Қысқа мерзімді жоспар
Математика 29-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Дүйсенбек Аружан |
||||
|
Күні: |
10.10.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны:21 |
Қатыспағандар саны:1 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№29 Қозғалысқа берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.8- бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал Қане біздер ойлайық. Ойымызды жинайық. Қандай есеп болса да, Шешпей оны қоймайық Үй тапсырмасын сұрау 9-тапсырма. Есептерді шығар. v=30м/с t=5 с S=?км Ш: S=v*t S=30*5=150м Ж: Бүркіт 5с ішінде 150м жерге ұшады. |
Психологиялық тренингке қатысады. |
Жарайсыңдар! Бағалау «Білім шыңы»
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Мен білемін!» әдісі» ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. Жылдамдықтың формуласын жаз.
S=800м t=4 мин v=?м/мин Ш: v=S:t=800:4=200м/мин Ж: Әлияның жылдамдығы 200м/мин ә) t=4сағ S=16км V=?км/сағ Ш: v=S:t=16:4=4км/сағ Ж: Арманның жылдамдығы 4км/сағ |
Есептерді шығарады. Жылдамдықтың формуласын жазады. Қашықтыққа берілген есептердегі таңбаларды біледі. Формулаларды жатқа білетін болады.
|
Бағалау критерийі Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады Дескриптор: Есептерді шығарады. Жылдамдықтың формуласын жазады.1балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
7 мин |
2,6-тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану "Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі Нұсқау: Қандай шамалар белгісіз? Оларды қалай табуға болатынын түсіндір.
S=180км t=?сағ Ш: t=S:v=180:60=3сағ Ж: t=3сағ
S=140км V=?км/сағ Ш: v=S:t=140:2=70км/сағ Ж: v=70км/сағ
t=5сағ S=?км Ш: S=v*t=90*5=450км Ж:S=450км . Есепте және тексер. 20 002 · 3=60006 20 202 · 3=60606 30 303 · 3=90909 40 404 · 4=161616 18 009 : 3=6003 18 009 : 9=2001 90 018 : 3=30006 90 018 : 9=10002 |
Қандай шамалар белгісіз екенін анықтайды.
Кестедегі белгісіз бөліктердің шешімін табады.
Есептерді жылдамдыққа шығарады. Ойша шығарып есептерді тексереді. |
Дескриптор . Қандай шамалар белгісіз екенін анықтайды.3 балл
|
оқулық
|
|
|
5 мин |
3-тапсырма Топтық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану Есептерді оқы. Қандай формула қолданатыныңды айт. Есептерді шығар. 1 топ v=18км/сағ t=3сағ S=?км Ш: S=v*t=18*3=54км Ж:3сағ ішінде 54км-ді жүріп өтеді. 2 –топ t=3сағ S=45км V=? км/сағ V=s: t Ш:45км:3 сағ=15км/сағ топ 3 топ V=14км/сағ S=42км t=?сағ t =s: V Ш:42 км:14км/сағ=3 сағ |
Есептерді оқиды. Қандай формула қолданатыныңды айтады. Есептерді шығарады |
Дескриптор Есептерді оқиды. Қандай формула қолданатыныңды айтады. Есептерді шығарады 1 балл |
|
|
|
3 мин |
Сергіту сәті Нейрожаттығу. |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
7 мин |
4,5,9-тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектеп, 5-тапсырмадағы есептерді шығар. 1) 6км/сағ=100м/мин 6*1000м:60мин=100м/мин 2) 30м/мин=1/2м/с 30м:60с=1/2м/с Есептерді шығар. 1 жұп v=6км/сағ t=30мин S=?м Ш: 6*1000м:60мин=100м/мин V=100м/мин S=v*t=100*30=3000м Ж:30мин ішінде Арман 3000м жол жүреді. 2 жұп v=30м/мин t=20с S=?м Ш: 30м:60с=1/2м/с S=v*t=1/2*20=10м Ж:Ара 10м жерді ұшы өтеді.
|
Оқушылар жұп-жұптан есептерді шығарады, жылдамдыққа есеп шығарады. Ойланып шығарады.
|
Дескриптор Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектеп, 5-тапсырмадағы есептерді шығарады.1балл Есептерді шығарады. 1балл Ойлан және жауап береді. 1 балл
|
|
|
|
5 мин |
7,8 -тапсырма Жұптық жұмыс 1 жұп Есепті шығар. Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығар.
С
М Ш: 2 км 125м= 2125м 2125м:5=425м (мектепке дейін) 2125м-425м=1700м (қысқа) Өрнек: 2125-(2125:5)=1700м Ж: Мектепке дейінгі жол 1700м-ге қысқа 2 жұп Тапсырманы орында. Ұқсас тапсырма құрастыр. Х -ойлаған сан (x*9-35):4+38=63 (x*9-35):4=63-38 (x*9-35)= 25*4 x*9-35=100 x*9=100+35 x*9=135 x=135:9 x=15 (15*9-35):4+38=63 63=63 Ж: Әлия 15 санын ойлады. |
Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығарады. Тапсырманы орындайды. Ұқсас тапсырма құрастырады.
|
Дескриптор: Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығарады.1балл Тапсырманы орындайды. Ұқсас тапсырма құрастырады. 1балл
|
оқулық |
|
|
Сабақ тың соңы 3 мин |
Рефлексия «Инстаграм» әдісі бойынша өтеді.
Үйге тапсырма 10 есеп |
Оқушылар сабақ ұнаған , түсінген болса жүрекшеге жүрек пішінді парақ салады, пікір білдіргісі келсе пікір жазып салады . |
Мадақтау! Жарайсың! Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қозғалысқа берілген есептер
Қозғалысқа берілген есептер
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 29-сабақ
|
Мектеп |
жалпы орта білім беретін мектебі |
||||
|
Бөлім |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Дүйсенбек Аружан |
||||
|
Күні: |
10.10.2024ж |
||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны:21 |
Қатыспағандар саны:1 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
№29 Қозғалысқа берілген есептер |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.1.8- бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Психологиялық ахуал Қане біздер ойлайық. Ойымызды жинайық. Қандай есеп болса да, Шешпей оны қоймайық Үй тапсырмасын сұрау 9-тапсырма. Есептерді шығар. v=30м/с t=5 с S=?км Ш: S=v*t S=30*5=150м Ж: Бүркіт 5с ішінде 150м жерге ұшады. |
Психологиялық тренингке қатысады. |
Жарайсыңдар! Бағалау «Білім шыңы»
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс «Мен білемін!» әдісі» ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау: Есептерді шығар. Жылдамдықтың формуласын жаз.
S=800м t=4 мин v=?м/мин Ш: v=S:t=800:4=200м/мин Ж: Әлияның жылдамдығы 200м/мин ә) t=4сағ S=16км V=?км/сағ Ш: v=S:t=16:4=4км/сағ Ж: Арманның жылдамдығы 4км/сағ |
Есептерді шығарады. Жылдамдықтың формуласын жазады. Қашықтыққа берілген есептердегі таңбаларды біледі. Формулаларды жатқа білетін болады.
|
Бағалау критерийі Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t)4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады Дескриптор: Есептерді шығарады. Жылдамдықтың формуласын жазады.1балл |
Оқулық, дәптер |
|
|
7 мин |
2,6-тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану "Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі Нұсқау: Қандай шамалар белгісіз? Оларды қалай табуға болатынын түсіндір.
S=180км t=?сағ Ш: t=S:v=180:60=3сағ Ж: t=3сағ
S=140км V=?км/сағ Ш: v=S:t=140:2=70км/сағ Ж: v=70км/сағ
t=5сағ S=?км Ш: S=v*t=90*5=450км Ж:S=450км . Есепте және тексер. 20 002 · 3=60006 20 202 · 3=60606 30 303 · 3=90909 40 404 · 4=161616 18 009 : 3=6003 18 009 : 9=2001 90 018 : 3=30006 90 018 : 9=10002 |
Қандай шамалар белгісіз екенін анықтайды.
Кестедегі белгісіз бөліктердің шешімін табады.
Есептерді жылдамдыққа шығарады. Ойша шығарып есептерді тексереді. |
Дескриптор . Қандай шамалар белгісіз екенін анықтайды.3 балл
|
оқулық
|
|
|
5 мин |
3-тапсырма Топтық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану Есептерді оқы. Қандай формула қолданатыныңды айт. Есептерді шығар. 1 топ v=18км/сағ t=3сағ S=?км Ш: S=v*t=18*3=54км Ж:3сағ ішінде 54км-ді жүріп өтеді. 2 –топ t=3сағ S=45км V=? км/сағ V=s: t Ш:45км:3 сағ=15км/сағ топ 3 топ V=14км/сағ S=42км t=?сағ t =s: V Ш:42 км:14км/сағ=3 сағ |
Есептерді оқиды. Қандай формула қолданатыныңды айтады. Есептерді шығарады |
Дескриптор Есептерді оқиды. Қандай формула қолданатыныңды айтады. Есептерді шығарады 1 балл |
|
|
|
3 мин |
Сергіту сәті Нейрожаттығу. |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
|
|
7 мин |
4,5,9-тапсырма Жұптық жұмыс Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектеп, 5-тапсырмадағы есептерді шығар. 1) 6км/сағ=100м/мин 6*1000м:60мин=100м/мин 2) 30м/мин=1/2м/с 30м:60с=1/2м/с Есептерді шығар. 1 жұп v=6км/сағ t=30мин S=?м Ш: 6*1000м:60мин=100м/мин V=100м/мин S=v*t=100*30=3000м Ж:30мин ішінде Арман 3000м жол жүреді. 2 жұп v=30м/мин t=20с S=?м Ш: 30м:60с=1/2м/с S=v*t=1/2*20=10м Ж:Ара 10м жерді ұшы өтеді.
|
Оқушылар жұп-жұптан есептерді шығарады, жылдамдыққа есеп шығарады. Ойланып шығарады.
|
Дескриптор Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектеп, 5-тапсырмадағы есептерді шығарады.1балл Есептерді шығарады. 1балл Ойлан және жауап береді. 1 балл
|
|
|
|
5 мин |
7,8 -тапсырма Жұптық жұмыс 1 жұп Есепті шығар. Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығар.
С
М Ш: 2 км 125м= 2125м 2125м:5=425м (мектепке дейін) 2125м-425м=1700м (қысқа) Өрнек: 2125-(2125:5)=1700м Ж: Мектепке дейінгі жол 1700м-ге қысқа 2 жұп Тапсырманы орында. Ұқсас тапсырма құрастыр. Х -ойлаған сан (x*9-35):4+38=63 (x*9-35):4=63-38 (x*9-35)= 25*4 x*9-35=100 x*9=100+35 x*9=135 x=135:9 x=15 (15*9-35):4+38=63 63=63 Ж: Әлия 15 санын ойлады. |
Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығарады. Тапсырманы орындайды. Ұқсас тапсырма құрастырады.
|
Дескриптор: Сұрағын өзгертіп, алынған есепті шығарады.1балл Тапсырманы орындайды. Ұқсас тапсырма құрастырады. 1балл
|
оқулық |
|
|
Сабақ тың соңы 3 мин |
Рефлексия «Инстаграм» әдісі бойынша өтеді.
Үйге тапсырма 10 есеп |
Оқушылар сабақ ұнаған , түсінген болса жүрекшеге жүрек пішінді парақ салады, пікір білдіргісі келсе пікір жазып салады . |
Мадақтау! Жарайсың! Керемет! Жақсы! Талпын! |
|
|
шағым қалдыра аласыз

















