Құндылық-130- бұйрық 9 сынып-ҚҰҚЫҚ-ҚМЖ-ІІІ тоқсан.docx

Тақырып бойынша 13 материал табылды

Құндылық-130- бұйрық 9 сынып-ҚҰҚЫҚ-ҚМЖ-ІІІ тоқсан.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
Құндылық-130- бұйрық 9 сынып-ҚҰҚЫҚ-ҚМЖ-ІІІ тоқсан.docx
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сәттілік әріптесім!

9 сынып ІІІ оқу тоқсаны ҚҰҚЫҚ

Бөлім:

9.3 Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Азаматтық-құқықтық міндеттемелер қандай жауапкершіліктерді туындатады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.3.1 азаматтық құқықтағы міндеттемелерді талдап, жауапкершіліктерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Міндеттеме, борышкер, шарт, азаматтық құқықтық жауапкершілік ұғымдарын ашады;азаматтық құқықтың міндеттемелерің талдап, жауапкер- шілігін анықтайды;Азаматтық құқықтағы міндеттемелер мен шарттарға мысал- дардың шешімін бағалайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу;

Талап: Сыни және креативті ;

Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


БЫМ «Еркін микрофон» әдісі

  1. жағдаят: сыныптағы бір оқушы басқа бір оқушының ұялы телефонын рұқсатсыз ойнап, бүлдіріп алса, оны калай деп атауғаболады?

  2. жағдаят: 14 жастан бастап бала ӛзін калай кӛрсетіп, қоғам- дық орындарда қалай жүрукерек?

кіші дәріс, конспектілеу

- сабақтың тақырыбы, мақсаты, күтілетін нәтижелер

- міндеттеме, шарт, тараптар;

Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.

Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім



Бейнекөрініс

-«Несие беруші, борышқор және үшінші жақ қандай міндетемелерді орындауға тиіс болады?» Сұрақпен бірге оқушыларға жауапкершіліккеқатысты ақпараттар беріледі. .

Мұғалім шарт түрлерін беру арқылы шарт құрастыруын сұрайды. Мысалы:

І .«Аралас,Жария шарт».

ІІ..«Ақылы және ақысыз шарт», шарттардың қолданылуы.

ІІІ. «Алдын ала жасалатын шарт».

IV.Үшінші жақтың пайдасына жасалытын шарт, шартты түсіндіру

«Азаматтық құқықтық қатынастар қандай жауапкершілікті туғызады?» тақырыбына эссе жазады. 80-100 cөз.

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

1-тапсырма

Кестемен жұмыс

Міндеттеме субъектілері

1.

2.

3.

ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру

2-тапсырма

Міндеттемені орындау әдістері:

тұрақсыздық айыбы-

кепіл-

кепілдік-

кепіл болушылық-

кепіл пұл-

кепілдік жарна-

3-тапсырма

Жағдаяттарды талқылаңдар

Оқулық-60-61 беттер

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

Бақылау сұрақтары:

  1. Міндеттеменің қандай түрлері белгілі?

  2. Міндеттеменің орындау әдістері неге керек?

  3. Өз өміріңде кездескен міндеттемелерден мысал келтір

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Терминдерге қатысты анықтамалардың сәкестігін табыңыз

Термин

Анықтамалары

Мәміле

A. Міндеттемеге сай бір адам белгілі бір іс-әрекетті жүзеге асыруға тиіс

Міндеттеме

B. Екі немесе бірнеше адамның азаматтық құқықтар мен міндетерді белгілеу, ӛзгерту немес тоқтату туралы келісім.

Борыш

кер

C. заңда кӛрсетілген ретте жүктелген міндеттемені бұзған субъектіге қолданылатын мүлікті ӛндіру немесе мүліктік салмақ салу нысанын да болып келетін жауапкершіліктің түрі.

Шарт

D. Азаматтар мен заңды тұлғалардың азаматтық құқықтары мен міндет- деттерін белгілеуге, ӛзгертуге немесе тоқтауға бағытталған әрекеттері

Азамат

тық- құқық

тық жауап

кершілік

E. бір тарап (борышкер) екінші тараптың (несие берушінің) пайдасына мүлікті беру, жұмысты орындау, қызмет кӛрсету жӛнінде белгілі бір әрекет жасауға не белгілі бір әрекеттен бас тартуға міндеттенетін азамат тық құқықтық қатынас.

ЕБҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды



Оқушылар сұрақтар бойынша жауап береді





Оқушылар оқулықтағы ақпаратты қорытып, кесте бойынша түйін жасайды

Оқушылар негізгі ойды сақтай отырып, тапсырмалар жазады

Дескриптор:

Міндеттеме субъектілерін анықтайды;

Міндеттемені орындау әдістерін сипаттайды;

Міндеттеменің қандай түрлерін ажыратады;

Міндеттеменің орындау әдістерін түсіндіреді;














Дескриптор:

Азаматтық құқықтағы міндеттемелер

ді талдап, жауапкершіліктерін анықтайды;

Анықтамалар

ды пайдалана отырып, сәйкестігін анықтайды.




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»














ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»

















Өзін-өзі бағалау

Ақпараттық мәтін

www.youtube.com/watch?v=Svabf5qEW9Y,

9сынып оқулық

Авт: А.С.Ибраева,

С.Б.Гончаров

Қазақстан Республикасының Конституциясы Алматы 2008


https://kodeksy-kz.com/grazhdanskij_kodeks_osobennaya_chast/506.htm

http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_














ҚР нормативтік құқықтық акті- лерінің ақпарат тық-құқықтық жүйесі http://adilet.zan.kz



ҚБ парағы

таратпа материал

дар


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Азаматтық құқықтағы міндеттеменің маңыздылығы мен негізгі мәні неде?

Үйге тапсырма

Азаматтық құқықтағы міндеттеме мен жауапкершілік

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка





Кері байланыс

«Екі жақты күнделік» әдісі

Ең маңызды мәлімет

Неліктен?





Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

9.3 Еңбекті қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Еңбек даулары қалай шешіледі?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.4.3.2 құқықтық нормативтік актілерге сүйене отырып, еңбек дауларын шешу жолдарын ұсыну

Сабақтың мақсаты

еңбек дауларының себебін түсіндіреді;ҚР Еңбек Кодексінің баптары бойынша еңбек даулары- ның шешу жолдарын ұсынады;жағдаяттарды шешу арқылы өзіндік ой-қорытынды жасайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Қазақстанның оңтайлы имиджін қалыптастыруға үлес қосу;

Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу;

Ар-ұят: Адал еңбекті құрметтеу; Достарына,сыныптастарына,отбасы мүшелеріне қамқор болу,мейрімділік таныту;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


«Екі жақты палитра» әдісі – үй тапсырмасын тексеру Келісім-шарттарыңызды үлгімен салыстырып, бағалаңыз

Оқушыларға еңбек дауларына қатысты суретті көрсетіп, мынай сұрақтар ұсыныңыз. Осы сұрақтардың төңірегінде сыныптық талқылау ұйымдастыруға болады. Оқушылар «ойлан, жұптас, талқыла» әдісі бойынша өз жауаптарын түсіндіреді.

  • Нені байқадың?

  • Нені көрдің?

  • Еңбек даулары неден туындайды?

  • Еңбек дауларын қалай шешуге болады?

  • Қызметкерлердің өз құқықтарын білу қаншалықты маңызды?

Оқушылардың болжам жауаптарын тыңдағаннан соң, сабақтың тақырыбы, оқу мақматы және бағалау критерйлерімен таныстырыңыз

Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.




Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




«Кейс-стади»-жағдаяттаршешу

1-қадам: жағдаятпен танысу

  1. қадам: жұптаталқылау

  2. қадам: жағдаяттардышешу:

Тараптардың кемшілігін анықтаңыз, ҚР Еңбек Кодексінің баптарына сүйеніп, еңбек дауының шешу жолдарын ұсынңыз, өзіндік ой-қорытынды жасаңыз:

Жағдаят: Азаматша Тастемирова «Думан» ЖШСесепшіболып жұмысқа қабылданады. Тастемирова 2018 жылдың 20 маусымында еңбек шартына қол қояды. 2018 жылдың 4 қарашасы күні «Думан» ЖШС директоры ҚРЕК 54 бабының 6 тармағы бойынша Тастемированы дәлелді себепсіз жұмыстан босатады. Жұмыстан шығарылумен келіспеген Тастемирова 2018 жылдың 27 қарашасында сотқа «Думан» ЖШС-не бұрынғы жұмыс орнына есепші болып қалпына келтіру, орташа жалақыны өндіру, моральдық шығынды өндіру жөнінде қуыным (иск)берді.

ЕБҚ оқушыға өзіне қажетті көмек деңгейіне қарай бірнеше карточка ұсыныңыз

Жағдаят: «Кратер» ЖШС-нің жұмысшылары «Алмалы» аудандық сотқа шағымданады. Шағымданудың басты себебі: жұмысшылар 6 ай бойы еңбек жалақыларын алмаған. Еңбек ақыларын талар еткен жұмысщыларға әкімшілік тарапынан «жұмыстан босатыласыңдар» деген қоқан- лоққыжасалған.

4-қадам: рөлдік ойын арқылы проблемалық жағдаяттың шешімінкөрсету.

ЕБҚ оқушыға тапсырманы орындау үлгісі, шешу тәсілін көрсету, пайымдау үлгісін ұсыныңыз

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма Жағдаятты оқып, ҚР Еңбек кодексіне сүйене отырып, еңбек дауларын шешу жолдарын көрсетіңіз.

Тапсырма

Жағдаятты оқып, ҚР Еңбек кодексіне сүйене отырып, еңбек дауларын шешужолдарын көрсетіңіз.

А. қалалық сотында Б-ның «Ф»-ке қарсы еңбек ақыны және өсімпұлды өндіру туралы азаматтық ісі қаралған. Талапкер сотқа арызбен жүгініп, еңбек шарты негізінде 2013 жылдың тамыз айынан бастап «Ф»-те жаттықтырушы қызметін атқаратындығын көрсеткен. Талапкерге атқаратын жұмысы үшін 200 000 теңге көлемінде еңбек ақы бекітілген.Талапкердің айтуынша талапкер өз еңбек міндеттерін орындаған, ал жауапкер оған уақытылы еңбек ақысын төлемеген, осы жағдай еңбек ақысы бойынша 800 000 тенге көлеміндегі қарызға әкеп соққан.

Жоғары айтылғандардың негізінде талапкер жауапкерден еңбек ақы бойынша қарызды өндіруді сұрайды

Шешужолы:


Оқушылар тақырыптық жағдаяттарыды шешеді












Бағалау критериі:

Құқықтық нормативтік актілерге сүйене отырып, еңбек дауларын шешу жолдарын

табады













Дескриптор:

Жұмыскердің еңбек дауын анықтайды;

Еңбек дауына байланысты заң негізінде шешу жолын ұсынады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»




Өзін-өзі бағалау









Ақпараттық мәтін


!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар

87027984413


https://kodeksy-kz.com/grazhdanskij_kodeks_osobennaya_chast/506.htm




http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K940001000_


ҚР Азаматтық кодексі









Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz


Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/



Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Еңбекті қорғау инспекциясына шағым жазу

ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрация, қысқаша жазба, схема ұсыныңыз

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі Жұмыс берушінің және жұмысшының құқықтарының сақталуы маңызды, себебі ...

Жұмыс берушінің және жұмысшының құқықтарының сақталуы маңызды емес, өйткені ..



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Бөлім:

9.3 Еңбекті қорғау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кәмелетке толмағандардың еңбегі заңнамамен қалай қорғалады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.4.3.1 кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларын талдау

Сабақтың мақсаты

кәмелетке толмағандардың еңбегін қорғау ұғымын түсінеді,кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты жағдаяттарды шешеді;кәмелетке толмағандардың еңбегіне қатысты құқық нормаларына талдау жасап, бағалайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: Ұлттық мұраға ұқыпты қарау;

Талап: Білуге,жаңаны тануға құштар болу;

Ар-ұят:Сөзіне берік,ісіне адал болу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


«Бейнеметафора» әдісі








-Не көріптұрсыздар?

-Кімдерді кӛріптұрсыдар?

-Қандай ойкеледі?

Болжамды жауаптарға кері байланыс жасау арқылы еңбек құқығы, еңбек даулары тақырыптарында алған білімдерін

естерінетүсіріп, білімдерінөзектендіру.

Сабаққа ынталанады.



Жағымды ахуал туады.



Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім



«Ыстық орындық» әдісі

  • Кәмелетке толмағандардың еңбегі қалайқорғалады?

  • Кәмелетке толмағандар қанша жастан бастап еңбекетуге құқылы?

  • Кәмелетке толмағандардың еңбегі қандайзаңдармен қорғалады?

ЕБҚ оқушыға сөздерді түсіндіру, тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп ұсыныңыз

«Домино» әдісі

Бейнематериал мазмұнын көріп болған соң, бір қарапайым және бір күрделі сұрақ құрастырыңыз

1.Кәмелетке толмағандардың еңбегін қолдану туралы бір қарапайым ашық сұрақ;

2. Кәмелетке толмағандардың еңбегін қолдану туралы бір күрделі сұрақ.

ЕБҚ оқушыға тапсырманың шешу жолының бастапқы бөлігін ұсыныңыз«Айналмалы бекеттер» әдісі – мәтінмен жұмыс

1-айналым:

1.Берілген мәтін мазмұнынан кәмелетке толмағандарлың қандай еңбек құқықығы барын анықтаңыздар;

2.Кәмететке толмағандар үшін қандай жеңілдіктер қарастырылған?

Жұмыс беруші негеміндетті?

Кәмелетке толмағандар қанша жастан бастап еңбекетуге құқылы?

2-айналым:

Алдыңғы тапсырмадағы сұрақтарға жауап беру

ЕБҚ оқушығатақырып бойынша ұсынылған мәтін негізінде кесте ұсыныңыз

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Еңбек жағдайына байланысты кәмелеттік жасқа жетпеген баланың құқығының бұзылу фактілерін табыңыз. ҚР Еңбек кодексінің негізінде жұмыс берушінің іс-әрекетіне баптардан нақты дәлел келтіріңіз.

Бірде мектептке киноға актер бала таңдау үшін агент келді. Нәтижесінде 12 жастағы Димашты фильмдегі басты рольге түсуге шақырады. Сол уақытта Димашпен шұғыл еңбек келісім шартын жасау қажет болды. Бірақ Диамаштың ата-анасы жазғы демалыста болғандықтан, келісім шартқа баланың 18 жастағы туған ағасы қол қойды. Келісім шарт жасалған соң режиссер шілдеде мектепте бірнеше түсірілім жасау керек болғандықтан, бірден түсірілімді бастап кетеді. Асығыстықтың әсерінен Димаш қатысатын түсірілімдер кез-келген ауа-райында, түннің бір уақытына дейін созылды. Димаш аптасына 26-30 сағат жұмысістеді.

Димаштың құқығы

бұзылу фактілері

ҚР Еңбек кодексі бойынша дұрыс шешімі

Құқығы


Міндеті


Жұмыс уақыты


Үзіліс уақыты


ЕБҚ оқушыға мәтіннен тұжырымын растайтын немесе жоққа шығаратын фактілердің астын сызын көрсетуді ұсыныңыз

Оқушылар берілген мәтін мазмұнынан кәмелетке толмағандарлың қандай еңбек құқықығы барын анықтайды







Бағалау критериі

Кәмелетке толмағандар дың еңбек құқық нормаларын талдайды










Дескриптор

Кәмелетке толмағанның құқықтары мен міндеттерін анықтайды; Еңбек жағдайларын анықтайды;

Жағдаяттың жауабына нақты дәлелдер келтіреді.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»




Өзін-өзі бағалау









Ақпараттық мәтін


!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар

87027984413


https://kodeksy-kz.com/grazhdanskij_kodeks_osobennaya_chast/506.htm




https://www.youtube.com/watch

?v=odlcW7Odpa8



ҚР Еңбек Кодексі http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1500000414

Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz


Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/



Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Кәмелетке толмағандардың еңбегін қорғау туралы бір жағдаят құрастырыңыз

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс

«Айтарым бар» әдісі

.............. білгенім маңызды болды.

................. тапсырманы орындауда қиындықтар кездесті. Ең тиімді болғаны ..........



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды




Бөлім:

9.3 Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.5.3.1 отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау

Сабақтың мақсаты

ерлі-зайыптылардың құқықтары мен міндеттерін ажыратады,отбасының әр мүшесінің құқықтары мен міндеттерін сәйкестендіреді.проблемалық жағдаяттың шешімін шығарады, баға береді

Құндылықтар

Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту;

Талап: физикалық белсенді болу;

Ар-ұят: Отбасының,өз ортасының абыройын асыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


«Үшкөзді терезе» әдісі

«Ерлі-зайыптылар құқығы» бейнесюжеті

  1. дәптеріңізге 1 минут ойланып, отбасындағы ерлі – зайыптылардың құқықтары мен міндеттерінжазыңыз;

  2. сонан соң заңнаманың баптары арқылытолықтырыңыз.

Дәптерге арналған кесте:

Ерлі-зайыптылар дың құқықтары:

Ерлі-зайыптылар- дың міндеттері:

Заңнама бабы

1.

2.

3.

4.

1.

2.

3.

4.

1.

2.

3.

4.

ЕБҚ оқушығатақырып бойынша өз мысалымен толықтыруды, ойдан құрастыруды ұсыныңыз

Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.

Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қима қағаздар

http://kaztrk.kz/rus/society/Otan_otbasinan_bastaladi.html

ҚР Неке және от басы туралы Ко дексі. http:// adilet .zan.kz/ kaz/docs/K1100000518

Жаңа білім




«Кейс-стади» әдісі

  1. жағдаятпентанысу

  2. Берілген жағдаяттың шешіміншығару;

  3. Шығарылған шешімдердің дұрыстығын «Кейс-стади» арқылыанықтау

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

1 жағдаят: А мен В некесін бұзу және ортақ мүлікті бөлу жөніндегі талаппен сотқа шағымданады. Сот отырысында жауапкер бөлінуге жататын заттардың қатарында бейнемагнитафон, жұмсақ жиһаз, кілем және т.б. А-ның ата - анасы тойға сыйлаған мүліктердің көрсетілмегенін айтады. Сот аталған заттардың той күні екеуіне тарту етілгенін анықтаған.

2 жағдаят: Азамат В әйелімен ажырасқан бері ӛзінің кәмелетке толмағана қызына алимент тӛлеп отырды. Бірнеше жылдан соң, қызы кәмелет жасқа толып, колледжді аяқтап, жұмысқа тұрғаннан кейін әкесі қызынан материалдық кӛмекті сұрайды. Бірақ қызы оған қарсылық білдіреді. Қызының айтуы бойынша, әкесі шешесімен ажырасып, жеке тұрған және оған тәрбие беруде қатысқанжоқ.

3 жағдаят: Соттың шешімі бойынша азамат Б тиісінше қартайған әкесіне алимент тӛлеуі тиіс, оған қоса қартайған және ауырып жүрген әкесіне қарайтын күтушінің жұмысына ақы тӛлеуге міндетті. Бұл шешім әділеттіме?

ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады;

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

ҚР Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы кодексін басшылыққа ала отырып, отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін ашатын эссе жазыңыз.

«Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі»

ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

Бағалау критериі

Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндет- терін ажыратады











Дескриптор

Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы кодексіндегі қажетті баптарды пайдаланады;

Отбасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін анықтайды; Эссе құрылысын сақтап, жүйелі ой жазады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»




Өзін-өзі бағалау


«Отан отбасы- нан басталады» http://kaztrk.kz/rus/society/Otan_otbasinan_bastaladi.html


«Отбасылық құн дылықтарды сақта» http://www.youtube.com/watch?v=LSo90qFfRfQ



«Өнегелі отбасы

білім мен тәр- бие ордасы»http://www.youtu be.com/watch?v= D0i69FMcaVo



ҚБ парағы

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Отбасы мүшелерінің құқықтық мәртебесі қандай?

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпарат

тық карточка

Кері байланыс

«Табыс сатысы» әдісі

Жасай аламын

Түсінемін

Білемін



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект




Бөлім:

9.3 Отбасы мүшелерінің құқығы мен міндеттері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бала құқығы қалай қорғалады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.5.3.2 құқықтық актілерге сүйеніп қоғам мен отбасындағы балалар құқығын талдау

Сабақтың мақсаты

балалардың құқықтарын қорғайтын халықаралық, отандық нормативтік-құқықтық актілерді біледі;Конвенция, қазақстандық заң және мектеп жарғысын салыстыра отырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажыратады,балалар құқығын отбасында және қоғамдасақтаудың маңыздылығына бағабереді

Құндылықтар

«Ұлттық мүдде: Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу:

Талап:салауатты өмір салтын ұстану;

Ар-ұят:Шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақы

ты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


«Миға шабуыл» әдісі

1. «Отбасы» туралы сурет көрсетіп, сұрақтар арқылы сабақ тақырыбына шығу.

2. Тақырыпты ашып, сабақ тақырыбымен мақсат, жетістік критериймен таныстыру

3. Оқушыларға сурет беріп, бала құқықтарын ашу

4. Оқушылар сурет бойынша дәптерлеріне Бала құқығын жазу сұралады

Бағыттаушы сұрақ:

Бұл отбасын бақытты етіп тұрған қандай байланыс?

Мына суреттен кімдерді көріп тұрсыздар? Олар неге көңілсіз?

Балаларды қалай қорғау қажет?

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты хабарланады

Сабаққа ынталанады.


Жағымды ахуал туады.





Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚР Неке және от басы туралы Ко дексі. http:// adilet .zan.kz/ kaz/docs/K1100000518

Жаңа білім




«ПАЗЛ» әдісі – НҚА жұмыс

Бала құқығы туралы конвенцияны және ҚР «Бала құқығын қорғау туралы» заңын негізге ала отырып, жауап дайындаңыз:

  1. Отбасындағы бала құқықтары

  2. Мектептегі бала құқықтары

  3. Жетімдер мен асырап алынған балалардың құқық- тары мен міндеттері

ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

«Үштік Венн диаграммасы» әдісі

Өзіңіз оқитын мектептің жарғысын, «Бала құқығы туралы» Конвенцияға және ҚР «Бала құқығын қорғау туралы» заңының сәйкестігін талдаңыз.

-Конвенцияға сәйкес пе?

-Толықтырулар мен жақсарту жолдарын енгізу қажет пе?

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында суреттің үлкен нұсқасын ұсынамын.

Бейнекөрініс

Оқушыларға Бала құқығы туралы мультфильм көрсету

Үзінділер:

  • К>0.25 > 0.56 > 01.33 > 02.08 > 02.43 > 03.18 > 03.51 > 04.26 > 04.53 > 05.28


Жағдаятты конвенция баптарына сүйеніп талқылап, почта қызметкері ретінде хат жазыңыз.

ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

Хат: «Сәбиттіңхаты»
«Сәлемәтсіз бе, құрметті редакция!

Сізге хат жазып отырған Ақтау қаласында тұратын, 6 - сыныпта оқитын Асанбаев Сәбит деген баламын. Жасым 12-ге келсе де, өмірдің басыма түскен ауыр жағдайлар қолыма қалам алғызып, сіздерге хат жазуға мәжбүр етті.

Осыдан 3 - 4 жыл бұрын мен де өз отбасыммен бақытты өмір сүріп, бақытты балалық шағымда бастан кешіріп жаттым. Бірақ өмірім бір мезетте алай - дүлей боран соққандай өзгеріп сала берді. Осыдан 3 - 4 жыл бұрын Ақтау қаласында өзіміздің тұрып жатқан үйіміз де болды. Сол үйде әке, шешем және өзімнен басқа 2 інім, 2 қарындасыммен бірлесіп, өмір сүрген бақытты отбасы едік. Өкінішке орай, әкем үйімізді банкке қойып, несиеге 40 мың доллар ақша алып, қарызға кірдік. Көп ұзамай белгісіз себептерге байланысты әкеміз бізді тастап кетті. Анамыз бес баламен қалып, екі жерде жұмыс жасап, аянбай еңбек етті. Әрине оның тапқан азғантай ақшасы бізге әзер жеткенімен, несие төлеуге қайдан жетсін.

Уақытында төлеуге тиіс несиеміз де төленбей, ақыры ақпан айында үйімізден айырылдық. Қыстың қақаған күні жылап - сықтаған балалардың көз жасына қарамай, сот орындаушылары үйімізден қуып шықты. Амалсыз қала сыртындағы дачадағы 1 - бөлмелі сарайды паналауға мәжбүр болдық. Күнделікті асқа жарымағандықтан, мен де мектептегі сабағыма баруды қойдым.

Өзімнен екі жас кіші інімді ертіп, көшеге шығып, машиналардың аяғын жууға шықтым. Жұмысымыз үшін 100 теңге алып, күніне 500 теңге, кейде 1000 теңге тапсақ, мәз болып үйге жүгіреміз. Үйде екі көзі төрт болып күтіп отырған інім мен қарындастарымызға нан, жейтін тамағын аламыз.
Аш бала тоқбаламенойнамайдыдегендей, мен де сабаққабарудыосылайқойдым.

Менің қазіргі уақыттағы басты мақсатым: «Оқу, білім алу емес, балалары үшін еңбек етіп жүрген анама көмектесу. Туған бауырларыма күнделікті тамағын тауып беру» Әкемнен ешқандай көмек те жоқ, хабар да жоқ.Мен тек өзіме сенемін. Анамасенемін.Ашболсам да, тоқболсам да өзотбасымменбіргеболғымкеледі.
Құрметті редакция! Осы хатымдыжолдайотырып, жағдайымдыайтаотырып, сіздерденақыл - кеңессұраймын. Мағанқандайақыл - кеңесберередіңіздер.

ЕБҚ оқушыға тапсырманы үлгі бойынша жасауды ұсыныңыз

«СәлемменСәбит.»

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма ҚР «Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы» кодексіндегі 61-баптың үзіндісін оқып төмендегі жағ- даятты талдап, сұрақтарға жауап беріңіз.

61-бап. Баланың ата-аналарымен және басқа да туыстарымен араласу құқығы

  1. Баланың ата-анасының екеуiмен де, аталарымен, әжелерiмен, аға-iнiлерiмен, апа- сiңлiлерiмен (қарындастарымен) және басқа да туыстарымен араласуға құқығы бар. Ата-аналары некесiнiң (ерлі-зайыптылығының) бұзылуы, оның жарамсыз деп танылуы немесе ата-аналарының бөлек тұруы баланың құқығына әсер етпеугетиiс.

Ата-аналары бӛлек тұрған жағдайда баланың олардың әрқайсысымен араласуға құқығы бар. Сондай-ақ, ата-аналары әртүрлi мемлекеттерде тұрған жағдайда, баланың олармен араласуға құқығы бар.

  1. Өмірлік қиын жағдайға ұшыраған баланың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ӛзiнiң ата-аналарымен және басқа да туыстарымен араласуға құқығы бар.

Баланың ата-анасы ажырасқан. Екі жақтың келісімі бойынша, 13 жасар қыз бала анасымен тұрады. Анасы бір жылдан соң қызының әкесімен араласуына тыйым салады.

  1. Анасы қызының қандай құқықтарынбұзған?



  1. Қай мемлекеттік орган бала құқықтарынқорғайды?


Баланың құқығын қорғайтын кем дегенде 3 құжаттардыатаңыз.

ЕБҚ оқушыға тапсырмада жетіспейтін сөзді толықтыруды ұсыныңыз










Оқушылар ұсынылған мультфильмді«Жасырылған ойлар» әдісі арқылы талдайды










Оқушылар жағдаяттарды конвенция баптарына сүйеніп талдайды


















Бағалау критериі

Құқықтық актілерге сүйене отырып, балалар құқығын талдайды





















Дескриптор

61 - бапқа сәйкес баланың құқық бұзылуын анықтайды;

Мемлекеттік органды атайды;

Заң негізінде баланың құқықтарын анықтайды;


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



















«Ең үздік жауап»















ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»















Өзін-өзі бағалау


«Отан отбасы- нан басталады» http://kaztrk.kz/rus/society/Otan_otbasinan_bastaladi.html











«Отбасылық құн дылықтарды сақта» http://www.youtube.com/watch?v=LSo90qFfRfQ



















«Өнегелі отбасы

білім мен тәр- бие ордасы»http://www.youtu be.com/watch?v= D0i69FMcaVo













ҚБ парағы

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Бала құқығын отбасында және қоғамда сақтау маңызды, себебі ...

Үйге тапсырма

«Менің бақытты бала болып өсуіме құқық өз кезегінде қандай қолдаушылық көрсетеді» тақырыбына 200 сөзден кем емес хабарлама жазу.

Эссенің құрылымы:

  1. Кіріспе. Тақырыптың өзектілігі.

  2. Негізгі бӛлім. Тақырып бойынша қысқаша шолу. Аргумент. Дәлел. Факт. Контраргумент. Дәлел.Факт.

  3. Қорытынды. Тұжырым. Оқушы қандай шешімгекелді.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка

Қазақстан Республикасының Бала құқығы туралы заңы 2002 жыл 8 тамыз





Кері байланыс

«Бес саусақ» арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді.

  1. Мен үшін маңызды және қызық..........

  2. Маған қиынболды(ұнамады).........

  3. Маған жеткіліксізболды.......

  4. Сабақтағыкөңіл-күйім.........

  5. Менің сабақтан алған әсерім.......



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Бөлім:

9.3 Әкімшілік жауапкершілік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қандай жағдайларда әкімшілік жауапкершілік туындайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.6.2.1 әкімшілік құқық бұзушылықтың түрлері мен белгілерін анықтау;

9.6.2.2құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы әкімшілік жауапкершілік түрлерін және оларды қолдану тәртібін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

әкімшілік жауапкершіліктің негізгі ережелерін, әкімшілік жауапкершілікті реттейтін нормативті-құқықтық актілерді біледі; әкімшілік жаза түрлерін анықтайды.жағдаят құрастырып, талдайды

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:қоғам игілігі үшін қызмет ету;

Талап:технологиялық және цифрлық дағдыларды ілгерлету;

Ар-ұят:Әдеп нормаларын ұстау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақы

ты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ойлан

  • әкімшілік құқықбұзушылық;

  • әкімшілікжауаптылық;

  • ҚРеспубликасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодексі(ӘҚБ);

  • әкімшілік құқық бұзушылық белгілері: 1) құқыққа қарсылық;2)кінәлілік;3)әкімшілікжазалау;4)іс-

әрекеттің қоғамдық қауіптілігі.

Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.

Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

әкімшілік жауапкершілік

http://www.youtube.com/watch?v=yHV9cQZfGwk

Жаңа білім




Мозаика» әдісі – НҚА жұмыс

  1. Әкімшілік құқық бұзушылық (құрамы мен белгілері)

  2. Әкімшілік жауаптылық (мақсаттары, әкімшілік жауаптылық мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілер)

  3. Кәмелетке толмағандардың әкімшілік - құқықтық жауапкершіліккетартылуы.

  4. Әкімшілік жауаптылықты болдырмайтын негіздер туралы тапсырмаларберіледі.

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

«Проблемалық жағдаяттарды шешу»

1. 23.00 с. кейін үнемі магнитофон дауысын бар күшіне, қатты қоятын адамды көршілері әкімшілік жауаптылыққа тарта ала ма? Жауапты түсіндір.

2. Төменде берілген мысалдарда әкімшілік құқық бұзушылық түрлерін анықта:

  • Азамат И. Қоғамдық көлікте айналасындағыларды балағаттап, шақыртылған полиция қызметкерлеріне қарсылықкөрсетті.

  • Азық-түлік дүкенінде сатушы болып жұмыс жасайтын азаматша Р. қантты қайтадан өлшеуді сұраған сатып алушының өтінішінен бас тартып, сатып алушыны түрлі сөздермен тіл тигізіпқорлады.

Сұрақ:

  1. Берілген құқықбұзушылық қоғамдық қатынастардың қандай аясынақатысты?

  2. Қоғам үшін қандай салдары болуымүмкін?

  3. Қандай жазалар қолданылуымүмкін?

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Екі суреттің біреуін таңдап, әкімшілік құқықбұзушылық түрі мен белгілерін анықтап, талдау жасаңыз.

1-сурет: Құқық бұзушылықтыкөрсетіпанықтаңыз

Құқықбұзушылықтыңтүрі:

Құқық бұзушылықтыңбелгісі:

2-сурет: Құқық бұзушылықты анықтап, 3дәлелмен келтіріңіз

Құқықбұзушылықтыңтүрі:

Құқық бұзушылықтыңбелгісі:

ЕБҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

Оқушылар әкімшілік құқықбұзушылықтың кең таралған түрлері бойынша проблемалық жағдаяттарды шешеді






Бағалау критериі Әкімшілік құқық бұзу- шылықтың белгілерін анықтайды











  • Дескриптор -құқық бұзушылық түрін анықтайды;

  • құқық бұзушылықтың белгісін анықтайды;

  • дәлелдеркелтіреді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»


«Шығыр» әдісі







ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»




Өзін-өзі бағалау


ҚР әкімшілік бұзұшылық кодексінің жаңа редакциясы http://www.youtube.com/watch?v=HVza60gZyZ0
















ҚР Әкімшілік бұзушылық кодексі. Жал- пы бӛлім. 3-та рау. 28-30 бап- тар.

4 т. 31-32 бб;

баптар.

6 т. 44-46 бб;

Ерекше бөлім 10-19 тарау

ҚБ парағы



Бекіту


Сабақты қорытындылау

«Қазіргі Қазақстандағы әкімшілік құқық»

Үйге тапсырма

әкімшілік құқықбұзушылық туралы бір жағдаят құрастырыңыз

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

  • нені білдім, неніүйрендім

  • нені толықтүсінбедім

  • немен жұмысты жалғастыруқажет.



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект


.


Бөлім:

9.3 Қылмыстық жауапкершілік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қылмыстық жауапкершіліктің мәні неде?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.7.3.1 құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы қылмыстық жауапкершілікті және жаза түрлерін анықтау

Сабақтың мақсаты

қылмыстық жауапкершіліктің мәні мен қызметін түсінедіқылмыстық жауапкершілікті белгілеу шарттарын талдайды;

қылмыстық жауапкершілікке қатысты жағдаяттар құрастырады

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:Қазақстанның қауіпсыздыгін қамтамасыз етуге дайын болу;

Талап:дұрыс қарым-қатынас орната білу;

Ар-ұят:Халқына адал қызмет ету;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Тақырықы шығу

Оқушыларға сурет көрсетіледі. Осы арқылы сабақ тақырыбына шығады.

  • қылмыс, қылмыстықәрекет;

  • жаза, оны ауырлатушы және жеңілдетушішарттар;

  • ҚР қылмыстық құқық бұзушылық туралы Кодексі (ӘҚБ);

әкімшілік құқық бұзушылық белгілері:

1) құқыққа қарсылық;

2) кінәлілік;

3) әкімшілік жазалау;

4) іс- әрекеттің қоғамдыққауіптілігі.

Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.

Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Қазақстан Рес- публикасыныңҚылмыстықкодексі,2014.

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала мәтін таратылады.

Құқықтық жағдаятпен танысады.

Сұрақтарға жауап береді.

1. Жасалған қылмыс түрі қандай?

2. Бұл қылмыс үшін қандай жауапкершілік қарастырылған?

3. Қолданылатын жазаны жеңілдетуге бола ма?

Қылмыстық жауаптылықтың қызметін зерттеп, кестемен байланыстырып талдау жаса.

  1. Қылмыстық жауаптылықтың реттеуші қызметін талдап, кестемен өзара байланысын анықтау.

  2. Қылмыстық жауаптылықтың превениця қызметін талдап, кестемен өзара байланысын анықтау.

  3. Қылмыстық жауаптылықтың жазалаушы қызметін талдап, кестемен өзара байланысын анықтау.

  4. Қылмыстық жауаптылықтың тәрбиелеуші қызметін талдап, кестемен өзара байланысын анықтау

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау

«Кейс-стади» әдісі

Екі жағдаятты талдап, сұрақтарға жауап беріңіз.

І жағдаят: Бес адам сағат 13.00 – 14.00- дің арасында қаланың шет жағында орналасқан шағын сауда маркетін тонаған. Беттеріне арнайы маска киіп, қолдарына пышақ, қару ұстаған адамдар сатушы, күзетшіні байлап, ақша мен электронды техникалық құралдарды алып кеткен. Көп ұзамай күдікті деп табылған адам- дарды базарда, электронды құралдарды сатып жүрген жерінен ұстаған.

ІІ жағдаят: 16 жасар Берік ұйымдасқан топқа қосы- лып автокӛліктерді тонаумен айналысады. Кезекті қарақшылық әрекетінде автокӛлік жүргізушісімен тӛбелесіп, оны жарақаттаған.

Қалыптастырушы бағалау тасырмасы

Екі жағдаяттың біреуін таңдап, сұрақтарға жауап беріңіз.

І. Бес адам сағат 13.00 – 14.00- дің арасында қаланың шет жағында орналасқан шағын сауда маркетін тонаған. Беттеріне арнайы маска киіп, қолдарына пышақ, қару ұстаған адамдар сатушы, күзетшіні байлап, ақша мен электронды техникалық құралдарды алып кеткен. Кӛп ұзамай күдікті деп табылған адамдарды базарда, электронды құралдарды сатып жүрген жерінен ұстаған.

Қылмыстыңобъектісі– Қылмысзатты– Уақыты – Істелгенорны– Қолданылғанқұралдар– Қылмыстыңтүрі– Жасалған іс – әрекет–

Жәбірленуші: Қылмыстыңсубьектісі: Қылмыстыңнәтижесі– Қолданылатын жазатүрі-

ІІ. 16 жасар Берік ұйымдасқан топқа қосылып автокӛліктерді тонаумен айналысады. Кезекті қарақшылық әрекетінде автокӛлік жүргізушісімен тӛбелесіп, оны жарақаттаған.

Қылмыстыңқұрамы

16 жасар Берік қылмыстық жауапкершіліккетартыладыма? Қылмыстыңобьектісі: Қылмыстыңсубьектісі: Қылмыстыңтүрі: Қылмыстыңзаты: Жасалғаніс-әрекет: Қылмыстыңнәтижесі: Қолданылатын жазатүрі-

ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру

Дескриптор:

Қылмыстық кодекске сүйене отырып қылмыс түрін анықтайды.

Қылмыстық кодекске сүйене отырып жауапкершілік түрін


Бағалау критериі

Қылмыстық жауапкершіліктің мәні мен қызметін зерттейді










Дескриптор

  • Қылмыстық жауаптылықтың реттеуші қызметіне байланысты нормаларды біледі.

Қылмыстық жауаптылықтың реттеущі қызметі мен кәмелетке толмағандарға қатысты тіркелген қылмыстар санын өзара байланыстырып себеп-салдарын талдайды







Бағалау критериі

Құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы қылмыстық жауапкершілікті және жаза түрлерін анықтайды




Дескриптор

  • Екі жағдаяттың біреуінтаңдайды;

  • Қылмыстық құқықбұзушылықтыталдайды;

  • Берілген сұрақтарға нақты жауапбереді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады














«Ең үздік жауап»

















ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»















Өзін-өзі бағалау


ҚР Қылмыстық іс жүргізу кодек сі. http://adilet. zan.kz/kaz/docs/Z 970000206














http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1400000226











https://www.aktobenis.com/9-10821083107210891089-11781201117910




































ҚБпарағы

Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

  1. Құқықтық жағдаяттарды талдап, әкімшілікжауап кершілік түрлерінанықтаңыз.

  2. ҚР «Неке және отбасы» заңының 70-бабынан берілген үзіндіні оқып, жағдаятты талдап,берілген сұрақтарға жауапберіңіз.

  3. Кәмелетке толмағандардың еңбегінеқатысты құқық нормаларынталдаңыз.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

  • нені білдім, неніүйрендім

  • нені толықтүсінбедім

  • немен жұмысты жалғастыруқажет.



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Бөлім:

9.3 Қылмыстық жауапкершілік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кімдер сыбайлас жемқорлықтың субъектілері болып табылады

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.7.3.2 сыбайлас жемқорлықпен күреске бағытталған құқықтық актілерді талдау

Сабақтың мақсаты

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңдардың маңызын түсінеді

Құндылықтар

Ұлттық мүдде:ұлттық мәдениетті дәріптеу;

Талап:уақыт пен қаржыны тиімді жоспарлау;

Ар-ұят:Отбасының,өз ортасының абыройын асыру; Өзін отбасының,сыныптың,мектептің,қоғамның,Отанның бір мүшесі екенін сезіну

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сыбайлас жемқорлыққа байланысты бейнебаян көрсету.

Сұрақтар қою арқылы сабақ тақырыбына шығу.

  • Сыбайлас жемқорлықпен күресу керек пе? Неге?

  • Жемқорлықтың қандай салдары болуы мүмкін?

  • Қазақстан сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай шаралар атқарауда?

Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Сабаққа ынталанады.

Жағымды ахуал туады.

Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

https://www.youtube. com/watch?v=vl3mkB1JknA


Жаңа білім




Қазақстанның сыбайлас жемқорлыққа қарсы саяси және құқықтық актілерімен таныстыру.

1.Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізгі қағидаттарын талдайды.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы

ҚазақстанРеспубликасыныңЗаңы 2015 жылғы 18 қараша.

4-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізгі қағидаттары.

2.Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың мақсаты мен міндеттерін талдайды.

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы

ҚазақстанРеспубликасыныңЗаңы 2015 жылғы 18 қараша.

5-бап. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың мақсаты мен міндеттері.

ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.

«Сыбайлас жемқорлық ғасыр дерті» Репортаж дайындау. Д. деген азамат баласының бокстан аудандық жарыстың жеңімпазы болу үшін жарыс болып жатқан жерден аудандық спорт бөлімінің маманына және жаттықтырушыға 25 мың пара берген. Оқиға орнында құрықталады. Қандай жаза тағайындалуы мүмкін?

«Жемқорлыққа жол жоқ!» Жағдаяттық сұрақты шешу көрініс көрсету. А. деген азамат мемлекеттік қызметке орналасу үшін тест тапсырар алдында ЖКХ басқармасы бастығына қымбат ұялы телефон мен бағалы сағатты сыйлық қалдырып кетеді. А. тесттен өте алмайды. Болған оқиға видео камераға жазып алған А. қаржы полициясына шағымданады. Жаза қалай тағайындалуы мүмкін?

«Сыбайлас жемқорлықпен күресудің жаңа моделі» Жоба жасау. (берілген құралдарды пайдалану.) және т.б. мемлекеттердің озық тәжірибесін Қазақстанға енгізуге ұсыныс жасайды.

ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

Дифференцация-(Тереңдету)

1.Әлемдік тәжірибеде көрсетілген сыбайлас жемқорлықпен күресуді басқа елдер Сингапур, малайзия, Швеция, Канада елдеріқалай жүргізетінін талдау

2.Халықаралық TransparencyInternational агенттігінің рейтингі бойынша Қазақстандағы сыбайлас жемқорлықты басқа мемлекеттермен салыстырып диаграмма жасау.

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.




Бағалау критериі

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізгі қағидаттарын талдайды

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жүргізудің маңыздылығына кемінде үш дәлел келтіреді












Дескриптор

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізгі қағидаттарының мазмұнын білу, түсіну

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың негізгі қағидаттарынан маңызды үшеуін анықтап, мысал келтіреді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады







«Ең үздік жауап»












ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»




Өзін-өзі бағалау


Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы

Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 18 қарашадағы № 410-V ҚРЗ


http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z1500000410

2015-2025 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ БАҒДАРЛАМАСЫ
http://nurotan.kz/kz/2015-2025-zhyldarga-arnalgan-sybaylas-zhemkorlykka-karsy-kimyl-bagdarlamasy


әкімшілік жауапкершілік

http://www.youtube.com/watch?v=yHV9cQZfGwk


Бекіту


Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 18 қараша. Оқу, танысу.


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

- нені үйрендім;

- не нәрсетүсініксіз болып қалды;

-немен қайта жұмыс жасау керек.



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.01.2025
610
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі