. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
||||||||
|
Бағалау критериі: |
Оқушылар жануарлардың өсімдікқоректі және жыртқыш болатынын, қоректік тізбек және оның әр буыны сақталуының маңызын түсінеді. Тұрғылықты жердегі жануарлар туралы көп білуге ынталанады. Жануарлардың табиғаттағы орнын түсінеді және оларды сақтаудың жолы мен амалдары туралы біледі. Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Ұйымдастыру |
Психологиялық көзқарас «Сенімділік сезімін беріңіз» Балалар, алақандарыңды дайындаңдар, жылуды сезіну үшін алақандарыңа алақандарыңды ысқылаңдар. Енді бір -біріңізді алақандарыңызбен ұстаңыз және бүгін сәттілікке жететініңізге сенімділік сезімін беріңіз, бір -біріңізге күліңіз, сол жақтағы көрші, оң жақтағы көрші. Сізге жемісті жұмыс және керемет нәтиже тілеймін. Амандасудан кейін оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді
Жаңа топ құру Топтарға бөлу. «Жеребе» арқылы бөлу әдісі Ресурстар бойынша топтарға бөлу. Қапшықтан кез келген ойыншықты топ басшысы алады. Ол қалай аталады? Аты бойынша топқа өтіңіз. 1 топ: Сүтқоректілер 2 топ: Құстар 3 топ: Балықтар 4 топ: Бауырымен жорғалаушылар Ширату жаттығулары. «ЛОРД» ойынын ойнату. Парақтар таратылады. Таратылған парақты қаламмен төртке бөліп, әр бөлікке өзі жақсы көретін жануарды қарама-карсы бөлігіне жейтін қорегін жазыңыздыр.
Алдыңғы білімді еске түсіру «Миға шабуыл» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын.
|
Оқушылар топта жылулық шеңберін жасайды. Жануарлардың түрлерін атайды Қапшықтан кез келген ойыншықты алып, тобына өтеді. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Интербелсенді тақта
Жануарлардың муляждары
Қағаз |
|
||||
|
|
Жаңа сабақ |
Екі түрлі қоректік тізбекті салыстыр. Олардың айырмашылығы мен ұқсастықтарын ата.
Жануарлар мен өсімдіктер Жер шарының барлық аймағында тіршілік етеді. Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуіне қарай тек сол ортаға ғана тән қоректік тізбек түрлері болады. Жалпақ жапырақты және аралас ормандарда жайылымдық қоректік тізбек кең таралған. Мұндай тізбектің алғашқы буынын алуан түрлі шөп, жидек, ағаш қабығы, жаңғақ пен бүршіктер құрайды. Оның келесі буынын өсімдікқоректілерден елік, бұлан, бұғы, тиін, тышқан, қояндар жалғастырады. Оларды әдетте түлкі, қасқыр, сусар, ақкіс, сілеусін, үкі сияқты жыртқыштар аулап жейді. Қылқан жапырақты орманға күн сәулесі аз түседі әрі ылғал мол болады. Сондықтан оның қоректік тізбегініңбірінші буынын мүк, қына, бұталар құрайды. Оларды қорек ететін өсімдікқоректілер тізбектегі екінші буынды құрайды. Мысалы, бұғы делік. Тізбектің келесі буыны – жыртқыш жануар, яғни аю болуы мүмкін. Қоректік тізбек құруда ағзалардың тіршілік ортасының ерекшелігі мен қоректену түрі ескеріледі. Дескрипторы: • қоректік тізбек туралы біледі; • қоректік тізбектің құрылымымен танысады; • энергияның қоректік тізбек арқылы таралуын түсінеді. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Өз ойларын айтады Тақырып бойынша түсінігін айтып береді Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып өз ойын жеткізеді |
ҚБ: Жарайсың!
|
Жануарлар мен өсімдіктер туралы суреттер Суреттер Суреттер |
|
|||
|
|
Тәжірибе |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану 2-тапсырма Қоректік тізбек жаса
Мысалы: Ағаш—құрт—құс Шөп—марал—қасқыр Дескриптор: Қоректік тізбек жасай алады Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді 3-тапсырма Артық сөз: 1. Балық 2.гүл 3.түйе 4.жылқы 5.тауық 6.алхоры Дескриптор: Қоректік тізбектегі артық сөздерді таба біледі Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді Кіріспе әңгіме - Біз Қазақстанның өсімдіктері мен құстары туралы көп айттық, бүгін біз Қазақстан жануарлары туралы айтамыз. Сіз олар туралы бірдеңе білесіз, бірақ сіз үшін жаңа нәрсе болады. Жануарлар табиғатта үлкен рөл атқарады. Оларсыз көптеген өсімдіктердің көбеюі мен таралуы мүмкін емес еді. Өйткені, жануарлар бұл өсімдіктердің жемістері мен тұқымдарын таратады.
Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді? Жауап: Жамбыл облысында тасбақа, жылан,қарсақ, түлкі, кесіртке және т.б. тіршілік етеді Дескрипторы: Өз өлкесіндегі жануарлар туралы біледі Олардың тіршілігі туралы айта алады.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Суреттермен жұмыс жасайды Қоректік тізбек жасайды Тапсырманы орындайды Жаңа тақырыпты меңгеру Өз ойларын айтады Тақырып бойынша түсінігін айтып береді Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып өз ойын жеткізеді |
Бағалау дескрипторларын ұсыну Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағаланады ҚБ. Жарайсыңдар!
ҚБ: Мықты жауап болды!
ҚБ: Тамаша!
|
Қоректік тізбек үлгісінің суреті Суреттер Өлкеміздегі жануарлар мен өсімдіктер туралы суреттер Қазақстанның жануарлары картасы Суреттер |
|
|||
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
Проблемалық жағдай туғызу Quest (IR)
Сөзжұмбақты шешіңіз. Әріптердің шатасуынан Жамбыл облысының жануарларының атауын тауып, оларды жалпы сипаттамасы бойынша жіктеңіз.
Қасқыр, қоян, аю, ақбөкен, сазан, алабұға, жайын, үкі,қарға, қырғауыл бүркіт, тасбақа,жылан бақа
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану 5-тапсырма Өлкеміздегі жануарлар қалай тіршілік етеді? Олар немен қоректенеді? Жауап: Мысалы, шөп—қоян—түлкі Шұбалшын—құстар—қасқыр,түлкі
Дескриптор: Қоректік тізбек жасай алады Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді Өз өлкесіндегі жануарлар тіршілігі туралы айта алады
6-тапсырма Өз өлкеңде мекендейтін жануар туралы таныстырылым жаса.
Дескриптор: өз өлкесінің жануарларын топтарға жіктеп үйренеді Өз өлкесінің жануарларын таныстыра алады Жануарлар тіршілігі туралы біледі |
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Суреттермен жұмыс жасайды Қоректік тізбек жасайды Тапсырмаларды орындайды |
Бағалау дескрипторларын ұсыну Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағаланады ҚБ. Нақты әрі дұрыс жауап! ҚБ: Мықты жауап болды!
|
Өлкеміздегі жануарлар суреттері Жануарлар мен өсімдіктер туралы бейнебаян Суреттер Кесте Суреттер
Тапсырма парақшалары |
|
|||
|
|
Бекіту |
Кері байланыс
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Сабақ туралы ойларын білдіреді. |
Сурет |
|
|||




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоректік тізбек түрлері. Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? 4 сынып
Қоректік тізбек түрлері. Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? 4 сынып
2
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Рзашбек Н.Б. |
||||||||
|
Пән/Сынып: |
Жаратылыстану, 4 сынып |
||||||||
|
Қай аптаның нешінші сабағы |
13-14 сабақ |
||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Жануарлар |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоректік тізбек түрлері. Сенің өлкеңде қандай жануарлар бар? |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктердің өзара байланысы туралы біледі, жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттайды, оларды түрлі белгілері бойынша топтарға жіктей алады. Көптеген оқушылар: Түрлі жануарлар қалай қоректенетінін біледі, өз өлкесіндегі мекен ететін жануарларды біледі. Кейбір оқушылар: Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.2.5 Қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру 4.2.2.6 Белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбектің моделін құрастыру; 4.2.2.1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу; |
||||||||
|
Ойлау дағдысының деңгейі |
Жануарлар туралы біледі, түсінеді,білімін қолдана алады
|
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жануарлар мен өсімдіктерді қадірлеп, сақтау білуге тәрбиелеу. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
||||||||
|
Бағалау критериі: |
Оқушылар жануарлардың өсімдікқоректі және жыртқыш болатынын, қоректік тізбек және оның әр буыны сақталуының маңызын түсінеді. Тұрғылықты жердегі жануарлар туралы көп білуге ынталанады. Жануарлардың табиғаттағы орнын түсінеді және оларды сақтаудың жолы мен амалдары туралы біледі. Жануарлардың тіршілік ортасындағы жағдайлардың, адамның іс-әрекетінің жануарлардың санының азаюына әсер ететінін біледі. |
||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||
|
Ұйымдастыру |
Психологиялық көзқарас «Сенімділік сезімін беріңіз» Балалар, алақандарыңды дайындаңдар, жылуды сезіну үшін алақандарыңа алақандарыңды ысқылаңдар. Енді бір -біріңізді алақандарыңызбен ұстаңыз және бүгін сәттілікке жететініңізге сенімділік сезімін беріңіз, бір -біріңізге күліңіз, сол жақтағы көрші, оң жақтағы көрші. Сізге жемісті жұмыс және керемет нәтиже тілеймін. Амандасудан кейін оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді
Жаңа топ құру Топтарға бөлу. «Жеребе» арқылы бөлу әдісі Ресурстар бойынша топтарға бөлу. Қапшықтан кез келген ойыншықты топ басшысы алады. Ол қалай аталады? Аты бойынша топқа өтіңіз. 1 топ: Сүтқоректілер 2 топ: Құстар 3 топ: Балықтар 4 топ: Бауырымен жорғалаушылар Ширату жаттығулары. «ЛОРД» ойынын ойнату. Парақтар таратылады. Таратылған парақты қаламмен төртке бөліп, әр бөлікке өзі жақсы көретін жануарды қарама-карсы бөлігіне жейтін қорегін жазыңыздыр.
Алдыңғы білімді еске түсіру «Миға шабуыл» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын.
|
Оқушылар топта жылулық шеңберін жасайды. Жануарлардың түрлерін атайды Қапшықтан кез келген ойыншықты алып, тобына өтеді. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Интербелсенді тақта
Жануарлардың муляждары
Қағаз |
|
||||
|
|
Жаңа сабақ |
Екі түрлі қоректік тізбекті салыстыр. Олардың айырмашылығы мен ұқсастықтарын ата.
Жануарлар мен өсімдіктер Жер шарының барлық аймағында тіршілік етеді. Жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуіне қарай тек сол ортаға ғана тән қоректік тізбек түрлері болады. Жалпақ жапырақты және аралас ормандарда жайылымдық қоректік тізбек кең таралған. Мұндай тізбектің алғашқы буынын алуан түрлі шөп, жидек, ағаш қабығы, жаңғақ пен бүршіктер құрайды. Оның келесі буынын өсімдікқоректілерден елік, бұлан, бұғы, тиін, тышқан, қояндар жалғастырады. Оларды әдетте түлкі, қасқыр, сусар, ақкіс, сілеусін, үкі сияқты жыртқыштар аулап жейді. Қылқан жапырақты орманға күн сәулесі аз түседі әрі ылғал мол болады. Сондықтан оның қоректік тізбегініңбірінші буынын мүк, қына, бұталар құрайды. Оларды қорек ететін өсімдікқоректілер тізбектегі екінші буынды құрайды. Мысалы, бұғы делік. Тізбектің келесі буыны – жыртқыш жануар, яғни аю болуы мүмкін. Қоректік тізбек құруда ағзалардың тіршілік ортасының ерекшелігі мен қоректену түрі ескеріледі. Дескрипторы: • қоректік тізбек туралы біледі; • қоректік тізбектің құрылымымен танысады; • энергияның қоректік тізбек арқылы таралуын түсінеді. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Өз ойларын айтады Тақырып бойынша түсінігін айтып береді Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып өз ойын жеткізеді |
ҚБ: Жарайсың!
|
Жануарлар мен өсімдіктер туралы суреттер Суреттер Суреттер |
|
|||
|
|
Тәжірибе |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану 2-тапсырма Қоректік тізбек жаса
Мысалы: Ағаш—құрт—құс Шөп—марал—қасқыр Дескриптор: Қоректік тізбек жасай алады Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді 3-тапсырма Артық сөз: 1. Балық 2.гүл 3.түйе 4.жылқы 5.тауық 6.алхоры Дескриптор: Қоректік тізбектегі артық сөздерді таба біледі Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді Кіріспе әңгіме - Біз Қазақстанның өсімдіктері мен құстары туралы көп айттық, бүгін біз Қазақстан жануарлары туралы айтамыз. Сіз олар туралы бірдеңе білесіз, бірақ сіз үшін жаңа нәрсе болады. Жануарлар табиғатта үлкен рөл атқарады. Оларсыз көптеген өсімдіктердің көбеюі мен таралуы мүмкін емес еді. Өйткені, жануарлар бұл өсімдіктердің жемістері мен тұқымдарын таратады.
Өз өлкеңде қандай жануарлар тіршілік етеді? Жауап: Жамбыл облысында тасбақа, жылан,қарсақ, түлкі, кесіртке және т.б. тіршілік етеді Дескрипторы: Өз өлкесіндегі жануарлар туралы біледі Олардың тіршілігі туралы айта алады.
|
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Суреттермен жұмыс жасайды Қоректік тізбек жасайды Тапсырманы орындайды Жаңа тақырыпты меңгеру Өз ойларын айтады Тақырып бойынша түсінігін айтып береді Тақырыпты өмірмен байланыстыра отырып өз ойын жеткізеді |
Бағалау дескрипторларын ұсыну Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағаланады ҚБ. Жарайсыңдар!
ҚБ: Мықты жауап болды!
ҚБ: Тамаша!
|
Қоректік тізбек үлгісінің суреті Суреттер Өлкеміздегі жануарлар мен өсімдіктер туралы суреттер Қазақстанның жануарлары картасы Суреттер |
|
|||
|
|
|
|
|||||||
|
|
|
Проблемалық жағдай туғызу Quest (IR)
Сөзжұмбақты шешіңіз. Әріптердің шатасуынан Жамбыл облысының жануарларының атауын тауып, оларды жалпы сипаттамасы бойынша жіктеңіз.
Қасқыр, қоян, аю, ақбөкен, сазан, алабұға, жайын, үкі,қарға, қырғауыл бүркіт, тасбақа,жылан бақа
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану 5-тапсырма Өлкеміздегі жануарлар қалай тіршілік етеді? Олар немен қоректенеді? Жауап: Мысалы, шөп—қоян—түлкі Шұбалшын—құстар—қасқыр,түлкі
Дескриптор: Қоректік тізбек жасай алады Табиғаттағы қарым-қатынасты түсінеді Өз өлкесіндегі жануарлар тіршілігі туралы айта алады
6-тапсырма Өз өлкеңде мекендейтін жануар туралы таныстырылым жаса.
Дескриптор: өз өлкесінің жануарларын топтарға жіктеп үйренеді Өз өлкесінің жануарларын таныстыра алады Жануарлар тіршілігі туралы біледі |
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Суреттермен жұмыс жасайды Қоректік тізбек жасайды Тапсырмаларды орындайды |
Бағалау дескрипторларын ұсыну Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалаумен бағаланады ҚБ. Нақты әрі дұрыс жауап! ҚБ: Мықты жауап болды!
|
Өлкеміздегі жануарлар суреттері Жануарлар мен өсімдіктер туралы бейнебаян Суреттер Кесте Суреттер
Тапсырма парақшалары |
|
|||
|
|
Бекіту |
Кері байланыс
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Сабақ туралы ойларын білдіреді. |
Сурет |
|
|||




шағым қалдыра аласыз





























