«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН: __________Суюбаева Р.Д.
Оқу сабағының жоспары
Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы: ЖБП 11 «География»
Педагог: Амантұрлы Жазира Орахбайқызы дайындады
2023 жылғы "28" қараша
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: 28.11.1БШ-23 б/б
____1БББ-23 А б/б
____1БББ-23 Б б/б
____1МДТ-23 б/б
____1ИББ-23 б/б
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
2. Мақсаты, міндеттері:
Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеуді үйренесіңдер.
3. Күтілетін нәтижелер:
Барлық студенттер: табиғатқа антропогендік әсерлердің түрлерін біледі.
Көпшілік студенттер: өздерің тұратын аудан табиғатының антропогендік өзгерістерін сипаттай алады.
Кейбір студенттер: қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктейді.
4. Қажетті ресурстар: Атлас карталары, электронды ресурстар,презентация.
5. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (20 мин.) |
1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.) Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен та-қырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау. 2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.) https://wordwall.net/resource/64393692платформасы арқылы студенттерге ұяшықты таңдау тапсыр-малары беріледі. 1. Ш.Айтматовтың қандай романымен таныстық? («Жанпида») 2. Қазақстанда қай жылы киіктердің жаппай қырылуы республика аумағында ақбөкен басының күрт азаюына алып келді? (2015 жылы) 3. 2014 жылы Қазақстандағы ақбөкендердің жал-пы саны неше мың болатын? (256,7 мың) 4. Табиғи заттардың физикалық-химиялық құра-мының өзгеруі қалай аталады? (ластану) 5. Табиғи ортаның толық немесе жекелеген бөліктері деградацияға (тозуға) ұшыраған аудан-дарының пайда болуы қалай аталады? (бұзылу) 6. Адамзаттың қазіргі заманғы даму қарқыны мен бағыттарын сақтай отырып, одан әрі дамуының қолайсыз жақтарының алдын алу үшін бірқатар қсыныстар жасаған ғалымды ата: (Д.Медоуз) 7. «Жанпида» романын есіңе түсір? Романның қысқаша мазмұнын айтып бер. 8. «Табиғатты тиімді пайдалану біздің қолы-мызда» өз пікіріңді білдір. |
https://wordwall.net/resource/64393692 |
|||||||||||||||
|
|
3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.) Ұяшықты таңдау тапсырмалары бойынша қорытынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:
http://www.flippity.net/ платформасы арқылы топ-тағы студенттер санына қарай топтастыру. |
Слайд №1 |
|||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.) |
1. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин.) https://youtu.be/sP72wsu-LRk бейнесабақты сту-денттер көріп шығады. Жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылады. 2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.) 1-тапсырма: Антропогендік факторларды жіктеп, кестеге толтырыңдар:
3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.) 2- тапсырма: Терминдермен жұмыс, географиялық диктантты орындаңдар: 1.Кен байлықтарын ашық кен өндіру әдісімен алу кезінде пайда болатын тау-кен қазбаларынан бос қалған жер деп аталады. (карьер) 2..............-шахта немесе жер бетіндегі тау жыныс-тарының конус тәріздес үйіндісі. (террикон) 3. Табиғи кешендеріне адамның әр түрлі әркетінің әсерінен туындайтын факторлар- (антропогендік факторлар) 4......................-күкірт диоксидінің және азот оксидтерінің атмосферада болуының нәтижесі. Күкірт диоксиді ауаға кұрамында күкірті бар қазба отын түрлерін жағу барысында таралады. (қышқыл жаңбырлар) 5.............-әлемдік мұхиттың зиянды және улы заттармен, мұнай өнімдерімен, радиоактивті заттармен ластануы. (әлемдік мұхиттың мәселе-лері) 6............................-ғарыштың жылулық сәулеленуі атмосферадағы жылу газдары тарапынан сіңіріліп, жан-жаққа қайта сәулеленуге алып келетін процесті сипаттайды. (жылу эффектісі) |
Үлестірме қағаздар |
|||||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.) |
1. Жаңа сабақты қорыту (3 мин.) 2. Кері байланыс (10–15 мин.) Сабақта алған білімдері мен әсерлері негізінде кері байланыс жүзеге асады. Қарым-қатынасты, сабақта естігендерді бір сөзбен айтады:
3. Үйге тапсырма (2 мин.) Барри Коммонердің экологиялық заңдарын талқылаңдар. |
Үлестірме қағаздар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері
Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері
«Каспий» жоғары педагогика және салалық технологиялар колледжі
(білім беру ұйымының атауы)
БЕКІТЕМІН: __________Суюбаева Р.Д.
Оқу сабағының жоспары
Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістері
(сабақтың тақырыбы)
Модуль /пән атауы: ЖБП 11 «География»
Педагог: Амантұрлы Жазира Орахбайқызы дайындады
2023 жылғы "28" қараша
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: 28.11.1БШ-23 б/б
____1БББ-23 А б/б
____1БББ-23 Б б/б
____1МДТ-23 б/б
____1ИББ-23 б/б
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
2. Мақсаты, міндеттері:
Қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктеуді үйренесіңдер.
3. Күтілетін нәтижелер:
Барлық студенттер: табиғатқа антропогендік әсерлердің түрлерін біледі.
Көпшілік студенттер: өздерің тұратын аудан табиғатының антропогендік өзгерістерін сипаттай алады.
Кейбір студенттер: қоршаған ортаның антропогендік өзгерістерін жіктейді.
4. Қажетті ресурстар: Атлас карталары, электронды ресурстар,презентация.
5. Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
І. Сабақтың басы (20 мин.) |
1. Ұйымдастыру кезеңі (3 мин.) Топпен амандасу, топты түгендеу. Өткен та-қырыпты еске түсіру және жаңа тақырыппен байланыстыру мақсатында үйге берілген тапсырмаларды сұрау. 2. Үй тапсырмасы (10–15 мин.) https://wordwall.net/resource/64393692платформасы арқылы студенттерге ұяшықты таңдау тапсыр-малары беріледі. 1. Ш.Айтматовтың қандай романымен таныстық? («Жанпида») 2. Қазақстанда қай жылы киіктердің жаппай қырылуы республика аумағында ақбөкен басының күрт азаюына алып келді? (2015 жылы) 3. 2014 жылы Қазақстандағы ақбөкендердің жал-пы саны неше мың болатын? (256,7 мың) 4. Табиғи заттардың физикалық-химиялық құра-мының өзгеруі қалай аталады? (ластану) 5. Табиғи ортаның толық немесе жекелеген бөліктері деградацияға (тозуға) ұшыраған аудан-дарының пайда болуы қалай аталады? (бұзылу) 6. Адамзаттың қазіргі заманғы даму қарқыны мен бағыттарын сақтай отырып, одан әрі дамуының қолайсыз жақтарының алдын алу үшін бірқатар қсыныстар жасаған ғалымды ата: (Д.Медоуз) 7. «Жанпида» романын есіңе түсір? Романның қысқаша мазмұнын айтып бер. 8. «Табиғатты тиімді пайдалану біздің қолы-мызда» өз пікіріңді білдір. |
https://wordwall.net/resource/64393692 |
|||||||||||||||
|
|
3. Жаңа сабаққа кіріспе (2 мин.) Ұяшықты таңдау тапсырмалары бойынша қорытынды шығарып, қатемен жұмыс жасап, жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Жаңа сабақ бойынша тірек сөздермен танысады:
http://www.flippity.net/ платформасы арқылы топ-тағы студенттер санына қарай топтастыру. |
Слайд №1 |
|||||||||||||||
|
ІІ. Сабақтың ортасы (50 мин.) |
1. Жаңа сабақты түсіндіру (10 мин.) https://youtu.be/sP72wsu-LRk бейнесабақты сту-денттер көріп шығады. Жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылады. 2. Жаңа сабақты бекіту тапсырмалары (20–25 мин.) 1-тапсырма: Антропогендік факторларды жіктеп, кестеге толтырыңдар:
3. Өз бетінше жұмыс (10-15 мин.) 2- тапсырма: Терминдермен жұмыс, географиялық диктантты орындаңдар: 1.Кен байлықтарын ашық кен өндіру әдісімен алу кезінде пайда болатын тау-кен қазбаларынан бос қалған жер деп аталады. (карьер) 2..............-шахта немесе жер бетіндегі тау жыныс-тарының конус тәріздес үйіндісі. (террикон) 3. Табиғи кешендеріне адамның әр түрлі әркетінің әсерінен туындайтын факторлар- (антропогендік факторлар) 4......................-күкірт диоксидінің және азот оксидтерінің атмосферада болуының нәтижесі. Күкірт диоксиді ауаға кұрамында күкірті бар қазба отын түрлерін жағу барысында таралады. (қышқыл жаңбырлар) 5.............-әлемдік мұхиттың зиянды және улы заттармен, мұнай өнімдерімен, радиоактивті заттармен ластануы. (әлемдік мұхиттың мәселе-лері) 6............................-ғарыштың жылулық сәулеленуі атмосферадағы жылу газдары тарапынан сіңіріліп, жан-жаққа қайта сәулеленуге алып келетін процесті сипаттайды. (жылу эффектісі) |
Үлестірме қағаздар |
|||||||||||||||
|
ІІІ. Сабақтың аяғы (20 мин.) |
1. Жаңа сабақты қорыту (3 мин.) 2. Кері байланыс (10–15 мин.) Сабақта алған білімдері мен әсерлері негізінде кері байланыс жүзеге асады. Қарым-қатынасты, сабақта естігендерді бір сөзбен айтады:
3. Үйге тапсырма (2 мин.) Барри Коммонердің экологиялық заңдарын талқылаңдар. |
Үлестірме қағаздар |
шағым қалдыра аласыз













