|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жусубалиева Салтанат Алипбаевна |
|||||
|
Күні: |
04.03.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.1 нысандардың кеңістікте бір-біріне қатысты орнын анықтау |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылар қоршаған ортаның экологиялық жағдайын сақтау үшін қамқорлық жасау керектігін біледі және оның адам өміріне тигізетін әсері туралы түсінеді Оқушылар қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәнін талдайды Оқушылар кеңістікте бір-біріне қатысты нысандардың орнын анықтап, экологиялық факторлардың әсерін ескере отырып, оларды орналастыруға бағытталған тапсырмаларды орындайды |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы І. Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
ІІ. Өткенді қайталау 4 минут
|
-Сәлеметсіңдер ме оқушылар! Көңіл-күйлерің қалай? Бүгінгі сабағымызды қызық ойынмен бастайық « Әріп-сөз» әдісі -Оқушылар қазір мен әріп көрсететін боламын ал сендер сол әріптен басталатын сөз айтуларың керек СӨЗ: ҚАМҚОРЛЫҚ -Оқушылар қамқорлық дегенді қалай түсінесіңдер? -Біз қандай заттарға қамқор болуым керек? -Тамаша ал енді үй жұмысын тексерейік «Калесо сұрақтары» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/83219003 -Оқушылар тақтаға назар аударыңдар калесо сұрақтары берілген қазір сұрақтарға жауап беретін боламыз -Тамаша егер сендер сұрақтарға толық жауап берсеңдер өздеріңе 1 ұпайдан қосыңдар |
Мұғаліммен амандасады Көрсетілген әріптен басталатын сөздер айтады Сұрақтарға жауап береді Қамқорлықсөзін ашады Өткен сабақты қайталайды Калесодағы сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
|
||
|
Сабақтың ортасы ІІІ.Жаңа сабақ
10 минут |
-Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбы «Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні» және бүгін біз экологиялық проблема,оның шешу жолдары және біздің табиғатқа қосар үлесіміз жайлы сөйлесетін боламыз -Оқушылар «Бұл қай жер?» сұрағына мына суреттердің ерекшеліктеріне қарай отырып жауап берейік мысалы: Бәйтерек-бұл Астана қаласын айтып тұр т.б -Тамаша сендер бағыттарға ,нысандарға қарай отырып бұл қай жер екенін анықтай алады екенсіңдер -Ал енді мына Н.Хлудовтың «Салтанатты көш» суретін талқылайық -Бұл суретте көшпенді қазақ халқы бейнеленген қалай ойлайсыңдар неліктен қазақ халқы әр мезгіл сайын әртүрлі жерлерге қоныстап жүрді? -Иә дұрыс айтасыңдар қыста қыстауға,жазда жайлауға,көтемде көктем жайлауына, күзде күздеуге көшулерінің өз себебі бар бұл тікелей табиғатпен қатысы бар яғни топырақ эрозияға ұшрамас үшін екен егер бір топырақты үздіксіз қолдана берсек оның құнары қашып қолдануға жарамсыз болып қалатынын ата-бабаларымыз бұрыннан білген екен -Оқушылар мына суретке қарап экологиялық проблемалар жайлы сөйлесіп көрейікші бұл не? Экологиялық проблема — адамның табиғатқа және керісінше табиғаттың адамға тигізетін қолайсыз әсерлеріне байланысты туындайтын кез келген құбылыс. Экспо 2017 — Қазақстанның елордасы Астана қаласында Халықаралық көрмелер бюросы (ХКБ) ұйымдастырған Халықаралық көрме. Көрме 2017 жылдың 10 маусым мен 10 қыркүйек аралығында өткен. Ұйымдастырушылары таңдаған тақырып - Future Energy (Болашақ қуат). |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Бұл қай жер сұрағына суреттегі ерекешеліктерді байқай отырып жауап береді Салтанатты көш суретін әңгімелейді Сұрақтарға жауап береді Жаңа материалмен танысады Экологиялық проблема жайлы біледі Жаңа сөздікпен жұмыс |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
|
||
|
3 минут |
Жұптық жұмыс «Дұрыс/Бұрыс» әдісі -Оқушылар қазір осы меңгерген ақпараттарымызды пайдалана отырып дұрыс бұрыс тапсырмасын орындаймыз 1.Көшіпеншіліктің табиғатқа зияны көп (бұрыс) 2.Ластану тек қана адамдардың әрекетінен пайда болады. (Бұрыс) 3. “ЭКСПО” көрмелері экологиялық жаңалықтар мен жасыл технологияларды таныстыру үшін өткізіледі. (Дұрыс) 4. Қоқысты сұрыптап, қайта өңдеу табиғатты сақтауға көмектеседі. (Дұрыс) 5.Қызыл кітапта балаларға арналған ертегілер жазылған (Бұрыс) 6.Ауаның ластануы кен орындарының әсерінен (дұрыс) https://wordwall.net/resource/87824409 -Тамаша ал енді тексерейік |
Оқушылар жұптаса тапсырманы орындайды Берілген тұжырымдамалардың дұрыс/бұрысын анықтайды 1.бұрыс 2.бұрыс 3.дұрыс 4.дұрыс 5.бұрыс 6.дұрыс |
Б/К: -әрбір 2 сұрақтың жауабын дұрыс табады -1 ұпай Барлығы-3 ұпай |
|
||
|
2 минут |
Сергіту сәті -Оқушылар мына биді қайталап көрейікші https://youtube.com/shorts/00QVtllnqA 0?si=3KQQm5VtDjDaT2f8 -Тамаша қандай биші едіңдер |
Бейнежазбадағы биді қайталайды |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
бейнежазба |
||
|
5 минут |
Топтық жұмыс «Экологтар кеңесі» әдісі -Оқушылар қазір топқа бөлініп тапсырма орындайтын боламыз 1- топ Ауаның ластануы 2- топ Судың ластануы 3-топ Қоқыстың көбеюі тақырыптар беріледі ал сендер осы мәселелердің 3 шешу жолын көрсетулерің керек -Тамаша бәріңде жарадыңдар! |
Топқа бөлінеді Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша 3 мәселенің шешімін талқылап жазады Өз жауабын пайымдайды |
Б/К: -мәсенің шешуі бойынша 3 жолын көрсетеді-3ұпай |
|
||
|
5 минут |
Бекіту -Оқушылар мына суреттерді сәйкестендірейік қайсы таза қайсы лас табиғат екенін анықтайық https://wordwall.net/resource/87825232 -Тамаша осымен сабағымыз да өз мәресіне жетіп қалды |
Суреттерді сәйкестендіреді |
Б/К: Суретті дұрыс сәйкестендіреді-1 ұпай |
сәйкестендіру |
||
|
Сабақтың соңы ІV. Қорытынды
Кері байланыс 2 минут
Рефлексия 1 минут |
-Оқушылар бүгін біз қандай тақырыпта сөйлестік? -Сендер қандай үлес қоса аласыңдар табиғаттың тазаруына? -Бүгінгі сабақта не қызық болды? -Тамаша ендеше сабақты қорытындылайық ұпайларымызды қосып бағалау парағының соңындағы бағдаршамды боя Жасыл-түсіндім, сары-сұрағым бар, қызыл- ұнамады -Сабақ аяқталды қош сау болыңдар |
Сұрақтарға жауап береді Бағалайды Бағдаршамды бояйды |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
қимақағаз |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жусубалиева Салтанат Алипбаевна |
|||||
|
Күні: |
04.03.2025 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.1 нысандардың кеңістікте бір-біріне қатысты орнын анықтау |
|||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Оқушылар қоршаған ортаның экологиялық жағдайын сақтау үшін қамқорлық жасау керектігін біледі және оның адам өміріне тигізетін әсері туралы түсінеді Оқушылар қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәнін талдайды Оқушылар кеңістікте бір-біріне қатысты нысандардың орнын анықтап, экологиялық факторлардың әсерін ескере отырып, оларды орналастыруға бағытталған тапсырмаларды орындайды |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы І. Ұйымдастыру кезеңі 3 минут
ІІ. Өткенді қайталау 4 минут
|
-Сәлеметсіңдер ме оқушылар! Көңіл-күйлерің қалай? Бүгінгі сабағымызды қызық ойынмен бастайық « Әріп-сөз» әдісі -Оқушылар қазір мен әріп көрсететін боламын ал сендер сол әріптен басталатын сөз айтуларың керек СӨЗ: ҚАМҚОРЛЫҚ -Оқушылар қамқорлық дегенді қалай түсінесіңдер? -Біз қандай заттарға қамқор болуым керек? -Тамаша ал енді үй жұмысын тексерейік «Калесо сұрақтары» әдісі https://wordwall.net/ru/resource/83219003 -Оқушылар тақтаға назар аударыңдар калесо сұрақтары берілген қазір сұрақтарға жауап беретін боламыз -Тамаша егер сендер сұрақтарға толық жауап берсеңдер өздеріңе 1 ұпайдан қосыңдар |
Мұғаліммен амандасады Көрсетілген әріптен басталатын сөздер айтады Сұрақтарға жауап береді Қамқорлықсөзін ашады Өткен сабақты қайталайды Калесодағы сұрақтарға жауап береді |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
|
||
|
Сабақтың ортасы ІІІ.Жаңа сабақ
10 минут |
-Оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбы «Қоршаған ортаға қамқорлықпен қараудың мәні» және бүгін біз экологиялық проблема,оның шешу жолдары және біздің табиғатқа қосар үлесіміз жайлы сөйлесетін боламыз -Оқушылар «Бұл қай жер?» сұрағына мына суреттердің ерекшеліктеріне қарай отырып жауап берейік мысалы: Бәйтерек-бұл Астана қаласын айтып тұр т.б -Тамаша сендер бағыттарға ,нысандарға қарай отырып бұл қай жер екенін анықтай алады екенсіңдер -Ал енді мына Н.Хлудовтың «Салтанатты көш» суретін талқылайық -Бұл суретте көшпенді қазақ халқы бейнеленген қалай ойлайсыңдар неліктен қазақ халқы әр мезгіл сайын әртүрлі жерлерге қоныстап жүрді? -Иә дұрыс айтасыңдар қыста қыстауға,жазда жайлауға,көтемде көктем жайлауына, күзде күздеуге көшулерінің өз себебі бар бұл тікелей табиғатпен қатысы бар яғни топырақ эрозияға ұшрамас үшін екен егер бір топырақты үздіксіз қолдана берсек оның құнары қашып қолдануға жарамсыз болып қалатынын ата-бабаларымыз бұрыннан білген екен -Оқушылар мына суретке қарап экологиялық проблемалар жайлы сөйлесіп көрейікші бұл не? Экологиялық проблема — адамның табиғатқа және керісінше табиғаттың адамға тигізетін қолайсыз әсерлеріне байланысты туындайтын кез келген құбылыс. Экспо 2017 — Қазақстанның елордасы Астана қаласында Халықаралық көрмелер бюросы (ХКБ) ұйымдастырған Халықаралық көрме. Көрме 2017 жылдың 10 маусым мен 10 қыркүйек аралығында өткен. Ұйымдастырушылары таңдаған тақырып - Future Energy (Болашақ қуат). |
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен танысады Бұл қай жер сұрағына суреттегі ерекешеліктерді байқай отырып жауап береді Салтанатты көш суретін әңгімелейді Сұрақтарға жауап береді Жаңа материалмен танысады Экологиялық проблема жайлы біледі Жаңа сөздікпен жұмыс |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
|
||
|
3 минут |
Жұптық жұмыс «Дұрыс/Бұрыс» әдісі -Оқушылар қазір осы меңгерген ақпараттарымызды пайдалана отырып дұрыс бұрыс тапсырмасын орындаймыз 1.Көшіпеншіліктің табиғатқа зияны көп (бұрыс) 2.Ластану тек қана адамдардың әрекетінен пайда болады. (Бұрыс) 3. “ЭКСПО” көрмелері экологиялық жаңалықтар мен жасыл технологияларды таныстыру үшін өткізіледі. (Дұрыс) 4. Қоқысты сұрыптап, қайта өңдеу табиғатты сақтауға көмектеседі. (Дұрыс) 5.Қызыл кітапта балаларға арналған ертегілер жазылған (Бұрыс) 6.Ауаның ластануы кен орындарының әсерінен (дұрыс) https://wordwall.net/resource/87824409 -Тамаша ал енді тексерейік |
Оқушылар жұптаса тапсырманы орындайды Берілген тұжырымдамалардың дұрыс/бұрысын анықтайды 1.бұрыс 2.бұрыс 3.дұрыс 4.дұрыс 5.бұрыс 6.дұрыс |
Б/К: -әрбір 2 сұрақтың жауабын дұрыс табады -1 ұпай Барлығы-3 ұпай |
|
||
|
2 минут |
Сергіту сәті -Оқушылар мына биді қайталап көрейікші https://youtube.com/shorts/00QVtllnqA 0?si=3KQQm5VtDjDaT2f8 -Тамаша қандай биші едіңдер |
Бейнежазбадағы биді қайталайды |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
бейнежазба |
||
|
5 минут |
Топтық жұмыс «Экологтар кеңесі» әдісі -Оқушылар қазір топқа бөлініп тапсырма орындайтын боламыз 1- топ Ауаның ластануы 2- топ Судың ластануы 3-топ Қоқыстың көбеюі тақырыптар беріледі ал сендер осы мәселелердің 3 шешу жолын көрсетулерің керек -Тамаша бәріңде жарадыңдар! |
Топқа бөлінеді Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша 3 мәселенің шешімін талқылап жазады Өз жауабын пайымдайды |
Б/К: -мәсенің шешуі бойынша 3 жолын көрсетеді-3ұпай |
|
||
|
5 минут |
Бекіту -Оқушылар мына суреттерді сәйкестендірейік қайсы таза қайсы лас табиғат екенін анықтайық https://wordwall.net/resource/87825232 -Тамаша осымен сабағымыз да өз мәресіне жетіп қалды |
Суреттерді сәйкестендіреді |
Б/К: Суретті дұрыс сәйкестендіреді-1 ұпай |
сәйкестендіру |
||
|
Сабақтың соңы ІV. Қорытынды
Кері байланыс 2 минут
Рефлексия 1 минут |
-Оқушылар бүгін біз қандай тақырыпта сөйлестік? -Сендер қандай үлес қоса аласыңдар табиғаттың тазаруына? -Бүгінгі сабақта не қызық болды? -Тамаша ендеше сабақты қорытындылайық ұпайларымызды қосып бағалау парағының соңындағы бағдаршамды боя Жасыл-түсіндім, сары-сұрағым бар, қызыл- ұнамады -Сабақ аяқталды қош сау болыңдар |
Сұрақтарға жауап береді Бағалайды Бағдаршамды бояйды |
Мадақтау сөздері: Тамаша Керемет Жарайсың |
қимақағаз |
||
шағым қалдыра аласыз






