|
Бөлім |
“Дені саудың – жаны сау” |
||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қосу мен көбейтудің қасиеттері |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: a + b = b + a, (a + b) + c = a + (b + c), ab= ba көрсету және қолдану.. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде жазу, қолдану |
||||||||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге,абыройлы болуға,ар-ұждан,намыс,жауапкершілік,мейірімділік,қамқорлық, пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. Жасампаздық пен жаңашылдық.Өнерлі бала өрге жүзер |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қал қалай?» ойыны 1.Қалдарың қалай? 2.Жүріс қалай? 3.Жүгіріс қалай? 4.Алғанда қалай?(алдыға қарай алақан жаю) 5.Бергенде қалай? (алдыға қарай алақанды төмен қарату) 6.Түнгі ұйқы қалай? (екі алақанын біріктіріп бір бетіне апарады) 7.Ойнағанда қалай? 8.Ұрысқанда қалай? 9.Көңіл –күй қалай? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Осылай (басбармақтарын көрсетеді) 2.Осылай (бір орындарында жүреді) 3.Осылай (бір орындарында жүгіреді) 4.Осылай (екі қолдарымен алуды көрсетеді) 5.Осылай (екі қолдарымен беруді көрсетеді) 6.Осылай (екі алақандарын қосып, беттеріне қойып ұйықтаған болады) 7.Осылай (қолдарын шапалақтайды) 8.Осылай (басбармақтарын төмен қаратады) 9.Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді) |
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 7 мин |
Үй тапсырмасын тексеру №8, 47 –бет Өрнектерді жаз, олардың мәнін тап. 45 : 5 = 9 (54 + 46) * 4 = 100 * 4 = 400 «Ойлан, тап» ойыны Мәндері бірдей өрнектерді тауып, мақалдарды оқы. Спорт –денсаулық кепілі Шынықсаң шымыр боласың Дені саудың – жаны сау Денсаулық – зор байлық. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдіктер түрінде жазуды және оларды қолдануды үйренесің.
1-тапсырм Жұптық жұмыс «Құрастыр» әдісі Әр сурет бойынша екі көбейтінді құр. Көбейтінділердің мәндерін салыстыр. 1 –сурет 3 * 5 = 15 5 * 3 = 15 2 –сурет 4 * 5 = 20 5 * 4 = 20 3 –сурет 5 * 5 = 25
ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
Өрнектерді жазады, олардың мәнін есептейді.
Мәндері бірдей өрнектерді тауып, мақалдарды оқиды
1. бірінші сурет бойынша көбейтінді құрады 2.екінші сурет бойынша көбейтінді құрады 3.үшінші сурет бойынша көбейтінді құрады 4.көбейтінділердің мәндерін салыстырады |
Дескриптор: -өрнектердің мәнін есептейді (1б) Мадақтау Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші сурет бойынша көбейтінді құрады(1б) -екінші сурет бойынша көбейтінді құрады(1б) -үшінші сурет бойынша көбейтінді құрады(1б) -көбейтінділердің мәндерін салыстырады(1б) |
Оқулық №1,48 -бет Оқулық №3 48-бет |
|||||||
|
13 мин Сергіту сәті 2 мин |
2 – тапсырма Топтық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі 1 – топ «Спорт» Өрнектерді салыстыр 46 + b = b + 46 (b + 13) + 27 = 39 +(b + 27) b *5 = 5 * b 3 * 4 > 4 * 2 6 * 5 < 7 * 5 2-топ «Өнер» Есепті кесте құрып шығар Әр жәш. – 9 Барлығы - 45 құрал Жәшік саны - ? Ш: 45 : 9 = 5
3- топ «Еңбек» Амалдардың белгісіз компоненттерін тап. 8 * 3 + 4 = 28 4 * 5 = 6 * 3 + 2 5 * 4 = 4 * 5 2 * 8 = 16 + 0
«Кадр» ойыны Әртүрлі түсте жасалған қимыл –қозғалысты бейнелейтін суреттерді кезек – кезек көрсету. |
1. қосу амалына берілген өрнекті салыстырады 2.жақшалы өрнекті салыстырады 3.көбейту амалына берілген өрнекті салыстырады
1. есептің қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды 2.өрнек құрып мәнін есептейді 3.жауабын жазып, кесте құрады
1. амалдардың мәнін есептейд 2.белгісіз компоненттерін жазады 3.шығару жолын түсіндіреді
Көрсетілген суреттегі қимыл –қозғалысты жасайды
|
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -қосу амалына берілген өрнекті салыстырады(1б) -жақшалы өрнекті салыстырады(1б) -көбейту амалына берілген өрнекті салыстырады(1б)
Дескриптор: -есептің қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды(1б) -өрнек құрып мәнін есептейді(1б) -жауабын жазып, кесте құрады(1б)
Дескриптор: -амалдардың мәнін есептейді(1б) -белгісіз компоненттерін жазады(1б) -шығару жолын түсіндіреді(1б)
«Басбармақ» арқылы |
Оқулық №5, 49-бет А3 маркер
Оқулық №6, 49-бет
Оқулық №7, 49-бет
Әртүрлі түстегі суреттер |
|||||||
|
8 мин
|
3- тапсырма Жұптық жұмыс «Анықта» әдісі Әрбіреуі 9 ға тең қосылғыштың қосындысын жаз. Қосындыны көбейтіндімен алмастыр. 9 + 9 + 9 + 9 + 9= 45 9 * 5 = 45 ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
1. берілген қосылғыштың қосындысын жазады 2.қосындыны көбейтіндімен алмастырады |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -берілген қосылғыштың қосындысын жазады(1б) -қосындыны көбейтіндімен алмастырады(1б) |
Оқулық №3, 46 –бет
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин |
«Білім банкасы» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? Сұрақтардың жауабын стикерге жаз.Жауабыңды оқы және білім банкасына сал.
«Ай әдісі» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 ) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 ) Үйге тапсырма №8, 49-бет |
Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған жұлдыздарын санап, анықтайды.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Тапын! |
Банка стикер
Таяқшадағы жұлдыз дар
|
|||||||
|
|
||
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қосу мен көбейтудің қасиеттері ҚМЖ 2 сынып
Қосу мен көбейтудің қасиеттері ҚМЖ 2 сынып
|
Бөлім |
“Дені саудың – жаны сау” |
||||||||||
|
Пәні: |
Математика |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қосу мен көбейтудің қасиеттері |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.3. Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: a + b = b + a, (a + b) + c = a + (b + c), ab= ba көрсету және қолдану.. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде жазу, қолдану |
||||||||||
|
Құндылық |
Жақсылыққа, игілікке бой түзеуге,абыройлы болуға,ар-ұждан,намыс,жауапкершілік,мейірімділік,қамқорлық, пен әділдік қасиеттерін жоғары ұстауға баулу және құқықтық мәдениетін қалыптастыру. Жасампаздық пен жаңашылдық.Өнерлі бала өрге жүзер |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Қал қалай?» ойыны 1.Қалдарың қалай? 2.Жүріс қалай? 3.Жүгіріс қалай? 4.Алғанда қалай?(алдыға қарай алақан жаю) 5.Бергенде қалай? (алдыға қарай алақанды төмен қарату) 6.Түнгі ұйқы қалай? (екі алақанын біріктіріп бір бетіне апарады) 7.Ойнағанда қалай? 8.Ұрысқанда қалай? 9.Көңіл –күй қалай? |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
1.Осылай (басбармақтарын көрсетеді) 2.Осылай (бір орындарында жүреді) 3.Осылай (бір орындарында жүгіреді) 4.Осылай (екі қолдарымен алуды көрсетеді) 5.Осылай (екі қолдарымен беруді көрсетеді) 6.Осылай (екі алақандарын қосып, беттеріне қойып ұйықтаған болады) 7.Осылай (қолдарын шапалақтайды) 8.Осылай (басбармақтарын төмен қаратады) 9.Осылай (езулерін екі қолмен күліп көрсетеді) |
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 7 мин |
Үй тапсырмасын тексеру №8, 47 –бет Өрнектерді жаз, олардың мәнін тап. 45 : 5 = 9 (54 + 46) * 4 = 100 * 4 = 400 «Ойлан, тап» ойыны Мәндері бірдей өрнектерді тауып, мақалдарды оқы. Спорт –денсаулық кепілі Шынықсаң шымыр боласың Дені саудың – жаны сау Денсаулық – зор байлық. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдіктер түрінде жазуды және оларды қолдануды үйренесің.
1-тапсырм Жұптық жұмыс «Құрастыр» әдісі Әр сурет бойынша екі көбейтінді құр. Көбейтінділердің мәндерін салыстыр. 1 –сурет 3 * 5 = 15 5 * 3 = 15 2 –сурет 4 * 5 = 20 5 * 4 = 20 3 –сурет 5 * 5 = 25
ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
Өрнектерді жазады, олардың мәнін есептейді.
Мәндері бірдей өрнектерді тауып, мақалдарды оқиды
1. бірінші сурет бойынша көбейтінді құрады 2.екінші сурет бойынша көбейтінді құрады 3.үшінші сурет бойынша көбейтінді құрады 4.көбейтінділердің мәндерін салыстырады |
Дескриптор: -өрнектердің мәнін есептейді (1б) Мадақтау Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Жұлдызшалар Дескриптор: -бірінші сурет бойынша көбейтінді құрады(1б) -екінші сурет бойынша көбейтінді құрады(1б) -үшінші сурет бойынша көбейтінді құрады(1б) -көбейтінділердің мәндерін салыстырады(1б) |
Оқулық №1,48 -бет Оқулық №3 48-бет |
|||||||
|
13 мин Сергіту сәті 2 мин |
2 – тапсырма Топтық жұмыс «Біліміңді қолдан» әдісі 1 – топ «Спорт» Өрнектерді салыстыр 46 + b = b + 46 (b + 13) + 27 = 39 +(b + 27) b *5 = 5 * b 3 * 4 > 4 * 2 6 * 5 < 7 * 5 2-топ «Өнер» Есепті кесте құрып шығар Әр жәш. – 9 Барлығы - 45 құрал Жәшік саны - ? Ш: 45 : 9 = 5
3- топ «Еңбек» Амалдардың белгісіз компоненттерін тап. 8 * 3 + 4 = 28 4 * 5 = 6 * 3 + 2 5 * 4 = 4 * 5 2 * 8 = 16 + 0
«Кадр» ойыны Әртүрлі түсте жасалған қимыл –қозғалысты бейнелейтін суреттерді кезек – кезек көрсету. |
1. қосу амалына берілген өрнекті салыстырады 2.жақшалы өрнекті салыстырады 3.көбейту амалына берілген өрнекті салыстырады
1. есептің қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды 2.өрнек құрып мәнін есептейді 3.жауабын жазып, кесте құрады
1. амалдардың мәнін есептейд 2.белгісіз компоненттерін жазады 3.шығару жолын түсіндіреді
Көрсетілген суреттегі қимыл –қозғалысты жасайды
|
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -қосу амалына берілген өрнекті салыстырады(1б) -жақшалы өрнекті салыстырады(1б) -көбейту амалына берілген өрнекті салыстырады(1б)
Дескриптор: -есептің қысқаша шартын құрып, сұрағын анықтайды(1б) -өрнек құрып мәнін есептейді(1б) -жауабын жазып, кесте құрады(1б)
Дескриптор: -амалдардың мәнін есептейді(1б) -белгісіз компоненттерін жазады(1б) -шығару жолын түсіндіреді(1б)
«Басбармақ» арқылы |
Оқулық №5, 49-бет А3 маркер
Оқулық №6, 49-бет
Оқулық №7, 49-бет
Әртүрлі түстегі суреттер |
|||||||
|
8 мин
|
3- тапсырма Жұптық жұмыс «Анықта» әдісі Әрбіреуі 9 ға тең қосылғыштың қосындысын жаз. Қосындыны көбейтіндімен алмастыр. 9 + 9 + 9 + 9 + 9= 45 9 * 5 = 45 ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: Тапсырмадан не үйрендің? |
1. берілген қосылғыштың қосындысын жазады 2.қосындыны көбейтіндімен алмастырады |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -берілген қосылғыштың қосындысын жазады(1б) -қосындыны көбейтіндімен алмастырады(1б) |
Оқулық №3, 46 –бет
|
|||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин |
«Білім банкасы» әдісі Бүгінгі сабақта не үйрендің? Сен үшін не қиын болды? Саған қандай тапсырма қызықты болды? Сұрақтардың жауабын стикерге жаз.Жауабыңды оқы және білім банкасына сал.
«Ай әдісі» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 ) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 ) Үйге тапсырма №8, 49-бет |
Оқушы мұғалім қойған сұраққа жауап береді
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай жинаған жұлдыздарын санап, анықтайды.
|
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Тапын! |
Банка стикер
Таяқшадағы жұлдыз дар
|
|||||||
|
|
||
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















