Бекітілді: ____________
|
Ұзақ мерзімді жоспар: 8-бөлім: Денсаулық туралы білім алу және практика арқылы машықтандыру
|
Мектеп: «ІТ мектеп-лицей» КММ |
|||||
|
Күні: 23.04.2025 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ерубаева Балнұр |
|||||
|
Сынып: 4 Ә |
Қатысқандар саны: 20 оқушы
|
Қатыспағандар саны: 0 |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
4.8.4.6 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушының бойын түзеу, еңкейіп қалмауына ықпал ету, ұлттық құндылығымызды дәріптей отырып, мергендікке баулу және керілу, созылу жаттығулары арқылы қалыпқа келтіру. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Сыйластық. Командалық жұмысты ұйымдастыру арқылы ынтымақтастықты және ұлттық құндылықты жаттығулар арқылы бойына сіңдіру.
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 - минут |
Оқушылармен амандасу. Сабақтың барысында көрсетілгендей оқушыларды топқа бөлу. 1 – топ «Бас және жауырын» 2 – топ «Керілу және созылу» 3 – топ «Бел» 4 – топ «Аяқ» Қазақтың «Әлқиса» күйінің ырғағымен жалпы дамыту жаттығуларын жасау (бір орында тұрып жүгіру, секіру, дене қыздыру жаттығулары). Командалық жұмысты ұйымдастыру арқылы ынтымақтастықты және ұлттық құндылықты жаттығулар арқылы бойына сіңдіру.
|
Оқушылардың көңіл – күйлерін біле тұрып, қауіпсіздік ережесін айтып өту. Осы топқа арқылы шахмат тәріздес алаңға тұрғызу. Ұлттық құндылықты дәріптей отырып, денсаулықты нығайту барысында, еңкею, керілу, созылу жаттығуларын орындату. |
||||
|
Сабақтың ортасы
20 минут 10 минут |
Қ Әр топты қашықтық бойынша спорт алаңына Z тәріздес орналастыру. 1 – топ «Бас және жауырын» жаттығулары. Оқушыны орындыққа отырғызып, денесін тіктеп, жауырындарын бір-біріне тигізіп, басты тік ұстатып, екі қолды ашып, аяққа парралель тәрізді қою. 2 – топ «Керілу және созылу» жаттығулары. Ж
3 – топ «Бел» Оқушы екі қолын айқастырып, кері қарай 20-25 градус бағытында белді қайырып, шалқая тұру.
4 – топ «Аяқ» А) Оқушылар жаттығу резинасын аяғына киіп, бір орында тұрып, оңға және солға қозғайды; Ә) Оқушы табанына арнайы допты салып, аяғын қозғайды; Б) Оқушы аяқ саусақтарымен жердегі сүлгіні жинайды; В) Оқушы қабырға баспасымен мініп – түседі.
Дәстүрлі садақ ату. Осы жаттығуларды қорытындылай келе, оқушыларға сергіту мақсатында екі топқа бөліп, өзара сайыстыру. |
Дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну Оқушылар орындықта отырып «Айкүне» гимнастикалық жаттығуларын жасайды. Отыру барысында оқушы терең дем алып, шығарады. Жаттығу барысында оқушылар снарядтармен еркін керілу, созылу жаттығуларын жасайды. Мұғалімнің бақылауымен орындау. Мұғалімның нұсқауымен қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, нысанаға оқты ату. |
||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Оқушыларды сапқа тұрғызу. Тыныс алу жаттығуларын жасату. Сыйластық.
|
Оқушыларды бастапқы орындарына тұрғызып, құлағымен көзін жауып 60 секундқа тыныс алу жаттығуын жасайды. |
||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
Тірек-қозғалыс және тепе-теңдік дағды жаттығуларында нәтиже мен тапсырма бойынша түрлендіре алды. Ұйымдастырылған жаттығулар арқылы оқушылар ұлттық садақ ату дәстүрін меңгере алды. |
Жұптық жұмыс пен талқы сапасы (жоғары деңгейде қабылдады).
|
Бүгінгі сабағымызда өткізілген жаттығуларды болашақта бастауыш сыныптан бастап дене шынықтыру пәнінің жоспарына дәстүрлі садақ ату және қазақтың ұлттық гимнастикасын енгізу арқылы оқушылардың дене бітімінің дұрыс қалыптасып дамуына ықпал етеміз. |
||||
|
Рефлексия Сұраңыз:
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде
Қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде
Бекітілді: ____________
|
Ұзақ мерзімді жоспар: 8-бөлім: Денсаулық туралы білім алу және практика арқылы машықтандыру
|
Мектеп: «ІТ мектеп-лицей» КММ |
|||||
|
Күні: 23.04.2025 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ерубаева Балнұр |
|||||
|
Сынып: 4 Ә |
Қатысқандар саны: 20 оқушы
|
Қатыспағандар саны: 0 |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
4.8.4.6 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Оқушының бойын түзеу, еңкейіп қалмауына ықпал ету, ұлттық құндылығымызды дәріптей отырып, мергендікке баулу және керілу, созылу жаттығулары арқылы қалыпқа келтіру. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
- Сыйластық. Командалық жұмысты ұйымдастыру арқылы ынтымақтастықты және ұлттық құндылықты жаттығулар арқылы бойына сіңдіру.
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 7 - минут |
Оқушылармен амандасу. Сабақтың барысында көрсетілгендей оқушыларды топқа бөлу. 1 – топ «Бас және жауырын» 2 – топ «Керілу және созылу» 3 – топ «Бел» 4 – топ «Аяқ» Қазақтың «Әлқиса» күйінің ырғағымен жалпы дамыту жаттығуларын жасау (бір орында тұрып жүгіру, секіру, дене қыздыру жаттығулары). Командалық жұмысты ұйымдастыру арқылы ынтымақтастықты және ұлттық құндылықты жаттығулар арқылы бойына сіңдіру.
|
Оқушылардың көңіл – күйлерін біле тұрып, қауіпсіздік ережесін айтып өту. Осы топқа арқылы шахмат тәріздес алаңға тұрғызу. Ұлттық құндылықты дәріптей отырып, денсаулықты нығайту барысында, еңкею, керілу, созылу жаттығуларын орындату. |
||||
|
Сабақтың ортасы
20 минут 10 минут |
Қ Әр топты қашықтық бойынша спорт алаңына Z тәріздес орналастыру. 1 – топ «Бас және жауырын» жаттығулары. Оқушыны орындыққа отырғызып, денесін тіктеп, жауырындарын бір-біріне тигізіп, басты тік ұстатып, екі қолды ашып, аяққа парралель тәрізді қою. 2 – топ «Керілу және созылу» жаттығулары. Ж
3 – топ «Бел» Оқушы екі қолын айқастырып, кері қарай 20-25 градус бағытында белді қайырып, шалқая тұру.
4 – топ «Аяқ» А) Оқушылар жаттығу резинасын аяғына киіп, бір орында тұрып, оңға және солға қозғайды; Ә) Оқушы табанына арнайы допты салып, аяғын қозғайды; Б) Оқушы аяқ саусақтарымен жердегі сүлгіні жинайды; В) Оқушы қабырға баспасымен мініп – түседі.
Дәстүрлі садақ ату. Осы жаттығуларды қорытындылай келе, оқушыларға сергіту мақсатында екі топқа бөліп, өзара сайыстыру. |
Дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну Оқушылар орындықта отырып «Айкүне» гимнастикалық жаттығуларын жасайды. Отыру барысында оқушы терең дем алып, шығарады. Жаттығу барысында оқушылар снарядтармен еркін керілу, созылу жаттығуларын жасайды. Мұғалімнің бақылауымен орындау. Мұғалімның нұсқауымен қауіпсіздік ережесін сақтай отырып, нысанаға оқты ату. |
||||
|
Сабақтың соңы 8 мин |
Оқушыларды сапқа тұрғызу. Тыныс алу жаттығуларын жасату. Сыйластық.
|
Оқушыларды бастапқы орындарына тұрғызып, құлағымен көзін жауып 60 секундқа тыныс алу жаттығуын жасайды. |
||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
Тірек-қозғалыс және тепе-теңдік дағды жаттығуларында нәтиже мен тапсырма бойынша түрлендіре алды. Ұйымдастырылған жаттығулар арқылы оқушылар ұлттық садақ ату дәстүрін меңгере алды. |
Жұптық жұмыс пен талқы сапасы (жоғары деңгейде қабылдады).
|
Бүгінгі сабағымызда өткізілген жаттығуларды болашақта бастауыш сыныптан бастап дене шынықтыру пәнінің жоспарына дәстүрлі садақ ату және қазақтың ұлттық гимнастикасын енгізу арқылы оқушылардың дене бітімінің дұрыс қалыптасып дамуына ықпал етеміз. |
||||
|
Рефлексия Сұраңыз:
|
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
озғалмалы ойындар дене
шынықтырудың компоненті
аттығуға арналған
резинамен жауырындарын бір – біріне тигізіп, басты, денені тік
ұстап оңға және солға бұрылу арқылы керіліп,
созылу.














